TEMAT: Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 17 Kwi 2020 11:47 #704664

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64607
Faktycznie, szkoda byłoby tak PIĘKNEJ rozsady .... Janeczko, jeśli czas Cię nie pogania, to cierpliwie poczekaj na spokojnieszą pogodę. Zauważyłam, że delikatne łodyżki dobrze znoszą nawet zerową temperaturę, ale porywisty wiatr może potargać i nadłamać koperkowe czuprynki - chyba, że mas zarezerwowane dla nich zaciszne miejsce w ogrodzie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 17 Kwi 2020 14:09 #704670

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7857
  • Otrzymane dziękuję: 52077
Z powodu mojego lenistwa /nie chce mi się tyle rozsad podlewać/, postanowiłam jednak koperek posadzić :whistle: Poszukałam spokojnych miejsc i lekko obsypałam gniazdko, żeby łodyżki były blisko siebie. Wiatr na szczęście też się nieco uspokoił. Powinno być dobrze :)

DE0187E9-C623-410B-A969-DE276BA9E385.jpeg

Sałata i koper posadzone, to teraz tylko czekać na ślimaki :mad2:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Armasza, Betula, Agusiak, anaka, ewakatarzyna

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 24 Kwi 2020 21:09 #705924

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7857
  • Otrzymane dziękuję: 52077
I na szczęście jest dobrze. Wiatr mu nic nie zrobił :)

CD3AB708-B339-433F-9A2F-5B1A52E579A9.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Agus, Agusiak, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 25 Kwi 2020 07:24 #705956

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
I rośnie od razu w pęczku :wink4:
Jak to robicie, że się Wam udaje koper z rozsady? Próbowałam wiele razy i jak rozsady mam zwykle całkiem niezle, tak koper nigdy nie dotrwal sadzenia, a często wcale nie wzeszedl. Za to w gruncie rośnie niezawodnie, tylko jest potem sporo później i trzeba bić się o niego z mszycą.
W tym roku wysadziłam rozsadę pietruszki naciowej i lubczyku, już są w gruncie, żeby się solidnie ukorzenily, skoro zapowiada się suchy rok. Seler naciowy też już posadziłam i okryłam świerkiem. Boję się suszy.
Janina a co to za listki w tle, te fioletowe? Kapusta syberyjska? Jarmuz? Musztardowiec?
Ostatnio zmieniany: 25 Kwi 2020 07:25 przez Agus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Agusiak, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 25 Kwi 2020 07:40 #705957

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7857
  • Otrzymane dziękuję: 52077
Te fioletowe listki, to musztardowiec :) Co do rozsady koperku, to robiłam pierwszy raz. W doniczce równo rozkładałam około 14 nasion. Jak liścienie trochę podrosły, od razu dałam doniczki do inspektu. Sama jestem ciekawa, co mi z tego wyjdzie. W zeszłym roku koperek wysiany do gruntu zjadły mi ślimaki :mad2:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Agus, Agusiak, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 25 Kwi 2020 07:43 #705958

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Może go nie znajdą. Trzymam kciuki! :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, Szczypiorek

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 25 Kwi 2020 19:38 #706048

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
Ja kiełkuję nasiona koperku na wacikach a jak tylko pojawią się korzonki przenoszę po 6-7 nasionek do pierścieni 6/7 cm. Jak roślinki nieco podrosną wysadzam bez rozdzielania do ziemi (pierścienie zdejmuję). Dzisiaj wyrwałem ostatni koperek z tunelu. W gruncie dopiero koperek zaczyna kiełkować a był wysiany rzutowo pod koniec lutego. W pierścieniach, na razie w tunelu rośnie kolejna partia podkiełkowanego koperku.
005-103.jpg


014-65.jpg


007-101.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Agusiak, Nimfa, rybur58, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 26 Kwi 2020 20:25 #706222

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Koperek pęczkowy z uprawy balkonowej. Dziś dosiałem 3 nowe doniczki, by zapewnić sobie ciągły zbiór.


IMG_2230.jpg

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 27 Kwi 2020 22:14 #706386

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
012-77.jpg


013-63.jpg

Tegoroczna rozsada prawie dogania we wzroście pietruszkę ubiegłoroczną. Niestety ze względu na buszującego kreta i nornice również młoda rozsada została przesadzona do koszyczków.Szczypiorek już chce kwitnąć.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Agusiak, Nimfa, rybur58, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 30 Kwi 2020 11:44 #706739

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Ja mam w tym roku lubczyk i bardzo mnie to cieszy, bo jakoś znikał co roku, a w tym jest i to całkiem spory.

Mam pytanie odnośnie spożytkowania lubczyku.
Czy posiada ktoś przepis na przyprawę typu maggi taką gotowaną z lubczyku?

Bardzo bym chciała samodzielnie ją zrobić, bo mąż ją bardzo lubi, a wiadomo, że ta sklepowa to sama chemia.

Z góry dziękuję
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 30 Kwi 2020 20:19 #706827

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
Przepisu niestety nie mam bo do tej pory wykorzystywałem świeże liście ale faktycznie może warto zrobić sobie jakiś koncentrat na zimę. Mój lubczyk rosnący w doniczkach nieco zbrzydł ale widzę, że ładnie wybija ten rosnący w gruncie.
016-58.jpg

Na razie wstrzymuję się z dalszym podkiełkowywaniem koperku bo zaczyna kiełkować koperek wysiany pod koniec lutego do gruntu.
035-22.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Betula, Agusiak, Nimfa, rybur58, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 30 Kwi 2020 21:07 #706841

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7857
  • Otrzymane dziękuję: 52077
Jednym ze składników przyprawy "maggi" jest skoncentrowany wyciąg z korzenia lubczyku. Jest też w zupach w proszku, bulionach i mieszankach ziołowych. Listki, to raczej na świeżo, bo nawet mrożone nie oddają tego charakterystycznego aromatu, co świeże, młode listki. Ja używam sproszkowanego korzenia, który został pozyskany podczas przesadzania. W tym roku sprawdzę, jak będzie ze smakiem zrobionego z lubczyku "pesto" :) .
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, pouder, Betula, Agusiak, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Maj 2020 07:42 #706895

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Też używam sproszkowanego korzenia, ma o wiele bardziej intensywny smak i zapach niż liście. Kupuję w sklepach zielarskich. Ktoś kiedyś pisał, że nadmiar korzenia może być szkodliwy dla zdrowia, więc nie należy przesadzać z dawkowaniem.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, JaNina, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Maj 2020 08:23 #706902

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Dziewczyny dziękuję za szybki odzew i już wyjaśniam.

Ja miałam już styczność z taką domową, zdrową maggi.
Nie byla z liści, tylko do wywaru dawało się grube łodygi, im grubsze tym lepsze.

Ale niestety receptura była gdzieś na kartce i nie ma.

Jak tylko uruchomię moich znajomych, bo nawet nie pamiętam kto dał mi przepis, bo to babcia robiła to dam znać.
I jak ktoś będzie zainteresowany to wpiszę do wątku.

Pozdrawiam
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Nimfa, rybur58, JaNina, anaka, ewakatarzyna

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Maj 2020 08:27 #706903

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Receptura na taką prawdziwą maggi z grubych łodyg jest na
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Nimfa, rybur58, JaNina, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Maj 2020 08:53 #706912

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7857
  • Otrzymane dziękuję: 52077
Odwiedziłam tę stronę kochamjesc.pl i jest tam ten przepis. Muszę koniecznie w tym roku spróbować :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Maj 2020 18:36 #707028

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 9263
Mój koperek z rozsady rwanej poszedł do gruntu ,część jeszcze w paletce a następne nasionka poszły do kiełkowania.
1.05.jpg
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, JaNina, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Maj 2020 20:29 #707048

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Koper w uprawie pęczkowej to ozdoba i pożytek. Następne 3 kubki dosiane i tak będzie przez całe lato. Kubki 0,5 litra.


IMG_2237.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Maj 2020 20:32 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, aga, rybur58, JaNina, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.710 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum