TEMAT: Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 15 Wrz 2017 22:06 #564903

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Parę dni temu zerwałam pierwszy dojrzały owoc Nagiej Jolokii, który sprezentowała mi Ania Adasiowa :hug: Cudne z niej drzewko ze słodko wyglądającymi bombeczkami.

Kawałeczek odkroiłam, spróbowałam, bez szczególnych bolesnych doznań, po prostu ostra papryka. Posiekałam więc resztę i dodałam do sosu pomidorowego z 5 kg pomidorów. Cóż, jutro muszę kupić kolejne 5 kg, żeby trochę rozcieńczyć i złagodzić ostrość :happy: :happy:

6 małych słoiczków napełniłam jednak tym ostrym sosem, jak mi się ktoś ciężko narazi, dostanie na obiad :happy: :happy:
Za tę wiadomość podziękował(a): UllaM


Zielone okna z estimeble.pl

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 15 Wrz 2017 22:21 #564912

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nigdy nie podaje ile papryki ostrej, to bardzo ryzykowne. Wyobraź sobie w przepisie trzy papryczki Chilli to dajesz trzy Naga Jolika. I smacznego.
Amerykańskie receptury są na bazie Jalapeno, azjatyckie Thai Hot, Europejski Serrano. Rożnica w ostrości tych papryk jest kilkakrotna.

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 15 Wrz 2017 22:22 #564913

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Lojalnie uprzedzałam :evil:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 15 Wrz 2017 22:30 #564917

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
To trzeba samemu sprawdzić :happy: Problemu nie ma, będzie więcej słoików z sosem :happy: do tego jeszcze trochę słodkiej papryki, kabaczek, może jeszcze jakiś kalafiorek i będzie pyszniutkie jedzenie zimą , odrobinę grzejące :happy: :happy:

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 23 Wrz 2017 22:09 #565982

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Piekielne te papryczki nie są, tylko delikatnie ostre, ale są pyszne :) Papryczki nadziewane serem Feta.
Czereśniowe papryczki należy pozbawić nasion, robiąc jak najmniejszy otwór. Najlepiej wykroić czubkiem noża ogonek, a resztę ze środka wyskrobać trzonkiem łyżeczki. Po środka również posługując się trzonkiem łyżeczki nakładam twardy serek typu greckiego.

papryka-nadziewana-1.jpg


Na dno słoika wrzucam kilka listków bazylii i cząbru. Układam ciasno papryczki jedna na drugiej. Zalewam oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym. Zakręcam słoik, pasteryzuję 30 min. Antipasti gotowe. Prawda, że proste :happy:

Wystarczą 3 doniczki z papryczką czereśniową na balkonie, żeby zrobić co kilka dni jeden słoik takich pyszności :) Dodatkowy bonus, to zachwyt sąsiadki, że pięknie wygląda taka dziwna roślinka w skrzynce :happy:
Za tę wiadomość podziękował(a): Danuta, BOROWKA1, zeberka363, Betula, UllaM

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 13 Paź 2017 19:08 #569469

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Kochani, przerabiam właśnie ostrą papryką i nie mogę się zdecydować ile octu jabłkowego 6% dać do zalewy. Nie przepadam za mocnymi zalewami, ale ostatnio moje wychodzą za słabe.
Jakie robicie proporcje do ostrej papryki?
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 13 Paź 2017 20:00 #569483

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Mamma, robisz marynowaną ostrą paprykę ? Pytam, ponieważ do zalewy dla papryk słodkich dodaję na 500ml octu jabłkowego 6% na 2,5l wody, 3 łyżki soli i około 30 dkg cukru - zalewa jest łagodna i raczej słodka, dlatego możesz zmniejszyć ilość cukru.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 13 Paź 2017 20:14 #569489

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Aniu, na Ciebie zawsze można liczyć :kiss3: Bardzo lubimy ostre papryki marynowane.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 15 Paź 2017 11:28 #569792

  • Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 304
  • Otrzymane dziękuję: 120
Czy można prosić o przepis na marynowaną ostrą paprykę ?

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 15 Paź 2017 11:35 #569797

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Witam Kgolebiowski może spróbuj tu coś znajdziesz ;forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...-przetwory-z-papryki
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Ostatnio zmieniany: 15 Paź 2017 14:52 przez pszczelarz5.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kgolebiowski

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 15 Paź 2017 11:42 #569801

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
A i na tej stronie coś fajnego znajdziesz ;forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...iekla-rodem?start=54
poz krzyś :coffe: :bye:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): Kgolebiowski

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 15 Paź 2017 12:17 #569807

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Papryka marynowana z...
A ja dziśiaj robię cyklanterę z ostrą papryka Padronon 1;1;1 marynowane
1 część cyklantera pokroić usunać nasiona( w młodej nie trzeba) odstawic na 1/2 godz
1 papryki Padron, Jalpeno, albo Serrano, albo Czeresniowa albo Hot Banana.
pokroić w krążki posolić odstawić na 1/2 godz
1 część cebuli pokroić posolić odstawić na 1/2 godz
Przyprawy jakie kto lubi ja daje kolendrę, gorczycę, nasiona estragonu
Przygotować zalewę
1 szklanka octu 6%
4 szklanki wody
1/2 szklanka cukru
To jest bardzo lekka zalewa
Warzywa odsączyć wymieszać, ladować do słoików 2/3 słoika ułożone luźno zalać gorącą zalewą 1cm nad warzywami, pasteryzować 20 -25 minut od chwili wrzenia ( słoiki 0,4) większe słoiki dłużnej.
Tak można marynować także sama paprykę, jest dobra na pizzę lub do domowych hamburgerów.



!
Za tę wiadomość podziękował(a): Danuta, Adasiowa, Armasza, pszczelarz5, Betula

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 01 Gru 2017 08:37 #577139

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Guacamole czyli pasta z awokado z chilli.
2 przejrzałe awokado
sok z 1/2 cytryny
1 papryczka chili typu lemon drop. albo jak tam kto chce jeżeli nie mamy świeżej papryczki to moze być 1/2 łyżka oleju habanero.
Ponieważ jest to podstawowa meksykańska potrawa to kolendra i czosnek, ale to już w/g uznania.
Ja dodaje jeszcze 3 łyżki pure z pieczonej dyni. Rozdrabniamy i mieszamy wszystko widelcem, nie mikserem.
Niektórzy dodają tez drobno siekana cebulę, ale wtedy trzeba zaraz zjeść. Nie nadaje sie taka pasta na odłożenie na potem. Bez cebuli moze postać w lodówce dwie doby. Dłużej nie próbowała. Tak ja robię,
a to oryginalny meksykański przepis.
składniki
2 dojrzałe awokado
1/2 łyżeczki koszernej soli
1 łyżka świeżego soku z limonki lub soku z cytryny
2 łyżki na 1/4 szklanki mielonej czerwonej cebuli lub cienko pokrojonej zielonej cebuli
1-2 serrano chiles, łodygi i nasiona usunięte, zmielone lub posiekane nożyczkami
2 łyżki kolendry (liście i delikatne łodygi), drobno posiekane
Szczypta świeżo startego czarnego pieprzu
1/2 dojrzałego pomidora, nasiona i miazga usunięte, posiekane,
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2017 08:45 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Danuta, rozalia

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 01 Gru 2017 13:38 #577153

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Podrzucę jeszcze ten przepisik, bo chyba go nie podawałam a jest wypróbowany i świetny:

SWEET CHILI SAUCE.

Składniki:

1 szklanka wody
½ szklanki octu ryżowego (może być też ocet jabłkowy lub ocet winny)
½ szklanki cukru
2 ząbki czosnku lub 1 łyżeczka suszonego, mielonego czosnku
6 sztuk – czerwone papryczki chili
¼ łyżeczki soli

Do zagęszczenia:

ok. ½ szklanki wody
2-3 łyżeczki mąki ziemniaczanej/skrobi ziemniaczanej


Płuczemy papryczki i odcinamy tylko ogonki, kroimy drobniej wraz z pestkami i wrzucamy do blendera kielichowego, wlewamy ½ szklanki wody, dodajemy ząbki czosnku i dokładnie miksujemy.
Do rondelka wlewamy ½ szklanki wody, ocet ryżowy, cukier, jeśli nie mieliśmy świeżego czosnku to mielony czosnek, sól i doprowadzamy do wrzenia, mieszamy do rozpuszczenia cukru. Wlewamy zmiksowane papryczki, całość gotujemy przez 5 minut, mieszając od czasu do czasu.
W szklance mieszamy mąkę ziemniaczaną z ½ szklanki wody i powoli wlewamy do sosu cały czas mieszając. Doprowadzamy sos do wrzenia i gotujemy powoli przez 1 minutę, cały czas mieszając. Jeśli sos za gęsty lekko go rozrzedzamy wodą.


Ten azjatycki słodki sos chili można przechowywać w lodówce przez kilka miesięcy, jednak jego zawartość może się rozwarstwić, ale to normalne zjawisko, nie oznacza że sos się popsuł, wystarczy potrząsnąć kilkakrotnie słoikiem z sosem tuż przed użyciem, a jego zawartość ponownie powróci do właściwego stanu. Smacznego!
Ja go używam do wędlin i mięs (tych z grilla też) zamiast ostrego, pikantnego ketchupu - jest rewelacyjny!!
PS: Tylko ostrożnie z jego nakładaniem, bo pali w podniebienie. :idea1: :)


DSC_0262-3.jpg
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2017 15:35 przez Forumowa Żabula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał, Danuta, Emalia112, rozalia, pszczelarz5, Zielona

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 26 Lip 2018 16:03 #619803

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
Dzień dobry :woohoo:

Z racji że zbliża się sezon dodaje od siebie przepisy - mam je od kilku lat zapisane na PC i co roku je wykorzystuje :evil:

Sos z ananasem, pyszny na kanapki jak i do mięs. Bardzo mocno czuć paprykę.

Papka:

10 papryczek chili- jaką chcecie ostrość takie odmiany.
3 ząbki czosnku
2-3 cm kawałek świeżego imbiru
1 puszka ananasów w zalewie (po odsączeniu 340g)
świeżo wyciśnięty sok z 1 limonki
50 ml białego octu
1 łyżeczka soli
3-4 łyżki cukru (do smaku). Ja dałem brązowy


W blenderze posiekałem papryki (ja brałem całe z pestkami), czosnek oraz imbir. Następnie dodałem ananasy odsączone wczesniej z zalewy i jeszcze raz posiekałem. Otrzymaną papkę przekładamy do zwilżonego wodą garnka a nastepnie dolewamy zalewę z ananasów,wyciśnięty sok z limonki oraz ocet. Całośc gotujemy. Kiedy sos zacznie wrzeć, dodajemy cukier i gotujemy jeszcze parę minut w zależności od upodobań w gęstości sosu. Na koniec rozlewamy sos do wcześniej wyparzonych słoików. Zakręcamy słoiki, odwracamy i odstawiamy do zassania. Za radą starszych domowników przykrywamy słoiki dodatkową ręcznikiem albo ścierką aby dłużej stygły.


A tu sosik z kiszonych papryk, dodaje że dla smakoszy kiszonych warzyw - smak dość mocno wyczuwalny:



Pozdrawiam. :coffe:
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Danuta, Adasiowa, Betula, UllaM

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 23 Sie 2018 15:35 #622992

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
Chcę w weekend zrobić coś ala antipasti. Jest tutaj w temacie przepis z mascarpone, ale ja chciałem zrobić z fetą i serkiem śmietankowym. Czy ktoś może już takie robił, ale żeby przetrwały dłuższy czas tzn. kilka miesięcy? W internecie sporo przepisów, ale we wszystkich jest że pasteryzacja nic nie daje i serek i tak się psuje po jakimś krótkim czasie ;/ Może to zależy od użytego serka? Ma ktoś może sprawdzony przepis na takie ostre papryczki nadziewane fetą i serkiem śmietankowym? Poratujcie :)
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 23 Sie 2018 15:58 #622993

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Spokojnie możesz robić; u mnie ostatni słoik stoi nie ruszony w lodówce od ubiegłego roku.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Z piekła rodem - przepisy na potrawy z ostrą papryką 23 Sie 2018 17:03 #622996

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja zawsze używam ser sałatkowy typu greckiego z Biedronki albo z Mlekowity. Trzyma się długo, no nie tak długo jak Ani , bo w marcu już zwykle ostatni słoik, ale sadzę że gdyby nie łakomstwo mojej rodziny to byłby do dzisiaj dobry.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.428 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum