TEMAT: Dziwne plamy na liściach draceny wonnej

Dziwne plamy na liściach draceny wonnej 31 Paź 2016 14:35 #508608

• Shiroi7
  • Shiroi7's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 4
Witam wszystkich,
mam problem z draceną wonną (o ile dobrze zidentyfikowałam na podstawie zdjęć w internecie).
Od jakiegoś czasu na młodych liściach występują jasnozielone plamy, przy czym liście te nie zamierają a nawet (dzięki dożywianiu rośliny w sezonie letnim płynnym nawozem) są większe i ładniejsze niż starsze liście.
Nie znalazłam na liściach żadnych pajęczyn, owadów czy ich odchodów. Wcześniej zakładałam chorobę grzybową. Dracena była kilkukrotnie spryskiwana Topsinem. Teraz podlewam ją bardzo oszczędnie. Na powierzchni ziemi zaobserwowałam małe bezbarwne owady (możliwe, że to ziemiórki, choć latających muszek nie zauważyłam, wciornastki lub skoczogonki). Ich identyfikacja na podstawie morfologii jest utrudniona, ponieważ dracenę podlewam do podstawki i gleba jest sucha na wierzchu a nawet po zebraniu wierzchniej warstwy i obserwacji pod lupą nie zauważyłam ani jednego owada. Pewnie siedzą w głębszych warstwach gleby.
Czy ktoś z forumowiczów na podstawie plam na liściach mógłby mi pomóc w identyfikacji przyczyny choroby roślinki i zaproponować formę leczenia? Mam nadzieję, że to nie choroba wirusowa (roślina prewencyjnie jest oczywiście odizolowana od pozostałych).
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
Shiroi

DSC_0538.jpg

DSC_0539.jpg

DSC_0540.jpg

DSC_0541.jpg

DSC_0544.jpg

DSC_0559.jpg

Dziwne plamy na liściach draceny wonnej 31 Paź 2016 18:36 #508645

• Kerstin2309
  • Kerstin2309's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 1513
Oczywiście mogę się mylić, ale mi to wygląda na chlorozę liści. :think: Podejrzewam że roślinie brakuje żelaza, magnezu i molibdenu. A powiedz mi Shiroi7 w jakim podłożu (jakiego rodzaju) rośnie dracena? Tak też się dzieje wtedy gdy podłoże jest nie właściwe (zbyt ciężkie).
Zapraszam do mojego wątku: Zielone u Krysi co stoi lub wisi.

Pozdrawiam serdecznie. Krystyna.
Za tę wiadomość podziękował(a): Shiroi7

Dziwne plamy na liściach draceny wonnej 31 Paź 2016 20:46 #508674

• Shiroi7
  • Shiroi7's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 4
Dziękuję bardzo za odpowiedź. O ile dobrze pamiętam (dracena była przesadzana 2 lata temu) to była to ziemia uniwersalna do kwiatów (pH 5,5-6,5 z nawozem NPK i z perlitem). Jeśli chodzi o braki mikro i makroelementów, to podlewałam roślinkę nawozem mineralnym, który je zawiera. Wpłynął on znacznie na wielkość liści, jednak nadal nawet najmłodsze listki mają plamy. Chloroza jednak dotyka o ile mi wiadomo właśnie młodych liści, więc to może faktycznie to! Najbardziej obawiałam się choroby wirusowej, bo bardzo mi zależy na tej roślinie i nie chciałabym się jej pozbywać (a takich chorób chyba się nie leczy). Czy w wypadku chlorozy rozwiązaniem będzie jedynie zmiana ziemi na bardziej odpowiednią? Czy może konieczne są jeszcze jakieś zabiegi?

Dziwne plamy na liściach draceny wonnej 01 Lis 2016 00:14 #508702

• Kerstin2309
  • Kerstin2309's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 1513
Jeśli zmiana podłoża i delikatne zasilenie rośliny nawozem mineralnym o większej ilości magnezu, azotu, jak i molibdenu nie pomoże (a powinno pomóc) to będziemy szukać w chorobach wirusowych, bakteryjnych. :think:
Zapraszam do mojego wątku: Zielone u Krysi co stoi lub wisi.

Pozdrawiam serdecznie. Krystyna.

Moderatorzy: Kerstin2309, Tola, kambodza5
Wygenerowano w 0.107 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum