TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 30 Gru 2018 06:28 #634362

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Dziękuję. :) Trochę głupio mi psuć ładny, równiutki 1000 podziękowań, ale - czasem trzeba.
Nasiona cebul mam z kilku różnych źródeł, wszystkie ponoć z ważnym terminem ważności. Liczę, że wykiełkuje przynajmniej część z każdej odmiany. Por pod względem nasion chyba jest podobny do cebuli, więc optymistycznie zaopatrzę się w perlit.
Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś doświadczenie z robieniem rozsady cebuli w tym podłożu, to będę wdzięczna za wskazówki. :wink2:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 30 Gru 2018 09:16 #634375

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Widząc to zdjęcie na czczo o poranku, nabrałam wielkiej ochoty na... kaszę. Z dobrym, gęstym, grzybowym sosem z tartą pietruszką. Serdecznie dziękuję za pomysł na obiad, akurat nie miałam :rotfl1:
Wygląda to bardzo dobrze. I całkiem prosto. :) Jeśli faktycznie jest tak mało skomplikowane, przynosi dobre efekty i może mi pomóc z ciągłymi inwazjami ziemiórek, to "bierem w ciemno" ;)
Powiedzcie mi jeszcze proszę, czy po wsadzeniu takiej rozsady do gruntu rośliny nie przeżywają szoku? W końcu w jednej chwili całkowicie zmienia się typ podłoża i panujące w nim warunki, to wygląda jak skok z ciepłego pomieszczenia na główkę prosto do lodowatej wody.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Uprawa roślin w podłożach inertnych 30 Gru 2018 11:41 #634386

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1644
  • Otrzymane dziękuję: 3535
W tym roku znowu zacznę przygodę z perlitem. Wiem już, czego NIE należy robić. Nie można siać, ani sadzić w pojemniczkach, które nie stoją zbyt pewnie i mogą się wywrócić. Dwukrotnie sama sobie wywróciłam tace z roślinkami. Wysypało się i, co gorsza, wymieszało wszystko :mad2: . Musiałam powtarzać wysiewy.
Po drugie: o ile moja Maszka potrafi wygryźć sadzonki wybranej rozsady (np cukinii) tuż nad ziemią, to w przypadku perlitu wciąga wszystko razem z korzonkami :( . Poszły sadzonki pnączy, krzewów, drzewek, warzyw- zostały jako dowód pojedyncze, rozsypane ziarenka perlitu. Nic w perlicie nie może u mnie stać na wysokości mniejszej niż 1,5m.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, Miragoral, bietkae, UllaM, Jaedda, Pizza, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych 30 Gru 2018 12:06 #634390

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3724
Haniu, pamiętam :mad2: , gdy posypały się kubeczki z rozsadą.:) Od tej pory zmniejszam straty i ułatwiam sobie pracę, ustawiając po kilka kubków, nawet "na wcisk" w pojemnikach po lodach, warzywach. Łatwiej je też przenosić i podlewać, zmieniać ustawienie pod lampą, czy na oknie.
Jeżeli uprawiamy metodą "kubek w kubek" opakowania mogą mieć dziurki w dnie, bo podlewamy bezpośrednio do kubka. Gdy rozsada była większa, rosła w już jednym kubku, zewnętrzny zdjęłam. Podlewałam rozsadę wlewając pożywkę bezpośrednio na dno pojemnika, około 0,5-1 cm. Tu wychodziła przewaga uprawy w perlicie. Dolna część korzeni pobierała pożywkę. Górna część, dzięki właściwościom perlitu była świetnie napowietrzona i nie pojawiały się żadne problemy z przelaniem rozsady.
Dwa lata temu straciłam przez przelanie i niewłaściwą temperaturę dużą część rozsad, więc to rozwiązanie bardzo mi się podoba.:)


Edit : kolejne posty i informacje dotyczące uprawy roślin w perlicie będą zamieszczane w II części wątku. Serdecznie zapraszam tutaj : forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...nych-czesc-ii#634429

Adasiowa
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 06 Mar 2019 07:19 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rychu44, Adasiowa, Armasza, bietkae, najemnik, UllaM, Jaedda, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.689 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum