TEMAT: Jak uratować fikusa?

Jak uratować fikusa? 06 Sty 2017 18:22 #516617

Cześć
Szukam pomocy dla moich fikusów, zakupiłem ostatnio dwa małe fikusy sprężyste i w domu przesadziłem je do jednej doniczki.
Przez pierwszy tydzień czuły się świetnie, nowe liście zaczęły szybko rosnąć, fikusy były w pełni zdrowe.
Niestety wyjechałem na 2 tygodnie i dałem je pod opiekę znajomej, która miała je raz podlać, ale przy okazji zasłoniła okno w pokoju...
fikusy stały w głębi pokoju i przez około 10 dni miały światło tylko przez zasłonę.
Dodatkowo ogrzewanie było wyłączone więc temperatura spadła z powiedzmy 25 stopni do 15.
Po przyjeździe zastałem liście jak na pierwszych dwóch zdjęciach, ostatecznie liście odpadły.

Przestawiłem fikusa bliżej okna (zachodnia strona), tą samą stroną w którą był wcześniej skierowany,
wlałem mu małą ilość wody, przetarłem liście i co jakiś czas zraszam je wodą.
Jest teraz bliżej kaloryfera, i nie jest narażony na przeciągi.
Niestety jak widać na kolejnych zdjęciach następne liście zaczynają chorować.
Mija tydzień odkąd się nim zajmuje i nie wiem czy jego stan wynika z ciągle złych warunków czy
dostał na tyle w kość przez te dni bez światła, że ciągle się to na nim odbija.

dodatkowo niektóre liście są opadnięte:

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Jak uratować fikusa? 06 Sty 2017 19:08 #516628

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 6429
Podejrzewam, że główną przyczyną problemów było solidne podlanie przy jednoczesnym przykręceniu kaloryferów.
W chłodniejszych pomieszczeniach roślin lepiej nie podlewać :)
Wyjmij rośliny z ziemi, sprawdź stan korzeni, odetnij korzenie uszkodzone, nadgniłe. Miejsce cięcia można zasypać cynamonem lub węglem aktywowanym. Następnie posadź w nowej ziemi.

Marniejącymi liściami bym się zbytnio nie przejmowała, gdy rośliny odbiją wiosną, w miejscach, gdzie odpadły liście, pojawią boczne gałązki :)
Za tę wiadomość podziękował(a): polyken

Jak uratować fikusa? 06 Sty 2017 19:19 #516633

Roślina ma duży drenaż w doniczce i po moim powrocie ziemia była sucha jak wiór,
roślina nie stała jeszcze blisko kaloryfera także myślę, że moja znajoma jej nie przelała. Pocieszasz mnie z tymi liśćmi, martwię się tylko żeby cała roślina to przeżyła :/

Jak uratować fikusa? 06 Sty 2017 19:26 #516637

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 6429
Czyli pewnie przesuszenie się pojawiło :) Zarówno przelanie, jak i przesuszenie dają identyczne objawy :) gdyż powodują problemy z transpiracją wody.
Ale przesuszenie jest mniej groźne :) łatwiej się rośliny regenerują :) Myślę, że zimą nawet możesz postawić fikusy na parapecie, bo światła jest teraz na lekarstwo.

Mój fikus w pracy przez 10 dni był niepodlewany, stał na parapecie, a w pomieszczeniu zakręciłam całkowicie kaloryfery, żeby woda zbyt mocno nie odparowała z roślin :)
Za tę wiadomość podziękował(a): polyken

Moderatorzy: Kerstin2309, Tola, kambodza5
Wygenerowano w 0.089 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum