TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 19 Maj 2014 22:54 #261782

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
HT ekologiczny środek ochrony jest pod pewnym względem w działaniu podobny do Amistaru . Działa nie tylko kontaktowo, ale i gazowo. Zawarte w olejku tymiankowym tymol i karwakrol są lotne z parą wodną więc niejako parują z powierzchni liści wraz z wodą, która znajduje się na liściach .
Dobrze by było , by osoby, które już stosowały u siebie HT podzieliły się z nami informacją jak długo po oprysku jest wyczuwalny w powietrzu zapach ziół. To jest istotna informacja do określenia częstości oprysków.
Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2017 21:39 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 19 Maj 2014 23:23 #261806

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Pomodoro za dużo preparatów jest i zastanawiam się jak je wszystkie wykorzystać ale tak żeby nie przedobrzyć i teraz po posadzeniu pomidorów,papryk,ogórków i dyniowatych chcę zrobić MW +OW i opryskiwać nim pomidory,paprykę,bakłażany co 6 dni.... ogórki i dyniowate oprysk HTŚrodek opracowane przez pomodoro co 6 dni... natomiast winorośl na przemian MW+OW i HT co 6 dni.Co sądzisz o tym bo boję się że znowu mój ulubiony sąsiad :mad2: posadzi pomidory,ogórki i będzie powtórka z ub.roku :search: mączniak i zaraza ziemniaczana hodowane do zimy.
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2017 21:41 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 21 Maj 2014 08:30 #262280

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3016
W swoim wątku opisywałam przejścia z rozsadą , za namową beli wklejam opis tutaj , może komuś się przyda :think:
......
W planach było wysadzenie pomidorów i to już mam za sobą i kilka problemów z tym związanych też :ouch: W sobotę/ 10 maja /cały dzionek z malutkimi przerwami przesiedziałam pod folią , posadziłam same pomidory na papryki czasu zbrakło . Noce zimne więc od razu wstawiony został grzejnik . Pomidory pod moim nadzorem bez uszczerbku dotrwały do południa dnia następnego , niestety musiałam wyjechać co mnie bardzo martwiło bo pogoda była nieobliczalna . Po powrocie zastałam obraz nędzy i rozpaczy :jeez: w między czasie naszła wichura , córa zamknęła foliak bo bała się , że odfrunie , to jednocześnie był dobry jak i zły pomysł bo temperatura na zewnątrz była wysoka a pod folią gorąc i ...pomidorki padły . Późnym wieczorem odzyskały wigor na tyle by mnie uspokoić ale to nie koniec :jeez: W nocy temperatura na zewnątrz mocno się obniżyła , grzejnik nie wydolił ogrzać takiej powierzchni i pomidorki po przesuszeniu podmarzły . Od poniedziałku do wczoraj znaczy 3 dni trwała reanimacja która zakończyła się sukcesem bez uszczerbku na pomidorach za to na mojej psychice tak . Jak ratowałam swoje zielsko ? Poniedziałek dwa opryski Ow /oktanem wapna/ wtorek jeden + drugi oprysk fosforem i nie uwierzycie , na pomidorach brak śladów po przejściach :supr3: stoją na baczność , liście idealne , zieleń można rzec czarna no i kwitną :think: W sumie nie wiem co im pomogło bo oprócz tych dwóch rzeczy które zrobiłam znaczy opryski nawozem i octanem wapna zagroziłam kompostownikiem bo nerwów na dłuższą metę nie zamierzałam sobie szargać :devil1:
Pomodoro wielkie dzięki za udostępnienie przepisów :thanks:
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 21 Maj 2014 09:16 #262299

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41580
Oprysk OW powtarzam co 7-10 dni.Również HT jako,że to był pierwszy oprysk,następne też będa 7-10 dni.
Jeśli będą jakieś spostrzeżenia,częstotliwość zmienię,choć nie sądzę aby była taka potrzeba.
Na razie HT będę pryskał wszystkie dyniowate,a OW na przemian z HB,pomidorki i resztę roslin.Głównie będą to psianki.
W razie anomalii pogodowych,będe też HT,próbował pomidory pod folią. :coffe: :coffe:

Wczorajszy oprysk ogórka HT,po 24 godzinach jest delikatnie wyczuwalny.Początkowo nie pachniało,jednak w trakcie podlewania,częśc wody dostała się na listki i tymiankowy zapach odnowił się.Dodatkowe spostrzeżenie to obok rozsady mrówki zrobiły sobie" ścieżkę zdrowia"gdzie spacerowały.Dziś tej ścieżki już nie ma,co wskazywałoby że nie lubią zapachu tymianku lub oregano. :coffe: :coffe:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2016 15:29 przez Adasiowa. Powód: połączenie dwóch postów
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, kurjan

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 25 Maj 2014 09:51 #263790

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Również korzystam z podanych w tym wątku przez Pomodoro przepisów ,dokonałem pierwszego oprysku pomidorów w gruncie OW ,przygotowuje się do wykonania preparatu HT. Nieoficjalnie dowiedziałem się,że do wykonania HT ekologiczny środek ochrony można użyć innego alkoholu niż wódka np wina itp? Czy możesz Pomodoro to potwierdzić.
Octanem wapnia opryskałem również występującą już na liściach gruszy rdzę,będę obserwował czy oprysk ją zatrzyma i ewentualnie powtórzę oprysk.
Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2017 21:42 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 25 Maj 2014 11:27 #263852

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Tak, można użyć dowolnego napoju zawierającego alkohol ,ale NIE ZAWIERAJĄCEGO CUKRU. Najtaniej jest wykonać samemu tzw. zacier. ! l wody przegotować z 0,25 dkg cukru, ostudzić i dodać 5 dkg drożdży piekarniczych. Naczynie w trakcie fermentacji najlepiej nakryć folią i obcisnąć gumką,by nie parował alkohol. Oczywiście mozna wykonać wiecej niż 1 l zacieru ale proporcjonalnie trzeba wtedy zwiększyć ilość wody, cukru i drożdży. Przy podanej proporcji otrzymamy zacier o stężeniu alkoholu ok 11 %

Ja swoją gruszę pryskałem już 2 razy od momentu jak wypuściła liście i jest na razie czysta. Proponuję opryskiwać gruszę, jeśli nie jest to drzewo olbrzymie, na przemian OW i HT. Uchroni to nowe pędy również przed atakiem mszyc.
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2014 11:39 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, sierika, kurjan

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 30 Maj 2014 08:48 #266167

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Zamierzam dzisiaj zrobić oprysk OW pomidorom,paprykom i truskawkom a ogórkom i dyniowatym oraz winorośli oprysk HT chyba że deszczyk mnie przegoni.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 30 Maj 2014 13:29 #266301

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
W dniu dzisiejszym miałem zamiar drugi raz opryskać pomidory w gruncie, OW ale stwierdziłem w przygotowanym roztworze przesączanym przez szmatkę dwie plamki pleśni.Podejrzewam że przyczyną tego może być ocet "Benita 5%" Skład octu:ocet jabłkowy,woda,barwnik:karmel amoniakalny,substancja konserwująca: pirosiarczyn potasu.Produkt zawiera dwutlenek siarki.Oczywiście,że ocet jest 5% to dodałem go do przygotowanego roztworu 0,3 l
Wobec tego kupiłem dziś inny ocet firmy 'Jamar" zmienię też wodę bo brałem z rurociągu na działce,a pozostawia ona po pewnym czasie gdy stoi dłużej w naczyniu zielonkawy osad.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 30 Maj 2014 18:46 #266380

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Jeśli w składzie octu jest karmel to znaczy, że to jakaś kombinacja. Ocet jabłkowy ma naturalną barwę i nie potrzeba dodawać barwnika. Poza tym skoro ma karmel, to ma i cukier, więc nic dziwnego, że rozwijają się na tym pleśnie z gatunku pędzlaków. Mój OW stał miesiąc w mieszkaniu, a drugi w altanie . Bez żadnych sensacji.
Ostatnio zmieniany: 30 Maj 2014 18:47 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, kurjan

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Maj 2014 09:20 #266632

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Dziękuje Pomodoro za informację,wobec tego używając octu jabłkowego który wczoraj zakupiłem firmy "Jamar" zrobię koncentrat w/g Twojego przepisu:"Do butli PET o poj. 1,5 l wlewamy 0,5 l octu jabłkowego lub winnego 6 % i dodajemy 200 ml zawiesiny kredy"
Podczas oprysku na każdy jeden litr wody będę dodawał zgodnie z Twoją receptura 75 ml. koncentratu octanu wapnia.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Maj 2014 09:42 #266639

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41580
Kurian!! Coś mi się Twoje obliczenia nie zgadzają.Przy tym co piszesz będziesz miał mocniejszy roztwór OW Srodek opracowany przez pomodoro. Jeśli już tak chcesz kombinować to chyba do każdego l wody musiałbys dać 0,07 l(70 ml roztworu).Chyba ,że ja się mylę w swoich obliczeniach.Ja robię troche innaczej tj.rozrabiam 0,5 l.octu dodając 0,2l rozrobionej kredy.Po 24 godzinach dolewam 10 l.wody i to wszystko.Przed wlaniem do opryskiwacza mocno wstrzasam 10l.pojemnikiem i idę do ogródka.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2017 21:43 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Maj 2014 10:03 #266646

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4732
Korzystając z przepisu na stronie pierwszej tego tematu czyli 250 ml octu i 100ml zawiesiny i zalewamy wodą do pełna (około 4650ml wody) i wychodzi mi 75ml na każdy litr.

Po jakim można dodać wody do pełna i zrobić oprysk? Trzeba czekać 24H?
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2014 10:08 przez podjadek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kurjan

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Maj 2014 10:37 #266654

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41580
Podjadku!! Zgadza się jeśli tak robimy jak pisaliśmy.Jeśli jednak roztwór do oprysku bedziemy robić tak jak Janek to na ostatni litr zabraknie mu roztworu octu z kredą.Ale i ja zrobiłem błąd bo jego roztwór ,nie będzie mocniejszy,a słabszy.Chodzi o to ,że ma być 5 lub 10 l.już gotowego,a nie 5,35 lub 10,7 l.
Ja zostawiam na 24 godziny tak aby mieć pewność,że zakończyła się reakcja kredy z octem.U mnie po 24 godz.jest tylko lekkie syczenie gazu ,bez pienienia. :drink1: :drink1:
Dodam,że dawka 75 ml.na 1 l.wody jest prawidłowa i niepotrzebnie namieszałem. :thanks: :thanks:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2014 11:08 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, kurjan

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Maj 2014 11:48 #266663

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Mnie też tak wyszło:
1) 250 ml.octu + 100 ml. zawiesiny kredy = 350 ml koncentratu

2)Wody do 5 l dolewamy - 4650 ml
5000-350=4650

3) Tyle trzeba dodać koncentrat na jeden litr wody
350 : 4650 = 0,0752...x 1000=75 ml
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2014 12:03 przez kurjan.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Maj 2014 15:07 #266682

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Brawo Jasiu :bravo: . Prawidłowe rozumowanie i obliczenie.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Maj 2014 17:54 #266710

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41580
Drugi oprysk HT ogórków i pomidorów pod folią zrobiony.Papryki pod flizeliną,na balkonie oraz pomidory w gruncie i bakłażany opryskałem OW.Pod folią zapach jak w suszarni ziół,pomimo otwartych wejść. :bravo: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2014 17:58 przez Krecik stary. Powód: u
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Maj 2014 18:40 #266720

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
I ja dzisiaj opryskałam OW pomidory, paprykę i bakłażany a HT ogórki, dyniowate i winorośl.Zauważyłam na liściach papryki dziurki więc jeszcze opryskałam HT tą podziurawioną.Jako że znalazłam dwa czosnki podgryzione więc na ile mi starczyła HT to podlałam resztę podleję po niedzieli może to coś pomoże. :bye:
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Maj 2014 20:43 #266768

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Chciałem zauważyć, że HT powinien działać odstraszająco na muchówki śmietki. Mam zamiar w przyszłym sezonie posadzić eksperymentalnie dwie partie czosnku. Jedna partia moczona przed wysadzeniem w OW i potem w trakcie wegetacji podlewana też ow, a druga moczona w HT ekologiczny środek ochrony i podlewana HT.
Może znajdzie się więcej chętnych na taką próbę.
Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2017 21:45 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.814 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum