TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 25 Mar 2017 07:43 #531293

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Nadaje się do sadzenia.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 26 Mar 2017 10:57 #531481

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Tak ma być? czy jeszcze bełtać? żeby się wszystko rozpuściło ? Wczoraj robiony preparat do ferygracji
IMG_20170326_1054111.jpg
Pozdrawiam
Aga
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2017 11:00 przez Agusiak.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 26 Mar 2017 18:48 #531604

  • Majeranek
  • Majeranek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 13
Właśnie przed chwila skończyłam opryskiwac prawie wszystkie krzewy i jabłonie preparatem IF. Zobaczę czy będzie poprawa rododendrona bo cos mi zaczął chorować. Cos zbrazowialy mu niektóre liście.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2017 11:09 #531876

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50939
Przypominam po raz n-ty, by spojrzeć na mapę satelitarną zanim podejmie się decyzję o oprysku

Mapa opadów pl.sat24.com/pl/forecastimages

i mapa frontów on-line pl.sat24.com/pl/eu/visual
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2017 11:16 #531877

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50939
Agusiak wrote:
Tak ma być? czy jeszcze bełtać? żeby się wszystko rozpuściło ? Wczoraj robiony preparat do ferygracji
IMG_20170326_1054111.jpg


Podejrzewam, że ten ciemny osad na dnie, to superfosfat. Fosforan wapnia zawarty w tym nawozie lepiej rozpuszcza się w ciepłej wodzie. Najpierw więc odważoną ilość tego superfosfatu należy rozpuścić powiedzmy w 1/2 l ciepłej wody a potem wsypać azofoskę i uzupełnić wodą do żądanej objętości. Przed każdym użyciem należy wstrząsnąć butelką, by uzyskać jednolitą zawiesinę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2017 11:31 #531880

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Mieciu robiłam dokładnie tak jak mówisz bo we wcześniejszych komentarzach czytałam że tak trzeba robić, i się nie rozpuścił więc z rezygnacji wybełtałam wszystko tylko się teraz zastanawiam czy ta mikstura będzie miała jakieś pozytywne rezultaty jak się superfosforat nie rozpuścił
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2017 12:31 #531888

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50939
Superfosfat to nie jest czysty fosforan wapnia. Surowcem do produkcji tego superfosfatu jest minerał wydobywany z ziemi. Zawiera więc różne naturalne domieszki, które tworzą osad.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2017 12:38 #531891

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Mieciu ale ja rozumiem że musi być osad i czym ten osad jest mi chodzi głównie o to czy jeżeli nie rozpuścił się tak jak widać na zdjęciu czy będzie działał?
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2017 16:46 #531916

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50939
Głównym składnikiem tego nawozu jest dwuwodorofosforan wapnia. Jego rozpuszczalność w wodzie wynosi 18 g/l w temperaturze 20 * C. Nawet więc gdyby ten nawóz składał się w 100 % z tego fosforanu to w 1 litrze rozpuściłoby się go tylko 18 g. Reszta pozostanie w stanie zawiesiny. Jeśli teraz dasz tej zawiesiny kilka cm3 znów na litr czystej wody to pozostała ilość nierozpuszczonego fosforanu ulegnie rozpuszczeniu. Pozostanie tylko to, co w tym nawozie stanowi balast nierozpuszczalny w wodzie.

pl.wikipedia.org/wiki/Diwodorofosforan_wapnia
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2017 16:47 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Agusiak

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2017 22:38 #531992

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
A ja mam sposób na superfosfat, moździeż trochę ciepłej wody i rozbijam i rozcieram, tak idzie najszybciej go rozpuścić. Próbowałam rozbełtać bezpośrednio w butelce, dłuuugo to trwało.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2017 22:50 #531993

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50939
Lub skorzystać z przepisu z kwaśnym fosforanem potasu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2017 23:03 #531998

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Jak zużyję superfosfat a trochę czasu to zajmie to na pewno przerzucę się na kwaśny fosforan potasu.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Mar 2017 10:55 #532338

  • Jagoda254
  • Jagoda254's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 319
  • Otrzymane dziękuję: 994
[quote="pomodoro" post=530207]Informuję, że próba rozpuszczania koncentratu HT w mleku UHT wyszła pozytywnie Nie nastąpiła koagulacja kazeiny. Teraz kolej na drugi eksperyment. Zaprawienie dymki olejowym roztworem tymolu. Tylko połowa dymki zostanie w ten sposób zaprawiona. Druga połowa zostanie zaprawiona gipsem budowlanym.[/quote]
Mietku!
Mam ogromną prośbę, czy mogłabym wziąć udział w Twoim eksperymencie dotyczącym zaprawiania dymki? Mam gips i tymol, chętnie spróbuję. Większość cebuli dymki zjada mi śmietka - absolutnie nie pomaga uprawa współrzędna z marchwią, przykrywałam zagony, ale chyba za mało szczelnie - tez nie pomogło :sad2: Zaprawiam w nadmanganianie, ale to nie chroni przed śmietką. Co według Ciebie najlepiej zadziała? Miałam już nie kupować w tym roku dymki, ale nie mogłam się powstrzymać i znów kupiłam... :huh:
Serdecznie pozdrawiam Jagoda
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Mar 2017 12:01 #532348

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50939
Nie jest to eksperyment tajny, więc jak masz ochotę , to proszę bardzo :)

Ten eksperyment powinien być poprzedzony ustaleniem stężenia HT , które nie uszkodzi korzeni. Nie ma jednak na to czasu. Spróbujemy wypośrodkować to stężenie dając 2,5 ml koncentratu HT na 100 cm3 mleka UHT 1,5 %. Koncentrat należy po wkropleniu do mleka dokładnie wytrząsnąć i odstawić na powiedzmy 1 godzinę w międzyczasie kilkakrotnie dokładnie wstrząsając . Po tym czasie zanurzyć w tej miksturze dymkę i wymieszać z mlekiem dokładnie. Odstawić na 1/2 godziny po czym wysadzić. Do sadzenia nałożyć gumową rękawiczkę , bo jak ktoś ma delikatną rączkę to może potem piec skóra na ręce.

Kiedy zauważymy, że cebula zaczyna wybijać z gleby, posypać delikatnie wzdłuż rzędów glebę wokół cebul gipsem budowlanym. Gips w tym wypadku będzie pełnił rolę nawozową/ cebula ma spore wymagania na wapń i siarkę/ a jednocześnie powinien utrudnić muchom śmietki składanie jaj w pobliżu cebul, a jeśli nawet uda im się je złożyć ,to koncentracja siarczanu wapnia w wierzchniej warstwie gleby będzie na tyle duża, że uniemożliwi wykluwanie larw ze złożonych jaj.

Pomysł z gipsem nasunął mi się w ubiegłym sezonie. Ślimaki systematycznie mi skubały dynię wysadzoną na pryzmie kompostowej. Po oprószeniu powierzchni gleby wokół sadzonki gipsem już się do niej niej zbliżały.

Identyczny eksperyment z gipsem mam zamiar przeprowadzić z rozsadą papryki. Różnica będzie tylko taka, że papryka zostanie opryskana HT w proporcji 5 ml koncentratu rozpuszczone w 100 ml mleka i to na litr wody. Papryka jest wapnolubna też , więc oprószenie gipsem wokół roślin lub rzędów roślin nie powinno jej zaszkodzić. Rozpuszczalność gipsu w wodzie wynosi 2,4 g w litrze. Zawartość wapnia w gipsie jest rzędu 30 % więc więc po rozpuszczeniu będzie tego wapnia w litrze wody rzędu 700 mg. Dopuszczalne dla papryki jest dużo, dużo większe. Tak, że bez obaw. Odczyn też jest w granicach pH 7, więc z tej strony też nic nie grozi roślinom. Skoro moja dynia nie padła, to nie padnie ani cebula, ani papryka
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2017 12:21 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mikar, Krecik stary, Jagoda254, Adasiowa, Zbyszko46, rozalia, patrycja

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Mar 2017 12:34 #532351

  • Jagoda254
  • Jagoda254's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 319
  • Otrzymane dziękuję: 994
Dziękuję za zgodę i szybką odpowiedź. Jadę jutro na działkę sadzić (m.in) dymkę :) !!! Dopytam jeszcze - mam w domu (takie kupuję) "mleko świeże pasteryzowane, mikrofiltrowane zawartość tłuszczu 2%" czyli w butelce. Czy ewentualnie mogło by być, czy kupić mleko w kartonie 1,5%? i czy 100 cm3 to 100ml? Wybacz pytania, ale wolę się upewnić.
Serdecznie pozdrawiam Jagoda
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Mar 2017 12:38 #532353

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50939
Nie wiem jak to mleko się zachowa. Wypadałoby spróbować.

Tak, 1 ml a 1 cm3, to to samo
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Mar 2017 15:33 #532368

  • MaciekMM
  • MaciekMM's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • MitsuManiak, BonsaiManiak
  • Posty: 20
  • Otrzymane dziękuję: 16
(30.03) 2-gi w tym sezonie oprysk IF na brzoskwini. Mam nadzieję, że powstrzyma kędzierzawość w tym roku. Poprzedni wykonałem 22.03 - może nie za późno. Poza brzoskwinią dostało się moim drzewkom przygotowywanym do formowania tj: modrzewie, graby, buki, sosny, czeremcha, głogi, wiązy, klony oraz dąbki. Opryskałem również azalię indyjską, którą już wystawiłem na dwór.
Pozdrawiam Maciek
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Mar 2017 19:59 #532396

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Przygotowywałem dziś grządkę pod pietruszkę i w ziemi było dość dużo takich larw

098.jpg


Jeżeli się nie mylę to są to drutowce.
Są jakieś ekologiczne sposoby aby się ich pozbyć?
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.905 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum