TEMAT: Piwo domowe i Cydr

Piwo domowe i Cydr 30 Sty 2013 20:55 #117202

  • Rayy
  • Rayy's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 4
Garnek, chochla, sitko, pielucha tetrowa, balon szklany (taki jak do wina) lub fermentator plastikowy (wiadro z pokrywką w której umieszcza się rurkę fermentacyjną, termometr, czyste butelki po piwie (zakręcane, z zamknięciem patentowym lub zwykłe, na zwykły kapsel wtedy trzeba mieć jeszcze dodatkowo kapsle i kapslownicę do zamykania butelek).
Co do surowców są trzy wyjścia o różnych poziomach trudności:
1- najłatwiejsze- tzw. brewkit, jest to nachmielony ekstrakt słodowy który rozpuszcza się w gorącej wodzie, chłodzi i zadaje drożdżami
2- nieco trudniejsze- ekstrakty słodowe, rozpuszcza się je w wodzie po czym gotuje ok. godziny z chmielem, po odfiltrowaniu chmielu i ochłodzeniu dodaje się drożdże
3- najtrudniejsze- warzenie piwa ze słodów, można zamówić śrutowane słody, wtedy wykonujemy zacieranie na takiej samej zasadzie jak w browarze tylko w mniejszej- garnkowej skali, po odfiltrowaniu śruty brzeczkę gotuje się z chmielem, odfiltrowuje chmiel, chłodzi i zadaje drożdżami
Samo zacieranie nie jest też bardzo trudne, wystarczy po prostu utrzymywać zawartość garnka przez odpowiedni czas w odpowiedniej temperaturze.
Na prawdę warto chociaż spróbować takiego piwa, jest to coś zupełnie innego niż Tyskie czy Żywiec (nie mówiąc już o Tatrach, Harnasiach czy innych tego typu wynalazkach) tym bardziej, że jest ono zdrowe, zawiera mikroelementy, drożdże, witaminy (np. z grupy B) które w piwach typu Tyskie lub Żywiec są po prostu odfiltrowane lub zniszczone przez pasteryzację.
Ostatnio zmieniany: 07 Sty 2016 11:04 przez .


Zielone okna z estimeble.pl

Piwo domowe i Cydr 03 Maj 2013 21:47 #152400

  • Esti
  • Esti's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 273
  • Otrzymane dziękuję: 296
Czy ktoś ma może jakieś namiary gdzie można kupić składniki na piwo prócz allegro, moze ktoś ma sprawdzone źródła :)? Słód jęczmienny, szyszki chmielu, itp.

Dziękuje za informacje
Więcej wykonanych przeze mnie mebli znajdziesz tutaj estimeble.pl/

Piwo domowe i Cydr 21 Cze 2013 10:04 #171351

  • Rayy
  • Rayy's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 4
Np. www.homebrewing.pl
sklep mam sprawdzony, szybko realizują zamówienia, ofertę mają bardzo dobrą.
Chmiel wg. mnie lepiej kupować w granulacie- jest bardziej wydajny :)

Piwo domowe i Cydr 02 Kwi 2014 17:52 #239691

  • ogrodniczka
  • ogrodniczka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 36
  • Otrzymane dziękuję: 58
Ja często robię piwo. Do zrobienia piwa potrzebny jest chmiel,cukier, drożdze oraz podpiwek . Jeżeli są trudności z kupieniem podpiwka można użyć kawę zbożową.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Piwo domowe i Cydr 02 Kwi 2014 23:48 #239887

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Rayy wrote:
[...]Na prawdę warto chociaż spróbować takiego piwa, jest to coś zupełnie innego niż Tyskie czy Żywiec (nie mówiąc już o Tatrach, Harnasiach czy innych tego typu wynalazkach) tym bardziej, że jest ono zdrowe, zawiera mikroelementy, drożdże, witaminy (np. z grupy B) które w piwach typu Tyskie lub Żywiec są po prostu odfiltrowane lub zniszczone przez pasteryzację.
Z żalem przyznaję rację :sad2: Dawny tyski Browar Książęcy, dziś należący do Kompanii Piwowarskiej, to mój osobisty sąsiad. Pamiętam z dzieciństwa, tata z dziadkiem kupowali piwo w browarze, te piwa nie miały nic wspólnego z dzisiejszymi eurolagerami, które odróżniam jedynie po etykiecie. Tamte inaczej wyglądały, inaczej pachniały, były mętnawe, pamiętam też jak okoliczni hodowcy zwierząt kupowali w browarze młoto. Pamiętam też zapach chmielu, który porastał płot i morwy, które uwielbiałam. Teraz też z browaru dolatują "zapaszki", ale takie dziwne, nie-piwne...
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, garden


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.184 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum