TEMAT: Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 23 Wrz 2012 14:51 #71643

  • Araukar
  • Araukar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 47
  • Otrzymane dziękuję: 33
Kasztan jadalny (Castanea sativa) - Maron, kasztan jadalny

Chcę założyć nowy temat w tym dziale ponieważ to pożyteczne drzewo jest trochę pomijane w naszych kolekcjach . Marona mam od 2005 roku .Przywiozłem go jako maleńką sadzonkę z chorwackiej Opatiji. Po prostu biedak rósł sobie przy deptaku nadmorskim i nie raz został przydeptany . W nocy przytargałem dwie butle z wodą w celu rozmiękczenia gliniastego spieczonego na skałę podłoża. Delikatnie go wykopałem i przywiozłem biedaka do siebie . Po posadzeniu drzewko przez 3 lata rosło bardzo wolno . Dopiero w ostatnich trzech sezonach wyraźnie przyspieszyło . Niestety ostatnia zima i lutowe 3 tygodnie z mrozami do minus 26 stopni i zerem śniegu dało maronowi popalić. W mojej okolicy przemarzły co szlachetniejsze śliwy i brzoskwinie i myślałem że maron też się nie podniesie .Kilka jego gałązek zmarzło do pnia głównego ale większość żyła i powoli się regenerowała . Dzisiaj roślina wygląda jak poniżej . W przyszłym sezonie powinna już ładnie zagęścić koronę . W przypadku braku okrywy śniegowej obłożę marona workami wypełnionymi suchymi liśćmi ( zawsze to jakiś substytut śniegu )

Zapomniałem dodać ,że w zeszłym roku drzewko miało po raz pierwszy kwiatostany męskie , żeńskich nie zauważyłem. Zresztą żeby żeńskie zostały dobrze skutecznie zapylone musiałby na nie spaść pyłek z innego okazu .

b4fd78605b09f70dgen1.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Paź 2012 17:27 przez Hiacynta. Powód: poprawa tytułu wątku


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Maron , kasztan jadalny 26 Wrz 2012 13:33 #72514

  • slavko
  • slavko's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 31
Ja tam nigdy nic nie okrywam... aczkolwiek nie mogę powiedzieć, że duże mrozy zupełnie mu nie szkodzą. W tym roku liście bardzo małe. Ale 10-letnia magnolia tuż obok wiosną liści nie miała w ogóle.. i tak stałem się burżujem.. palę sobie w piecu drewnem magnoliowym :cool3:
Próbuję tylko mieć rzadko spotykany egzemplarz jednopniowy, ale im bardziej go do tego zmuszam, tym bardziej on usiłuje być wielopniowy. W tym roku to chyba dwudziestopniowy.


DSC_7024a.jpg


DSC_7025.JPG


DSC_7026.JPG
Ostatnio zmieniany: 26 Wrz 2012 15:38 przez slavko.

Odp: Maron , kasztan jadalny 27 Wrz 2012 19:57 #72881

  • slavko
  • slavko's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 31
No i czemu mój nie chce być kulturalnym drzewem, tylko upiera się, że będzie rozdrzewiskiem?? Najpierw miał 5 pni do wysokości jakieś 3m. Stwierdziłem że to za dużo.. zredukowałem do 3 a teraz do jednego.. a on na każdą redukcję wyskakuje mi z pięcioma kontrredukcjami. I siedzę i wycinam...

Polu - ten przy przedszkolu wzrost i obwód pnia ma minimalnie większy od mojego, czyli po tym i po szacunkach ile razy przyrastał... szacuję na 15lat.

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 17 Mar 2013 14:31 #135374

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 198
Kupiłam w jednym z marketów sadzonkę kasztana jadalnego, za całe 8 zł ;) jednak nie wiem co z nim zrobić :unsure: do ziemi wsadzić na stałe miejsce czy do doniczki i jesienią do gruntu? jak radzicie?

P3172328.JPG
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 25 Cze 2013 22:10 #172914

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Kwitnące kasztany.


Zdjcie1140.jpg


Zdjcie1132.jpg


Zdjcie1133.jpg


Zdjcie1134.jpg


Zdjcie1135.jpg
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 25 Cze 2013 22:12 przez waldek727.

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 01 Wrz 2013 22:20 #190113

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Widzę Poll, że masz dużo miejsca przygotowanego pod to piękne drzewko. Widziałem w naturze kasztany dużo starsze od tego który jest posadowiony przy moim ogrodzeniu i powiem Ci, że ich potężnie rozrośnięte korony robią duże wrażenie. Myślę, że odpowiedniejszą formą byłoby nadanie mu formy drzewka już w młodości. Nie spotkałem się nigdy z kilku pędowym wyprowadzeniem młodej sadzonki, ale ostateczną decyzję pozostawiam Tobie.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 24 Lis 2013 15:13 #206340

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 198
Mój maron jest jeszcze małym badylkiem. Ale postanowiłam go nie okrywać na zimę. Zobaczę czy przetrwa :wink2: wczesną wiosną przed sarnami go osłonię.
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 24 Paź 2015 08:52 #409896

  • Araukar
  • Araukar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 47
  • Otrzymane dziękuję: 33
Po długiej nieobecności postanowiłem coś napisać o swoim drzewie. Dwie wybitnie łagodne zimy bardzo korzystnie wpłynęły na rozwój mojego marona . Drzewo zmężniało i od dwóch lat rodzi owoce. W zeszłym roku zebrałem 12 kasztanów , z kolei ten sezon to już ponad 60 sztuk . Roślina miałaby dużo więcej gdyby rosła w sąsiedztwie z innym maronem , ale i tak uważam że te 10 % zapłodnionych owoców to dobry wynik . Pozostałe 90 % to puste łupinki z niewykształconymi kasztanami. Obok rośliny do niedawna stał foliak , którego zlikwidowałem we wrześniu . Da to więcej miejsca na rozwój w przyszłym sezonie.
Ostatnio zmieniany: 24 Paź 2015 09:18 przez Araukar.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 29 Paź 2015 17:56 #410956

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Mam kasztanowca o białoobrzeżonych liściach. Rośnie bezproblemowo. Zawiązał w tym roku sporo owoców. Niestety wszystkie opadły i nie dojrzały. Teraz doczytałam że musi być posadzonych kilka koło siebie.

I jak na razie to w ogóle się nie przebarwił. W porównaniu do Poll to mój całkowicie zielony jeszcze.


101_2432.jpg


101_2433.jpg


101_2439.jpg
Agnieszka
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 29 Paź 2015 18:31 #410976

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Ma 5 lat. W tamtym roku miał kilka owoców. Dopiero w tym roku całe drzewo oblepione. :bye:
Agnieszka

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 27 Gru 2015 23:49 #419712

  • Araukar
  • Araukar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 47
  • Otrzymane dziękuję: 33
To jest potomek mojego 10 letniego marona .Kasztana wysiałem 26 października , czyli wyskoczył po 2 miesiącach. Na wiosnę będzie już podrośniętym badylkiem . Może nawet go w maju posadzę do gruntu.
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 17 Sty 2016 06:33 #425897

  • Araukar
  • Araukar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 47
  • Otrzymane dziękuję: 33
Po 20 dniach roślinka wygląda tak jak na poniższym zdjęciu

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 21 Lut 2016 11:15 #437185

  • Araukar
  • Araukar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 47
  • Otrzymane dziękuję: 33
Piszę pod swoim postem ,ale postanowiłem co miesiąc aktualizować wątek . Roślinka nabrała wigoru . Za 2 tygodnie utnę jej łeb i w miejscu cięcia wszczepię gałązkę swojego 12 letniego marona. W zasadzie będzie to być może gałązka na której kasztan się wykształcił.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 12 Mar 2016 11:08 #443968

  • Araukar
  • Araukar's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 47
  • Otrzymane dziękuję: 33
Dzisiaj bawiłem się w szczepienie marona.

Po wstawieniu zraza na podkładkę całość wyglądała tak
Ostatnio zmieniany: 12 Mar 2016 11:14 przez Araukar.

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 14 Mar 2016 17:42 #444958

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
W ogrodzie przydomowym również mam kasztana jadalnego. Drzewko jest szczepione, zostało posadzone do gruntu wiosną 2015 roku. Jesienią było kilka owoców. Kasztan zakupiony w Italii.
Mam nadzieję, że za kilka lat tych owoców będzie cały koszyk :)




kasztan3-2.jpg


kasztan4-2.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2016 17:43 przez Lana.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.302 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum