TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Kwi 2019 19:39 #651631

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50848
Pod folią lepiej jest zaprawić dołki przefermentowaną nalewką z obornika. Wcześniej przekopać po 0,3 kg/10 m2 saletry amonowej i siarczanu potasu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaskawel


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Kwi 2019 09:52 #652520

  • Szarotka
  • Szarotka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 127
  • Otrzymane dziękuję: 534
Proszę Miecia Pomodoro o analizę wyników gleby i wskazówki jak nawozić ten kawałek ziemi żeby dogodzić pomidorom.
Badanie dotyczy ziemi o powierzchni 15 m kw. w tunelu foliowym. Folia na zimę była zdjęta, na powierzchni rozsypałam nie w pełni rozłożony kompost. Ziemia była uprawiana jeden rok – rosły pomidory. Wcześniej było to miejsce przeznaczone na usuwane z ogrodu gałęzie czy liście, Próbkę ziemi pobrałam jesienią w październiku po zakończeniu uprawy pomidorów. Ziemię wysuszyłam i przechowałam do wiosny. Badanie wykonane w kwietniu. Czy ma to wpływ na wyniki badań? (Poza tym, że azot zmalał)
Działka przez okres jesienno zimowy nie była narażona na zalanie wodą i myślę, że miała optymalne warunki do odpoczynku. Ziemia nie była przekopana ani jesienią ani wiosną. Pomidory planuję posadzić w drugiej połowie maja.
Mam do dyspozycji: taczkę jesiennego obornika bydlęcego, taczkę pomiotu kurzego, suchy obornik koński, kompost, nawozy mineralne dostępne w sklepach.


Skanuj_2019_04_10_15_53_10_703_001.jpg
Michalina
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Kwi 2019 13:23 #652546

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50848
Próbka do analizy powinna być świeża. W tej chwili , w glebie, na pewno będzie znikoma ilość azotu i może być nieco mniej potasu. Fosforu jest za mało, jak do uprawy pod folią. Potrzebne Ci będą 3 nawozy: saletra amonowa, superfosfat wzbogacony, a do nawożenia pogłównego- saletra potasowa.

Trzeba rozsypać 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego i 0,4 kg/ 10 m2 saletry amonowej i przekopać. Z końcem czerwca trzeba rozpocząć dokarmianie saletrą potasową rozpuszczoną w wodzie. Najlepiej co tydzień podlewać roztworem 10 gram [ 10 ml objętościowo ] na 10 litrów wody.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szarotka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Kwi 2019 21:54 #652629

  • Szarotka
  • Szarotka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 127
  • Otrzymane dziękuję: 534
Dziękuję Mieciu.
W sobotę przekopię ziemię z zalecanymi dawkami nawozów. W sezonie pokażę jak rosną i owocują moje pomidory. Ziemię do badania miałam przesłać jesienią ale tak jakoś zeszło, że dopiero teraz to zrobiłam a przeczytałam w tym wątku niedawno, że próbka do badania powinna być świeża. Miałam obawy o wyniki ale wierzę, że jak zastosuję Twoje porady będzie dobrze.
Michalina
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 15 Kwi 2019 20:55 #653201

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Dzisiaj przyszły wyniki badania gleby ze szklarni.

Mietku jeżeli możesz spójrz proszę i doradź co mogę zrobić.
ph - 6
zasolenie - 0.15
N-No3 - 21
N-NH4 - <10
P - 37
K - 80
Ca -680
Mg -57
chlorki - 27

jesienią dałam obornik koński roczny, 3 razy przez zimę ziemia była mocno podlana, na wierzchu jest trochę słomy z obornika.
Planuję posadzić pomidory pod koniec kwietnia to jeszcze mogę coś dodać do ziemi.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Kwi 2019 02:53 #653218

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50848
Nieprawdopodobne :eek3:

Brakuje i to dużo- wszystkiego. Jeśli był dodawany obornik, a analiza i sposób pobrania próbki były prawidłowe , to znaczy, że to nie jest szklarnia, a piaskownica dla dzieci. Przypomnę jeszcze raz normy zawartości składników przy uprawie pod osłonami według Instytutu Warzywnictwa , czyli ludzi znających się na uprawie:


xIMG_1140.jpg.pagespeed.ic.qC9IJvcFJI-3.jpg



I jestem w kropce. Aby wyrównać te niedobory potrzeba ogromną dawkę nawozów. Jeśli gdzieś popełniono błąd, tj przy pobraniu próbki lub przy analizie , to dając tak duże dawki nawozów można zasolić glebę i spowodować to, że nic w niej nie urośnie . W grę wchodzi tylko fertygacja. Nad rodzajem nawozów muszę się zastanowić i odezwę się później, ale jeszcze dziś.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Kwi 2019 07:59 #653222

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50848
Karina

Co i kiedy planujesz wysadzać w tej szklarni ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Kwi 2019 09:32 #653243

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
U mnie ziemia 5 i 6 klasy, w pierwszej analizie 5 lat temu nie było nic, piasek, poplon co roku, 2 raz obornik był przekopany obornik koński a próbki z głebokości ok 15-20 cm. w zeszłym roku obornik dany w dołki i pomidory nawet rosły choć szału nie było, pojawiły się nawet dżdżownice.
W szklarni będą tylko pomidory a posadzić chciałam pod koniec kwietnia.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Kwi 2019 12:48 #653281

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50848
Jaką dużą masz tą szklarnię ?.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Kwi 2019 14:52 #653295

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Mietku mała 3x4, taka na nasze potrzeby wystarczy.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 17 Kwi 2019 09:47 #653392

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50848
Podnieś zawartość fosforu superfosfatem wzbogaconym. Do minimalnej ilości przewidzianej dla uprawy w gruncie brakuje 23 mg/l czystego fosforu. W przeliczeniu na P2O5 to jest 53 mg/l. Oznacza to, że na każdy m2 trzeba dać 10,6 g fosforu jako P2O5. Superfosfat ma 40 % P2O5 , trzeba go więc 10,6 x 100/40 = ca 25 g. Trzeba więc co najmniej 0,25 kg na każde 10 m2 tego nawozu. Jeśli damy 0,5 kg/10 m2 to podniesiemy fosfor do ok 80 mg/l. To jest górna granica w uprawie w otwartej glebie.
Trzeba podnieść również zawartość potasu i azotu . Ponieważ gleba jest pod przykryciem, można użyć saletry potasowej. Powiedzmy, że podniesiemy potas do zawartości 200 mg/l , a to jest dolna granica przy uprawie w otwartej glebie. Musimy więc dołożyć 120 mg/l czystego potasu, a to jest 24 gramy na m2. W przeliczeniu na tlenek potasu K2O będzie to 29 gram na m2. Saletra potasowa zawiera 43 % K2O, trzeba jej zatem dać prawie 0,7 kg/10 m2. Należałoby to zrobić już. Rozsypać te dwa nawozy i przekopać glebę na 15-20 cm. Przy zastosowaniu superfosfatu podniesie się Ci również nieco zawartość wapnia w glebie o około 50 mg/l, co też jest wskazane.

Dalsze nawożenie trzeba prowadzić poprzez fertygację Kristalonem zielonym w dawce 1 g/l [ 10 ml/10 litrów wody objętościowo] co 7 dni. Nawóz ten oprócz wysokiej zawartości azotu, fosforu i potasu zawiera również magnez, którego u Ciebie też jest mało w glebie. allegro.pl/oferta/kristalon-zielony-nawo...8-18-3-kg-6883673066

Na jesień musisz dać do gleby dolomit i połowę dawki saletry potasowej. Jest w tej chwili w Biedrze podłoże stosunkowo tanie. Proponowałbym rozsypać go razem z dolomitem i saletrą potasową i przekopać glebę. Na wiosnę dałabyś saletrę amonową i połowę dawki superfosfatu i ponownie przekopała. Dalej fertygacja jak w tym sezonie. Po dwóch takich sezonach wiosną 2021 r trzeba by było powtórzyć analizę.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 17 Kwi 2019 21:02 #653472

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Bardzo Ci dziękuję a myślę, że i pomidory będą wdzięczne. Akurat obydwa nawozy mam a Kristalon dokupię. :)
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Kwi 2019 07:40 #653767

  • rpilski
  • rpilski's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 24
Witam serdecznie,
nawiozłem glebę na grządce pod pomidory (gleba to mieszanka rodzimej gliny z luźniejszą glebą przywiezioną pod trawnik, rodzima gleba ma wysokie PH, grządka nigdy nie była wapnowana). Trochę się z tym spieszyłem a jakoś nie bardzo mogłem znaleźć konkretne informacje jak ocenić czy dane dawki nawozów nie doprowadzą do nadmiernego zasolenia (byłbym wdziędzny gdyby ktoś nakierował mnie na jakieś tabele etc. jeśli coś takiego istnieje).

Czy ktoś mógłby ocenić czy nie zasoliłem nadmiernie gleby i potrzebne są jakieś działania korekcyjnie czy można sadzić pomidory.

przed nawożeniem zrobiłem badania gleby. Wyniki badań i ilość zastosowanych nawozów poniżej. Obliczenia ilości nawozów robiłem na podstawie informacji znalezionych w internecie - pierwszy raz to robiłem, więc oczywiście mogą być jakieś błędy.

zasolenie g KCl/l - 0,20
pH w H20 - 7,71
mg/l gleby
azot azotanowy N-NO3 - 11
azot amonowy N-NH4 - 22
fosfor P - 36
potas K - 188
Wapń Ca - 2940
Magnez - 174
Chlorki Cl- - < 20
Miedź Cu - 1,5
żelazo Fe - 56,8
Mangan Mn - 9,9
Cynk Zn - 2,8
Bor B - 1,75

Zastosowałem 70*2 = 140 g N na 10m2
siarczan amonu ma 21%N, stąd ~ 5* 140g = 0,7kg siarczanu amonu na 10m2

P - niedosyt 80 - 30 = 50 mg/dm3 => potrzeba 100g P/10m2
współczynnik sorpcji P na glebach zasadowych 4-5, przyjąłem więc 4*100g P/10m2

przeliczenie na formę tlenkową - mnożymy przez 2,291 dla P2O5
superfosfat - 46% P2O5 => superfosfat ma ca 20% P (czystego składnika)
zatem potrzeba ca 400g * 5 = 2kg superfosfatu/10m2 - zasolenie (?!)
zastosowałem połowę dawki czyli 1kg superfosfatu na 10m2

K niedosyt = 220 - 190 = 30 mg/dm3
potrzeba 2 *30 = 60 g/10m2 (czystego składnika)
współczynnik sorpcji 1,3 => stąd potrzeba ca 70 g/10m2 czystego składnika
przeliczenie na formę tlenkową 70 * 1,205 = 85 g/10m2 K2O/10m2
siarczan potasu ma 50% K2O

zastosowałem 85 * 2 = 170g siarczanu potasu/10m2

Mg - nie ma potrzeby nawożenia
B - przyjąłem do obliczeń iż chcę dodać 1 g B/ 10 m2,
Boraks ma 11,3 % B
zastosowałem 1 * 9 = 9g boraksu / 10m2
Pozdrawiam, Radek
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Kwi 2019 07:58 #653768

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50848
Tu się dowiesz o nawożeniu i liczbach granicznych w gruncie i pod osłoną .

iung.pl/dpr/publikacje/Nawozenie_roslin_ogrodniczych.pdf

.
Ostatnio zmieniany: 21 Kwi 2019 08:02 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rpilski

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Kwi 2019 08:06 #653770

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50848
Zastosowałeś boraks. Po co , skoro to co wykazała analiza mieści się w normie ?


IMG_1238-2.jpg



www.inhort.pl/files/aktualnosci/2016/szk..._uprawie_polowej.pdf


A tak w ogóle, to proponuję na przyszłość najpierw skonsultować, a potem realizować. Są błędy w Twoich obliczeniach ,ale skoro to już jest w ziemi, to jest to dyskusja o metodach leczenia pacjenta nad jego zwłokami.
Ostatnio zmieniany: 21 Kwi 2019 08:15 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rpilski

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Kwi 2019 16:33 #653804

  • rpilski
  • rpilski's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 24
Oczywiście lepiej najpierw skonsultować, ale nie trafiłem wcześniej na to forum :(
Co do boraksu to kierowałem się tabelą w tym opracowaniu

www.oschrbialystok.internetdsl.pl/pdf/li..._graniczne_mikro.pdf

gdzie dla pH w KCl > 6,5 (mam świadomość, że w moich badaniach jest pH w H2O) zawarość poniżej 2,2 mg/litr jest określana jako niska. Pasowało mi to też do objawów jakie miałem na krzakach pomidorów w tamtym roku (głównie opadanie kwiatów, w jednym miejscu również bardziej ostre objawy - zahamowanie wzrostu, korkowata tkanka wokół szypułki owocu). Na urlopie dodatkowo poczytałem i teraz już wiem, że na opadanie kwiatów lepsze byłoby opryskanie roztworem borasolu.

Odnośnie zasolenia we wskaznym opracowaniu znalazłem tabelę
Tabela 8. Największe jednorazowe dawki stosowanych składników pokarmowych do posypowego
pogłównego nawożenia roślin w uprawie pod osłonami (Nowosielski 1978, zmodyfikowane Komosa 2012)

Wrażliwość roślin na zasolenie Średnia i mała** (**ogórek, pomidor, kalafior, kalarepa)
Jednorazowa dawka (g/m2)
N : 10-20, P: 10-30, K: 20-30, Mg: 5-10, S: 5-10, Soli ogółem: 150-250
*sałata głowiasta, rzodkiewka, rzodkiew, pietruszka, marchew, endywia zimowa i młode rośliny

Nie wiem natomiast jak interpretować liczbę "soli ogółem" czy 100g nawozu należy traktować jako 100g soli ?
Pozdrawiam, Radek
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Kwi 2019 22:08 #654054

Witam serdecznie.
To moje wyniki badania gleby z grudnia 2018. Bardzo proszę o zalecenia nawozowe. Gleba jest z otwartego gruntu, na którym mają rosnąć warzywa. Gleba piaszczysta nie była nigdy nawożona nawozami mineralnymi, jedynie przekopywana co wiosnę z końskim obornikiem granulowanym i kompostem (ca.2kg/m2) o składzie:

pH 7,5 - 8,5
NH4 1,7 mg/100 g
NO3 20,1 mg/100 g
P 217 mg/100 g
K 754 mg/100 g
Ca 2290 mg/100 g
Mg 518 mg/100 g

Próbowałem sam wyliczyć zapotrzebowanie nawozowe z posiadanych nawozów,
mocznik 43,5g/m2
superfosfat 54g/m2
siarczan potasu 11g/m2
azofoska 20g/m2
Nawożenie pogłówne saletra wapniowa 20g/m2

Jednakże ze względu na moją amatorszczyznę wolę to pozostawić osobie kompetentnej.

Pozdrawiam Aleksander.


gleba.jpg
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 24 Kwi 2019 06:25 #654071

  • Piotras
  • Piotras's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 287
A czy i ja mógłbym prosić o zalecenia?

Głupio mi pytać, bo pomodoro wszystkim tu pomaga a jest tylko jeden, a jakbym faktycznie i ze zrozumieniem przeczytał ze lub 3 razyx ten cały wątek to pewnie i sam bym coś wymyślił... tylko co by z tego wyszło? ;)

Wyniki właśnie przyszły i są takie:

Badaniegruntu04_2019.jpg


Biorąc pod uwagę zalecenia z poprzednich stron to ... brakuje wszystkiego prawie.

W tunelu foliowym folia nie była i raczej nie będzie ściągana.

W tunelu planuje tylko pomidory, w ogrodzie - pewnie wszystko co się da, ale na 99% będą pomidory, ogórki, papryka, fasolka rzodkiewka - czyli tak bardziej ogólnie. Brak doświadczenia przeszkadza w jakimś sensownym planowaniu... kiedyś się nauczę.

Nie mam zupełnie nic przeciwko kupowaniu nawozów, jak np wypominanego tu kristalonu, który pewnie będę musiał czy chciał kupić, ale jakby co mam już w domu takie nawozy:
saletra potasowa,
azofoska
siarczan amonu
superfosfat wzbogacony

może coś się tu przyda.

Z góry bardzo dziękuję za podpowiedź co zrobić z ziemią w tunelu i ogrodzie.

Jeżeli ma to jakieś znaczenie to ziemia u mnie jest ogólnie ciężka, gliniasta, ale w tunelu była w zeszłym roku wymieszana z czarnoziemem.
Pozdrawiam,
Piotrek
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.531 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum