TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Wrz 2016 22:47 #502932

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Kurcze, a ja wrzuciłem do zamrażarki.
Piotr :)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Wrz 2016 22:52 #502934

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3556
Ja rok po "zarobaczywieniu" wrzuciłam do zamrażalnika- nic jej nie było.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Wrz 2016 23:03 #502938

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Też jako materiał do siewu?
Piotr :)
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Wrz 2016 23:04 #502939

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3556
Tak, na nasiona, normalnie urosła.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Wrz 2016 23:05 #502942

  • nataliaada
  • nataliaada's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 50
No dobra, przekonaliście mnie, w nowym sezonie spróbuję z tą rozsadą, w niewielkiej ilości, ale spróbuję. Pytanie tylko jak wcześnie wysiać, do gruntu rozumiem, że w połowie maja najwcześniej? Namoczyć wcześniej? W plastikowe kubki?

Ja akurat mam dobre doświadczenia z siewem wprost do gruntu, toteż robienie rozsad uważałam za zbędne.

Co do szkodników, to zapomniałam jak to się nazywa, ale wiem o co chodzi. Też kiedyś kupiłam nasiona od kogoś z allegro, uprawa amatorska, Pan miał kilkanaście fajnych odmian na ziarno i kupiłam kilka odmian. Wzorki fajne, ciekawe, nasiona wyglądały na zdrowe, na pierwszy rzut oka. Zapakowane w torebki strunowe. A po pewnym czasie porażka. Ja nie zdążyłam ich użyć, wyjąć nawet i zasiać, a tam w środku robaki powyłaziły i podrążyły dziurki/tunele w tych fasolach.Obrzydlistwo. Potem czytałam, że niektórzy to właśnie mrożą?/chłodzą? te ziarna w lodówce, aby zapobiec temu. Z tego co wiem, niektórzy to takie pogryzione przez te robaki nasiona to nawet sieją jako materiał siewny, ale nie wiem czy ma to sens, czy raczej na zasadzie, że szkoda wyrzucić i może coś będzie.

W fasolach kupionych w oryginalnych opakowaniach oraz moich z własnego zbioru (na ziarno), nigdy, ale to nigdy, się z tym nie spotkałam. Wszystkie nasiona zdrowe.


Ogólnie jeszcze zapomniałam, że nasiona fasoli, nie są jakieś bardzo żywotne, w sensie im świeższe do siewu, tym lepsze. Z kilkuletnimi (3-4 lata) już może być problem z kiełkowaniem.

I jeszcze moja rada co do zbioru strąków na suche ziarno. Jeśli chcemy pozyskać fasolę na ziarno, to zbieramy i łupimy strąki naturalnie wyschnięte na krzaku. Jeśli strąki nie są suche tylko jeszcze takie dość "świeże", a trzeba fasolę zerwać, to radzę nie łupić strąków, bo ziarna mogą ściemnieć/zbrzydnąć, tylko położyć w przewiewne suche miejsce, do wysuszenia, no chyba, że chcemy ziarno na szybkie spożytkowanie. I na pewno trzeba zerwać strąki przed przymrozkami - to tak w odniesieniu do np. późnego Pięknego Jasia. Kiedyś z kolegą na ten temat rozmawiałam i pytałam, co się stanie z tą fasolą, której strąki jeszcze zielone, a tu przymrozki zapowiadają, a on do mnie, że nic, że to sucha masa, że wytrzyma i takie tam - mówił jak mu się zdawało. Taaaaa jasne :evil: Przyszedł przymrozek i z fasoli pozostały obślizłe zmrożono/zgniłe, glutowate strąki :(


Ja moje sucho-ziarniaki, po wyłupieniu z suchych strąków, wywalam na czyste ścierki/tacki i tak sobie leżą 'rozpłaszczone' jakiś czas, aż jeszcze dodatkowo się podsuszą/przewietrzą (w domu), a potem w słoiki (takie po kawach). Nigdy mi nie brzydły/nie czerniały/nie gniły/nie marszczyły się. Zużywane są w ciągu jesieni, zimy i wiosny, po zbiorze.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, patrycja, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Wrz 2016 03:57 #502954

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Od tego sezonu też jestem zwolenniczką uprawy fasoli z rozsady. Wschody to około 95% i nie muszę się martwić, że mi ślimaki zjedzą. Przy siewie do gruntu ze wschodami było różnie, zdarzyło się nawet, że wzeszło tak na oko 10%.
W tym sezonie posiałam 1-go maja do tulejek po papierze toaletowym. Wysadzałam do gruntu (razem z tulejkami) po majowych przymrozkach. Było to chyba po 18-tym maja. Siałam szparagową odmianę Ferrari. Mam ją drugi sezon i bardzo polecam. Owocuje ciągle do dziś. Wrześniowe zbiory są mniejsze, ale do końca sierpnia plonowała tak samo obficie. Strąki długie, zero łyka i bardzo smaczne.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 24 Wrz 2016 03:59 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, otojolka, patrycja

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Wrz 2016 07:09 #502958

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50883
nataliaada wrote:
spróbuję z tą rozsadą, w niewielkiej ilości, ale spróbuję. Pytanie tylko jak wcześnie wysiać, do gruntu rozumiem, że w połowie maja najwcześniej? Namoczyć wcześniej? W plastikowe kubki?

Rozsadę fasoli siejemy i sadzimy gniazdowo. Siew pojedynczy w tym wypadku, to nieporozumienie. Najlepiej 3-4 nasion na jedną doniczkę a potem sadzenie gniazdowe rozsady co 20 cm w przypadku fasoli karłowej a 50-60 cm w przypadku tycznej. Trzeba odpowiednio dobrać wielkość doniczki, tak między 200 a 500 ml. Nie może być za mała, by nie ograniczała zbytnio korzeni. Za duża też nie. Korzenie muszą w krótkim czasie przerosnąć podłoże. Jeśli pozostanie w momencie wysadzania zbyt wiele luźnego podłoża ma ono tendencję do obsypywania się i uszkadza wtedy korzenie, na co takie rośliny jak fasola czy ogórek są wrażliwe. Roślina z uszkodzonymi korzeniami długo odchorowuje przesadzanie.
Nasion nie moczyć. Jeśli zacznie wschodzić natychmiast ekspediować rozsadę na zewnątrz mieszkania/ balkon/ by zapobiec wybieganiu. Siew początkiem maja.
Ostatnio zmieniany: 24 Wrz 2016 07:12 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Zbyszko46, Florka, nataliaada, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Wrz 2016 08:00 #502960

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Podjadek jesli boisz się zamrażarki,spokojnie teraz przenieś swoje nasionka do lodówki.Króciutko dodam,że jaśka sadziłem bezpośrednio z zamrażarki,tj.dzień przed wysadzeniem wyjąłem ją.
Co do siania fasoli całkowicie zgadzam się z Pomodoro.Za jego poradą rozsadę robię od 3 lat i jest to najlepszy sposób. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Adasiowa, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Wrz 2016 08:27 #502964

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50883
Naprawdę Józiu nie zależy mi w jaki sposób ktoś uprawia fasolę i inne warzywa . Każdy uprawia, jak mu wygodniej . Ja też.
Ostatnio zmieniany: 24 Wrz 2016 08:28 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Wrz 2016 12:24 #502995

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
pomodoro wrote:
Rozsadę fasoli siejemy i sadzimy gniazdowo. Siew pojedynczy w tym wypadku, to nieporozumienie. Najlepiej 3-4 nasion na jedną doniczkę a potem sadzenie gniazdowe rozsady co 20 cm w przypadku fasoli karłowej a 50-60 cm w przypadku tycznej. Trzeba odpowiednio dobrać wielkość doniczki, tak między 200 a 500 ml. Nie może być za mała, by nie ograniczała zbytnio korzeni. Za duża też nie. Korzenie muszą w krótkim czasie przerosnąć podłoże. Jeśli pozostanie w momencie wysadzania zbyt wiele luźnego podłoża ma ono tendencję do obsypywania się i uszkadza wtedy korzenie, na co takie rośliny jak fasola czy ogórek są wrażliwe. Roślina z uszkodzonymi korzeniami długo odchorowuje przesadzanie.
Nasion nie moczyć. Jeśli zacznie wschodzić natychmiast ekspediować rozsadę na zewnątrz mieszkania/ balkon/ by zapobiec wybieganiu. Siew początkiem maja.

Dlaczego pojedynczy siew w doniczce jest nieporozumieniem?
Ja poza bobem sieję po 2 nasionka fasoli. Wiem, że zaraz odpowiesz, że każdy robi jak woli, ale wg mnie 2 posiane nasionka fasoli mają większy sens, bo łatwiej je w całości wyjąć z pierścienia, czy doniczki.Ja sieję ok 20.4
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Wrz 2016 12:34 #502998

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50883
Proste.
Chcąc wysadzić przykładowo 100 roślin to siejąc pojedynczo muszę zaangażować 100 doniczek. Siejąc i sadząc gniazdowo tylko 25. Mniej pracy, wydatku i miejsca na wyprodukowanie rozsady.

Masochistą nie jestem :)
Ostatnio zmieniany: 24 Wrz 2016 12:34 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Armasza, Zbyszko46

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Wrz 2016 20:00 #503041

  • BlueAnna
  • BlueAnna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 126
Siałam w tym roku i szparagówkę karłową i tyczną z rozsady. W poprzednich dwóch sezonach zawsze musiałam dosiewać, była objedzona po wzejściu, pozostawały tylko kikutki.
Według zapisków mam 4 nasiona karłowej do wielodoniczki (wielodoniczka 28 sztuk) i 6 sztuk tycznej do pojemników 0,5 l. Ja siałam mniej, chyba 3 sztuki ale wysadzałam dosyć gęsto.

Fasolki nie przejedliśmy, zamrożonej też mnóstwo.

Na pewno tak będę siała, zwłaszcza że mam miejsce w folii i tam sobie po wykiełkowaniu czekała.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Wrz 2016 20:48 #503055

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
U mnie w jednym gnieździe fasolowym były zawsze 3-4 nasiona, a w przypadku tycznych nawet 5 - oszczędziłam w ten sposób miejsce ( zwłaszcza, że warzywnik mam niewielki ).
Rozsadę zaczęłam robić na początku maja, a do gruntu wysadziłam po 20 maja. Początkowo ze względu na zimne dni rosła mizernie, ale po ociepleniu i rozpoczęciu nawożeniu ruszyła błyskawicznie. Jeszcze dzisiaj zbierałam pojedyncze strąki, zarówno z majowych rozsad, jak i lipcowego siewu wprost do gruntu. A mamy koniec września ! Zostawiłam jeszcze parę krzaczków zielonej karłowej, a pozostałe zlikwidowałam - będą przekopane z ziemią.

Natalia skutecznie "namówiła" mnie na wysiew fasoli na suche ziarno. Taka fasolka po bretońsku na przykład.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Wrz 2016 13:13 #503155

  • nataliaada
  • nataliaada's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 50
Wstawiam obiecane zdjęcia moich fasolinek :)


Fasola z orzełkiem i czerwona/bordowa Tosca (włoska odmiana)- na suche ziarno - wcześniejsze zbiory
SDC15038.jpg


Orzełek z bliska
SDC15042.jpg


Wczorajszy zbiór strąków (niepełny, nieduży kubełek)
SDC15044.jpg


Plony z tego kubełka - Orzełek, Piękny Jaś i jakieś dwie szparagowe co wyschły na ziarno - to są te w miseczce z Pięknym Jasiem, drobna biała i szaro-bura - widać różnicę w wielkości, w porównaniu z np. Orzełkiem - jest większy.
SDC15048.jpg


SDC15050.jpg



Mam kilka ziarenek Orzełka bez kreski nad koroną
SDC15052.jpg


Nie wiem, jaka to odmiana, ale mam kilka takich ziarenek

SDC15056.jpg


Czarna Nigeria

SDC15060.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Wrz 2016 13:18 #503157

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
nataliaada wrote:
Mam kilka ziarenek Orzełka bez kreski nad koroną
O, to chyba ta odmiana: Saint-Esprit à Oeil Rouge Bush Bean. Niesamowite są te fasolki z wzorkami :)
Ostatnio zmieniany: 25 Wrz 2016 13:19 przez patrycja.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Wrz 2016 15:33 #503174

  • nataliaada
  • nataliaada's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 50
Jeszcze znalazłam takie fasolki:

Nie znam ani jednej nazwy odmiany, domyślam się, że część z nich może być szparagowymi.

Widok ogólny
SDC15065.jpg


Taka śmieszna w kropki
SDC15068.jpg


A tu mam 2 fasole, które mają taki sam wzór, tylko inny kolor, ta z przodu (jedyne ziarenko jakie mam),jest w połowie czarna, a garstka za nią jest w połowie bordowa.
SDC15073.jpg


Jakaś ruda w brązowe mazajki
SDC15079.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Wrz 2016 17:51 #503187

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3556
Jakie piękne! A dzięki Tobie przypomniałam sobie :thanks: , że mam parę krzaków czarnej japońskiej i poleciałam dziś zebrać.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): nataliaada

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Wrz 2016 20:46 #503221

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Natalia - apeluję do Twojego dobrego serducha o podesłanie na naszą AWN wybranych ziaren fasoli - tych, które szczególnie polecasz, a ze swojej strony uśmiecham się i gorąco proszę o te na suche ziarenka :kiss3:
Oczywiście, jeśli się zgodzisz w niej uczestniczyć.
To niesamowite, jakie wzory maluje natura ..... prawdziwe dzieła sztuki.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): nataliaada


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.451 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum