TEMAT: Sok z Żyworódki

Sok z Żyworódki 15 Lip 2017 18:42 #555347

• Stachu
  • Stachu's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 101
Witam już jakiś czas temu zapowiedziałem podobny temat czyli jak zrobić sok z sukulenta zwanego Żyworódka? Żyworódka to sukulent z rodziny gruboszowatych łatwy w hodowli i szybko rośnie. To sukulent i jak wszystkie tego typu rośliny gromadzi wodę w mięsistych liściach z uwagi na suche środowisko w jakim naturalnie rośnie. To właśnie ta woda zgromadzona w tkance będzie sokiem. Sok z tej rośliny jest bardzo zdrowy i pomaga na wiele chorób jest bardzo uniwersalną rośliną (można przyłożyć liść do rany można zrobić maść lub właśnie sok). Nie wiem jak będzie smakował a czeka go okres "dojrzewania" więc nie próbowałem samych liści bo ostateczny smak będzie raczej inny. Tak więc zaczynając gdy mamy piękne zdrowe żyworódki o pięknych mięsistych liściach można je przyciąć (co przyśpieszy wzrost rośliny). po przycięciu liście wyglądają tak:
20132840_1949585058588749_1439128428_o.jpg

Zdj zrobiłem po pierwszym etapie czyli usunięciu małych z liści (puki są przyczepione pobierają energię z liścia a po oderwaniu liścia od rośliny liść "karmi" młode przeznaczając na to sok więc dlatego trzeba je oderwać można je posadzić lub podarować lub wyrzucić chodź to by było marnotrawstwo). W kolejnym etapie dokładnie umyłem liście usunąłem przy tym niedorozwinięte młode (bo mogły by się rozwijać) oraz gniazda na młode (tak na wszelki wypadek). Dlaczego w trakcie mycia? Rozwinięte młode odchodzą łatwo bo to sposób tych roślin na rozmnażanie się ale to co się nie rozwinęło nie chce się tak łatwo poddać a moim zdaniem podczas mycia łatwiej to usunąć.
20107846_1949585081922080_766307389_o.jpg

Powyżej zdj po umyciu liści. Pozostawiam je teraz na jakiś czas by je osuszyć (po kąpieli).
20133602_1949585095255412_51885527_o.jpg

Osuszone liście (ostatnie kropelki delikatnie chustą jednorazową usunąłem) ostatni raz oglądam i usuwam wszystkie sczerniałe miejsca (nie jest to gnicie wręcz przeciwnie tu liść został uszkodzony i usechł martwa tkanka chroni zdrową część przed parowaniem wody) i układam na papierze śniadaniowym .
20107309_1949585115255410_443174733_o.jpg

Po sprawdzeniu i ułożeniu wszystkich liści owijam je w ten papier i chowam do lodówki na kilka dni (ja myślę że 3 dni wystarczą)

Ciąg dalszy nastąpi.

Pozdrawiam
Ewolucja Tworzy różne niezwykłe organizmy

Hoduję rośliny owadożerne, sukulenty, kilka innych roślin takie jak dracena i placyterium
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, agabeata

Moderatorzy: TeBe, pszczelarz5
Wygenerowano w 0.137 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum