TEMAT: Ekologiczna uprawa warzyw

Ekologiczna uprawa warzyw 16 Lip 2013 10:17 #179292

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Roma po raz kolejny przeczytałam ten wątek, wyłapując potrzebne mi informacje. :)
Mam pytanie odnośnie gnojówek roślinnych. Czy ty robiłaś osobno gnojówkę z pokrzyw i osobno z mleczu? A ze skrzypu robiłaś też gnojówkę czy wywar według przepisu Gosi?
Ja zrobiłam w jednej beczułce gnojówkę, ale dałam pół na pół pokrzyw, dodałam trochę skrzypu i bazaltu. Natomiast z samego skrzypu mam wywar. Nie wiem czy nie nastawić teraz gnojówki z mleczu na jesień. Już mi się wszysko myli. :think:


Zielone okna z estimeble.pl

Ekologiczna uprawa warzyw 28 Sie 2013 08:04 #189198

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Nie mogę napisać, że uprawiam warzywa ekologicznie :jeez: nie czytałam zbyt wiele o ekologicznej uprawie roślin, ale staram się nie używać w ogrodzie chemii.

Ekologiczna uprawa warzyw 28 Sie 2013 13:38 #189255

  • Roma
  • Roma's Avatar
Joasiu-bardzo Cię przepraszam za brak odpowiedzi z mojej strony :oops: Wątek mi się gdzieś zapodział i nie zauważyłam Twojego wpisu.
Na początku zrobiłam gnojówkę tylko pokrzyw a drugie nastawienie to już były pokrzywy,mlecz i perz,wszystkiego razem 10kg na100l wody. a ze skrzypu robię wywar i mam do oprysków na grzybowe i wzmacniające.
Teraz nastawię pokrzywy i zostawię gnojówkę do wiosny.Nie chce mi si suszyć pokrzyw a wiosną jeszcze świeżych nie ma więc tegoroczna gnojówka postoi sobie do wiosny.
Dorko-i to jest dobry początek do tego aby przestać truć swoje środowisko i siebie samego :hug:
Ostatnio zmieniany: 28 Sie 2013 13:39 przez Roma.

Ekologiczna uprawa warzyw 28 Sie 2013 14:23 #189262

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Roma Czy robiłaś już tak wcześniej, że zostawiałaś gnojówkę na całą zimę czy to pierwsza próba? Bo zastanawiam się czy to nie zaśmierdzi się na amen po tak długim czasie. Faktycznie nawożenie przydałoby się wcześniej niż pojawiają się pokrzywy. Zastanawiam się czy by zamiast trzymać do wiosny gnojówkę nie polać nią gleby jesienią, żeby była już trochę nawieziona na przyszły sezon. W końcu nawozem zwierzęcym nawozi się raz na kilka lat i wystarcza.

Ekologiczna uprawa warzyw 28 Sie 2013 16:10 #189274

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Zbliża się jesień warto teraz zbierać skrzyp bo zawiera najwięcej krzemionki :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Ekologiczna uprawa warzyw 28 Sie 2013 17:13 #189280

  • Roma
  • Roma's Avatar
Sylwio-będę robiła to po raz pierwszy,zobaczymy co z tego wyjdzie.Może przeczyta to ktoś z większym doświadczeniem i nam coś podpowie.
Do gnojówki dodaję mączkę bazaltową i w znacznym stopniu niweluję tym sposobem zapachy.Gosia podpowiedziała również,że można używać krople Waleriana aby złagodzić ten nieciekawy zapach.
Adrian-a Ty będziesz ten skrzyp suszył?czy może po prostu dodać do gnojówki? :think:

Ekologiczna uprawa warzyw 28 Sie 2013 17:49 #189284

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ze względu na mrozy nie zostawiam pełnego baniaczka na zimę. Nie ryzykuję, aby lód rozsadził mój kanisterek ;) Gnojówkę wylewam na zawartość kompostnika, na dnie zostawiam warstwę nieprzerobionych paprochów, jako starter przyspieszający wiosną fermentację.
Za tę wiadomość podziękował(a): sylwia

Ekologiczna uprawa warzyw 29 Sie 2013 00:35 #189371

  • Roma
  • Roma's Avatar
Mam zamiar zalać plastikową beczkę jedynie do połowy do środka wrzucę drewniany kołek i mam nadzieję,że mi beczka nie popęka.

Ekologiczna uprawa warzyw 29 Sie 2013 07:40 #189383

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Pęknie na bank

Ekologiczna uprawa warzyw 29 Sie 2013 09:38 #189405

  • Roma
  • Roma's Avatar
No to mnie pocieszyłeś :( a ja po "kobiecemu" myślałam sobie,że jak będzie w połowie pusta to lód będzie miał miejsce iść w górę a nie na boki :dry:
Ostatnio zmieniany: 29 Sie 2013 09:42 przez Roma. Powód: literówka

Ekologiczna uprawa warzyw 29 Sie 2013 10:32 #189423

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Romciu, mi też pękła napełniona w połowie :jeez: , więc lepiej nie ryzykuj.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Ekologiczna uprawa warzyw 29 Sie 2013 12:59 #189456

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Lód ma taką złośliwą naturę, że zamarzając od wierzchu utworzy korek, jeśli zacznie zamarzać zawartość pod spodem, będzie rozsadzać ścianki pojemnika. Kiedyś na działce zostawiliśmy metalową beczułkę na wodę częściowo napełnioną, wiosną była jak sito :woohoo:
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Ekologiczna uprawa warzyw 29 Sie 2013 13:38 #189458

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Roma wrote:
No to mnie pocieszyłeś :( a ja po "kobiecemu" myślałam sobie,że jak będzie w połowie pusta to lód będzie miał miejsce iść w górę a nie na boki :dry:

Właśnie, że nie. Najszybciej marznie wierzchnia warstwa wody w beczce, bo boki są w jakimś stopniu izolowane przez plastik. Jeżeli więc zamarznie góra ,to woda już nie ma się gdzie rozszerzać i rozsadza beczkę.
Ostatnio zmieniany: 29 Sie 2013 13:40 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Ekologiczna uprawa warzyw 16 Wrz 2013 11:06 #192797

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Znalazłam ciekawy zbiór informacji na temat ochrony roślin tutaj
Ostatnio zmieniany: 16 Wrz 2013 11:08 przez sylwia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, badzia

Ekologiczna uprawa warzyw 10 Mar 2014 12:51 #232492

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Stosowałem w zeszłym roku w swoim ogródku napowietrzony skoncentrowany wyciąg z kompostu. Po opryskach tym biopreparatem nie zauważyłem żadnych zmian chorobowych na swoich roślinach.
Wszystkim forowiczom którzy chcą zrezygnować ze stosowania szkodliwych środków chemicznych polecam m.in. i ten rodzaj ochrony warzyw przed chorobotwórczymi patogenami oraz stosowanie innych zabiegów korzystnie wpływających na rozwój roślin i biologiczne życie gleby.
Wątek w którym można będzie dowiedzieć się więcej na temat wyciągu z kompostu kryje się pod tym linkiem:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...hk-wyciag-z-kompostu
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.368 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum