TEMAT: Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 15 Lis 2019 20:48 #681203

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 878
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Pora kończyć pomału z pomidorami z 2019 r. i zacząć myśleć o tych z 2020. :)

Rozowyj Szlem / Розовый Шлем

Tego pomidora miałem już kilka lat temu w gruncie i postanowiłem go sobie odświeżyć. Tym razem wysiewałem go z oryginalnych nasion Sibirskiego Sadu. W zasadzie niczym się nie różniły oprócz tego, że w gruncie był chyba plenniejszy i owoce trochę większe. Jednak biorąc pod uwagę temperatury jakie w tym roku były w foliaku, to chyba nie ma co porywać się na jakieś stanowcze oceny. Krzew wysokości ok. 1,8 m, generatywny, nawet bardzo. Owoce na pierwszych piętrach w granicach 300 gr., na wyższych trochę mniejsze. Mięsiste, z małą ilością nasion, soczyste i słodkie z delikatnym kwaskiem.
Hm, tak się chwilkę zastanowiłem i jakoś nie mogę sobie przypomnieć kiepskiego w smaku serca.

RozowyjSzlem2.jpg


RozowyjSzlem3.jpg


RozowyjSzlem5.jpg
Ostatnio zmieniany: 15 Lis 2019 22:02 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Kajtkowa, bietkae, Pestka, Jaedda, Termaj, anaka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 15 Lis 2019 21:39 #681209

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 878
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Fatima / Фатима

Coś mi nie pasowało w Fatimach, które pokazywaliście na forum, wydawały mi się za bardzo befsztykowate, więc wysiałem ją w tym roku z oryginalnych, ukraińskich nasion firmy Elitsort Nasinnia. No i u mnie wyrosły serca, bardziej lub mniej płaskie, ale jednak. Odmiana nie wyższa niż metr, całkiem plenna, ale ja regulowałem grona, bo chciałem mieć na nich solidne owoce. Nawet się to udało, bo niektóre były ponad 300 gr. malinowymi pomidorami, mięsistymi i słodkimi, ale słodkimi tak w miarę. Przy tegorocznych temperaturach miały problem z prawidłowym wybarwieniem. Znalazłem też na liściach ślady po infekcji zarazy ziemniaczanej, ale tylko ślady i to pod koniec uprawy. Poza tym na skrajnych pomidorach prawie zawsze je znajduję.

Fatima3.jpg


Fatima4.jpg


Fatima5.jpg
Ostatnio zmieniany: 15 Lis 2019 22:03 przez Kaskawel.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 15 Lis 2019 22:02 #681211

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 878
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Gibrid Tarasenko 6 / Гібрид Тарасенкo 6

O, to taki przyjemny, samokończący, plenny pomidorek do podjadania na bieżąco. Owoce soczyste i słodkie, ważące średnio 70 gr. Na żadne przetwory raczej się nie nadają, no chyba że na sok. Poleżeć też nie poleżą. Poza tym bezproblemowy i doprawdy nie wiem co by tu jeszcze o nim napisać.

Tarasenko62.jpg


Tarasenko63.jpg


Tarasenko64.jpg



Fajniejsze fotki niestety przepadły.
Ostatnio zmieniany: 15 Lis 2019 22:03 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, badzia, Adasiowa, Gosia352, Armasza, pouder, Marlenka, Betula, Kajtkowa, bietkae, Pestka, Termaj, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 17 Lis 2019 14:25 #681273

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 878
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Purpurnaja Swiecza / Пурпурная Свеча

Miałem tego pomidora w zeszłym roku, ale okazał się czymś innym niż miał być. W tym roku wysiałem go ponownie z innej partii nasion i teraz już pomyłki nie było. Krzew wysoki, silnie rośnie, ale tylko wzwyż. Swobodnie można go prowadzić na dwa pędy. Wiązał wszystkie grona, a że przeszedł na drugą stronę foliaka, to niektóre wesoło dyndały z sufitu. Owoce podłużne z dziubkiem, takie do 100 gr., niektóre odrobinę cięższe. W smaku to normalny, solidny pomidor. Miał problemy z dobrym wybarwieniem, ale, podobnie jak Fatima, był pomidorem skrajnym i niczym nie osłoniętym przed prażącym słońcem. Wadą jest wysoko zawiązywane pierwsze grono i duże odstępy pomiędzy kolejnymi. Nasiona są na straganiku, więc jeśli ktoś się skusi, to proponuję wysiać go na tyle wcześnie żeby można było zrobić sadzonki wierzchołkowe. To powinno obniżyć pierwsze grono. Ja tak zrobię, bo zamierzam go jeszcze powtórzyć.

PurpurnajaSwiecza3-2.jpg


PurpurnajaSwiecza4-3.jpg
Ostatnio zmieniany: 17 Lis 2019 14:26 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, badzia, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, Kajtkowa, Pestka, Jaedda, Termaj, anaka, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 17 Lis 2019 14:54 #681276

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 878
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Miodowyje Kupoła F1 / Мёдовые Купола F1

Jeszcze jedna hybryda, którą w tym roku uprawiałem. Samokończąca odmiana wysokości ok. 80 cm., bardzo plenna. Owoce ważyły średnio 100 gr, okrągłe z delikatnym noskiem, czasem wyglądające jak małe serca. Dosyć twarde, mogą trochę poleżeć, ale nie za długo. W smaku słodkie, ale do miodu to im trochę brakuje :) Soczyste, ale nie ciapowate, większość bardzo ładnie się ususzyła. Jakoś umknął mi przy zbieraniu nasion, ale na pewno będę go powtarzał w przyszłym roku i następnym razem się nie schowa, bo jestem ciekawy czy się rozszczepi czy nie.

MiodowyjeKupoaF12.jpg


MiodowyjeKupoaF13.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, badzia, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, Kajtkowa, bietkae, Pestka, anaka, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 17 Lis 2019 15:29 #681282

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 878
  • Otrzymane dziękuję: 5262
A na koniec przeglądu pomidor samo zło.

Izumrudnyje Kupoła F1 / Изумрудные Kупола F1


Ta hybryda to totalny niewypał i nie wiem czym kierowała się firma Premium Seeds gdy wprowadzała ją do obrotu. Chyba jedynie chęcią wyrwania paru dodatkowych rubli na pokrycie kosztów stworzenia tego czegoś. Na opakowaniu same zachwyty, ale papier wszystko przyjmie. To prawda, że jest plenna, ale co z tego skoro owoce są niejadalne. Tak twardego pomidora w życiu nie widziałem, no jakbym kroił jabłka. O smaku nic nie napiszę z tej prostej przyczyny, że go nie ma. Myślałem, że jak dłużej poleży, to coś się poprawi, ale jakiś tydzień temu znudziło mi się czekanie. W tym roku uzupełniam zapas suszonych pomidorów, więc wszystkie ususzyłem. I tylko dlatego, że nie cierpię wyrzucać jedzenia, a szczególnie takiego, wokół którego skakałem przez pół roku. Może gdy przejdą smakiem oliwy, czosnku i ziół, to dadzą się zjeść.

IzumrudnyjeKupoaF11.jpg


IzumrudnyjeKupoaF13.jpg


I to by było na tyle.
Ostatnio zmieniany: 17 Lis 2019 16:59 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, badzia, Adasiowa, Armasza, rozalia, Marlenka, Kajtkowa, Pestka, Jasia, Jaedda, bastis, Termaj, anaka, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 17 Lis 2019 16:52 #681300

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
A wygląda tak sympatycznie, a to taki gagatek ;)
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Termaj

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 17 Lis 2019 17:21 #681306

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 878
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Postscriptum
Pominąłem jednego pomidora, ale to może i dobrze się stało, bo zakończę temat optymistycznym akcentem.

Caspian Pink


Wysoki na niecałe 2 m., plenny, malinowy befsztyk rodem z Kazachstanu. Bezproblemowy w uprawie. Owoce okragłe, lekko spłaszczone. Duże, ok. 300 gr., o przyjemnym, zrównoważonym smaku, z lekką przewagą słodyczy.

CaspianPink2.jpg


CaspianPink5.jpg


CaspianPink4.jpg


CaspianPink6.jpg
Ostatnio zmieniany: 17 Lis 2019 17:24 przez Kaskawel.

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Gru 2019 11:32 #683496

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14169
Witam serdecznie

Jako, że jestem raczkująca tu na forum czytam cały wątek i wciągnęło mnie, że Hej!

Uwielbiam pomidory chyba najbardziej, chociaż ogórki, papryki, arbuzy, melony też ale pomidor naj

Mam kilka odmian rosyjskich pomidorów o których nic nie wiem, może dzięki uprzejmości forumowiczów zdobędę informacje.

Oto one:

SOLOTO SKIFOV

KOLISO OBOZRENIJA PINK

ANDISCHANSJE SERDZE

ROSOVYJ MED

MALINOWKA JABLOTSCHNAJA

YUVAL

RUMIANA

KOGOT MEDVEDJA

GOWJADENA S KUSTA

I rodzina MINUSINSK - ROT,SERDZE, WOLOWJE HERZ I ALONKA

Jeśli znacie te odmiany lub się z nimi spotkaliście osobiście, to proszę o wypowiedzi, bo sezon już blisko, a zrezygnować z czegoś trzeba :coffe:

Pozdrawiam Szczypiorek
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Gru 2019 12:59 #683503

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1986
  • Otrzymane dziękuję: 11317
Z podanych znam tylko odmianę ROSOVYJ MED - Rozowyj Miod czyli Różowy Miód.
Tutaj możesz sobie obejrzeć jak wygląda tomatland.ru/catalog/305

Pozostałe nazwy są jakby dziwnie spolszczone co jest nagminne. Trzeba by trochę posiedzieć, mniej więcej się domyśleć i poszperać na wschodnich stronach a to robota na wieczór :)
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Pestka, anaka, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Gru 2019 13:12 #683504

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1986
  • Otrzymane dziękuję: 11317
RUMIANA nie znalazłam ale może chodzi o Rumianyje tomatland.ru/catalog/6446
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Pestka, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Gru 2019 13:16 #683507

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1986
  • Otrzymane dziękuję: 11317
Ale mnie wciągnęło co lubię :rotfl1: MALINOWKA JABLOTSCHNAJA- Malinowka Jabłocznaja tomatland.ru/catalog/3147
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Pestka, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Gru 2019 13:28 #683509

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1986
  • Otrzymane dziękuję: 11317
GOWJADENA S KUSTA - Gowiadina s kusta wg tłumacza Google Krzew wołowy :happy:
tomatland.ru/catalog/2980

P.s. Pada deszcz ze śniegiem to pogoda barowa więc nadal siedzę w pomidorach. Spróbuje jeszcze coś wygrzebać :think:
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2019 13:32 przez bietkae. Powód: dopisano informacje dot. nazwy
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Pestka, anaka, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Gru 2019 13:32 #683510

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 878
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Widzę jeszcze Andiżanskije i Juwel. Kogot Miedwiedia, to akurat amerykańska odmiana Bear Claw. Widocznie trafiła do Rosji, a stamtąd do źródła Szczypiorka, które pochodzi z Niemiec jak przypuszczam :)
Z tego co się orientuję, to bardzo dobre, niekomercyjne odmiany.

Z Minusinskich widzę Minusinskije Krasnyje i Alona Minusinskaja. Pozostałych dwóch nie rozszyfruję, bo minusinskich serc wszelakich jest od groma.
Ostatnio zmieniany: 19 Gru 2019 15:18 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, bietkae, Pestka, anaka, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Gru 2019 13:44 #683511

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1986
  • Otrzymane dziękuję: 11317
ANDISCHANSJE SERDZE to może być to Andiżanskije tomatland.ru/catalog/2942
Kawa mi się kończy :P trzeba obiad gotować.
Kaskawel pomóż znaleźć resztę :)
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Pestka, anaka, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Gru 2019 13:48 #683512

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1986
  • Otrzymane dziękuję: 11317
Juwel - Juwiel tomatland.ru/catalog/3375
Byłam pierwsza :dance:
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Pestka, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Gru 2019 14:02 #683515

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14169
Bardzo wszystkim dziękuję

A nasionka mam z prywatnej wymiany ktoś sam dostał i nie wiedział co to
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Kaskawel

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 10 Gru 2019 14:34 #683517

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1986
  • Otrzymane dziękuję: 11317
Minusinski ALONKA to może ALJENKA tomatland.ru/catalog/2936
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2019 14:36 przez bietkae. Powód: poprawiono nazwę
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Pestka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.735 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum