TEMAT: SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 09 Maj 2013 16:24 #154767

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Dziękuje bardzo za ten przepis !! Na pewno go wypróbuję !!
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta


Zielone okna z estimeble.pl

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 21 Sie 2013 15:07 #187565

  • Jaga
  • Jaga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 113
  • Otrzymane dziękuję: 26
Ja troszke odbiegne od ogorkow i cukini :happy4:
Udalo mi sie zrobic pierwsze sloiczki/ buteleczki syropu z owocow czarnego bzu wedlug przepisu:

3 kg owocow czarnego bzu dobrze dojrzalego( oczyszczonych z ogonkow i bez jagodek ktore jeszcze nie dojrzaly!)
1 kg cukru
1.5 litra wody
sok z 1.5 cytryny

Owoce gotuje w wodzie na mocnym ogniu ok 15-25 min (az owoce popekaja) cedze i przecieram owoce. Do tak otrzymanego soku dodaje cukier i gotuje jeszcze ok 20-30 min na malym/ srednim ogniu czesto mieszajac i pilnujac aby nie wykipialo :fly: Pod koniec gotowania dodaje sok z cytryny i zostawiam jeszcze na ogniu przez ostatnie 5 min.
Nie dosc ze przepyszny to jeszcze jaki zdrowy. :drink1:
Ostatnio zmieniany: 21 Sie 2013 22:43 przez Jaga.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 31 Sie 2013 20:26 #189837

  • koza
  • koza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 577
  • Otrzymane dziękuję: 163
A znacie przepis na pyszny sos słodko-kwaśny ? Jeśli nie podaję !!
przepis2.jpg

Ten przepis dostałam od Mamy Sąsiada gdy wcześniej rozsmakowaliśmy się daru od Niej w słoiku!!!! Jest super!!!
koza - ulka pozdrawia
U Kozy
Pusta miska - nakarm pieska!
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2013 20:27 przez koza.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 02 Wrz 2013 20:23 #190301

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Mój bardzo podobny przepis sos jest przepyszny też podam właśnie zrobiłam 10 słoików:

Sos Słodko - Kwaśny

3kg pomidorów bez skórki
1kg cebuli

Pomidory i cebulę pokroić zasypac na noc 1 łyżką soli. Rano przecedzić ( odcedzony sok jest pyszny można zapasteryzować ale my wypijamy)

Do masy dodać;
1/2 łyżeczki chilli w proszku

1 łyżeczkę curry

1 łyżeczkę pieprzu białego

2łyżki musztardy

2 łyżeczki papryki słodkiej

1 łyżeczkę'Vegety'

1/2 główki przeciśniętego czosnku

2 szkl cukru

3/4 szkl octu


Gotować około 1 godz . Przed końcem gotowania dodać:

1 kg papryki , pokrojonej w kostkę

1 puszkę kukurydzy ( odcedzić !)

1 puszkę ananasa (soku nie wylewać !!!)

Gotować 15 min.
2 łyżki mąki ziemniaczanej rozprowadzić w soku ananasowym i dodac do sosu , zagotować.

Gorące przekładać do słoików. Słoiki odwrócić , zostawić do wystygnięcia.


DSC09180.JPG



DSC09181.JPG







.......... i jeszcze ostatnio robiona :

Pasta z papryki:

2 kg papryki
4-8 papryczek chilli ( jak kto lubi lub chilli w proszku do smaku)

3 główki czosnku

3 łyżki soli

Składniki warzywne przekręcic przez maszynkę dodać sól , gotować 20 min od chwili zagotowania .

Dodać później :
3 słoiczki koncentratu pomidorowego
2 szkl cukru
3/4 szkl octu
3/4 szkl oleju

Zagotowac , gotować 15 min

Gorące przełożyc do słoików , słoiki odwrócić, pozostawic do wystygnięcia.
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015
Ostatnio zmieniany: 03 Wrz 2013 12:58 przez mirdem.
Za tę wiadomość podziękował(a): koza

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 20 Wrz 2013 19:09 #193872

  • Roma
  • Roma's Avatar
Syrop z owoców czarnego bzu i malin
Składniki:
1 kg owoców czarnego bzu
1 kg malin
1/2 litra wody
3/4 kg cukru
1 cytryna
Sposób przygotowania:
Owoce czarnego bzu obrać z baldachimów (najlepiej w jednorazowych rękawiczkach, można pomóc sobie widelcem), opłukać i osuszyć. Maliny również opłukać i osuszyć.

Do garnka wlać wodę, zagotować i wrzucić owoce czarnego bzu oraz maliny. Razem wymieszać, zagotować i gotować na małym ogniu przez około 20 minut. Zdjąć z ognia i zostawić na 2-3 godziny.

Następnie przecedzić przez sitko i przecisnąć owoce przez gazę (w jednorazowych rękawiczkach). Czysty sok przelać do garnka, dodać cukier, wymieszać i zagotować. Zdjąć z ognia, dodać sok z cytryny i ponownie wymieszać.

Gotowy syrop przelać do czystych i suchych słoiczków. Szczelnie zakręcić i pasteryzować 7 minut. Ostudzić i wynieść do chłodnej piwnicy.

Podane składniki wystarczą na 9 słoiczków po 200 ml syropu.
Ostatnio zmieniany: 20 Wrz 2013 19:10 przez Roma.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 20 Wrz 2013 19:17 #193874

  • Roma
  • Roma's Avatar
Wzmacniający syrop na zimę z cytrusową nutą

Składniki:
50 dag owoców czarnego bzu
50 dag aronii
10 dag malin
1/2 litra wody
5 dag liści malin (1 duża garść)
2 goździki
3/4 kg cukru
1 pomarańcza
1 cytryna
Sposób przygotowania:
Do garnka wlać wodę i zagotować. Do gotującej się wody wrzucić zamrożone owoce czarnego bzu i aronii. Gdy się zagotują wrzucić opłukane i osuszone maliny, liście malin oraz goździki. Wymieszać i zagotować. Gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 30 minut. Zdjąć z ognia i zostawić tak na 24 godziny.

Na drugi dzień sok przecedzić przez sitko i przecisnąć owoce przez gazę (w jednorazowych rękawiczkach). Czysty sok przelać do garnka, dodać cukier, wymieszać i zagotować. Pomarańczę i cytrynę umyć, osuszyć, przekroić, wycisnąć sok i przecedzić przez sitko. Następnie wlać do garnka z syropem i wymieszać.

Gotowy syrop przelać do czystych i suchych słoiczków. Szczelnie zakręcić i pasteryzować 5 minut. Ostudzić i wynieść do chłodnej piwnicy.

Podane składniki wystarczą na 10 słoiczków po 200 ml syropu.

Syrop jest słodki, pyszny i uwielbiany przez dzieci. Można go dodawać do herbatki rano lub wieczorem bądź pić łyżeczką prosto ze słoiczka. Syrop super wzmacnia w okresie jesiennym, zimowym i wiosennym. Zapobiega rozwojowi przeziębień i infekcji. Nic tylko pić i nie chorować :)

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 22 Wrz 2013 19:09 #194248

  • Roma
  • Roma's Avatar
Sok ze śliwek i owoców czarnego bzu

Składniki:
1 kg śliwek
1 kg owoców czarnego bzu
1 ½ kg cukru
¾ litra wody
1 łyżeczka cynamonu
Sposób przygotowania:
Śliwki umyć, wypestkować i pokroić w kostkę. Owoce czarnego bzu obrać, dokładnie opłukać i osuszyć. Do dużego garnka przełożyć śliwki, czarny bez, cukier i wlać wodę.

Razem wmieszać i gotować przez około 2 godziny na małym ogniu. Na koniec dodać cynamon. Razem dokładnie wymieszać i ostudzić. Następnie przecedzić przez sitko. Gotowy sok wlać do czystych i suchych słoików. Dokładnie zakręcić, pasteryzować 10 minut i ostudzić. Wynieść do ciemnej i zimnej piwnicy.

Składniki wystarczą na 4 słoiki po 700 ml i 1 słoik 250 ml.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 22 Wrz 2013 19:12 #194250

  • Roma
  • Roma's Avatar
Syrop z kwiatów czarnego bzu
Składniki:
30 dużych kwiatów czarnego bzu (całych baldachimów) około 35 dag
3 cytryny
2 kg cukru
Sposób przygotowania:
Kwiaty czarnego bzu zerwać w słoneczny dzień z krzewów rosnących z daleka od ruchliwej drogi. Następnie rozłożyć na białej kartce, aby wyszły wszystkie żyjątka. Białe kwiaty obrać z łodyg (można odciąć nożyczkami) i przełożyć do garnka. Cytryny umyć, wyszorować i sparzyć. Następnie pokroić w plasterki i położyć na kwiatkach (końcówki cytryn odrzucić). 1 litr wody zagotować i zalać nią kwiaty z cytryną. Całość przykryć i odstawić na 2 dni.

Następnie wymieszać, przecedzić przez sito i odcisnąć kwiaty. Dodać cukier, razem wymieszać i zagotować. Następnie przelać do czystych i suchych słoików. Szczelnie zakręcić i pasteryzować 5-10 minut.

Gotowy syrop można dodawać do herbaty, wody i zimnych napojów.

Syrop z kwiatów czarnego bzu jest zalecany w czasie przeziębień.

Sok z czarnego bzu z nutką pomarańczy

Składniki:
1/2 kg owoców czarnego bzu
3/4 szklanki cukru
250 ml wody
2 pomarańcze
Sposób przygotowania:
Czarny bez obrać z baldachimów. Opłukać, osuszyć i przełożyć do garnka. Dodać cukier i wodę. Wymieszać, zagotować i gotować przez 15 minut na średnim ogniu.

Pomarańcze umyć, sparzyć i osuszyć. Zetrzeć skórkę na tarce o małych oczkach. Pomarańcze przekroić i wycisnąć sok. Do gorącego soku z czarnego bzu dodać skórkę i sok z pomarańczy. Wymieszać, pogotować jeszcze razem 2 minuty i ostawić do ostudzenia.

Następnie przecedzić przez gazę. Sok przelać do czystych i suchych słoików. Szczelnie zakręcić i pasteryzować 10 minut. Ostudzić i wynieść do ciemnej piwnicy.

Składniki wystarczą na 2 słoiki po 350 ml.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 24 Wrz 2013 22:34 #194704

  • Roma
  • Roma's Avatar
Rozgrzewający syrop winogronowy z dodatkami
Składniki:
40 dag jasnych winogron
10 dag owoców czarnego bzu
15 dag nektarynek (duża)
2 dag żurawiny (1 garść)
1/2 litra wody
30 dag cukru
2 goździki
plasterek imbiru
1 pomarańcza
1 cytryna
Sposób przygotowania:
Jasne winogrona opłukać, osuszyć i przekroić na pół. Owoce czarnego bzu i żurawiny opłukać i osuszyć. Nektarynkę opłukać, wypestkować i pokroić w dużą kostkę.

Do garnka wlać wodę, wsypać cukier, wymieszać i zagotować. Do słodkiego syropu przełożyć winogrona, owoce czarnego bzu, nektarynkę i żurawinę. Gotować na małym ogniu przez około 20 minut. Zdjąć z ognia. Pomarańczę i cytrynę umyć, osuszyć, przekroić i wycisnąć sok. Do gorącego syropu wlać sok z pomarańczy i cytryny (wraz z miąższem). Całość wymieszać i odstawić na 3 godziny.

Następnie syrop przecedzić przez sitko, a owoce przecisnąć przez gazę. Gotowy syrop przelać do czystych i suchych słoiczków. Szczelnie zakręcić i pasteryzować 7 minut. Ostudzić i wynieść do chłodnej piwnicy.

Podane składniki wystarczą na 5 słoiczków po 180 ml syropu.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 19 Paź 2013 14:55 #199098

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Czy ktoś z Was robił do butelek na zimę w sokowniku sok z jabłek bez dodawania cukru? Ciekawa jestem, jak taki specyfik będzie się przechowywać?

Zastanawiam się, czy dobry będzie sok z jabłek i gruszek w jednym....
pozdrawiam
Ela

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 19 Paź 2013 16:15 #199101

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Gdy miałam zbyt dużo drobnych jabłek, kroiłam je na kawałki, wrzucałam do sokownika parowego, posypywałam lekko cynamonem i gorący zlewałam do wyparzonych butelek :)

Gdy butelka była gorąca, sok nie wytracał temperatury i elegancko się wszystko zamykało :) Słodziłam tylko kwaśne jabłka, bo dosładzanie słodzizny jest bez sensu :)

Tak samo robiłam z gruszkami, kiedyś mieliśmy wczesną odmianę gruszy, z której wszystkie owoce na raz opadały i trzeba było na gwałt je przetwarzać :happy:

Robiłam też w sokowniku mieszanki owocowe:
- śliwki, jabłka,
- brzoskwinie, jablka,
-winogrona, jabłka,
-winogrona, aronia.

Jeśli chodzi o gruszki to można pokrojone na plastry obsmażać w syropie z cukrem, a gdy zrobią się szkliste, obsuszyć w piekarniku i takie wysuszone zapakować do słoika. Pokrojone idealnie nadają się do ciasta jako bakalie.
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 20 Paź 2013 12:23 #199253

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Dzięki, Alina. :flower1: To ma sens - cynamon jako środek bakterio- i grzybobójczy. Skorzystam z Twojej rady. :kiss3:
pozdrawiam
Ela

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 21 Paź 2013 12:19 #199453

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
D3flo wrote:
Dzisiaj mam zamiar kisić swoją późną dodając do niej marchewkę ale bardzo jestem ciekaw innego przepisu :thanks:

Moja kapusta różni się od sklepowej przyprawami. Ja to robię rutynowo, na oko. Na średnio dużą główkę kapusty daję jedną cebulę zeszatkowaną razem z kapustą ,2-3 ząbki czosnku, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, sporo nasion kminku no i marchew. W trakcie układania ugniecionej kapusty w naczyniu przekładam ją suszonymi łodygami kopru/ 1 gałązkę na ok 5 l kapusty/. Uwaga, nie należy przesadzać z solą , bo ma to negatywny wpływ na jakość kiszonej kapusty.
Ostatnio zmieniany: 21 Paź 2013 22:44 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave, Krecik stary, Terri, bela

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 21 Paź 2013 23:33 #199623

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Właśnie tak zrobiłam jak napisał Pomodoro tylko zamiast łodyg kopru dałam nasiona, na pewno przepis ten pozostanie na długo bo wszystkim bardzo smakuje :bye:
pozdrawiam Bożena
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 22 Paź 2013 00:21 #199626

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Tak, można dać nasiona kopru zamiast suszonych łodyg. A przepis , Bożenko, ma przeszło pół wieku. Jeszcze lepszy smak ma taka kapusta jeśli jest trzymana w dębowej beczce.
Ostatnio zmieniany: 22 Paź 2013 00:21 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, bela

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 24 Lis 2013 23:01 #206436

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Też robimy przetwory na zimę, bo nie ma jak swojskie :) W tym roku pierwszy raz smażyliśmy powidła ze swoich śliwek, rewelacja :yummi:
Zauważyłem na twojej półce coś pomarańczowego w słoiku, co to takiego?
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 25 Lis 2013 08:42 #206468

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Mirka. wchodzę w ciemno. Twój sos słodko-kwaśny to hit mojej spiżarni. Powiedz, te papryczki to przekręcać na surowo bez obierania ze skórek?

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 25 Lis 2013 10:32 #206487

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Ja nie obierałam dałam ze skórką 5 papryczek na porcję dawałam .............robiłam dwa razy juz mało co zostało ;) ;)
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.513 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum