TEMAT: Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 10:29 #438711

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Bardzo prosto samemu sprawdzić . Wziąć łyżeczkę krochmalu, kapnąć kroplę jodyny do niego i następnie rozprowadzić na białym talerzyku , wysuszyć i obserwować czy i po jakim czasie barwa niebieska zniknie

Moim zdaniem sublimuje jod cząsteczkowy I2 a nie jego kompleks z jonem jodkowym I3-. Po to do jodyny czy płynu Lugola dodaje się jodek potasu.
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2016 10:42 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia


Zielone okna z estimeble.pl

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 10:53 #438719

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Myślałem,że jodek potasu,jest po to, aby zwiększyć rozpuszczalność jodu.Robiłem próby za jodyną,
ale tylko w celu sprawdzenia,czy nie uszkadza roślin,nie uszkadza.
Miałem w planach,jod w postaci krystalicznej,położyć koło rośliny,aby sublimując,oddziaływał na roślinę.
Plany leżą odłogiem a jod w słoiczku
Kryształek jodu wrzucony do mrowiska,namówi mrówki do przeprowadzki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia, patrycja

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 11:10 #438726

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
W przypadku jodyny dodatek jodku potasu ma jeszcze inny cel. Pełni rolę katalizatora ujemnego hamującego utlenianie alkoholu etylowego do aldehydu.
Patrz; podręcznik dla studentów farmacji pt " Chemia Leków " str. 468

45824_big.jpg

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 11:38 #438737

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Za skomplikowane i za mało potrzebne,jak na moje wymagania.Sam pomysł mi się podoba,ale nie podoba mi się
gotowanie krochmalu.
Podobało by mi się takie coś-rozpuszczam kilka buteleczek jodyny, w butelce szkła wodnego,rozmieszam,
odmierzam kieliszek na pięciolitrowy opryskiwacz i gotowe.Ale każdy robi jak mu wygodnie.

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 11:59 #438750

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Dla mnie gotowanie krochmalu to nie problem 10 minut roboty. Bardziej martwię się czy sobie poradzę z gęstością.Jak ją ocenić. Krochmal może mieć rożną gęstość. Może być gęsty jak budyń, albo rzadki jak do bawełny.By był skuteczny godzinami nie zasychał , a przy tym nie zatykał opryskiwacza.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 12:24 #438756

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Lucynko. Jak znam twórcę, to proporcje będą wyliczone drobiazgowo i wszystko będzie grać i tańczyć. Mniemam,że takie jak przy HT.
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2016 12:24 przez otojolka.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 12:41 #438761

  • Zbyszko46
  • Zbyszko46's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 290
  • Otrzymane dziękuję: 485
mirzan
Jestem pewny że Mieczysław wie co robi,dodatek krochmalu jest przemyślany i ma uzasadnienie, przez stosowanie go w OW KSM i w innych, mamy dowody że się sprawdził,poza tym daję charakterystyczną reakcję z jodem.Stosując szkło wodne nie wiemy jakie będą wyniki.Wykonanie prób i innych doświadczeń wskazane.Wykonanie nowego środka nie powinno nastręczać trudności.

Pozdrawiam Zbyszek
Pozdrawiam,Zbyszek
Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować” Konfucjusz
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, rozalia

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 12:47 #438765

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Nie ma problemu z krochmalem. Tyle samo fatygi, co przy robieniu kubka kawy. Trzeba pamiętać tylko, że należy go dodać do oprysku bezpośrednio po zagotowaniu, bo jak ostygnie, to gęstnieje.
Zastanawiam się też nad koncentratem, ale to wymaga wykonania pewnej ilości preparatu i sprawdzeniu czy nie następuje depolimeryzacja skrobi w trakcie przechowywania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tacca, mirek28, Krecik stary, bela, leszek0921, Zbyszko46, rozalia, Marysia80

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 14:08 #438792

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
pomodoro wrote:
Nie ma problemu z krochmalem. Tyle samo fatygi, co przy robieniu kubka kawy. Trzeba pamiętać tylko, że należy go dodać do oprysku bezpośrednio po zagotowaniu, bo jak ostygnie, to gęstnieje.
A i garnek trzeba zaraz umyć. Po za tym faktycznie nie problem.
No to czekamy na przepis.
Co roku walczę z plamistością na lawendzie,podejrzewam , że zakażenie następuje wiosna, ale nasilenie i objawy występuj po pierwszym kwitnieniu, kiedy rośliny sa osłabione. W ubiegłym roku od końca lipca stosowałam OW skutkiem czego rośliny weszły w w drugie kwitnienie w bardzo dobrej kondycji. W tym roku wymyśliłam, ze przy wiosennym cięciu zastosuję HT( ponieważ daję dolomit nie chcę OW) profilaktycznie, jednak w tej sytuacji poczekam na pełny przepis IF.
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2016 14:09 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 19:30 #438882

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Dla mnie będzie to pierwszy rok, w którym będę testować nie tylko OW, HT, ale także ten nowy preparat; obiektami eksperymentu będą dynie, pomidory, papryki i kwiaty: floksy, astry, pysznogłówki.
Niniejszym zgłaszam swój udział w doświadczeniu :)
Taki złoty środek rozwiązałby za jednym zamachem rozterki każdego ogrodnika i zaoszczędziłby czas przeznaczony wcześniej na zakup kilku środków, sporządzanie kilku roztworów i pilnowanie terminu i dawki.
Już zaczęłam gromadzić butelki.
pozdrawiam cieplutko ...

p.s. powoli wgryzam się w reakcje chemiczne :jeez: , baaardzo powoli.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 19:34 #438883

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
Przypominam sobie,że na youtube oglądałem filmik dot.użytkowania jodyny.Chodziło o to,że w namiocie foliowym
(filmik rosyjski),wieszano otwartą buteleczkę jodyny,która domyslam się wytwarzała opary jodu i chroniła uprawy przed chorobami(owadami?).Nie zagłębiałem się szerzej. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, rozalia, Marysia80, brodus

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 19:56 #438897

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja z OW nie zrezygnuję, bo mam sporo roślin wieloletnich lubiących wapno, którym ciężko pod korzeń podać odpowiednia dawkę dolomitu. OW jest bardzo skuteczny na plamistości, mniej na rdzę.Ale ja to piszę po jednym roku obserwacji. Natomiast kwasoluby mogą źle na OW reagować. Po za borówką (2 krzaki) niczego takiego nie mam, warto by było sprawdzić jak będą reagować na IF zakładając, że środek będzie skuteczny na wszelkie plamistości( co jest zmorą jagodowych) i szara pleśń.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, rozalia

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 20:29 #438919

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Krecik stary wrote:
która domyslam się wytwarzała opary jodu

Z jodyny mogą się ulatniać trzy rzeczy :

- pary alkoholu etylowego
- jodowodór HI powstający jako produkt uboczny utleniania alkoholu etylowego do aldehydu octowego
- pary jodu I2 jako, że ma on zdolność sublimacji

Dowcip polega na tym, że czynnym bakteriobójczo jest połączenie jodu cząsteczkowego I2 z jonem jodkowym I- mające symbol I3-. I to właśnie tylko to połączenie tworzy kompleks ze skrobią. Tłumacząc to na polski :) oznacza, że połączenie jodu ze skrobią gwarantuje istnienie najbardziej aktywnej bakterio- i grzybobójczej formy jodu. W preparacie tym ukryta jest jeszcze inna poza jodem pułapka. Pułapka na grzyb wywołujący zarazę ziemniaczaną. Otóż ma on szczególne powinowactwo do skrobi ziemniaczanej dlatego najintensywniej atakuje ziemniaki i pomidory . To jest dla tego grzyba źródło energii i surowiec do produkcji chityny z której zbudowane są komórki grzyba. Dlatego stosujemy właśnie dodatek skrobi ziemniaczanej do naszych preparatów a nie innej, np. pszennej.

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 20:41 #438926

  • Zbyszko46
  • Zbyszko46's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 290
  • Otrzymane dziękuję: 485
Zastosowanie skrobi ziemniaczanej będzie koniem trojańskim- pułapką dla grzyba ZZ.Ciekawy i sprytny plan.

Pozdrawiam Zbyszek
Pozdrawiam,Zbyszek
Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować” Konfucjusz
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 20:58 #438939

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Cyt. Mietka : "Jod zwalcza również roztocze będzie więc można wypróbować go też na mszyce. "

Mam szczerą ochotę wypróbować ten środek na kleszcze ( pajęczaki - roztocza - 4 pary nóżek ) ... i także na mszyce ( owady - pluskwiaki - 3 pary nóżek ) na młodej śliwce :mad2:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marysia80

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Lut 2016 21:02 #438942

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
W przypadku mszyc konieczny będzie dodatek paru kropel płynu do naczyń ponieważ te owady są pokryte woskiem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, grzesiek59, Adasiowa, rozalia, Marysia80

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 27 Lut 2016 08:34 #439043

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Dodatek krochmalu 100 ml/litr nie powinien znacząco podnieść lepkości cieczy do oprysku. Jeśli nawet wystąpią problemy z rozpylaniem dać do cieczy kilka kropel płynu do naczyń.

Podejrzewam, że dla znacznej części gospodyń problemem większym jest ugotować krochmal o odpowiedniej gęstości . To już nie te czasy gdzie skrobią ziemniaczaną krochmaliło się pranie. Teraz są gotowce.
Ostatnio zmieniany: 27 Lut 2016 08:35 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, leszek0921, Adasiowa, Zbyszko46, rozalia, Marysia80

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 28 Lut 2016 09:25 #439435

  • Zbyszko46
  • Zbyszko46's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 290
  • Otrzymane dziękuję: 485
Józku
Przepraszam za tego posta, ale zrobiłem ukłon w stronę Pań,cytat od Danusi:
Odmierzamy pół litra zimnej wody. Odlewamy z tego pół szklanki i wsypujemy 1 pełną łyżeczkę skrobi ziemniaczanej. Resztę wody zagotowujemy. Kiedy zacznie wrzeć wlewamy na gotującą wodę dobrze rozmieszaną zawartość szklanki . Krochmal cały czas mieszamy aż do zgęstnienia.

Do oprysków stosujemy 100 cm3 krochmalu na każdy litr wody.

Pozdrawiam Zbyszek
Pozdrawiam,Zbyszek
Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować” Konfucjusz
Ostatnio zmieniany: 29 Lut 2016 21:07 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Emalia112, Marysia80, Kasionek, wpoldo5tak


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.844 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum