TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Lis 2013 09:53 #202282

  • Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 197
  • Otrzymane dziękuję: 114
D3flo wrote:
Wskazanym jest również przed zdjęciem folii ją odkazić i umyć z zewnątrz i wewnątrz razem z konstrukcją. Ja tego roku zastosowałem do oprysku środek którym odkażam paliki. Mam pewność że w zakamarkach przechowywanej folii nie będą się rozwijać niepotrzebne patogeny.
Witam.
Czy możesz podać jakim środkiem i w jaki sposób odkażasz folię. Ja swojej nie zdejmuję na zimę. Lepiej będzie zrobić odkażanie teraz czy na wiosnę?
Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 06 Gru 2013 21:02 #208495

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6900
  • Otrzymane dziękuję: 41828
Dziś patrząc na pogodę,jestem szczęśliwy,że zdjąłem folię z namiotu.Gdybym tego nie zrobił mój namiot pewnie byłby już na
przedmieściach Wrocławia,a napewno we W- Leśnicy. :dance: :rotfl1: :rotfl1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 06 Gru 2013 21:15 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Gru 2013 21:17 #208841

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
:happy3: Może nie byłoby tak źle Kreciku. Mój foliak ,choć wychłostany wiatrem stoi na miejscu :evil: Ale juz i tak należy mu się wymiana wierzchniej szaty. Póki co,osłania przed mrożnymi wiatrami zadoławane w nim rośliny-hortensje,bambusa,młode żurawki.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Lut 2014 15:06 #221541

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 950
  • Otrzymane dziękuję: 4443
pomodoro wrote:
Jest wątek o uprawie gleby i to założony przeze mnie, ale kto by się tam glebą przejmował. Sie skopie, sie wsadzi i sie bedzie miało :rotfl1:

Polecam szczególnie naszej koleżance róża-róża
Właśnie Ja w tym temacie uprawiałem tą Moją działeczkę , dogadzałem a to oborniczek co 4 lata , ato nawozy zielone co rok , a to między czasie kurzak , obornik granulowany , kompost , a i nawóz wieloskładnikowy żeby bidulce nic nie brakował . :hearts: Do stacji chemicznej daleko kupiłem ph-metr plus cos tam ,co pokazuje zawartość składników pokarmowych w glebie.Nie wiem na ile to jest dokładne , ale ph na grządkach powyżej 7 ,a pod borówką amerykańską 4. Zasobność gleby powyżej konca zielonego pola . :club2: Aparat produkcji chyba biowin .Proszę o podpowiedz co Mam dać aby obniżyc ph . Dzięki za jakieś sugestie . :thanks:
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2014 15:32 przez Hiacynta. Powód: Poprawa BBCode
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Lut 2014 15:36 #221543

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Brakuje mi trochę danych w Twoim poście, gdzie chcesz obniżyć pH, na grządkach -> po co dla warzyw obojętne pH jest niezłe :)
Z kolei dla borówek najlepsze jest pH 3,8 do 4,5.

Jeśli napiszesz, w jakim celu chcesz obniżyć pH, wtedy będzie można dobrać najbardziej odpowiedni sposób :)
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Lut 2014 15:45 #221546

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 950
  • Otrzymane dziękuję: 4443
Myślałem o grządkach u Mnie jest powyżej 7 .
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Lut 2014 16:06 #221550

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wiosenne nawożenie siarczanem amonu powinno obniżyć pH, ten nawóz działa zakwaszająco, dostarcza azot w dobrze przyswajalnej postaci i siarkę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): leszek0921

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Lut 2014 07:56 #226760

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6900
  • Otrzymane dziękuję: 41828
Zapraszam wszystkich do ogródka.Dziś u mnie najważniejszym narzędziem będą grabki.Wszystkim,którym pozwala pogoda
polecam grabienie .Aktualnie jest to jedna z b.ważnych prac wiosennych.Grabienie ostrych skib zapobiega wysuszaniu i utracie wilgotności. :bravo: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Paź 2014 12:51 #306306

  • solar
  • solar's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 8
Witam.
Pierwszy raz się tutaj wtrącam i chciałbym się pochwalić moją metodą. Przy warzywniaku mięliśmy trochę trawnika (zapuszczonego niestety) i po pierwszych sukcesach z pomidorami i nie tylko(dzięki Oazie i FO), postanowiłem powiększyć areał. W tym celu przykryłem ten niby trawnik czarną folią budowlaną na rok. Po zdjęciu folii okazało się ,że pod folią z korzonków i trawy zrobił się kompost, który został po nawiezieniu kurzym granulatem przekopany. Na tym kawałku już od dwóch lat rosną maliny. W tym roku znowu wykorzystałem czarną folię i na odzyskanym ugorze posadziłem truskawki namoczone przed wysadzeniem w HT(został mi po sezonie, a Pomodoro doradził aby go możliwie tej jesieni wykorzystać). Przeciw chwastom grządkę wyłożyłem czarną włókniną. U mnie ta metoda się sprawdza.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave, Krecik stary

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Paź 2014 17:59 #306369

  • kroplik
  • kroplik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 352
  • Otrzymane dziękuję: 577
Witam
mam pytanie, czy suche krowie "placki" nadają się tylko na gnojówkę? Czy można je dać bezpośrednio do gleby, a jeśli
tak to lepiej teraz czy wiosną?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Wrz 2015 20:19 #401460

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
Jeśli w glebie jest obornik bydlęcy dawany zeszłego roku i podczas pobierania próbki gleby do analizy będę pobierał też ten obornik to czy nie będzie on fałszował wyniku analizy?

Obornik jest dawany rzędowo.Wbijać jak leci po całym polu laskę czy omijać miejsca gdzie były rzędy z obornikiem ?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Wrz 2015 20:28 #401464

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
W miarę możliwości omijać. Ma być zobrazowana zasobność gleby rzeczywista, bo jeśli są jakieś niedobory, to trzeba je uzupełnić ,by korzenie roślin wychodząc poza warstwę obornika nie trafiały w próżnię. Obornik rozkłada się 3 lata i może być znacząca różnica między glebą w bezpośredniej bliskości obornika, a pozostałą glebą.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonaplaneta

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Wrz 2015 20:05 #401650

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
www.wodr.poznan.pl/component/k2/item/208...atny-jako-naw%C3%B3z

Mam dojście do miału węgla brunatnego,w necie pomału trafiam na różne informacje na temat zastosowania na działce. Macie rozeznanie na temat nawożenia takim miałem i czy warto oraz można pod warzywa ?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Wrz 2015 21:36 #401697

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Moja koleżanka stosowała jakoś pod koniec ubiegłego stulecia w jednym sezonie węgiel brunatny :) Węgiel brunatny wyraźnie poprawił absorbowanie wody, co na naszych piaszczystych działkach jest bardzo pożądane :) Nawożenie, zwłaszcza azotem było jednak niezbędne. Węgiel poprawił strukturę piaszczystej gleby, jako nawóz sprawdził się gorzej, więc więcej nie kupowała.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Paź 2015 19:06 #405498

  • muagalita
  • muagalita's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 17
  • Otrzymane dziękuję: 3
Witam,

Niedawno kupiłam działkę z ziemią klasy IIIa, chciałabym kawałek przeznaczyc na warzywnik.
W poniedziałek bede miec obornik konski i chcialabym nim nawieźć ziemie. Słyszałam równiez o mączce bazaltowej. Czy można jednoczesnie zastosowac obornik i tę mąkę?

Dziękuję i pozdrawiam:)
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 02 Paź 2015 19:20 #405503

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
To zupełnie przyzwoita gleba. Zanim cokolwiek zaczniesz robić proponuję oddać glebę do analizy. Dopiero na podstawie wyniku można ustalić nawożenie i ewentualne potrzebne zabiegi.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Paź 2015 22:12 #405894

  • muagalita
  • muagalita's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 17
  • Otrzymane dziękuję: 3
Dziękuję za radę. Mam jeszcze jeden problem. Cała działka porośnięta była wrotyczem (10 lat nie ścinany :jeez: !). Traktor nam to pięknie ściął, teraz wyschło tylko co z tym zrobić? Spalić chyba nie, bo jest trujący, najlepiej chyba gdzies wywieźć...
Druga sprawa czy tępić jakoś ten wrotycz? Wprowadzać Randap czy coś innego? Tam gdzie chce miec warzywnik oczywiscie tępiłabym "ręcznie".
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 06 Paź 2015 10:36 #406107

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Roundap to jest dla leniwych samobójców.

Osobiście miałem u siebie plagę mniszka lekarskiego. Poprzez systematyczne koszenie trawnika i eliminację poszczególnych roślin mniszka wraz z korzeniem palowym przy pomocy wąskiej szufelki do sadzenia rozsady uporałem się z tym upierdliwym chwastem bez żadnych herbicydów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, sierika


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.526 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum