TEMAT: Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Sie 2017 14:10 #560251

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Ten pierwszy to Walencja. Mam go też. Dopiero jeden na krzaczku, drugi się zawiązał. Mają w tym roku słabe miejsce.
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 13 Sie 2017 14:10 przez otojolka.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Sie 2017 14:23 #560252

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Aniu, w tym roku niestety nie jest super. W tym sezonie mam słabe plony jeśli porównywać do ubiegłorocznych. Ale trudno się dziwić jak byłam na działce trzy tygodnie temu. Bakłażan jest rośliną żarłoczną, a ja w tym roku ani razu go nie nawoziłam. Tylko tydzień po posadzeniu jedyny raz. W sobotę jak przyjechałam na działkę to nie wiedziałam za co się wziąć. Moje trzy podwyższone grządki były tak zarośnięte, że szok. Wysiały się samoistnie pomidory do grządek z papryką i do grządki z bakłażanami. Krzaki urosły ogromne i zagłuszyły biedne roślinki. A grządka z pomidorami to był gęsty las. Po pierwsze za gęsto posadziłam, a po drugie nie były obcinane liście. Na koniec dnia grządki przeplewiłam i zasypałam warstwą trocin. Niestety tylko dwie, na trzecią już nie miałam siły. Wiem, że te trociny za późno, ale cóż... nie miałam jak. W ubiegłym roku grządki miałam wyścielone słomą i dokarmiałam roślinki regularnie co dwa tygodnie. To gnojówką z pokrzywy, to robiłam gnojówkę z suchego kurczaka, to robiłam roztwór z drożdży i wiele innych, a w tym roku nic.

Emalia112 - ten różowy to jest taki leciutki jakby fiolet. Bakłażan jest jakby biały i na górze jakby ktoś go maznął fioletowym pędzlem.
To jest "globus". Jak wysyłałam Ci nasiona to w woreczku strunowym dawałam Ci kilka nasion. Nie siałaś go?
A powiedz co u Ciebie urosło z tych nasion co siałaś?

Aniu piezę odmiany:
1) Globus
2) Iceberg
3) niestety nie pamiętam

Adrian89, ja w ubiegłym roku miałam pierwsze owoce gdzieś tak między 4 a 10 lipca. Wszystko zależy od odmiany i warunków jakie mają :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Sie 2017 14:33 #560253

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
otojolka wrote:
Ten pierwszy to Walencja. Mam go też. Dopiero jeden na krzaczku, drugi się zawiązał. Mają w tym roku słabe miejsce.

Joluś , Valencja jest bardziej okrągła i ciemno ciemno fioletowa.

Na pierwszym zdjęciu to Globus, wysłałam Ci chyba jedno opakowanie.

A jak Twoje plony? U mnie marnie. Papryka w podwyższonej grządce bardzo słaba, chyba miała za sucho. W tym roku nie miałam kiedy wyścielić słomą. W sobotę wyścieliłam trocinami, a tu deszcze.
W tym roku chyba ładniejszą mam paprykę w gruncie w takim w pół-cienistym miejscu, ale niestety odmiany mam nie za ciekawe. W tamtym roku miałam głównie odmianę "Lesia" i byłam zadowolona. A w tym nasadziłam różnych odmian i wszystko nie to o co mi chodziło.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Sie 2017 16:46 #560268

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Lana ja teraz nie mam czasu, mam taki dziadowski aparat ze zdjęcia muszę dwa razy kopiować by potem pokazać. Wieczorem. Zrobiłam zdjęcia tylko owoców bo rośliny zarosły mi arbuzem i nic nie widać. ale choć plon bardzo slaby jestem zadowolona.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Sie 2017 20:32 #560315

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Oj Lana, Lana .... podejrzewam, ze niejeden z nas byłby zachwycony, mając takie plony ... nie przesadzaj więc ze skromnością ;)
Nazwy odmian uzupełniłam.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Sie 2017 21:26 #560318

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Takie bakłażany mam w tym roku. Niestety po za odmianą Almaz nie zapisałam nazw. Wysiałam dosyć późno i nie wierzyłam ze coś z tego będzie. Mialam jeszcze oroblemy z ziemia pomieszały mi sie. Jest jeszcze jedna odmiana która dopiero zaczęła kwitnąc i ma malutkie owocki.
IMG_0004-21.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, pouder, Lana, iwa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Sie 2017 21:33 #560319

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Emalko, weź tylko pod uwagę, bardzo Cię proszę, że jestem totalnym dyletantem w odmianach .... który z nich to Almaz ? No, ale ten pierwszy z lewej jest bardzo oryginalny ... takiego kształtu nie widziałam.
Bo wiesz ... na razie jestem na etapie rozsady :happy:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 13 Sie 2017 21:50 #560322

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ten długi ciemny, na torebce było napisane, że owoce są gotowe do spożycia po 70 dniach od wykiełkowania. Producent nie przesadził faktycznie jemy go juz od polowy lipca. A wysiałam 16 marca. Ten malutki podłużny chyba Borowiczek jest bardzo ładny na krzaku. I dosyć jest go duzo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Horti, pouder

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 14 Sie 2017 00:01 #560339

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Moje bakłażany mają zawiązane po 2 owoce wielkości ok 4 cm, te pewnie dorosną a co z tymi co teraz kwitną i zawiązują, coś z nich będzie czy oberwać.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 14 Sie 2017 11:45 #560378

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Lanuś. U mnie bardzo kiepski rok. Papryki oskubały mi kaczątka, pomidory pi wirusach i zarazie, bakłażany mają słabą miejscówkę i niewiele owoców. Globusa mam i taki sam owoc, ale myślałam, że ma być biały. Walencja dopiero wiąże.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 16 Sie 2017 15:32 #560592

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
A ja poległam z bakłażanami. Miałam dwie sadzonki zakupione na targu i nic z nich mi nie urosło, zakwitły ale kwiaty opadły. Będę sadzić w następnym roku może się uda.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 16 Sie 2017 19:48 #560612

  • emi247
  • emi247's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 180
Ja trochę późno wysiałam bakłażany i ciągle czekam na mój jedyny owoc, mam nadzieję że zdąży urosnąć. Wysadziłam jeden krzak w gruncie na spróbowanie czy w ogóle się uda, trochę go na początku przemroziło, później stał się przysmakiem stonki ale dzielnie się trzyma. Ma jeden mały owoc ale jestem z niego taka dumna ;) . Mama wysadziła resztę sadzonek w tunelu, krzaczki ma dorodniejsze ale niestety kwiatki im opadały :( Za rok na pewno znowu spróbuję z bakłażanem, tylko trochę wcześniej wysieję nasionka.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 16 Sie 2017 19:49 #560613

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Grażynko, zapraszam do dołączenia do uprawy bakłażanków w perlicie :)
Zdjęcie sprzed tygodnia, mam nadzieję, że Cię zachęci ...

Bakłażan Black Beauty = rozsada jesienna :happy:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana, Pestka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 16 Sie 2017 21:14 #560638

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Mam dwa krzaczki, które nawet kwitną, ale zawiązków brak :sad2: . Krzaki mogą służyć za materiał poglądowy: "co się może czepić twoich bakłażanków?". Najdłużej trwała plaga mszyc (a właściwie dwie plagi pod rząd). Potem znalazłam nawet stonkę. Potem żarło coś, czego nie mogłam namierzyć, po nocy z liści zostawały resztki. Najpierw czyściłam ręcznie. Zdecydowałam się w tzw międzyczasie na dwa opryski przeciwko szkodnikom. Pomagało natychmiast, ale .... na krótko. Teraz wysysa coś liście, a krzaki więdną. Nie czekam już na owoce, zastanawiam się, co jeszcze może się czepić dwóch biednych krzaczków. Ale skoro krzaki są aż tak smaczne, to w przyszłym roku znowu będę próbować dochować się własnych owoców, aż do skutku :P .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 16 Sie 2017 21:19 #560640

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Ten rok nie sprzyja ( przynajmniej u nas, na zachodzie ) uprawie ciepłolubnych bakłażanków .... poza temperaturą wymagają bardzo zasobnego podłoża, takie łakomczuchy ;-), więc w przyszłym sezonie będziemy wspólnie im dogadzać - mam nadzieję, że mnie przyjmiecie do grona hodowców :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Pestka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 16 Sie 2017 21:48 #560657

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Bardzo dużo zależy od odmian. Mam dobre odmiany i mimo ze bardzo późno siałam jem bakłażany juz od polowy lipca. Tez mi się czepiają rożne szkodniki. Na mszyce Ht stosowałam i jakoś dało radę.Szkoda że nie bardzo wiem jak zebrać nasiona z tych moich roslin tzn kiedy, Bezpieczniej będzie zakupic. u naszych wschodnich sąsiadów Patrzyłam maja kilka odmian oprócz Almaza takich 70 dniowych. Bo u nas dostępne sa tylko dwie odmiany, no trzy bo jeszcze te jajka co ma Adrian.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Pestka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 16 Sie 2017 21:54 #560660

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Mam jeszcze małe zapasy ukraińskich nasion bakłażana, ale sprzed dwóch lat - nie wiem, czy będą się nadawały :think: .
Mam też kilku klientów z Ukrainy, ale mieszkają na stałe w Polsce, nie jeżdżą do domu, bo w przeciwnym wypadku poprosiłabym o wsparcie nasienne ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 16 Sie 2017 21:59 #560664

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Nikt nie podpowiedział czy oberwać kwiaty to zrobiłam eksperyment, mam 5 krzaków kwitną jak wściekłe, trzem oberwałam kwiaty, zostały tylko zawiązki a pozostałe hulaj duszo ;)
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.724 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum