TEMAT: Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 12 Lip 2018 11:52 #617826

  • Kookie
  • Kookie's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
Czy w takim razie te plamy na moich hortensjach to też przypalenia słoneczne? Wyglądają trochę podobnie do liści na
hortensji Moniki.

HortensjaAnnabelle.jpg


Hiacynto, dziękuję Ci za wszystkie rady i za bardzo szybkie odpowiedzi :)


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 12 Lip 2018 12:38 #617836

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Tak właśnie u mnie wyglądały liście hortensji rosnącej w słońcu. Gdy pokazałam taki liść zaprzyjaźnionemu szkółkarzowi, stwierdził, że przyczyny mogą być 2: przypalenie słoneczne lub zbyt zbita zwięzła gleba.

Ponieważ na mojej piaszczystej działce zwięzłej gleby nie było nawet maleńkiego skraweczka, za to słońca pod dostatkiem, przesadziłam hortensję w cień, gdzie słońce operowało 2-3 godziny z rana. Jej wygląd od razu się poprawił, a rozrosła się przez kolejny rok tak solidnie, że w tym roku zrobiłam z niej 4 kępy i jeszcze trochę zostało do podzielenia :)

Ten rok dla wielu roślin jest ciężki, nie tylko dla cieniolubnych. Wiosna była zdecydowanie zbyt upalna, słońce piekło ponad miarę. Sporo roślin, które w poprzednich latach rosło dobrze, teraz ma oznaki przypalenia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kookie

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 12 Lip 2018 13:21 #617848

  • Monia Piwonia
  • Monia Piwonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 503
  • Otrzymane dziękuję: 509
Dziękuje za odpowiedz zmartwiłam się,że jakiś grzyb lub brak składników pokarmowych bo faktycznie posadzona jest na tyłach domu ale słonce ma 2-3 godziny po 16, więc przypaleń nie brałam pod uwagę.

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 21 Lip 2018 20:24 #619130

  • zigza
  • zigza's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Hej,chciałam rozmnożyć moją hortensję i dzisiaj rano z sadzonkami wszystko było w porządku, a teraz pod wieczór niektóre wyglądają jak na zdjęciu ? Inspekt mam w miejscu najbardziej zacienionym na działce jednak i tak w duże temperatury dochodzi tam dużo palącego słońca. Dobrze myślę że jest to poparzenie słoneczne, bo na grzyba to chyba za szybko by poszło skoro rano było ok ? Przeżyją te młodziaki czy szykować nowe sadzonki ?
Pozdrawiam,
Kinga
Załączniki:

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 16 Mar 2019 17:27 #648587

Witam serdecznie,wszystkich miłośników i specjalistów od hortensji. Potrzebuje pomocy :( W zeszłym roku posadziłam pierwszy raz w życiu 10 krzewów hortensji ogrodowej i 8 krzewiastej, niestety jako osoba niedoświadczona posłuchałam Pani ze sklepu ogrodniczego i jak mi doradziła późną jesienią przycięłam gałęzie-kwiatostany zarówno ogrodowej jak i krzewiastej :( Pani z ogrodniczego sklepu poleciła ich przycięcie w celu wzmocnienia roślinyoraz zabezpieczenie przed mrozem. Na zimę owinęliśmy krzewy w celu ochronienia ich przed mrozem. Wczoraj sciągnęłam włókninę i zaniepokoił mnie wygląd krzewów :( zaczęłam czytać, szperać i wyczytałam,że hortensji ogrodowej nie należy przycinać jesienią :( pomocy..czy ktoś mi podpowie czy zniszczyłam roślinę? Czy da się ją jakoś odratować? Proszę o rady i pomoc

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 17 Mar 2019 11:27 #648707

  • beatab
  • beatab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 180
  • Otrzymane dziękuję: 49
Nie zniszczyłaś - tylko ogrodowe nie będą kwitły w tym roku, chyba że kupiłaś kwitnące na pędach jednorocznych - ale to już rarytasy. Hortensje ogólnie nie jest łatwo zniszczyć, ja zaliczyłabym je do roślin pancernych - a szkodzą im bardziej majowe przymrozki gdy są już pączki kwiatów więc z tym okrywaniem nie warto przesadzać.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 22 Mar 2019 15:40 #649550

Dziękuję ślicznie za odpowiedź :) czyli radzi Pani żeby jeszcze je okryć?

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 24 Mar 2019 11:39 #649793

  • beatab
  • beatab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 180
  • Otrzymane dziękuję: 49
Teraz dużych mrozów już nie będzie - ja pilnuję w maju- gdy widać juz pąki u hortensji ogrodowych to warto kwiaty okryć - można założyć papierowe torebki śniadaniowe na gałązki gdzie widać pąki.

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 01 Maj 2019 13:46 #655233

Ratunku :( moja hortensja kwiatowa zeszlym roku chyba sie nie przyjęła..łodygi są suche, paczków brak lub też przesuszone. Czy da radę ją odratować? Proszę o rady
Załączniki:

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 01 Maj 2019 18:01 #655255

  • Monia Piwonia
  • Monia Piwonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 503
  • Otrzymane dziękuję: 509
Zostawić w spokoju paczki może i zmarzły ale ładnie odbija od dołu wszystko będzie ok.

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 24 Lip 2019 16:53 #669168

  • micz_bl
  • micz_bl's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Witam wszystkich, być może gdzieś taki problem już jest na forum, jednak ja nie znalazłem pod tematem problemy.
Mianowicie mam 4 krzaki, wsadzone w tym roku i o ile 3 ładnie rosną, o tyle jeden ma poważne problemy z liśćmi.
Wszystkie krzaki tak samo wsadzone, ta sama ziemia, tak samo nawóz i obornik a na górę kora.
Proszę zerknijcie na zdjęcia

20190723_194955.jpg


20190717_125023.jpg


20190717_125032.jpg


20190717_125043.jpg


20190717_125100.jpg

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 24 Lip 2019 22:31 #669219

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Widzę, że posadzone są różne odmiany hortd dni. Jaka odmiana jest ta chorująca?
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2019 22:32 przez Hiacynta.

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 25 Lip 2019 19:47 #669318

  • micz_bl
  • micz_bl's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Najbardziej ten z załącznika, ale powoli podobnie na innych się dzieje. Błąd pierwszy chyba znam - dawałem obornik który jest zasadowy, pytanie co dalej i czego im brak.
20190725_190504.jpg

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 28 Lip 2019 21:10 #669706

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
'Sunday Fraise' to odmiana hortensji wolno rosnąca, może więc na początku wyglądać mniej dorodnie, niż pozostałe.

Te brązowe przebarwienia to efekt bardzo agresywnego w tym roku słońca. Hortensje trzeba mocno podlewać, żeby ziemia była wilgotna. Dobrze by było obsypać je trochę kwaśnym torfem, żeby zneutralizować odkwaszające działanie obornika. Można też czasami do podlewania dodać trochę octu lub kwasku cytrynowego, tak, aby woda była tylko odrobinę kwaskowata.

Za dużo tej ziemi nie ma co zakwaszać, bo hortensje to nie rododendrony, w glebie o neutralnym pH też dają sobie radę. Gubi je jedynie susza, trzeba więc mocno lać wodę. Zresztą łacińska nazwa Hydrangea oznacza roślinę kochającą wodę.

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 16 Wrz 2019 13:24 #675863

  • Nati098
  • Nati098's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Dzień dobry. Mam niemały problem z hortensjami. Na wiosnę na jednym krzaku pojawił się biały nalot, z dnia na dzień bylo go więcej. Zaczęłam usuwać liscie z nalotem. Pozniej zauważyłam że na pędach pojawił się czarno-bialy,kleisty nalot. Jakby pędy byly wymazane korektorem. Wycielam uszkodzone pedy, liscie i spalilam. Zaraz pojawil się problem z hortensją obok, zrobilam podobnie. Pod ziemią pień hortensji byl podgnity. Trzy razy spryskalam srodkiem od chorob grzybowych. Wyczytalam,że takie okazy najlepiej usunąć,odkazic ziemie itd ale mi bylo szkoda.. w wakacje kupilam kolejne hortensje bukietowe. Sytuacja powtarza się i z tymi, bialy nalot na lisciach, lecz w mniejszym stopniu oraz oklapły pedy. Co mam z nimi zrobic? W sumie mam 4 chore hortensje. Te dwie stare sztuki, ktore chorowaly na wiosnę mają się o dziwo dobrze.

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 16 Wrz 2019 22:26 #675901

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Przydałyby się zdjęcia liści do identyfikacji problemu. Wydaje mi się, że na hortensji żerowały mszyce, a na ich słodkiej wydzielinie zaczęły wzrastać sadzaki.

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 08 Paź 2019 20:21 #677889

  • Nati098
  • Nati098's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
To nie mszyce. Pień gnije. Dodaję zdjęcie z wiosny.
20190430_094547.jpg

Choroby hortensji - problemy - rozmaite pytania 02 Mar 2020 17:00 #696298

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5528
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Ostatnio zmieniany: 02 Mar 2020 17:16 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.339 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum