TEMAT: Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 09 Cze 2012 19:50 #45394

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Poraonyli1.jpg


Poraonyli3.jpg

Witam, mam wielką prośbę do doświadczonych ogrodników uprawiających hortensje bukietowe, o zidentyfikowanie choroby na liściach tych roślin (wystąpiły one na kilku odmianach). Poniżej opis:
Zmiany chorobowe wystąpiły na wierzchołkach hortensji, liście są małe z żóltymi plamkami dużo jaśniejszymi niż kolor liścia, niektóre młodziutkie listki są zwinięte w rulonik. Ten na zdjęciu przy nasadzie liścia, po obu stronach jest lekko zwinięty do wewnętrznej strony. Główny nerw liścia jest również jaśniejszy. Nadmieniam, że na liściach nie występują mszyce. Objawy wskazują na przędziorka chmielowca, ale jak dla mnie są one zupełnie niedostrzegalne gołym okiem.
Dopiero w poniedziałek będę mogła zrobić zdjęcia całej hortensji. Dzisiaj prezentuję objawy tej choroby na zerwanym liściu. Z góry dziękuję za pomoc w identyfikacji choroby.
Pozdrawiam
Jagoda


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 09 Cze 2012 20:39 #45406

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Jagoda no niestety, to są ślady żerowania Przędziorka chmielowca. Gołym okiem trudno go zauważyć.Jest ciepło i sucho, więc Przędziorek mnoży się w zastraszającym tempie.
Proponuje oprysk środkiem Magus lub Talstar. Jeśli wybierzesz Talstar to pamiętaj, że to jest pyretroid i zadziała tylko w temperaturze poniżej 18 stopni.
Należy opryskać wierzchnią i spodnią blaszkę liścia.
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 09 Cze 2012 21:30 #45428

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Bożenko, serdeczne dzięki za szybką odpowiedź. :flower1: Czy Telstar jest bardziej skuteczny niż np. Nissorun 050 EC (0,06%) czy też Apollo 50 S.C.? Spełnienie warunku temperatury Telstara będzie dość trudne, chociaż w godzinach wczesno-rannych może się uda. Odpowiedz mi jeszcze, czy hortensja zaatakowana tym szkodnikiem zakwitnie w tym roku?
Serdecznie Cię pozdrawiam :)
Jagoda

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 09 Cze 2012 22:00 #45444

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Jagoda ja nie stosowałam wymienionych przez Ciebie środków, więc nic nie mogę powiedzieć na ich temat. Stosowałam Magus 200 SC, Talstar i Karate Zeon 050 SC, te u mnie były skuteczne. Talstar może nie zadziałać przy takich wysokich temperaturach, więc spróbuj innego środka jakim dysponujesz. Jeśli nie zadziała, to wtedy zastosuj Magus 200 SC, ten jest bardzo skuteczny.

Hortensja zaatakowana przez Przędziorka, zakwitnie w tym roku, tylko liście będą brzydkie. :dry:
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 09 Cze 2012 22:23 #45449

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Bożenko, wielkie dzięki za poradę. :)


Jagoda

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 11 Cze 2012 11:39 #45972

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Hortensjaogrodowa3.jpg


Bożenko, idę za ciosem i proszę o kolejną pomoc w zidentyfikowaniu choroby lub braku pewnych składników hortensji ogrodowej, która coraz więcej ma jasno zielonych liści. Hortensja jest systematycznie podsypywana nawozem do hortensji. Poradź, co robić?

Serdeczne pozdrowienia

Jagoda
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 11 Cze 2012 12:02 przez Jagoda. Powód: niewłaściwy załacznik

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 11 Cze 2012 13:06 #46002

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Jagoda tu nie mam żadnych wątpliwości.Twoja Hortensja cierpi na chlorozę, czyli brak żelaza. Przyczyną zazwyczaj jest odczyn gleby(pewnie zasadowy), który utrudnia pobieranie tego pierwiastka. Pierwsze co trzeba zrobić, to zakwasić podłoże. Następnie wykonać oprysk chelatem żelaza i liście Hortensji nabiorą właściwego koloru.
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Za tę wiadomość podziękował(a): Kookie

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 11 Cze 2012 13:33 #46011

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Bożenko, stokrotne dzięki. Odpowiadasz błyskawicznie, to świadczy o Twojej szerokiej znajomości tematu. Gratulacje! :thanks:

Gorąco pozdrawiam
Jagoda :)

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 17 Cze 2012 10:26 #47830

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Witam,
Bożenko, kieruję do Ciebie kolejne pytanie związane z hortensjami bukietowymi. Tym razem chodzi o jasny kolor liści - moim zdaniem nie wygląda to na chlorozę. Liście mają kolor jednolity jasnozielony, a w dolnych partiach krzewu nawet żółte. Zastanawiam się, czy to nie jest efekt oprysków chemicznych na przędziorki i działania słońca. W każdym razie różnica w kolorze liści hortensji na działce, a liśćmi hortensji na balkonie (nie była opryskana) jest bardzo duża. Czy w tej sytuacji powinnam zastosować jakiś nawóz dolistny? Czy odpuścić sobie i czekać, aż roślinka sama sobie poradzi i dojdzie do siebie.

serdecznie pozdrawiam
Jagoda :flower1:

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 17 Cze 2012 22:56 #48074

  • Ingrid
  • Ingrid's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 55
Zdecydowanie nawożenie dolistne potrzebne !

Swoje żółtawe opryskałam i od razu złapały zielony kolorek , nabrały wigoru i zaczęly paki kwiatowe pokazywać
Pozdrawiam ingrid

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 18 Cze 2012 13:49 #48201

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Witam, dzięki Ingrid za poradę. Jeszcze zdradź mi, jeśli to nie jest tajemnica, jaki nawóz dolistny zastosować?

Pozdrawiam Cie serdecznie :flower1:
Jagoda

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 19 Cze 2012 22:40 #48616

  • Ingrid
  • Ingrid's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 55
Stosuję nawozy Substrala z serii " Magiczna siła " - niestety nie ma u mnie 'Do hortensji " , więc" Do rodoendronów " stosuję i jeszcze " Do pomidorów " - wydajne , super się rozpuszczają i migiem poprawa następuje - oczywiście podlewać też nimi można .
Pozdrawiam ingrid

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 19 Cze 2012 23:01 #48634

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Serdeczne dzięki za udzielenie porady. Sądziłam, że należy stosować specjalny nawóz dolistny. Magiczną siłę Substrala do hortensji posiadam.
Pozdrawiam :)
Jagoda

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 21 Cze 2012 12:02 #49097

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
A ja stosuję dolistnie Biopon i też działa :)
Ingrid, a już się martwiłaś, że Twoje Hortensje pąków nie mają.
Troszkę nawozów i proszę od razu pąki się pojawiły.
Już się nie mogę doczekać, kiedy je zobaczę na własne oczy. :P
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 22 Cze 2012 12:20 #49476

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Dzięki Bożenko za podanie nawozu dolistnego. Na razie spryskałam liście hortensji gnojówką z pokrzywy, a za tydzień opryskam nawozem. Może w końcu pojawią się kwiatostany.

Pozdrawiam
Jagoda :)

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 22 Cze 2012 14:04 #49499

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Jagoda - a o jakiej Hortensji mówimy? Wiem, że bukietowa, chodzi mi o odmianę.
Niektóre odmiany kwitną później i jeszcze mają czas na wytworzenie pąków kwiatowych.U mnie na niektórych odmianach pąki dopiero się pokazują, a inne już kwitną :)
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 22 Cze 2012 20:03 #49566

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Bożenko, najwięcej pąków kwiatowych pojawiło się na hortensji bukietowej "Phantom", ale też najbardziej została ona poszkodowana przez przędziorki. "Limelight" dopiero pokazuje embrionki kwiatostanów i to na niektórych pędach. Pozostałe "Renhy Vanille Fraise", "Pinky Winky" i "Grandiflora" jeszcze nie wystartowały z kwiatostanami. Z kolei "Anabelle" pomimo, że pąki liściowe przemarzły na przedwiośniu, to pędy odbiły z ziemi i dwa zakwitły, ale zostały zaatakowane przez gąsienice zwójkówki(liście na wierzchołkach pozwijane w rulonik). A panuje opinia, że hortensje bukietowe są bezproblemowe. W jednym sezonie prawie wszystkie choroby zaliczone. A jaki będzie efekt końcowy jeszcze nie wiem.
Pozdrawiam
Jagoda :)

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 22 Cze 2012 22:35 #49654

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Jagoda - nie zniechęcaj się tak szybko. Widzę, że masz zadatki na kolejną miłośniczkę Hortensji i dobrze :) Ten rok jest jakiś dziwny i Hortensje wymagają trochę więcej opieki z naszej strony. Nie ma roślin bezobsługowych, gdzie obowiązuje zasady trzech zet, czyli zakup, zasadź i zapomnij ;) Ja też walczę z mszycami, przędziorkiem i chorobami grzybowymi. :unsure: Widok kwitnących krzewów wszystko nam wynagrodzi :flower2:
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.291 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum