TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Cze 2015 00:14 #384010

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Józiu

Wskazany też oprysk fasoli kosmetykiem pod nazwą OW :rotfl1: . W ub. roku ubiłem na fasoli czarną mszycę a poza tym, żaden strąk nie był porażony szara pleśnią jak w inne lata.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Cze 2015 10:35 #384096

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41734
Mieciu dziś planuję taki oprysk,ale znów zaczęło kropić.W sobotę zrobiłem podwóją HT z krochmalem,ale za 10 minut poszedł deszcz do rana.Oprysk pewnie zmyło :jeez: .Za to odgarniając krzaki do oprysku zauważyłem sporo już strąków do zbioru.Tak,że na czwartek liczę na solidny dodatek do obiadu. :dance: :dance:
Po za tym nieistotna nazwa czy to kosmetyk czy coś innego,mnie przez dwa poprzednie lata wystarczył,aby nie używać żadnych innych chemii. :bravo: :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Cze 2015 14:00 #384133

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Muszę zameldować, że kosmetykiem HT załatwiłem po dwóch opryskach czarną mszycę na mięcie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Cze 2015 14:04 #384136

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41734
Mieciu jakie stężenie dawałeś? :bravo: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Cze 2015 14:07 #384137

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Pierwszy oprysk- 3 ml/l. Poprawka -4 ml/l.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Lip 2015 08:57 #384929

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41734
A to dzisiejsze moje zbiory.Fasolka pierwszy raz,ogórków bedzie dziś 3 słoik 2 l.
CAM01126.jpg

Z moich obserwacji wynika,że ogórek Monika jest wcześniejszy od Hermesa.Fasolka szparagowa NN, nasionka są czarne z białym oczkiem.Jest smaczna,wczesna i daje duzy plon.Na fasoli jest sporo czarnej mszycy,a po oprysku HT+krochmal,jest nieżywa,jednak nie spada z krzaczków.Dziś chyba dostanie prysznic. :rotfl1: :dance: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2015 09:01 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Agus, Szczypiorek

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Lip 2015 10:59 #384953

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Ta mszyca jest niczym nasi politycy. Trzyma się koryta nawet po śmierci :rotfl1:

A dla Pań rada: zanim weźmiecie jakiś kosmetyk do ręki, to zastanówcie się dwa razy. :rotfl1:

Józiu

To niespadanie to podejrzewam sprawka krochmalu. One są po prostu przyklejone
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2015 11:06 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Lip 2015 11:25 #384959

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41734
Też tak pomyślałem Mieciu!! :rotfl1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2015 11:25 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Sie 2015 18:18 #393173

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Zmiana pokoleniowa. Karłowa się kończy, tyczna zaczyna. :)


DSC_4431.jpg

DSC_4420.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 01 Paź 2015 18:55 #405307

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41734
Po dzisiejszj nocy liście fasolki szparagowej są przymrożone.Samej fasolki niewiele pozostało,bo we wtorek
krzaki zostały ogołocone do obiadu. :dance: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 01 Paź 2015 19:51 #405329

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
Pomodoro,co to są te brązowe plamki na Twoim zdjęciu ? Też takie miałem ale nie znalazłem odpowiedzi w necie.

Miałem Złotą Sakse i jeszcze inną karłową ale zieloną. Identyczne warunki glebowe,na tej zielonej liście bez plamek do końca uprawy,a na Złotej pojawiły się pod koniec uprawy plamki takie jak u Ciebie.Plon był,siedzi w słoikach i słoiki nie wybuchają ale pytam z ciekawości bo pomyślałem,że to może być coś co akurat występuje dla tej odmiany :)
Ostatnio zmieniany: 14 Paź 2015 00:42 przez Hiacynta. Powód: połączenie treści 2 postów
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 01 Paź 2015 20:31 #405343

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Musiałbym cierpieć na brak problemów, by zawracać sobie głowę jakąś plamką na liściu rośliny kończącej wegetację w uprawie gruntowej.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 08 Mar 2016 21:02 #442867

  • Dozer
  • Dozer's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Howdy partner
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 51
Co możecie polecić karłowatego na suche (najlepiej duże) nasiona? Ktoś miał Aurę? Jak w smaku?
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Kwi 2016 19:59 #459260

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Nie wyobrażam sobie prawdziwego warzywnika bez fasolki :happy: Do tej pory wysiewałam wyłącznie karłową ( najchętniej Złotą Saxę lub Galopkę ) - zazwyczaj w maju, kiedy mijało niebezpieczeństwo przymrozków - w każdy dołek po 3 ziarna. Czasami plony były obfite, czasem mizerne, ale zawsze smaczne. Po zbiorach zostawiałam część korzeniową w glebie.
Na rynku czasami można dostać tzw. fasolkę bułgarską - o szerokich żółtych strąkach i grubych nasionach - czy ktoś wie, jaka to odmiana ? Bardzo dobra, delikatna, słodkawa.

W tym roku chciałabym spróbować sił z tyczną, prowadzoną na konstrukcji wzorowanej na wigwamie ;-) I tutaj także poproszę o sugestie odnośnie sprawdzonej przez Was odmiany. Środki ochrony już zgromadzone :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Kwi 2016 20:18 #459267

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41734
Aniu być może jest to fasolka szparagowa masłowa.Są też odmiany polskie o szerokich,żółtych i delikatnych w smaku strąkach.Bardzo fajna,ale nie jest zalecana do mrożenia.Uprawiałem kiedyś naszą polską,ale nie pamiętam nazwy.Na pewno jest w nazwie "masłowa". :garden1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Kwi 2016 20:53 #459285

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Józiu, to już jest jakiś trop! Nie zależy mi na mrożeniu, tylko na bezpośrednim spożyciu, oraz ewentualnych przetworach ( mam taki fajny przepis na fasolkę z papryką i cebulką z dodatkiem koncentratu pomidorowego ).
Nie mam pojęcia, dlaczego utarła się nazwa "bułgarska", ale tak jest zawsze opisana na poznańskich targowiskach. Inna sprawa, że po naszemu fasolka szparagowa to szabelek ;-)
Lecę szukać :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Kwi 2016 20:58 #459290

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Aniu, te fasolki nazywają się szerokostrąkowe, lub typu "mamut". Są różne odmiany tych fasolek. Są odmiany tyczne i karłowe. Ja na ten przykład zakupiłam karłową odmianę żółtą Supernano Giallo i zieloną Dulcina.
pozdrawiam, Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Kwi 2016 21:04 #459296

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Iwcia, niech Ci ziemia dobrze rodzi ! Dziękuję pięknie :kiss3: Mamuty, oczywiście! Co ja bym bez Was zrobiła ....
Najwyżej mnie wyśmiejesz ... mają włókna ? Nie chodzi o dodatkową pracę przy obieraniu, bo uwielbiam to robić, pytam z ciekawości. Ta Giallo i Dulcina pierwszy raz u Ciebie, czy miałaś już z nimi doświadczenia ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.695 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum