TEMAT: Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 06 Lis 2017 17:31 #573501

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Bakłażanowi, którego ostatnio przedstawiłam, usunęłam ( stopniowo ) wszystkie oszpecone liście. Oberwałam też pąki, które wyrastały z ogonka liścia - widać je wyraźnie na zdjęciu z ostatniego postu. Co prawda największy wykształcił zwinięte płatki, ale odpadł.
Pozostawiłam jeden, najdorodniejszy wyrastający z rozwidlenia.
Pozostałe liście są zdrowe, rosną i nie tracą soczystego, zielonego koloru. Młode przyrosty nie wykazują niedoborów, więc prowadzę eksperyment dalej.
Nadal podlewany jest pożywką, ale postanowiłam go przesadzić do większej donicy wypełnionej nasączonym perlitem - tym razem dostanie 7-litrową.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Horti


Zielone okna z estimeble.pl

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 19 Sty 2018 16:51 #584250

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Nowy rok, a więc nowy sezon uprawy bakłażanków przed nami :)
Dzięki uprzejmości naszej Lany mamy wiele ciekawych odmian do wyboru, w kalendarzu styczeń zbliża się ku końcowi, dlatego powoli możemy zabierać się za pierwsze wysiewy. Przypominam nieśmiało, że niektóre odmiany długo kiełkują, dlatego przed wyborem bakłażana zapoznajmy się z jego "dowodem osobistym".
U mnie pierwsze nasiona bakłażana NN z Chin już siedzą w perlicie, w ciepłym miejscu, a ja czekam na ich przebudzenie. W oczekiwaniu na te maluchy zabieram się do lektury opakowań z Ukrainy; zapewne niebawem do kiełkowania pójdą następne odmiany.
pozdrawiam cieplutko i życzę naprawdę wiele radości w uprawie tych fajnych warzyw :garden1:


Dla wszystkich chętnych do uprawy w perlicie wklejam krótki instruktaż podstawowych czynności.

Wisienka na torcie naszej perlitowej uprawy - ABC początkującego "perlitowca"


Ustalamy więc twardą zasadę, że każdy przystępując do uprawy rozsad w perlicie powinien mieć przygotowane :

1. Pół litra 10 % roztworu Magicznej Siły 9-9-36. Wymaga to odważenia 50 g nawozu i uzupełnienie wodą do objętości pół litra.
2. Pół litra 10 % roztworu saletry wapniowej. Przygotowanie identycznie jak Magicznej Siły
3. Pół litra 4 % roztworu saletry amonowej. W tym przypadku trzeba odważyć 20 g saletry amonowej i uzupełnić wodą do objętości pół litra
4. Pół litra 1,9 % roztworu kwasku cytrynowego. W tym przypadku należy odważyć 9,6 g kwasku i uzupełnić wodą do objętości pół litra

Do sporządzenia tych roztworów używamy wyłącznie wody demineralizowanej lub deszczówki. Podane ilości roztworów starczają na ok 100 l perlitu." W przypadku uprawy rozsady pomidorów lub papryki pożywkę sporządzamy dając na litr wody demineralizowanej lub deszczówki 10 ml koncentratu MS 36 + 8,5 ml koncentratu saletry wapniowej. Natomiast skład pożywki do późniejszej fertygacji zależny będzie od rodzaju używanej wody do podlewania. Skład ten proszę skonsultować przed rozpoczęciem fertygacji "
[/b][/quote][/color]
pomodoro wrote:
W najbliższych dniach noszę się z zamiarem wykonania próby kiełkowania nasion pomidorów w perlicie. Wkładam kubek w kubek. Kubek wewnętrzny z otworem drenującym w dnie. Wkładam ten kubek w drugi kubek bez otworu w dnie i wypełniam kubek wewnętrzny perlitem nasączonym pożywką pozostawiając od góry jakieś 2 cm wolnego miejsca. Wyrównuję powierzchnię perlitu albo łyżeczką, albo stukając kubkami o blat stołu. Wykładam nasiona na wierzch w ilości 6-7 sztuk i przysypuję 1 cm warstwą suchego perlitu, następnie spryskuję powierzchnię perlitu pożywką. Opisuję markerem wewnętrzny kubek nazwą odmiany i wstawiam całość do otworu palety wielodoniczki. Po ukazaniu się siewek przekładam kubki do drugiej palety umieszczonej na parapecie i nachylonej pod kątem do światła. Po wykształceniu pierwszej pary liści właściwych wyjmuję z kubków siewki i pikuję do nowych doniczek wypełnionych perlitem nasączonym pożywką.Kubki opisuję i wstawiam ponownie do palety umieszczonej na parapecie. Od tej pory podlewam przepikowaną rozsadę czystą wodą do momentu wytworzenia drugiej pary liści właściwych. Od tego momentu rozpoczynam fertygację.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2018 17:25 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mirek28, zielonajagoda, Armasza, halgla, Lana, Miragoral, Betula, Pestka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 19 Sty 2018 19:42 #584339

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Ja wiem, mnie też korci już coś wysiać. Niech rośnie, zieleni się....

Przyznam się Wam szczerze :oops: , że moim jednym z największych błędów przy produkcji rozsad było zawsze... ZAWSZE... zbyt wczesne wysiewanie nasion.

Moim skromnym zdaniem, trzeba spokojnie poczekać, nie ma się gdzie spieszyć. Siejąc wcześnie nasiona, zawsze byłem zaskakiwany wiosennymi ochłodzeniami (a nawet przymrozkami) i problem z rozsadami, bo gdzie i jak je przetrzymać. Efekt końcowy, rozsady wyciągnięte, przerośnięte - osłabione. Jak pisałem tutaj, nasiona bakłażanów wysiewałem 27/03. Do foliaka poszły po 20-tym maja. Ominąłem wiosenne spadki temperatur, straty w rozsadach 0%. Zbiory bardzo obfite zaczęły się pod koniec lipca i trwały do pierwszych jesiennych przymrozków.
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2018 19:44 przez Dino_saur.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Horti, pouder, bietkae

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 19 Sty 2018 20:24 #584355

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Zbyszku, niewątpliwie masz rację - z tego, co mi wiadomo, odmiana Almaz nie jest tak kapryśna podczas kiełkowania, ale już np. Black Beauty potrafi długo grymasić. Dlatego najlepiej przestudiować bakłażana, którego chcemy uprawiać pod kątem okresu wegetacji.
Te, które wysiałam, chińskie NN, wysiałam wcześnie z premedytacją, aby sprawdzić zdolność kiełkowania, także w perlicie.
Pierwsze wysiewy z przeznaczeniem do donic planuję na początek marca :)
Bardzo Ci dziękuję za hmmm .... głos rozsądku :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): halgla, bietkae, Dino_saur

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 21 Sty 2018 11:34 #584705

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dzisiaj wyłożyłam do skiełkowania bakłażany trzech wczesnych odmian, kierując się terminem wysiewu i zaleceniami producenta na opakowaniu. Tacka z wacikami spoczęła w ciepełku, na routerku, gdzie temperatura wynosi 28 stopni. Wysiane wcześniej w perlicie nasionka bakłażana NN chińskiego nadal w uśpieniu.

Bakłażan Melanzana Ivory - odmiana polecana do uprawy w donicach, jedna roślinka rodzi do 30 białych owoców o wadze 40-65g

Bakłażan Bibo F1 - polecany do uprawy w odkrytym gruncie lub okresową ochroną i - najlepiej, aby rozsada nie była pikowana, co ma gwarantować wcześniejszy zbiór plonów. Owoce są owalne, o gładkiej, śnieżnobiałej skórce i białym miąższu. Dorastają do 400-500g Zbiór od lipca do września.

Bakłażan Król Rynku F1 - o okresie wegetacyjnym 100-110 dni, możemy zatem zacząć siew w lutym. Wg informacji producenta jest to odmiana bardzo urodzajna, średnio wysoka, o podłużnych, ciemno - fioletowych owocach ( długości 18-22 cm i średnicy 6 cm ). Miąższ biały, bez goryczki.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, pouder, Lana, bietkae, Agusiak, Dino_saur

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 21 Sty 2018 21:38 #584910

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 930
  • Otrzymane dziękuję: 3340
Sorry za samowolkę, ale w związku z rosnącą popularnością uprawy tego warzywa, wystawiłam w bazarku charytatywnym nasiona baklażanów. Może ktoś jeszcze czegoś szuka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 24 Sty 2018 12:31 #585582

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Czy już czas na bakłażany?Czy jak wysieję później to coś zbiorę :cool3:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 24 Sty 2018 13:20 #585587

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
No już powoli trzeba zacząć wysiewać bakłażany. Ja w ubiegłym roku wysiałam późno, w marcu, ale miałam wyjątkowo upalne lato
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, lucysia

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 24 Sty 2018 14:51 #585605

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
No dobra to trzeba się wziąść do roboty.
Oj mam ja pod górę i pod prąd w tym roku.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 27 Sty 2018 00:49 #586092

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Kochani , nie chcwe Was pouczać i powtarzać jak zdarta płyta, ale powiem jeszcze raz.
Według mnie bakłażany możemy już wysiewać. Najpóźniej to 15 luty.
Nie zwracajcie uwagi na to, co jest napisane na opakowaniu z nasionami. My mamy klimat trochę chłodniejszy i jesień można powiedzieć szybko przychodzi.

Proszę sobie zrobić małe wyliczenie.

Rozsada przed wysadzeniem musi mieć 70 - 80 dni .
Bakłażany będziemy wysadzać do gruntu gdzieś 20 maja + 10 dni na wykiełkowanie nasion. Jednym mogą wykiełkować wcześniej ,a drugim może być za mało 10 dni. Więc liczymy.
marzec - 30 dni
kwiecień - mamy 60 dni
20 maja - mamy 80-dniową rozsadę.
To przy przeliczeniu tak mniej więcej że wysiejemy 15 lutego i nasiona kiełkują 2 tygodni.
A jak ktoś sadzi bakłażany do tunelu to na pewno je wysadzi wcześniej niż 20 maja.
Ja osobiście wczoraj już dwie odmiany (pjataczok i burowiczok) położyłam na waciki. Co prawda po 6 ziarenek tylko. Nie mam jeszcze podłoża więc pozostałe w następnym tygodniu.
Jak ktoś zasieję w marcu to też będzie miał plony. Ale osobiście mi zależy żeby bakłażany mieć już na początku lipca i jak ktoś śledzi ten wątek to wie że już około 7 lipca jadłam bakłażany ze swojej grządki.
Także pamiętajcie że bakłażanom trzeba stworzyć bardzo dobre warunki i to, że jest rośliną żarłoczną .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, whitedame, Horti, otojolka, pszczelarz5, pouder, CHI, Betula, emi247, aga74

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 27 Sty 2018 08:17 #586113

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Raport z kuwetki z nasionami bakłażanów: wyłożone na waciki 21 stycznia, w niedzielę. Dzisiaj, po 6 dniach odmiana Bibo zabiera się za kiełkowanie.
Lanuś, bardzo dziękuję za niezbędne informacje.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 27 Sty 2018 14:05 #586163

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Wiadomość z ostatniej chwili: oba nasionka bakłażanka Bibo skiełkowały i dzisiaj powędrują do perlitu. Pozostałe na razie śpią, ale planuję wyłożyć na waciki kolejne dwie, trzy odmiany.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2018 14:06 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 27 Sty 2018 14:44 #586170

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 2285
Czy istnieje niebezpieczeństwo krzyżowania się odmian bakłażana? Czy można przy nim posadzić pomidora (pasuje mi tam karłowy pomidorek).W końcu to też psianka.
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2018 14:46 przez badzia.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 27 Sty 2018 15:01 #586174

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Wanduś, bakłażany są samopylne, więc nie powinny, ale zawsze jakiś procent ryzyka istnieje. U mnie na parapecie bakłażany w donicach będą rosły tuż obok papryczek.

Na potwierdzenie wcześniejszej informacji zamieszczam dowód :)

Kiełkujące nasiona bakłażana Bibo

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2018 15:26 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, pszczelarz5

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 28 Sty 2018 09:07 #586339

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Z kronikarskiego obowiązku piszę, że po 7 dniach od wyłożenia na wacik skiełkował bakłażan Ivory - to ten o ciekawej, śnieżnej barwie owocu.
Wczoraj "nastawiłam" następne nasiona odmian: Globus, Matrosik, Czarna Luna i Walencja.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 28 Sty 2018 10:34 #586349

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
To ja też zacznę relacjonować swoje uprawy bakłażanów. w ubiegłym roku siałam w połowie marca, a i tak miałam niezle zbiory. Ale pogoda była dobra.
Zaczynam od jakieś odmiany co mi została z ubiegłego roku. grzybowe coś tam, nie doczytałam.

IMG_20180128_094403.jpg


5 nasionek włożyłam na wilgotna szmatkę bawełnianą, do dilerki, opisałam metryczkę która zrobiłam z opakowań mleka. i czekamy.


IMG_20180128_094937.jpg
IMG_20180128_101841.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 28 Sty 2018 10:45 #586353

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Emalko, dziękuję :) Zawsze we dwójkę raźniej, zwłaszcza, że na dobrą sprawę to moje pierwsze ( nie licząc testowego Black Beauty w ub. roku ) bakłażany uprawiane "na poważnie"....

Grzybowa Radość ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 28 Sty 2018 11:16 #586362

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie mam na klawiaturze cyrulicy i nie da się przetłumaczyć w Google, a grzybowa radość nie wychodzi.Musimy poczekać na Lanę. No u mnie to juz trzecie podejście z uprawami. A w pierwszym roku miałam tylko jeden egzemplarz i trzy owoce.
edit
Jest! natchnęłaś mnie. Droga prób i błędów znalazłam. Grzybowe Zadowolenie. Удовольствие грибами
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.489 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum