TEMAT: Chore Hortensje

Chore Hortensje 31 Maj 2018 13:15 #609760

  • Dews
  • Dews's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
Witam.

W styczniu kupilam dom z kilkoma krzewami hortensji w ogrodzie. Podczas ogladania domu w poprzednie lato/jesien, wszystkie krzewy pieknie kwitly i nie wygladaly na chore. W tym roku jednak, cos niedobrego sie z nimi dzieje. Jedno z nich od poczatku wygladalo mizernie, liscie robily sie fioletowo-brazowe od razu po wypuszczeniu lisci jak ponizej:

www.fotosik.pl/zdjecie/f0b9368d13e15634

Jednak wygladala ok, az do czasu. Ostatnio zauwazylam, ze liscie na pozostalych krzewach rowniez zmieniaja kolor na fioletowy:

www.fotosik.pl/zdjecie/7fc943ed302cd6c8

www.fotosik.pl/zdjecie/e88cfc0e74d38bfa

Jak zaradzic na ten problem?
Dodam, ze mieszkam w Anglii (stad brak poslkich znakow w poscie, prosze wybaczyc, pisze z pracy uzywajac klawiatury bez polskich znakow), gdzie zimy sa lagodne, a lata nie az tak gorace jak w Polsce. Ostatnio bylo ok 25-27 stopni przez kilka tygodni, a moj ogrod jest nasloneczniony caly dzien, jednak wydaje mi sie, ze gdyby to byl problem, to krzewy nie urosly by tak duze, jak widac na zdjeciu ponizej( najbardziej chory krzew zaznaczylam na czerwono..)

www.fotosik.pl/zdjecie/a0c7250e3e8a1350

Bardzo prosze o porady, przyznam, ze nigdy nie mialam doswiadczenia w pracy w ogrodku, zawsze mieszkalam w mieszkaniu, wiec kompletnie nie znam sie na roslinach, a nie chce zabic tych pieknych krzewow przez niewiedze..

a tak pieknie kwitly w poprzednim roku:

www.fotosik.pl/zdjecie/7d44960c74c6df3f


Zielone okna z estimeble.pl

Chore Hortensje 31 Maj 2018 23:27 #609913

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Dobrze by było, abyś podała, jaka jest u Ciebie w ogrodzie gleba, jak wygląda sytuacja teraz z opadami i temperaturą.

Podobne objawy daje niedobór potasu, a ten niedobór może być wywołany zbyt wysokim pH gleby, hortensje ogrodowe wolą glebę lekko kwaśną.
Może to być również efekt przypalenia od słońca, gdy roślina była podlewana w gorący dzień po liściach, może to być też zasychanie liści z powodu suszy, braku wody.

Paradoksalnie podobne objawy daje też przelanie roślin przy zbyt zwięzłym podłożu. Nadmiar wody z kolei powoduje uszkodzenie korzeni, które przestają transportować wodę do całej rośliny.
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2018 23:42 przez Hiacynta.

Chore Hortensje 01 Cze 2018 11:11 #609977

  • Dews
  • Dews's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
Nie mam pojęcia, jaka gleba, w ogóle nie mam wiedzy na ten temat.. :(

Na poczatku myślałam, że, to może być rzeczywiście przypalenie od słońca, ale jeden z krzewów wygląda zdecydowanie gorzej, niz reszta, liście wyrastają malutkie i od razu ciemneją..

Pogoda jest zdecydowanie łagodniejsza niż w Polce. Było kilka dni upałow, jednak średnio jest to ok 25 stopni i opady tak raz na dwa tygodnie. Na początku wiosny padało dość intensywnie

Chore Hortensje 01 Cze 2018 15:45 #610024

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
To już sytuacja się odrobinę rozjaśnia :) Te zwijające się na brzegach liście mogą być objawem zalania korzeni. Przy zwięzłej zbitej glebie i dużej ilości opadów korzenie hortensji zaczynają obumierać. Zrób oprysk liści preparatem przeciwgrzybowym, glebę wokół korzeni musisz delikatnie wzruszyć, możesz też podlać rośliny jakimś preparatem przeciwko fytoftorozie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dews

Chore Hortensje 01 Cze 2018 15:49 #610026

  • Dews
  • Dews's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
To jest bardzo możliwe, ziemia dookoła krzewów rzeczywiscie wydaje się być bardzo zbita.. Czy mogłabyś polecić mi jakieś konkretne preparaty?
Dziekuję serdecznie za poradę!

Chore Hortensje 01 Cze 2018 15:55 #610027

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Preparaty zwalczające fytoftorozę to:
Previcur Energy 840 SL, Aliette, Proplant

Fungicydy na liście - Miedzian, Kaptan.

Nie wiem, czy w Anglii znajdziesz takie same nazwy, mogą być te chemikalia pod inną nazwą handlową. Miejmy nadzieję, że już samo napowietrzenie korzeni poprawi kondycję roślin :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Dews

Chore Hortensje 01 Cze 2018 16:02 #610031

  • Dews
  • Dews's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
Dzękuję serdecznie, wolę nie szukać angielskich odpowiedników na własną rękę, bo jeszcze dobiję te biedne rośliny.. :happy4: Postaram się zamowic je przez internet :)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.175 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum