TEMAT: Ekologiczna uprawa warzyw

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 00:02 #114674

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
norfolk2012120.JPG


londyn751.JPG


londyn752.JPG


londyn794.JPG


Zdjecia z ekologicznych warzywników/ogrod Goeffa Hamiltona i Whisley/
Wszystkie kapustne sa uprawiana pod siatkami które zapobiegaja złozeniu jaj min.przez bielinka, osłonki wokół korzeni brokułow/śmietka kapusciana, współrzedna uprawa pomidorów i aksamitek/nicienie/
Ostatnio zmieniany: 24 Sty 2013 00:04 przez Tomasz23.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, Cebulla, waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 11:25 #114754

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Wszystko fajnie, ale po zdjęciach widać, że były robione wiosną. Ciekawe, czy człowiek publikuje zdjęcia tych pomidorów z poźnego lata/jesieni. Wiosną zazwyczaj wszystko w ogrodzie wygląda b. ładnie.

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 13:49 #114808

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Zmobilizowałam się jednak do napisania jeszcze raz może już nie tak rozlegle, ale może to nawet lepiej :happy:, bo jeśli nie teraz to mogłabym już długo się za to nie zabrać. :wink4: :happy:

Swoje pomidory uprawiam w tunelu foliowym, nie wiem więc czy moje porady do czegokolwiek Ci się Romo przydadzą bo jak piszesz Ty uprawę planujesz w gruncie a tu doświadczenia nie mam. Podzielę się jednak swoim doświadczeniem, bo jeśli nie Tobie to może komuś innemu się przyda, a może w końcu Skrzat da się namówić na choćby niewielki tunel lub szklarenkę.

Nasiona wszystkiich warzyw kupuję niezaprawiane, lub zaprawiane ziołami, pilnuję tego bardzo, gdyż zależy mi na zdrowej żywności. Niezaprawiane zaprawiam sama w ostudzonym wywarze z rumianku lub rumianku i czosnku. Przeprowadzono badania dotyczące wschodów i plonowania wybranych roślin zaprawianych w ten sposób, jednak wyniki tych badań nie pokrywają się z moimi obserwacjami. Nie zauważyłam ani obniżonej zdolności kiełkowania ani obniżonych plonów. Większe nasiona zostawiam w naparze na noc i rano przelewam przez sito, po dokładnym odsączeniu wysiewam w specjalne podłoże do wysiewania warzyw. Drobne nasiona wysiewam i podlewam naparem. Nakrywam woreczkiem foliowym, ustawiam na parapecie południowego okna i regularnie codziennie wietrzę. Tak zaprawione nasiona pomidorów wschodzą po kilku dniach u mnie 3-4. Rozsady pomidorów, papryki, oberżyny, porów, selerów, sałaty, kapusty, kalafiora, brokułów, ogórków sałatkowych tzw. węży, ogórków melonowych, arbuzów, melonów, bazylii, majeranku, cykorii przygotowuję sama.





Jedni traktują to z przymrużeniem oka, inni wręcz pukają się w głowę, ale wszystkie prace w ogrodzie, sianie, sadzenie, przycinanie, pielenie, koszenie itd. wykonuję zgodnie z kalendarzem biodynamicznym. Stosuję też uprawę współrzędną tak by rosnące obok siebie rośliny korzystnie na siebie wpływały i wzajemnie się chroniły.









Nasiona pomidorów, bo o nie głównie pytasz Romo wysiewam około połowy lutego. Kiedy siewki rozwiną liścienie i ukaże się pierwszy liść przepikowuję siewki do większego pojemnika, sadząc każdą siewkę aż po liścienie i pilnując by korzenie nie były zawinięte. Po kilku dniach od posadzenia pryskam roztworem z biohumusu. Pod koniec marca pikuję jeszcze raz do skrzynek w których rozsada będzie stała aż do wysadzenia do gruntu w tunelu foliowym. Sadzę tak by tylko górne liście wystawały nad powierzchnię gleby, powoduje to wzmocnienie roślin i rozbudowanie większego i silniejszego systemu korzeniowego. Rozsadę wynoszę do tunelu foliowego (parapet jest już za mały :wink4: ) i na noce okrywam podwójną warstwą bąbelkowej folii, a w razie zapowiadanych większych mrozów, w końcu to dopiero marzec, dodatkowo okrywam kartonami. W ciągu dnia wietrzę rośliny, powietrze w tunelu jest już dość mocno nagrzane przez słońce i pilnuję odpowiedniej wilgotności podlewając co kilka dni rozcieńczonym biohumusem.





Na początku maja rozsadę wysadzam do tunelu. Każdą roślinę sadzę podobnie jak przy pikowaniu, czyli pod pierwsze liście. Przed wysadzeniem korzenie każdej sadzonki moczę około pół godziny w roztworze z Emów. Po posadzeniu podlewam rozcieńczonym biohumusem.







Wspominano tu o zmianowaniu, niestety w uprawie tunelowej nie mam takiej możliwości. Tunel stoi w tym samym miejscu od 2007 roku, nie wymieniam też gleby mimo to udaje mi się uniknąć groźnych w uprawie pomidorów chorób.


Na powyższym zdjęciu widać też, że mimo iż rośliny wysiewane są bardzo wcześnie nie zaczynają owocować na wysokości 1 m nad ziemią, jak to gdzieś na forum wyczytałam. Wystarczy odpowiednio o nie dbać i odpowiednio wysadzać by cieszyć się zdrowymi silnymi krzakami. W ciągu sezonu profilaktycznie prowadzę opryski z sody i mydła potasowo czosnkowego, ze skrzypu, z biohumusu, z pokrzywy. Podlewam gnojówką z pokrzywy, biohumusem i Rosahumusem. Do podlewania stosuję nagrzaną w beczkach wodę, mam zainstalowane podlewanie kropelkowe, dzięki czemu unikam moczenia liści a woda dociera bezpośrednio pod roślinę.

Tu pomidory z usuniętymi liśćmi pod koniec października w celu lepszego dotarcia promieni słonecznych.



Do palikowania stosuję specjalnie zrobione przez mojego męża spiralne podpory, które przed każdym sezonem są opalane i moczone w roztworze mydła potasowo czosnkowego.

Po zbiorze owoców i usunięciu krzewów wzruszam ziemię i wysiewam poplon, najczęściej żyto.



Wiem, że niektórzy nie wyobrażają sobie uprawy warzyw bez stosowania chemii, ja nie wyobrażam sobie stosowania chemii w ogrodzie a rok rocznie cieszę się obfitymi zbiorami zdrowych warzyw i owoców.





Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 24 Sty 2013 13:56 przez Gosia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Cebulla, Joane, waldek727, Hannah, Ogrodnicza Obsesja

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 16:39 #114855

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
... mimo wczesnego wysiewu rośliny nie zaczynaja owocować na wysokosci 1m jak ,kto gdzies na forum czytałam ...

Ja się podzieliłem tego typu uwaga , chodziło mi tam o termin siewu styczniowy i do połowy lutego.Cały czas mówimy o produkcji rozsady 'lege artis',a wiec optymalne warunki teperatury i swiatła, wtedy okres produkcji rozsady pomidora wynosi 30-40 dni .Natomiast w warunkach nazwijmy to " parapetowych "i nizszych temp. okres nam sie wydłuży.W niskich temp. mozemy okres produkcji rozsady przeciagac... w nieskoczonosć :happy:

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 17:01 #114861

  • Poll
  • Poll's Avatar
Gosiu, kiedys o tym wspominałam...przydałby nam się watek z kalendarzem biodynamicznym.Nie każdy taki ma, nie każdy dobrze rozumie, poza tym,co innego mieć na półce książeczkę,co innego przypominające , rzucające się w oczy wpisy na forum. :)
Może ktoś, kto uprawia ogród zgodnie z zaleceniami takiego kalendarza, podjąłby się prowadzenia takiego watku? :flower1:

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 17:27 #114869

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Przedstawiony warzywnik ,zwłaszcza ten "polowy wyglada imponujaco :bravo:
Jestem ciekawy na jakiej glebie te cuda rosna ??Bo tak ładne "kapustne" na piaseczku to "marzenie scietej głowy"

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 18:59 #114893

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Gosia

Bardzo ładnie to wszystko wygląda.

Chciałbym zapytać o kilka rzeczy:

1. Czy cebulę wysiewałaś z nasion?

2. Czy na ziemniaki i ogórki idzie ten sam profilaktyczny oprysk z mydła sodowego plus dodatki.

3. Co to jest roztwór z Emów.

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 20:41 #114936

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Tomasz23 wrote:
Ja się podzieliłem tego typu uwaga , chodziło mi tam o termin siewu styczniowy i do połowy lutego.

Tomku i to się nazywa demencja galopująca. Wiedziałam, że ktoś to napisał, a nie pamiętałam kto, przepraszam więc, że napisałam bezosobowo. :oops:

Poluniu pomysł jest ciekawy, tylko taki kalendarz trzeba by prowadzić w cyklu tygodniowym, poza tym trzeba by korzystać z kalendarza już istniejącego a tu nie wiem czy nie trzeba uzyskać pozwolenia wydawcy. Muszę się zorientować w sytuacji. :wink4:

Tomaszku ziemię faktycznie mam niezłą :wink4: bo moja gleba to czarnoziem. Do tego wzbogacany materią organiczną. Akurat tu gdzie rosła kapusta borykałam się i nadal borykam ze zdegradowaniem poprzez długoletnie składowanie przez poprzednich właścicieli odpadów budowlanych np. gruz betonowy i kamienie.

AB cebulę wysadzam z dymki i wysiewam z nasion. Uprawiam kilka odmian cebuli, ponieważ dużo używamy jej w naszej kuchni. Oprysk jest z mydła potasowo czosnkowego z dodatkami, stosuję go również na ogórki i ziemniaki. Oprysk stosuję zawsze w godzinach wieczornych lub wczesnorannych zanim słońce zacznie dobrze operować. Roztwór z Emów to Ema5 czyli specjalnie przygotowana kompozycja mikroorganizmów poddana dodatkowej fermentacji z octem winnym i alkoholem, charakteryzująca się silnym działaniem w ograniczaniu lub eliminowaniu warunków przyjaznych rozwojowi chorób grzybowych oraz niektórych szkodników, rozpuszczona w odpowiedniej ilości wody deszczowej.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 21:00 #114947

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Gosiu, jestem pod wielkim wrażeniem Twoich warzyw i metod ich uprawy!
Wielokrotnie w różnych miejscach czytałam, że NIEMOŻLIWA jest uprawa warzyw bez użycia środków chemicznych.
Ty udowodniłaś, że MOŻNA, mało tego - Twój warzywnik jest wspaniały, a warzywa dorodne i zdrowiutkie :)
Jesteś Wielka :thanks:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 21:11 #114953

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Dalu ślicznie dziękuję, miło jest przeczytać takie słowa. :lol: Warzywnik uprawiam od 16 lat w swoim ogrodzie, ani razu, NIGDY, nie widział choćby odrobiny środka chemicznego, poza krótkim doświadczeniem z chemią w tunelu. Stosowanie chemii w warzywniku dla mnie mijało się z celem, w końcu pryskane i nawożone warzywa mogę sobie kupić nie wkładając w to pracy i żadnego trudu. Zresztą i nie stosując chemii aż tak wiele trudu i pracy mnie to nie kosztuje. :wink4: :happy:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2013 16:19 przez Gosia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomasz23, waldek727

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 21:58 #114985

  • Roma
  • Roma's Avatar
Gosiu- pięknie dziękuję za odzew i obszerną relację ze swojego warzywnika.Jak widać Chcieć to móc Niestety w moich warunkach nie mogę pozwolić sobie na własną rozsadę.Ogromne drzewa na naszej polanie skutecznie bronią dostępu promieniom słonecznym do naszych pomieszczeń. Po cichu liczę,że uda mi się od kogoś wysępić zdrową rozsadę(podobno w sępieniu jestem dobra :devil1: ) już nawet wiem do kogo zacznę robić słodkie minki :P
Dobrze byłoby aby ktoś poprowadził wątek z kalendarzem biodynamicznym bo jakoś do tej pory ,mimo,że posiadałam takowy jakoś, nigdy nie udawało mi się odpowiednio z niego korzystać :hammer:
Ostatnio zmieniany: 24 Sty 2013 21:59 przez Roma.

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 22:40 #115009

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Mam pytanko do rozsady a raczej prośbę, bo sam próbowałem ale nie zawsze wychodzą mi tak jakbym chciał, są po prostu małe. Chodzi mi konkretnie o dwa warzywka: seler i por. Możesz troszkę opisać jak je przygotowujesz? I drugie. Kiedy przekopujesz poplon w foliowcu, jesienią czy wiosną?
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 23:23 #115035

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Roma wrote:
Jak do tej pory nigdy nie udało mi się wyhodować własnych pomidorów, w tym roku spróbuję jeszcze raz ale chcę tego dokonać bez chemii.Chętnie skorzystam z doświadczeń osób które swoje warzywa uprawiają bez środków chemicznych.

Mozesz ..próbowac i 100 lat,ale z zarazą ziemniaczaną naprawde nie wygrasz.Chorobą ,która była przyczyną kleski głodu i wielkiej emigracji w Irlandii w latach /1845/1849/
Szkoda Twojego czasu, i pracy .Jak chcesz zjesc pomidory ze swojego ogrodu ,jeden ,dwa opryski grzybojcze sa po prostu konieczne i zadne "czary mary " czy kalendarze biodynamiczne nie sa w stanie pokonać zarazy ziemniaczanej.
Moze Gosia tego nie odczuwa tego ta swojej "skorze" bo na przełomie sierpnia i września / a czsami wczesniej w zaleznosci od warunków pogodowych kiedy zaraza zaczyna atakować//Ona juz jest zasadniczo po głównym zbiorze pomidorów, a przy uprawie w gruncie jest to termin kiedy zaczynaja pomidory dojrzewać.
Oczywiscie ,w ogrodzie jesteśmy w stanie obyć sie bez zoocydów,/które działaja zabójczo równiez na owady pozyteczne/ i nie powinnismy ich uzywać .,ale bez grzybobójczyćh oprysków przy uprawie pomidora nie mamy szans/chcac jeśc jeszcze w wrzesniu z swojego ogrodu/

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 23:33 #115043

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Zacznę od poplonu, w myśl zasady, że gleba nie może pozostawać "goła" przekopuję poplon wczesną wiosną, najczęściej na początku marca.

Wysiew selera na rozsadę rozpoczynam pod koniec stycznia lub na początku lutego ponieważ nasiona tej rośliny dość długo wschodzą. Wysiewam w specjalne podłoże do wysiewania warzyw i albo dociskam deseczką bez przykrywania ziemią, albo zasypuję lekko przesianym piaskiem i jedna i druga metoda daje podobne rezultaty. Całość solidnie zraszam wywarem rumianku. Pojemnik nakrywam folią , co kilka dni przeprowadzam wietrzenie. Kiedy nasiona wzejdą zdejmuję okrycie i pilnuję wilgotności podłoża. Po ukazaniu się pierwszych liści pikuję siewki do większego pojemnika. Kiedy rozsada nieco podrośnie i nie mieści się w pojemniku pikuję ponownie każdą roślinę do oddzielnej doniczki. Zbiega się to z przeniesieniem pomidorów do tunelu czyli około końca marca. Do gruntu wysadzam w pierwszej połowie maja, ponieważ od kilku lat nie obserwuję w moim regionie tzw. zimnej Zośki. W razie czego jestem przygotowana na okrycie rozsady.

Na początku lutego nasiona porów sałatkowych (wczesnych) namaczam w naparze z rumianku na noc. Potem odsączam na sicie i luźno wysiewam w specjalne podłoże. Na pojemnik z wysianym porem zakładam worek foliowy co jakiś czas wietrząc. Folię utrzymuję do wschodów roślin. Kiedy rośliny mają zaczątek liścia właściwego pikuję do większego pojemnika w rozstawie ok 3-4 cm. przy pikowaniu długie korzenie skracam i pilnuję by przy sadzeniu nie były podwinięte. Około połowy kwietnia rozsadę wysadzam do gruntu. Podobnie postępuję z porem na zbiór zimowy z tym, że nasiona wysiewam pod koniec lutego i pikuję rzadziej a do rozsady stosuję głębszy pojemnik.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Cebulla, Joane, waldek727

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 23:46 #115055

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Wielkie dzięki za odpowiedź, już wiem na czym polegał mój problem - za późno zaczynałem :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

Ekologiczna uprawa warzyw 24 Sty 2013 23:53 #115057

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Tomku napomknę tylko cichutko, że pomidory jem z krzaka do końca października, fakt uprawiam pomidory w tunelu ale z zarazą ziemniaczaną się nie borykam.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.

Ekologiczna uprawa warzyw 25 Sty 2013 00:13 #115068

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Romo tak sobie myślę, co prawda pomidorów wielkoowocowych w otwartym gruncie nie uprawiam, ale koraliki już tak, i je akurat nie łapie żadna choroba ani nie atakuje szkodnik, dbam o nie podobnie jak o te w tunelu. Muszę tylko zerknąc w wolnym czasie (znaczy poszukać w zapiskach :wink4: ) jaka to odmiana koralika. Wiem tylko, że to ten z wysokich.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2013 00:13 przez Gosia.

Ekologiczna uprawa warzyw 25 Sty 2013 00:49 #115074

  • Roma
  • Roma's Avatar
Gosiu- czy pomidory które uprawiasz w tunelu nie nadają się do gruntu?

Tomku- dziękuję :hug: ale to będzie chyba moje ostatnie podejście, jeśli mi się nie uda to pasuję i będę chodzić do sąsiada :devil1:
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2013 00:50 przez Roma.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.330 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum