TEMAT: Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 08 Wrz 2018 20:22 #624444

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5261
Anahit. Tego pomidora już w tym wątku opisywałem. W tym roku wysiewałem własne, zebrane nasiona i powtórzył wszystkie cechy tych wysiewanych z nasion przywiezionych z Armenii. Pancerny pomidor. Dosłownie. Jeśli tylko nie jest uszkodzony, trzeba uważać przy zrywaniu żeby nie zgnieść jego górnej części, bo niechętnie rozstaje się z macierzystym krzaczkiem. Krótka fotorelacja :)


Anahit1-2.jpg



Anahit3.jpg



Anahit5.jpg


Anahit6.jpg


Anahit8.jpg


Anahit9.jpg
Ostatnio zmieniany: 08 Wrz 2018 20:27 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa, Armasza, Marlenka, danaa, Miragoral, Betula, Wodniczka, Sylwiaaa, Maryla54, Szczypiorek, EwG


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 08 Wrz 2018 21:24 #624451

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5261
Sibirskoje Czudo. Nasiona firmy Agrouspieh. To dobry przykład na to, że przy kupowaniu odmian nie ma się co sugerować obrazkami na opakowaniu, lepiej przeczytać opis. Wizje grafików, jak wszystkich artystów, chadzają różnymi dziwnymi drogami, zależy co aktualnie palą ;) Na opakowaniu firmy Aelita jest, wypisz wymaluj, pomidor w typie serca. Będę je miał niebawem, to sobie w przyszłym roku porównam.
Krzak potężny, potrzebuje sporo miejsca, pod folią nie choruje. Grona jak od szablonu, w sam raz do quizów "znajdź różnice". Ciężkie, same łuczki nie wystarczyły, potrzebne były podwieszki. Niektóre musiałem dodatkowo przywiązać, bo zaczęły się odrywać o łodygi. Ale czy pomidory na nich są "jajcewidnyje" jak w opisie? Może i są, nie znam kształtów jajek wszystkich gatunków ptaków żyjących w Rosji. Przynajmniej waga sie zgadza, 150-200 g. A w smaku to po prostu zwykły pomidor, żadne tam cudo. Słodkawy, ale w tym roku kwaśnych pomidorów nie mam. Na przecier w sam raz, przecież i tak się go robi co roku najwięcej, to przynajmniej nie z byle czego.


SibirskojeCzudo.jpg


SibirskojeCzudo2.jpg


SibirskojeCzudo3.jpg


SibirskojeCzudo5.jpg


SibirskojeCzudo10.jpg
Ostatnio zmieniany: 08 Wrz 2018 22:39 przez Kaskawel.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 08 Wrz 2018 21:42 #624457

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Zrobiłbyś furorę opracowując opisy odmian - ozdobniki słowne, dowcipne komentarze i "uwagi własne" to oprócz merytorycznej wiedzy o rosyjskich odmianach Twój niewątpliwy atut :bravo:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 08 Wrz 2018 21:42 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 08 Wrz 2018 22:11 #624464

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5261
Dobry ten Greyrock biedronkowy, więc jadę dalej.
Roza Wietrow. To jest prawdziwa Roza Wietrow, czyli ta niska, samokończąca, wyprowadzona przez firmę Biotechnika. O, jest nawet kilka krzyżówek w projekcie Tomato Dwarf Project, w którym jest jednym z rodziców. Ta Roza Wietrow, którą sprzedaje np. Pomidorowa Dolina, to Roza Wietrow ukraińska, którą łączy z rosyjską tylko nazwa. Nie przynudzając, odmiana plenna, owoce wielkości piłeczki pingpongowej +/-, soczyste. Jak nie wiadomo za bardzo co z tym pomidorem zrobić, to się mówi, że jest sałatkowy. No, to jest to pomidor typowo sałatkowy :) Ale cały czas kwitnie, wiąże i ma w nosie to, że już jest wrzesień. A kolor rzeczywiście jest różowy, taki typowo dziewczyński, chociaż do dzisiaj jest to dla mnie wielka tajemnica wiary co one w nim widzą :oops:


RozaWietrow1.jpg


RozaWietrow3.jpg


RozaWietrow6.jpg


RozaWietrow7.jpg


RozaWietrow8.jpg
Ostatnio zmieniany: 08 Wrz 2018 22:13 przez Kaskawel.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Wrz 2018 23:06 #624618

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5261
Ałtajskij Oranżewyj. To jest naprawdę świetny pomidor. Mięsisty, soczysty, w smaku bez przegięć w żadną stronę. Wagowo, tak średnio, od 250 do 350 g., może ze trzy sztuki ważyły więcej. Grona nawet dosyć rozbudowane, ale ja u pomidorów wielkoowocowych i tak zostawiam maksymalnie pięć zawiązków jeśli mają być wielkoowocowe. Z tego u mnie najczęściej najpierw rośnie trzy, a reszta śpi i rusza dopiero po zerwaniu tych pierwszych. W sumie na dwóch krzewach, prowadzonych na dwa pędy, miałem zawiązane trzy pełne grona na każdym pędzie. Wyżej już tylko pojedyncze sztuki. Krzewy raczej generatywne, w okresie dojrzewania pojawiła się na liściach alternarioza. W ubiegłym roku było podobnie. Dla mnie akurat te kilka plam na liściach to nie problem, uszczykuję zainfekowany kawałek, nie cały liść i nie zauważyłem żeby pomidory się na mnie o to jakoś specjalnie obrażały. A mam na czym przeprowadzać tego rodzaju kosmetykę, bo wcześniej nie obrywam zdrowych liści jeśli nie jest to konieczne i nie martwię się, że zostanie mi potem goła łodyga.


AtajskijOranewyj1.jpg


AtajskijOranewyj3.jpg


AtajskijOranewyj6.jpg


AtajskijOranewyj8.jpg


AtajskijOranewyj9.jpg



Jednak stwierdzam, że przydałyby się fotografie pomidora w przekroju, ale to już w nowym sezonie.
Ostatnio zmieniany: 10 Wrz 2018 23:09 przez Kaskawel.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 12 Wrz 2018 10:41 #624714

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 916
  • Otrzymane dziękuję: 2268
No wreszcie ktoś zauważył wizualną potrzebę oceny pomidora od środka.Na zasadzie powiedzonka: "pokaż kotku co masz w środku". Dopowiem tylko to, żeby przekrój był poprzeczny, wzdłużny nie jest tak czytelny.
Ostatnio zmieniany: 12 Wrz 2018 10:44 przez badzia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Biotit

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 22 Wrz 2018 21:21 #625541

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5261
Malinowyj Słon. Kolejna odmiana, która bardzo mi spasowała. Malinowy befsztyk, słodki i soczysty. Owoce w granicach 400 g, niektóre powyżej. Dosyć miękki, długo nie poleży, ale u mnie nie musiał. Krzew o ziemniaczanych liściach, rósł do ok. 1,8 m potem przystopował i zajął się wykarmianiem zawiązanych owoców. Okazało się, że to także ulubiona odmiana takich zielonych za młodu gąsienic. Starsze zmieniały kolor na brązowy, a może były to dwa różne gatunki :dry: Te zielone zjadały tylko liście, ale te brązowe zaczęły się zabierać za zielone pomidorki, dojrzewających nie tykały. Nie wiedziałem, że są gąsienice, które gustują w słoninie, ale nastąpił konflikt interesów i byłem bezlitosny. Przekrój będzie, ale później. Zrobię jednak kilka takich fotografii w tym sezonie. Wstawię je potem w osobnym poście.


MalinowyjSon1.jpg


MalinowyjSon4.jpg


MalinowyjSon6.jpg


MalinowyjSon7.jpg


MalinowyjSon9.jpg


MalinowyjSon10.jpg
Ostatnio zmieniany: 22 Wrz 2018 21:21 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa, Armasza, danaa, Miragoral, Betula, Kajtkowa, Maryla54, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 22 Wrz 2018 22:17 #625546

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5261
Oslinyje Uszy. Tego pomidora sadzę czwarty rok z rzędu. A to dlatego, że swoim pękaniem i wrażliwością na nadmiar wody, wjechał mi na ambicję. W tym roku utrafiłem z podlewaniem i już nie powiem jak Prosiaczek o baloniku dla Kłapouchego "ja go pękłem" :) Rozgryzłem gada i w końcu dochowałem się całych owoców. Niestety, na ostre zmiany temperatury też jest wrażliwy i to co zostało na krzewach teraz też pęka, ale na to już nie mam wpływu. Ale warto się trochę potrudzić, bo pomidor jest po prostu pyszny! Krzew to typowy zdechlak, trzeba go solidnie mocować do sznurka , bo grona trochę ważą. U mnie wiązał po trzy, cztery owoce, które miały grubo powyżej 200 g. Jak na pomidor typu pasta jest bardzo soczysty, najlepszy do zjadania na bieżąco. Nie polecam tym, którzy lubią pomidory w rodzaju posadź i zapomnij.


OslinyjeUszy1.jpg


OslinyjeUszy3.jpg


OslinyjeUszy4.jpg


OslinyjeUszy9.jpg


OslinyjeUszy10.jpg


OslinyjeUszy11.jpg
Ostatnio zmieniany: 22 Wrz 2018 22:18 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa, Marlenka, danaa, Miragoral, Betula, Kajtkowa, jurek49, Maryla54, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 22 Wrz 2018 23:02 #625548

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5261
Zołotaja Rybka. Niewielki pomidorek, taki do 100 g., koloru strażacko żółtego, dyskotekowego wręcz. Fajny, pomarańczowy przecier z niego wychodzi, bo podczas gotowania ciemnieje. Garnek też jest potem pomarańczowy, ale biedronkowe mleczko sobie z tym radzi. To chyba nie jest kryptoreklama? Krzewy wrażliwe na przeazotowanie. Trochę im się końcówki liści poskręcały, zupełnie jak moje włosy 20 lat temu. Puściłem go na trzy pędy żeby szybciej przejadł to co miał w ziemi. Plenny, wiąże każde grono do samego sufitu, pod którym zawinął mi się fikuśnie i chciał rosnąć dalej, ale skróciłem go o głowę. W smaku to taki pomidor, o którym można napisać, że to pomidor. Bardzo podobna Czuchłoma o wiele bardziej mi smakowała. Krzewy do tej pory zielone, nie licząc starych liści, które swoje już zrobiły i żółkną. Dobrze, że moje włosy siwieją, bo z żółtymi wyglądałbym cokolwiek pretensjonalnie. Cóż, taka kolej rzeczy i nie ma się co z koniem kopać.


ZootajaRybka2.jpg


ZootajaRybka4.jpg


ZootajaRybka6.jpg


ZootajaRybka7.jpg


ZootajaRybka9.jpg


ZootajaRybka10.jpg
Ostatnio zmieniany: 22 Wrz 2018 23:17 przez Kaskawel.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 26 Wrz 2018 09:22 #625868

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Jeszcze został mi jeden krzak pomidora w gruncie, ale jak czytam Twoje opisy i oglądam zdjęcia pomidorków to już chcę sadzić nowe rozsady! Dzięki wielkie za taką super relację :drink1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaskawel

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 29 Wrz 2018 09:48 #626099

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1831
  • Otrzymane dziękuję: 6061
W ukraińskich sklepach jakich ciekawych odmian szukać?

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 29 Wrz 2018 10:21 #626104

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Najlepiej takich jakich nie ma u nas na straganiku :)
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Biotit

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 29 Wrz 2018 21:13 #626172

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1831
  • Otrzymane dziękuję: 6061
To nie ja będę szukała,a więc będzie problem.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 29 Wrz 2018 21:28 #626175

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Kłopot polega na tym, że pomidory które znamy i cenimy już uprawiamy, więc są dostępne na straganiku, skąd możesz je bez problemu zamówić. Warto by poszukać czegoś nowego, a trudno polecać coś czego nie znamy :) Taka kwadratura koła :)
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 29 Wrz 2018 21:30 przez Betula.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 29 Wrz 2018 22:00 #626183

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Do Ani wysłałam nasiona pomidora Sakharnyi slon. W pierwszej chwili myślałam, ze to ten sam co opisał Kaskawel jak Malinowy slon.
Są to dwa różne pomidory. Mój miał czerwony wygląd i nie miał ziemniaczanych liści.
Tylko nie mogę odnaleźć fotki. Jak znajdę to wrzucę. :oops:
Pozdrawiam Alicja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 29 Wrz 2018 22:59 #626191

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5261
Kaja, polecam nasiona firmy Flora Market. Mają w katalogu sporo kolekcjonerskich odmian, których nie rozprowadzają inne firmy nasienne. A same pakieciki aż szkoda rozcinać. To najładniejsze opakowania jakie miałem w rękach. Ja w tym roku dostałem z Ukrainy prawie całość nasion selekcji Rusłana Duhova, między innymi kompletną serię Wernisaży, jego oryginalnych gruszek i serię Duhovych, bo uwiecznił w nazwach odmian całą swoją rodzinę, a nawet psa :) Oprócz swoich dzieci, ale podejrzewam, że i na nie przyjdzie pora. Będzie co testować.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kaja, Armasza, Miragoral, Betula, Maryla54, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 06 Paź 2018 20:36 #626971

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5261
Rostova. Pomidor wysoki, pod folią nie sprawiający problemów. Owoce słusznych rozmiarów, od 300 g. w górę. Trafiały się i 600 gramowe. Kształt nieregularny, na jednym krzewie mogą rosnąć owoce bardziej lub mniej sercowate, niemalże befsztyki. Smak normalny, pomidorowy, ale to dobrze, bo przecież nie po to uprawiamy, a przynajmniej ja, pomidory żeby udawały gruszki albo inne coś. Zrównoważony cukier i kwasek. Szybko przejrzewają i wtedy robią się wodniste co też mi nie przeszkadza , bo przeznaczam je na sok, który mogę pić litrami. I nawet tak wolę, bo obieram na raz pół kilograma pomidorów, a nie pieszczę się ze stosem kurdupli. W ogóle jestem zagorzałym zwolennikiem teorii, że nie ma złych pomidorów. Są tylko spożytkowane nieodpowiednio do swoich właściwości. To tyle słowa na niedzielę.


Rostova1-2.jpg


Rostova2.jpg


Rostova6.jpg


Rostova7.jpg


Rostova8.jpg
Ostatnio zmieniany: 06 Paź 2018 22:57 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): danaa, Miragoral, Kajtkowa, Maryla54, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 06 Paź 2018 21:25 #626974

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5261
Kubinskij Piercewidnyj Czornyj. To pomidor prawdziwie przypominający paprykę. Niektóre wyglądały jak regularne chinosy w typie Bhut Jolokia. Owoce spore, +/- 200 g. Tak na oko, bo akurat tak się złożyło, że żadnego konkretnie nie zważyłem. Praktycznie samo mięso. Galaretki i nasion tyle co jedzenia na talerzu w restauracji np. szefa Amaro. Czyli tyle co ptak naptakał. Smak, pomijając już moją przegrodę nosową, dziwny, ale przyjemny. No kurczę, nie mogę go określić. Ale na tyle mnie przekonał, że wszystkie skończyły jako sos w/g przepisu Horti, który jest super i szkoda mi go było robić z odmian, że tak napiszę, zwykłych smakowo. Ale żeby nie było tak kolorowo, jest to odmiana bardzo wrażliwa na zarazę ziemniaczaną. Jako jedna z dwóch odmian miała na liściach, pod folią, ślady po infekcji. Na szczęście, przy temperaturach panujących w foliaku, zaraza nie ma szans na pokazanie na co ją stać i jest czas by odpowiednio ją potraktować. Ale w gruncie :oops:


KubinskijPiercewidnyjCzornyj1.jpg


KubinskijPiercewidnyjCzornyj2.jpg


KubinskijPiercewidnyjCzornyj5.jpg


KubinskijPiercewidnyjCzornyj6.jpg


KubInskijPiercewidnyjCzornyj7.jpg


KubinskijPiercewidnyjCzornyj9.jpg


KubinskijPiercewidnyjCzornyj10.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Armasza, pouder, danaa, Miragoral, Maryla54, Renia03, Jaedda, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.949 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum