TEMAT: Co to za roślina?

Co to za roślina? 28 Mar 2013 20:25 #139173

  • Yanick
  • Yanick's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
Witam wszystkich,
kilka miesięcy temu kupiłem roślinę, ma twarde liście, które zrzuca u dołu i wypuszcza nowe u góry w ten sposób rosnąc. Nie znam się na ogrodnictwie więc proszę o wyrozumiałość:) co to za roślina i czy ktoś mógłby mi coś na jej temat ogólnie poradzić? ps. jak do tej pory rośnie i wydaje się bardzo zdrowa

DSC_0034.jpg



DSC_0036.jpg
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2013 20:26 przez Yanick.


Zielone okna z estimeble.pl

Co to za roślina? 28 Mar 2013 21:21 #139192

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
To jest eonium drzewiaste. Eonium jest sukulentem, potrzebuje dużo światła, a latem może rosnąć na dworze. Jeżeli chcesz żeby się rozkrzewiło, obetnij je mniej więcej w połowie. Z pozostawionej części łodygi wyrosną boczne rozetki, natomiast odciętą część możesz posadzić do doniczki i ukorzenić.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Yanick

Co to za roślina? 28 Mar 2013 21:59 #139201

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Z liści roślina ta przypomina mi Aeonium urbicum, ale pień chyba trochę zbyt wysoki, jak na tę roślinę.
Jednym słowem pewna nie jestem.
Z całą pewnością mogę powiedzieć, że to jakaś roślina, która jest sukolentem - gdyz ma twarde, jak piszesz liście, a na zdjęciu widać, że są lekko mięsiste. Stąd wniosek, mało wody, dużo światła, ziemia i nawozy do kaktusów, zimą mniej podlewać, jeśli można to trzymać w niższej temperaturze.
Za tę wiadomość podziękował(a): Yanick

Co to za roślina? 28 Mar 2013 22:32 #139231

  • Yanick
  • Yanick's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
dziękuję za info, obcięcie rośliny w połowie brzmi jak morderstwo ale zaufam Twojej radzie, tylko pomału:) Jakieś specjalne zabiegi w sadzeniu odciętej części?? Tak samo co do pozostawionej części łodygi? Słowo 'ukorzenić' poznałem chyba dopiero dzisiaj :D

Co to za roślina? 28 Mar 2013 23:21 #139260

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Też miałam na myśli taki zabieg, ale nie odważyłam się napisać :) Może zaproponuję warian łagodniejszy.

W połowie pnia zrób odkład powietrzny.

odklad-powietrzny.jpg


Przygotuj jakiś kawałek folii, owiń dookoła pnia, tworząc jakby torebkę, pieniek obłóż solidną garścią wilgotnej ziemi torfowej lub innej do sadzonkowania. Zabezpiecz ziemię folią, żeby się nie rozsypała. Po miesiącu powinny pojawić się korzenie, wtedy ucinasz łodygę pod korzeniami, ukorzenioną końcówkę sadzisz do doniczki i czekasz na rozgałęzienie się pnia. :)

Co to za roślina? 28 Mar 2013 23:29 #139263

  • Yanick
  • Yanick's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
Z pewnością spróbuję, widziałem właśnie zdjęcia rozkrzewionej rośliny na necie i wygląda naprawdę ładnie:) szukałem jej nazwy od ładnych paru dni ale ciężko było znaleźć wiedząc tylko jak wygląda, nie wiedziałem nawet, że to (i co to) sukulent!! pozdrawiam! :)

Co to za roślina? 28 Mar 2013 23:34 #139264

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Warto trochę poeksperymentować z roślinami, pokaż nam rezultaty swoich :)

Co to za roślina? 28 Mar 2013 23:55 #139265

  • Yanick
  • Yanick's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
Warto poeksperymentować ale mając małą wiedzę jak ja, eksperymenty często kończą się fiaskiem:) jak tylko coś się zacznie dziać załaduję zdjęcia:)

Co to za roślina? 29 Mar 2013 21:23 #139459

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Robiąc odkład powietrzny nie masz szansy zrobić błędów :) a roślinę przytniesz, jak będziesz miał ukorzenioną sadzonkę:) Czyli nic nie tracisz :funnyface:
Za tę wiadomość podziękował(a): Yanick


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.205 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum