TEMAT: Dlaczego paprotka usycha? (zdjęcia)

Dlaczego paprotka usycha? (zdjęcia) 12 Gru 2020 20:34 #738300

  • golebiewski.pg
  • golebiewski.pg's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 3
Paprotka pięknie rosła do momentu aż liście zaczęły usychać i opadać. Podlewana jest regularnie, średnio co dwa dni, ziemia nie bywa przesuszona. Stoi w miejscu z rozproszonym światłem, nie ma bliskości z grzejnikiem. Co kilka dni zraszam liście przegotowaną letnią wodą.
Mam jeszcze inną paprotkę, kupiona dużo mniejsza. Zaczęła tak samo usychać, teraz praktycznie cała jest uschnięta i nadaje się do kosza.
Co można z tym zrobić? Paprotka była piękna soczyście zielona, a teraz strasznie zmarniała. Bardzo proszę o poradę.


Zielone okna z estimeble.pl

Dlaczego paprotka usycha? (zdjęcia) 13 Gru 2020 17:47 #738392

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Paprotki nie są łatwe w uprawie i często bardzo kapryśne. Według mnie przyczyną Twoich "paprociowych problemów" jest za wysoka temperatura i za niska wilgotność. Zimą zawsze miałam i mam problemy z utrzymaniem ich urody. Zraszanie tylko przegotowaną wodą i to codziennie. Problemem jest temperatura, która w okresie grzewczym dla paproci nie powinna przekraczać 18oC. Jakimś rozwiązaniem jest wstawienie doniczki z paprocią do pojemnika (naczynia) z keramzytem zalanym wodą i uzupełnianie wody po odparowaniu. Doniczka nie może stać w wodzie. Nie wolno paproci zalewać. Ziemia powinna być tylko wilgotna, więc z podlewaniem należy uważać. :garden1:

Dlaczego paprotka usycha? (zdjęcia) 13 Gru 2020 20:55 #738411

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3439
  • Otrzymane dziękuję: 7314
Paprocie w zimie zawsze marnieją. Moje na razie trzymają się dobrze chociaż podlewam je jak sobie przypomnę albo zauważę, że zieleń przestaje być zielona i robi się groszkowo matowa. Stoją w kuchni więc temperatura to 25 st i więcej jeżeli jest coś gotowane ale dzięki temu mają więcej wilgoci. Na jednorazowe podlewanie zużywam 0,5- 0,6l wody do każdej, to jest tyle ile zdoła zatrzymać podłoże. Z reguły wystarcza to na 5-7 dni.
golebiewski.pg wrote:
Podlewana jest regularnie, średnio co dwa dni,
Nie masz przypadkiem stacji zmiekczającej wodę?
Ostatnio zmieniany: 13 Gru 2020 21:00 przez KaLo.

Dlaczego paprotka usycha? (zdjęcia) 13 Gru 2020 21:15 #738414

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Zapewne jest to paprotka importowana np. z Holandii.
Za miesiąc poproś kogoś kto ma paprotki polskie trzymane w domu od wielu lat o sadzonkę.
Jest taki przesąd że jak paprotki usychają to ktoś w tym mieszkaniu choruje na płuca.
Idź do lekarza POZ i powiedz że masz w mieszkaniu usychające paprotki.
Jak na grzejniku nie masz parownika z wodą to go kup i powieś.
Ja mam na każdym grzejniku. Stale uzupełniam w nich wodę.
Ja mam w każdym pokoju polską paprotkę.
Ostatnio zmieniany: 13 Gru 2020 21:17 przez trzyary.

Dlaczego paprotka usycha? (zdjęcia) 15 Gru 2020 00:54 #738504

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Paprocie nie lubią zbyt ciepłego i suchego powietrza, gdy mają mało światła. Trzeba zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny i postawić ją w jakimś jasnym i niezbyt ciepłym miejscu. Najlepsza byłaby temp. ok 14015 stopni.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.281 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum