TEMAT: Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 19 Gru 2017 09:55 #579241

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 348
  • Otrzymane dziękuję: 472
Tani tunel foliowy można zrobić, ze stelażu namiotu wojskowego. Stelaż ma wymiary 4x5m. Można go rozbudować! Tylko uwaga trzeba kupić taki, który ma też poprzeczki poziome a nie same łuki.
Te stelaże są z magazynów trochę skorodowane, więc je pomalowałem Po bokach oraz na szczycie przymocowałem łaty z tartaku, aby usztywnić konstrukcję. Łaty mocowałem obejmami do rur wydechowych. To są takie obejmy w kształcie litery U, gwintowane. Z przodu i z tyłu tunelu przymocowałem przy ziemi rurkę aby rozstaw łuku był 4 metry. Do tej rurki przyspawałem kawałki płaskownika, żeby można było obramowanie drzwi zamontować.
Teraz koszty
stelaż namiotu wraz z transportem ~430 zł
Folia 4UV z wklejonymi sznurkami do naciągu~100 zł
Folia na przód i tył tunelu~30 zł
Farby, pędzle~100 zł
Tarcze do szlifierek, elektrody, zawiasy do drzwi, obejmy "U"~90zł
Łaty 4x5 albo inny przekrój u mnie po około 1.5 zł za mb, Wykorzystałem je na drzwi oraz tak jak pisałem na wzmocnienie konstrukcji.
Do przytwierdzenia foli bocznej używałem takich klipsów ze sklepu instalacjami CO. Pasują idealnie. Są to chyba klipsy odo montażu ogrzewania podłogowego, koszt kilkanaście groszy za sztukę. Aby nie niszczyły folii to dawałem kawałki skóry na folię i dopiero nakładałem klips.
Wychodzi razem około 750zł, Za tunel 4mx5m
Przy czym, można obniżyć koszty np.: nie malując konstrukcji, ja rurki, które przy ziemi instalowałem miałem akurat własne itd...
A ile czasu zajęło mi montaż? około 2 dni lekkiej, przyjemnej pracy, przy czym część prac dobrze wykonać we dwójkę.
Folię na zimę ściągam. Zdjęcie folii zajęło około 30 minut. Założenie zapewne z 2-3 godziny.
Tunel jest wysoki, wydaje mi się, że ma 2.5 metra wysokości. Na początek przygody z pomidorami jest w sam raz!
Ostatnio zmieniany: 19 Gru 2017 10:01 przez Maks-ogrodnik.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Horti, Slomek


Zielone okna z estimeble.pl

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 19 Gru 2017 10:11 #579242

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 21000
Slomek jak umiesz spawać nie myślałeś aby ten tunel, co masz podnieść np o 1 m? Tzn ja bym sobie wyliczyła ile mi trzeba, a "gotowca" miałabym na dach.
Co do poliwęglanu. Mam taką szklarenkę, kupiłam ze względu na stelaż aluminiowy. Poliwęglan w płytach ma 4 mm i co wiatr wieje mocniej to się z nimi ganiam. Dopóki nie zabezpieczę na zimę. Kiedyś chcę go wymienić na taki 8-10 mm...
Za tę wiadomość podziękował(a): Slomek

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 19 Gru 2017 18:17 #579280

  • Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 241
  • Otrzymane dziękuję: 192
Mój obecny jest z rurek PCV, są juz bardzo stare i zdarza się że pękają więc podnieść byłoby ciężko... dlatego szukam alternatywy na nowy sezon
W jaki sposób zabezpieczasz go na zimę ?
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 03 Sty 2018 23:00 #580865

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Jestem na etapie poszukiwania folii na tunel. Potrzebuję folii 10 m szerokości lub ewentualnie 12 metrów i długości 9 metrów. Czy ktoś może polecić jakiś sklep, firmę lub chociaż na co zwracać uwagę przy zakupie? :jeez:
Beata

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 03 Sty 2018 23:13 #580866

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 348
  • Otrzymane dziękuję: 472
Ilu sezonowa to musisz sama zdecydować. Ale zapewne minimum 4UV. Ja mam taką i zdejmuję na zimę. Zakładam, że posłuży dłużej. Po ostatnich wichurach grudniowych to nawet się cieszę, że ją zdjąłem. Ja brałem najtańszą 4UV na popularnym serwisie aukcyjnym. Warto rozważyć aby za niewielką dopłatą wkleili od razu sznurki do naciągu folii, jeśli takie są potrzebne. Jeśli to pierwszy tunel to pamiętać o zapasie folii, który zostanie wkopany w ziemi w celu naciągu folii.
Za tę wiadomość podziękował(a): BettyL

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 04 Sty 2018 08:01 #580876

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 21000
Słomku przykryta jest włókniną i folią - taką do oczka. Już drugą zimę/

PC204075.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Slomek

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 04 Sty 2018 08:54 #580877

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Beatko namiary na folię wysłałem Ci na PW. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): BettyL

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 04 Sty 2018 09:20 #580881

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Maks-ogrodnik wrote:
Ilu sezonowa to musisz sama zdecydować. Ale zapewne minimum 4UV. Ja mam taką i zdejmuję na zimę. Zakładam, że posłuży dłużej. Po ostatnich wichurach grudniowych to nawet się cieszę, że ją zdjąłem. Ja brałem najtańszą 4UV na popularnym serwisie aukcyjnym. Warto rozważyć aby za niewielką dopłatą wkleili od razu sznurki do naciągu folii, jeśli takie są potrzebne. Jeśli to pierwszy tunel to pamiętać o zapasie folii, który zostanie wkopany w ziemi w celu naciągu folii.
Jeśli chodzi o sezonowość, to raczej już wiem, że będę kupować 4UV, bo to jest chyba wystarczające. W ostatnich latach anomalie pogodowe (grad, wichury) są tak częste, że inwestowanie w długosezonową folię typu np. 10UV jest trochę bez sensu.
Chodzi mi raczej o to jakie parametry powinna mieć ta folia tzn. minimalna przepuszczalność światła, rozproszenie światła itp. Czy ma to jakieś szczególne znaczenie? W moim foliaczku będą mieszkać pomidory i papryka.
Kreciku dziękuję za PW. :wink2:
Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 04 Sty 2018 22:31 #581009

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
W tym roku postanowiłam sadzić pomidory gęściej i prowadzić je tylko na jeden pęd.
Czy to dobry pomysł?

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 04 Sty 2018 23:12 #581029

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
W gruncie czy pod osłoną?
Pod osłoną zaletą takiego prowadzenia jest mniejsze zagęszczenie w tunelu (szklarni) a co za tym idzie mniejsze ryzyko chorób.
Prowadzenie na jeden pęd przyśpiesza owocowanie, ale plon jest mniejszy.
W tunelu prowadzę zawsze na jeden pęd, w gruncie różnie w zależności od tego ile mam miejsca (choć zawsze za mało :) ) na jeden lub dwa pędy.
Koktajlówki prowadzę na kilka pędów, z reguły od 3 do 5.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 04 Sty 2018 23:21 #581031

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
Pomidory pod folią.
Część wysadzę też do gruntu i koktajlowe w donicach.

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 05 Sty 2018 09:53 #581079

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
To jak pisałam wyżej w tunelu najlepiej na jeden pęd. Osoby które mają mało miejsca stosują też metodę 2 pomidory przy jednym paliku (prowadzone na 1 pęd).
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Edyta-ka

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 05 Sty 2018 10:27 #581082

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
Ooo, nie słyszałam o tej metodzie dwa pomidory przy jednym paliku :eek3: ,
z pewnością wypróbuję :thanks:

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 05 Sty 2018 11:34 #581093

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Oj wyraźnie nie czytasz naszego forum, bo to bardzo popularna u nas metoda, polecana przez pomodoro

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 06 Sty 2018 14:28 #581352

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
W zeszłym roku dopiero dołączyłam i bardziej buszowałam po kwiatowych postach :flower1:

Nie wiedziałam, że na warzywniaku tez jest tak fajnie :dance:
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Agusiak

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 06 Sty 2018 17:41 #581394

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50882
maska2 wrote:
Ooo, nie słyszałam o tej metodzie dwa pomidory przy jednym paliku :eek3: ,
z pewnością wypróbuję :thanks:

Uprzedzam , że nie każda odmiana się do tego nadaje. Nie nadają się pomidory o bujnym ulistnieniu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Edyta-ka

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 06 Sty 2018 22:44 #581457

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Ania powoli kończy tegoroczną działalność Straganiku, więc tutaj wklejam link do właśnie uruchomionej strony z pomidorami karłowymi (dwarf).

Te piękne i kolorowe odmiany wyhodowane zostały wspólnie przez ogrodników z obu półkul w ramach internetowego Dwarf Tomato Project:
www.dwarftomatoproject.net/
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Betula, Kajtkowa, Agusiak

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 07 Sty 2018 10:32 #581472

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Dorotko czy masz w planach na ten rok jakieś dwarfy? Jako "ogrodnik doniczkowy"czuję, że powoli wsiąkam w temat :)
Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.332 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum