TEMAT: Problem z noliną wygiętą

Problem z noliną wygiętą 15 Sty 2020 01:07 #687204

  • MarikaPL
  • MarikaPL's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Dzień dobry.

Czy mogę prosić Państwa o pomoc w zdiagnozowaniu obecnego stanu mojej noliny wygiętej? Mam ją już ponad 2 lata, podlewam regularnie, rozwijała się pięknie, jednak od jakichś 2 tygodni zauważam obumieranie liści, które dość szybko się pogłębia. Zbyt mało wody? Za dużo wody? Słoniowaty pień wydaje się być mocno suchy w środku. Bardzo proszę o pomoc i poradę. Zdjęcie w załączniku.
Załączniki:


Zielone okna z estimeble.pl

Problem z noliną wygiętą 15 Sty 2020 08:23 #687207

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wiele roślin rosnąc zrzuca najstarsze liście. Z nolinami jest podobnie. Pożółkłe liście najlepiej usunąć, bo zielone się już nie zrobią. Nolinę należy trzymać zimą na najchłodniejszym miejscu parapetu, gdzie jest najwięcej światła. Warto też systematycznie zraszać liście miękką wodą. Nadmiar podlewania zimą może nolinę uśmiercić, więc z laniem wody do doniczki naprawdę trzeba uważać. Każde kolejne podlewanie powinno odbywać się po przeschnięciu podłoża w doniczce.

Problem z noliną wygiętą 15 Sty 2020 08:46 #687212

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3083
  • Otrzymane dziękuję: 5964
Czy to aby na pewno nolina??? Bardziej na jukę wygląda.
Za tę wiadomość podziękował(a): Peteri

Problem z noliną wygiętą 18 Sty 2020 00:20 #687693

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jeśli tuż przy ziemi widać bulwiaste zgrubienie, jest to nolina, jeśli pień ma tę samą średnicę, jest to jukka. W obu wypadkach wymagania są niemal identyczne i problemy takie same :) Obie te rośliny nie lubią zbyt wilgotnej ziemi, zimą wolą więcej światła, niż jest w naszych mieszkaniach, i potrzebują nieco niższej temperatury, niż my lubimy :)

Problem z noliną wygiętą 22 Sty 2020 20:11 #688662

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
To jest juka. Nolina ma wąskie, cienkie liście i bardziej przewieszające się. Mam obie i jukę i nolinę.
Juka pochodzi z suchych terenów, przesuszenie jej nie zaszkodzi a przelanie tak, więc podlewać umiarkowanie.
Usychanie liści jest u juki naturalne, usychają- obumierają najstarsze liście, te dolne, więcej zimą ich usycha.
Obciąć tuż przy pniu. Z tych usychających liści tworzy się "pień". Juka będzie przez to wyższa ale nadal będzie miała u góry pióropusz liści.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Problem z noliną wygiętą 23 Sty 2020 19:27 #688789

  • MarikaPL
  • MarikaPL's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Bardzo Wam wszystkim dziękuję za pomoc!

Będę dbała zgodnie z zaleceniami, przesuszone liście usunę, ograniczę podlewanie, w marcu planuję ją przesadzić do większej donicy.

Pień mojej rośliny jest słoniowaty, rozszerzony, co wskazywałoby na nolinę.

Raz jeszcze dziękuję za pomoc i podziwiam wiedzę!:)

Problem z noliną wygiętą 24 Sty 2020 23:52 #688939

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Bo to jest juka słoniostopowa, czyli pień u dołu jest rozszerzony. Pień u noliny przypomina bulwę.

Nie mam zdjęcia mojej noliny, żeby pokazać różnicę.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Problem z noliną wygiętą 02 Lut 2020 21:21 #690922

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Od siostry dostałam dzisiaj zdjęcie jej noliny. Zdjęcie jest z 2017 roku a nolina wtedy miała około 15 lat. Tu widać wyraźnie różnicę pomiędzy noliną a juką słoniostopową.

PART_1580672605710.jpeg
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.243 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum