TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Kwi 2017 08:57 #537259

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1842
  • Otrzymane dziękuję: 6122
Zawsze robię rozsady z dyniowatych i fasoli i nie tylko z powodu ślimaków,ale także chłodnego klimatu,a przede wszystkim długo nagrzewającej się gliniastej gleby.Pomimo tego,że rozsada jest już raczej wyrośnięta to delikatne stożki wzrostu są zjedzone.W najbliższym sąsiedztwie mojej działki nikt nie uprawia warzyw i kwiatów,a więc ślimaki nie mając co jeść rzucają się na wszystko co jest dla nich jadalne.Np.lilie candidum ogałacają prawie do zera,a innych nie ruszają.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Kwi 2017 09:29 #537264

  • Ewach
  • Ewach's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 387
:bye:
U mnie jeden rodzaj fasolki ( wypróbowany w tamtym roku) Purple Teepee :hearts: smaczna w pięknym kolorze :silly: i do donicy ( ale to dla mamy- obiecałam jej na balkon) malutka fasolkę mascotte :).
fasolkę sadzę z rozsady więc myślę, że jakoś na początku maja będę się brać za rozsady.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Kwi 2017 11:15 #537275

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50867
Kaja wrote:
Pomimo tego,że rozsada jest już raczej wyrośnięta to delikatne stożki wzrostu są zjedzone.

Na to też jest rada. Ja wysadzam fasolę gniazdowo i nakrywam butlami PET. Po zdjęciu butli opryskuję kilkakrotnie HT 5 ml/l Inaczej oglądałbym fasolę tylko na zdjęciu :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 25 Kwi 2017 11:23 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 26 Kwi 2017 21:45 #537614

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Na wszelki wypadek przypomnę wskazówki z ubiegłego roku dotyczące wysiewu fasoli na rozsady :
pomodoro wrote:
Fasolę szparagową tyczną sieję do kubków po jogurcie 0,5 l po ok 6 sztuk nasion w jednym kubku . Siew odbywa się tak, że najpierw wsypuję 1/2 kubka podłoża, daję na to nasiona i następnie nadsypuję podłoża do pełna. Nie wciskać nasion w podłoże, bo potem kiełkujące nasiona dźwigają nad sobą całą czapę podłoża.

Szparagówkę karłową sieję do palety z 28 doniczkami po 4 nasiona w jednej doniczce. Takiej rozsady starcza na 7 - mio metrowy rządek.


W tym sezonie wybrałam dwie odmiany tycznej na suche ziarno ( Purple Teepee i NN o dużych, marmurkowych, fioletowo-brązowych ziarnach ) oraz dwie szparagowe karłowe zielone ( NN i Dulcinę ).
Jeśli dobrze zrozumiałam, to po wschodach fasolek w doniczkach, należy od razu wynieść je na świeże powietrze - pod warunkiem, że sprzyja pogoda. Czy temperatura 10 stopni może być wyznacznikiem tej eksmisji :)?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, rozalia, iwcia55, Edyta D

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Kwi 2017 08:58 #538300

  • emi247
  • emi247's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 180
Już robicie rozsadę fasolki? Mam karłową i zastanawiam się czy już zacząć czy wstrzymać się jeszcze kilka dni.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Kwi 2017 10:06 #538306

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6894
  • Otrzymane dziękuję: 41751
Nasionka Goldmarie wsadziłem do doniczek 26.04. i dziś zaczęły wschodzić.Trzymam je w pokoju o temperaturze 18-21*C.Niebawem pójdą na balkon albo pod folię w zależności od temperatury. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, rozalia, patrycja, Edyta D

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Kwi 2017 21:49 #538406

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
emi247 wrote:
Już robicie rozsadę fasolki? Mam karłową i zastanawiam się czy już zacząć czy wstrzymać się jeszcze kilka dni.

Ja robię tak: fasolkę moczę 30 min w 100 ml H2O+ 20 ml H2O2, potem sadzę w pierścienie 5/6 po 2 nasiona, 3-mam w temp pokojowej, po wykiełkowaniu przenoszę na balkon. Dziś w analogiczny sposób postąpiłem z 2 odmianami fasoli tycznej.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 01 Maj 2017 20:06 #538597

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50867
Link na czasie

e-warzywnictwo.pl/index.php/niebagatelne...ji-fasoli_14651.html

Wklejam ten link po to, by młodzi adepci ogrodnictwa widzieli, że produkując rozsadę fasoli nie sieje się po 1 nasionku do doniczki , nawet tak małej, jak w tej widocznej multipalecie.
Ostatnio zmieniany: 01 Maj 2017 20:12 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, otojolka, rozalia, Florka, iwcia55, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2017 10:57 #538704

  • Agharta
  • Agharta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 99
Hmmm nie bardzo rozumiem, po co robicie rozsadę fasoli?


edit. już widzę, ślimaki, zimna gleba... Zabrakło mi wyobraźni :club2:
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2017 10:59 przez Agharta.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2017 11:17 #538706

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Ja wsiałam wczoraj opakowanie fasoli do gruntu. Wiem, że mogą być kłopoty z mrozem. Ale pola, aż za wiele i mam jeszcze trzy opakowania.
Rozsadę robią Ci, którzy oszczędzają swoje miejsce w gruncie i chcą wcześniej mieć plony, nie ścięte przez zimną Zosię.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agharta

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2017 11:26 #538707

  • Agharta
  • Agharta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 99
U mnie już przymrozków nie zapowiadają. Wrzucę fasolkę 5tego :hearts:
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2017 11:49 #538718

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6894
  • Otrzymane dziękuję: 41751
Część mojej fasolki Goldmarie(5 doniczek) zgniła,zanim wzeszła.Dodatkowo dosadziłem jeszcze 12 szt.Przypuszczam,że to wina podłoża.Po podlaniu zrobiło się gliniasto-tłuste i nie przepuszczało wody. :jeez: :drink1: :drink1:

001-38.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2017 11:49 #538719

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50867
Agharta

Nie wiem gdzie mieszkasz ale w nocy z 8 na 9 maja będzie nieciekawie. Najgorzej na północy.


pl.sat24.com/pl/forecastimages/europa/forecasttemp


Ja miałem wysadzić swoje sadzonki wierzchołkowe Bawarii ale w takiej sytuacji jeszcze się wstrzymam.
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2017 11:50 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2017 11:52 #538720

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50867
Krecik stary wrote:
Część mojej fasolki Goldmarie(5 doniczek) zgniła,zanim wzeszła.Dodatkowo dosadziłem jeszcze 12 szt.Przypuszczam,że to wina podłoża.Po podlaniu zrobiło się gliniasto-tłuste i nie przepuszczało wody. :jeez: :drink1: :drink1:

Tak się zachowują właśnie podłoża z dodatkiem środków zwilżających albo/i mączki skalnej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2017 11:55 #538721

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1782
  • Otrzymane dziękuję: 7579
Najgorzej na północy.. Biednemu to zawsze wiatr w oczy. :(
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2017 11:56 #538723

  • Agharta
  • Agharta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 99
pomodoro wrote:
Agharta

Nie wiem gdzie mieszkasz ale w nocy z 8 na 9 maja będzie nieciekawie. Najgorzej na północy.


pl.sat24.com/pl/forecastimages/europa/forecasttemp


Ja miałem wysadzić swoje sadzonki wierzchołkowe Bawarii ale w takiej sytuacji jeszcze się wstrzymam.

Prognozują 2', a temp odczuwalna 12'... Do tego mój warzywniak jest mimo, że słoneczny to osłonięty z 4 stron. A ziemia "miękki puszek" długo trzyma ciepło.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 03 Maj 2017 14:02 #538937

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
Agharta wrote:
Hmmm nie bardzo rozumiem, po co robicie rozsadę fasoli?


edit. już widzę, ślimaki, zimna gleba... Zabrakło mi wyobraźni :club2:

Około 1 czerwca już możesz spokojnie wysiewać w grunt, wcześniaki z rozsady są pewne.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 03 Maj 2017 18:44 #538991

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
A ja posiałam taką fasolę . W takie piękne czarno - białe łatki.
20170503_175430.jpg

nazwa yin yang . Czy ktoś uprawiał tą fasolę. Na opakowaniu napisane że to fasola szparagowa karłowa do spożycia na zielono i na suche ziarno.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.533 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum