TEMAT: Eksperymentalna uprawa pomidorów

Eksperymentalna uprawa pomidorów 16 Mar 2013 21:37 #135143

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
W trakcie prób z opryskiem pomidorów zakwasem z fermentacji mlekowej powstał dylemat co począć z rozsadą już znacznie jak na ta porę roku wyrośniętą . I urodził mi się w głowie pewien pomysł. Bardzo zresztą praktyczny. Proszę spojrzeć na tą sadzonkę pomidora :


pomidordwupdowy.jpg


Kilka sadzonek ogłowiłem usuwając wierzchołek wzrostu wzdłuż linii x-x. Zrobiłem to początkowo w celu pozyskania z bocznych pędów, które roślina wypuści w miejscach zaznaczonych strzałkami, czyli w kącikach liści sadzonek zielnych. Te pomidorki, które zostały ogłowione przestały rosnąć w górę i widać już w tych kącikach liści zaczątki pędów bocznych . Trzy krzaki dwóch odmian wysokich pomidorów z tych ogłowionych postanowiłem pozostawić do eksperymentalnej uprawy balkonowej bez pozyskiwania z nich sadzonek zielnych. Wyszedłem z takiego oto założenia, że w tej chwili jednocześnie pojawią się dwa pędy boczne w miejscach gdzie są strzałki . Te boczne pędy zakwitną w tym samym czasie zatem na I pietrze będą na jednym krzaku 2 grona. Prawdopodobnie będzie można ogłowić te pomidory o miesiąc wcześniej niż normalnie czyli z początkiem lipca nie tracąc prawie nic lub nic na plonie ale zyskując o miesiąc wcześniejszy plon i to w otwartym gruncie. Jest to szczególnie istotne przy uprawie pomidorów w pojemnikach. Wymaga jednak siewu w lutym . Nie ma obawy nadmiernego wybiegnięcia ponieważ po ogłowieniu pomidor przestaje rosnąć w górę. W tej chwili wyrastające pędy boczne można przyrównać do wschodzących siewek. Ale siewek mających za podstawę już rozbudowany system korzeniowy i grubą łodygę. Uzyskanie wczesnego plonu w gruncie to również sposób na przechytrzenie zarazy ziemniaczanej.

Moje sadzonki już z początkiem przyszłego tygodnia pójdą do 20 litrowych pojemników. Podłoże do tej uprawy właśnie dziś zakupiłem


DSC_01971.jpg


Będę w tym wątku zdawał fotograficzną relację z tej uprawy.
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2013 21:53 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): jamles, krystynac50, Mikar, Krecik stary, bela, nilbul


Zielone okna z estimeble.pl

Eksperymentalna uprawa pomidorów 23 Mar 2013 20:10 #137577

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
wszystko ok tylko teraz pedy boczne beda zachowywac sie jak ped główny i nadal przy małej ilosci swiatła ,a optymalnej temperaturze nadal będa wybiegać.
Ostatnio zmieniany: 23 Mar 2013 20:11 przez Tomasz23.

Eksperymentalna uprawa pomidorów 23 Mar 2013 20:31 #137589

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
No trudno, by pędy boczne rosły w innym tempie niż pęd główny.

Ale wydaje mi się, że Ty uprzedzasz fakty. Ja wyraźnie napisałem :
Będę w tym wątku zdawał fotograficzną relację z tej uprawy.

Więc cierpliwie czekaj. Pomidor nawet przy niedoborze światła nie rośnie z prędkością światła bym go codziennie fotografował.

Ogłowienie zatrzymuje pomidora w wybieganiu. I teraz powoli wypuszcza dwa boczne pędy. Cztery pomidory biorą udział w eksperymencie. Po dwa z dwu różnych odmian. Dwa ogłowione a dwa nie. Te nie ogłowione też nie wybiegają. Jeden z ogłowionych jest już wysadzony do pojemnika docelowego i czeka na ekspediowanie na balkon. Jak bedzie materiał foto do publikacji to sie tu ukaże.
Spokojnie i cierpliwości.
Ostatnio zmieniany: 23 Mar 2013 20:32 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Eksperymentalna uprawa pomidorów 23 Mar 2013 20:48 #137592

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Drogi Pomodoro,zebysmy mogli czerpać nauke z Twojego eksperymentu musisz nam pokazac miejsce w jakim on sie odbywa..

Eksperymentalna uprawa pomidorów 23 Mar 2013 21:17 #137605

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Ono się odbywa w moim mieszkaniu.

Wszystkiego się dowiesz we właściwym czasie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomasz23, Krecik stary

Eksperymentalna uprawa pomidorów 08 Kwi 2013 16:52 #142814

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Jest i miejsce, jest i pomidor a właściwie pomidory.

To jest moja koktajlówka malinowa trzykrotnie przesadzana i ogłowiona. Widać dwa nowe pędy. Nr 1 wypuszczony tuż pod miejscem ogłowienia i nr 2- drugi pęd boczny wypuszczony piętro niżej. Ten z grafiką jest już przesadzony do docelowego pojemnika 20 l, drugi prawie identyczny jest jeszcze w pojemniku litrowym. Na obu pomidorkach widać już mikroskopijne zaczątki kwiatostanu.


IMGP6503.jpg

malin.jpg


A tutaj inny egzemplarz innej odmiany też przeznaczony do uprawy balkonowej. Ta odmiana nie wymagała ogłowienia. Do zahamowania wzrostu wystarczyło kilkakrotne przesadzenie i odpowiednio niska temperatura ze zróżnicowaniem dzień-noc.


Attachment nn.jpg not found

Za tę wiadomość podziękował(a): Ganesh, Daro65, Krecik stary, bela, nilbul, Tachikoma

Eksperymentalna uprawa pomidorów 04 Maj 2013 21:21 #152760

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Ciachnęłam Twoim sposobem 2 pomidory. Jeden to megagron. Nie mam pojęcia jak on zareaguje, ale wyrósł tak wysoki, że przebrał miarę. Jak się ukorzeni wierzchołek to tym lepiej.
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku

Eksperymentalna uprawa pomidorów 04 Maj 2013 21:45 #152782

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Spokojnie się ukorzeni. Potrzymać odcięty pęd w wodzie do momentu ukazania korzonków.

Eksperymentalna uprawa pomidorów 04 Maj 2013 22:46 #152852

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Się robi :)
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku

Eksperymentalna uprawa pomidorów 05 Maj 2013 07:30 #152895

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Ale drugiego fragmentu pomidora z korzeniami i łodygą nie wyrzucaj. Tu, z łodygi wybiją nowe pędy z których będziesz sobie mogła wybrać 1 lub 2 nowe pędy w zależności od tego, jak chcesz poprowadzić takiego reanimowanego pomidora

Eksperymentalna uprawa pomidorów 05 Maj 2013 22:14 #153212

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Dół uciętego pomidora też ma liście, więc stoi nadal na parapecie.

Kiedyś był silny przymrozek i przemarzły mi pomidory schowane na noc do szopki na narzędzia (niezbyt szczelnej) Sąsiad poradził, by nie wywalać, bo wypuszczą nowe pędy i faktycznie szybko się zregenerowały. Nie były już tak dorodne jak na początku, ale trochę owoców miałam.
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku

Eksperymentalna uprawa pomidorów 10 Maj 2013 12:33 #155103

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Oto pomidory z siewu lutowego o których mowa w wątku. Ogłowione i wyprowadzone ponownie z pędów bocznych
DSC_0433.jpg

DSC_0435.jpg

DSC_0443.jpg



Jak widać bez żadnego wpływu na plonowanie. Ma w gronie 11 pomidorków tyle samo co ub. roku w gruncie z normalnego siewu marcowego.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, krystynac50, Bozi, Krecik stary, bela, nilbul

Eksperymentalna uprawa pomidorów 30 Cze 2013 10:36 #174180

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Te same pomidorki już z owocami. W sumie , na dwóch krzakach jest w tej chwili 26 gron :dance:


DSC_0452.jpg

DSC_0469.jpg







Na pewno od przyszłego roku, już na stałe ,sieję pomidory balkonowe z początkiem lutego.

Tomasz23 wrote:
wszystko ok tylko teraz pedy boczne beda zachowywac sie jak ped główny i nadal przy małej ilosci swiatła ,a optymalnej temperaturze nadal będa wybiegać.

Melduję, że są wybiegnięte. Mają już po 2 m wzrostu :rotfl1:

Ten dla odmiany sałatowy pomidor i do tego późny ma oberwane już od dołu 3 liście. No i też już biedak sporo wybiegnął bo na 150 cm


DSC_0458.jpg
Ostatnio zmieniany: 30 Cze 2013 10:58 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Tereska, anetka6930, Edyta D


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.263 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum