TEMAT: Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 23 Paź 2018 14:01 #628349

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Miałabym gorącą prośbę do osób, które wybierały nasiona z własnych bakłażanów - jaka metoda pozyskiwania i suszenia jest najlepsza?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 23 Paź 2018 14:06 #628350

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Nie mam specjalnej metody, bo pierwszy raz wybierałam nasiona z bakłażanów. Po prostu je wydłubałam na talerzyk, na którym suszyły się 2 tygodnie.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 23 Paź 2018 15:00 #628352

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Rozumiem. Dziękuję.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 23 Paź 2018 16:41 #628359

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Też nie mam żadnej metody, wydłubałam wykałaczką . U mnie były wrośnięte w miąższ i dosyć trudno było.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 23 Paź 2018 20:04 #628380

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Miałam 2 krzaki Globusa, na początku problemy jak u większości, rosły w szklarni, po 2krotnym oprysku Topsinem było ok. Krzaki zlikwidowałam 2 tygodnie temu. Na każdym po 5 owoców gdzie największy miał 150gr, owoce zdrowe a w środku sama gorycz, nawet solenie nie pomagało, poszły na kompost, nasiona niedojrzałe. Może miały za mało papu chociaż rosły na oborniku i były zasilane dodatkowo. Za rok spróbuję znowu także wysyłajcie nasiona na straganik :thanks:
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 23 Paź 2018 20:18 #628382

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 2285
A ja nie wiem kiedy bakłażan jest na tyle dojrzały by wyjąć z niego nasiona.

Też próbowałam wykałaczką, ale lepiej mi szło ostrym końcem pilniczka do paznokci. Owoc leżakował 2 tygodnie po zerwaniu, nie był zwiędnięty.To był Burżuj, tak było napisane na opakowaniu.Bardzo podobny do różowego na talerzyku u Horti na 65 str. Zielona szypułka gładka, dwuczęściowa.

Czernyi Krasień ma taki sam kolor, jest większy, tzn. szerszy dołem, dużo szerszy. Szypułka kolczasta, trzyczęściowa.

Tak nieudolnie opisałam, a zdjęć nie mam.Chciałabym jednak wiedzieć czy naprawdę mam to co napisano na opakowaniach, bo szykuję nasionka na wymianę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 23 Paź 2018 20:41 #628383

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Czarny Krasawiec czeka by wydłubać nasionka a obok rozkrojona Czarna Luna.
IMG_20180914_182330-2.jpg
IMG_20180927_131446.jpg
Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2018 20:44 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 23 Paź 2018 20:43 #628385

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
U mnie Czarny Krasień ( nasiona z oryginalnego opakowania ) wyglądał tak:



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2018 20:44 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, carbon, Betula, Sylwiaaa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 23 Paź 2018 23:22 #628419

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 2285
Aniu, czy Twój Czarny Krasień ma kolce na szypułce? To jednak ważna cech rozpoznawcza.

Jest i żółta wersja Krasienia? Mój jest trochę podłużny, a ten żółty Emalki prawie okrągły. No i masz babo placek, co z nim, dłubać nasiona?

Teraz zajarałam, że Emalka ma Cz. Krasawca nie Krasienia, a to różnica.
Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2018 23:25 przez badzia.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 23 Paź 2018 23:40 #628422

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Krasawiec jest takiego samego koloru jak Ani, no moze mniej ma zielonego, ale ten tak wisi na krzaku od sierpnia zostawiony na nasiona i zmienił kolor na taki musztardowy.
IMG_20180916_120824-2.jpg
IMG_20180927_130355.jpg


A tak zmienił kolor Almaz ktory jest normalnie czarny, ale zostały na krzaku przez zapomnienie.
IMG_20181003_091623_BURST004-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2018 23:44 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa, Betula

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 24 Paź 2018 13:25 #628449

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
badzia wrote:
Aniu, czy Twój Czarny Krasień ma kolce na szypułce? To jednak ważna cech rozpoznawcza.

Jest i żółta wersja Krasienia? Mój jest trochę podłużny, a ten żółty Emalki prawie okrągły. No i masz babo placek, co z nim, dłubać nasiona?

Teraz zajarałam, że Emalka ma Cz. Krasawca nie Krasienia, a to różnica.

Badziu, mój Czarny Krasien miał kolce na działkach kielicha, i to ostre. Z tego, co pamiętam, bardzo długo wisiał na pędzie jako czarny, a potem zaczęły pojawiać się zielone smugi. Nie zbierałam nasion, ponieważ krzak był chorowity i obdarzył mnie jednym bakłażanem.
Zbiorę natomiast z białego Bibo, ponieważ ze względu na zdrowotność, plenność i smak jest warty uprawy. Oryginalne nasiona to F1.
Zauważyłam, że białe odmiany ( także mały Ivory ) są całkowicie pozbawione goryczki i charakteryzują się delikatnym, grzybowym smakiem; dość długo przechowują się w dobrym stanie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 24 Paź 2018 15:44 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 24 Paź 2018 16:10 #628458

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja tak dobrze tego nie rozumiem, ale w/g znaeców na jednym krzaku są bakłażany z kolcami i bez kolców. Z kolcami mające dużo nasion ( girl) i owoce bez kolców z mala ilością nasion {boy). Przypuszcza się ze zarówno goryczka jak i kolce na kielichu służą obronie nasion w owocu (girl). Na odmianie Krasawiec miałam bakłażany z goryczką jak i bez i faktycznie goryczka pokrywała się z kolcami, na Czarnej Lunie prawie przez cały okres wegetacji nie miałam owoców z goryczką, ale i nasion było maluteńko. Dopiero na samym końcu był owoc z kolcem, nie wiem czy miał goryczkę, ale nasion było w nim co najmniej pięciokrotnie więcej.
Tu fragment artykułu na temat bakłażanów. www.hunker.com/13427476/difference-between-male-female-eggplant
"Na jednej roślinie mogą rozwinąć się dwa rodzaje oberżyny, i to jest prawdopodobnie powód, dla którego zaczął się mit o płci . Jeden typ ma zaokrąglony obszar na końcach kwitnienia, a drugi typ ma bardziej owalny kształt. Przypuszcza się, że owoc z obrzeżami o owalnym kształcie ma więcej nasion i jest mniej mięsisty niż okrągłe zwinięte oberżyny. Eksperci ds. Rolnictwa w rozszerzeniu University of Illinois opisują różnice jako produkt reprodukcji, a nie różnice płci."
Ostatnio zmieniany: 24 Paź 2018 19:03 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, magnes

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 25 Paź 2018 16:04 #628528

  • Bala
  • Bala's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 244
  • Otrzymane dziękuję: 1194
Nie wiem nic na temat kolców bakłażanów, ale dla bakłażanowców chciałem coś tu wstawić. Moje pokolenia zna dobrze język rosyjski i widzę,że doceniane są odmiany pochodzące z rosji i z krajów rosyjskojęzycznych. Jestem tu nowy i czytając historię forum zauważyłem, że wielu forumowiczów pytało się o formowanie bakłażana. Rosyjskojęzyczne forum jest pełne porad tzw. metod sadzenia 2w1, ekologicznych oprysków itp. Tutaj proponuję jeden z wielu filmików nt. przycinania bakłażanów. Zaznaczam, że są minimalne odstępstwa od tej prezentowanej. Choć jest to po rosyjsku gwarantuję pełne zrozumienie.




ps można zrobić polskie napisy
Ostatnio zmieniany: 25 Paź 2018 16:05 przez Bala. Powód: dodatek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, Betula

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 26 Paź 2018 15:27 #628615

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Jak dla mnie trochę za szybko mówi, ale może być. . On mówi o ^ bakłażanach na roślinie i tak jest OK.Lana też o tym mówiła wiec próbowałam to zastosować, ale.. czść bakłażanów była chora, prawie wszystkie zrzucały młode owoce. W pewnym momencie rosliny zaczęły intensywnie kwitnać i wiazać. ale nie było wiadomo czy te zawiązki utrzymają sie,a potem było za pózno by te owoce przerzedzać. To jest naprawdę trudne warzywo i trzeba go trochę pouprawiać by się go nauczyć.
Ja na Rozbójniku w połowie września poobrywałam wszystkie owoce. Nie wydarłam krzaków Bo tak ładnie była obsypany kwiatami. Zostawiłam dla ozdoby, nawet nie zaglądałam . Dziś poszłam oberwać owoce na nasiona. Grybownyj dalej niedojrzały, a Rozbójnik wyglądał tak:
IMG_20181026_132728.jpg

Wszystkie owoce typu boy. Zerwałam jednego. Faktycznie nie ma śladu goryczki.
IMG_20181026_135128.jpg

Krasawiec wreszcie dojrzał by zebrać nasiona. Kolor musztardowy i lekko miękki. A Gribownyj jak na połowę grudnia dojrzeje to będzie dobrze.
IMG_20181026_131212.jpg
IMG_20181026_134110.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, carbon, Betula

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 04 Sty 2019 18:01 #635070

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Mamy początek stycznia; chciałabym przypomnieć, że niedługo rozpoczniemy wysiewy bakłażanów - pierwsze odmiany możemy wyłożyć na waciki w III dekadzie miesiąca, ponieważ zdarza się, że nasiona długo kiełkują, a produkcja rozsady jest czasochłonna.
W międzyczasie możemy zrobić remanent w nasionkach i wybrać konkretne bakłażany do tegorocznej uprawy.

Aby nasionka wykiełkowały, powinniśmy zapewnić im stałą temperaturę 28 stopni i stałą wilgotność; jeśli zamierzamy umieścić materiał nasienny w dilerkach lub zamkniętych pudełkach, pamiętajmy o regularnym wietrzeniu, aby zapewnić nasionkom wentylację i zapobiec pleśnieniu.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, halgla, pouder, Marlenka, Betula, UllaM, Sylwiaaa, magnes, Jaedda, gurman

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 04 Sty 2019 20:19 #635096

  • magnes
  • magnes's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 158
  • Otrzymane dziękuję: 885
U mnie w tym roku nastąpi pierwsza próba uprawy bakłażanów Udało mi się zgromadzić 8 różnych odmian (po części dzięki AWM, jakieś chyba kupiłam, niestety brak umiaru się ujawnił po raz kolejny... :whistle: ), więc trochę się stresuję, żeby wszystkiego nie zepsuć i liczę na Waszą pomoc :idea1:

Agnieszka

Hiszpania, Andaluzja, strefa 10a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Jaedda

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 12 Sty 2019 13:14 #636354

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Szukam i sierota znaleźć nie mogę. Czy Smak Grzybów to Gribowyj fioletowy bakłażanik?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 12 Sty 2019 15:27 #636385

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Lucysiu, Smak Grzybów jest odmianą bakłażana o białych owocach i autentycznym posmaku aromatycznych grzybów.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Armasza, lucysia, Betula, UllaM


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.702 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum