TEMAT: Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 20 Gru 2019 20:14 #684576

  • y_y
  • y_y's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 1557
No to klops, muszę znaleźć innego amatora tyczek ;) Dzięki za info, chodzi za mną Kubinskij, więc na pewno będzie. Pytanie kosztem czego :happy:

Pozdrawiam, Aneta


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 25 Gru 2019 12:50 #684872

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Ja dopiero zaczynam przygodę z pomidorami rosyjskimi, za sprawą straganiku uprawiałam w tym roku w gruncie parę takich krzaczków. Niestety tak się stało, że nie mogłam im poświęcić tyle czasu, ile powinnam, dlatego i plony były raczej symboliczne.
Duże nadzieje wiązałam z odmianami czarnymi z Black Krim na czele i postanowiłam dać mu jeszcze jedną szansę w kolejnym roku :).
Godne polecenia okazały się u mnie dwie odmiany, które na pewno zostaną:
Ałtajski Oranżewyj - delikatny, mięsisty, smaczny, dobrze się przechowywał
Czernoje Serdce - wyrosły na niezbyt wysokie, gęste krzaki, z mnóstwem sporych i trochę mniejszych serc. Zostaje przede wszystkim za plonowanie, smak będziemy jeszcze testować, bo nie zdążyły porządnie dojrzeć.

Mam nadzieję, że w najbliższym sezonie pójdzie lepiej z kolejnymi nowymi odmianami.

Pozdrawiam i życzę wszystkim Wesołych Świąt :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, bietkae, Pestka, Jasia, Jaedda, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 25 Gru 2019 14:52 #684882

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 922
  • Otrzymane dziękuję: 2283
Czarne serce to nieco póżniejszy pomidorek, więc raczej pod osłony. U mnie wysadzony w połowie maja pod chmurkę dał dojrzały plon tylko w połowie, część dojrzewała w pudle, a część (niewyrośnięte zielone) zasiliła kompostownik. Odmiana plenna i zdrowa.
Ostatnio zmieniany: 25 Gru 2019 14:54 przez badzia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Adasiowa, Armasza, Marlenka, bietkae, Pestka, Jaedda, Campanula, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 25 Gru 2019 18:45 #684898

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Po zimie bedziemy budować szklarenkę i jest plan, żeby umiescić tam właśnie czarne serce, bo zapowiada się mega obiecująco :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, bietkae, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 27 Gru 2019 12:33 #684989

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1982
  • Otrzymane dziękuję: 11272
Campanula
Czornoje Serdce miałam o ile pamiętam w 2016r. i rósł w gruncie. Krzak niezbyt wysoki, raczej samokończący. Myślę, że u Ciebie owoce nie dojrzały bo było ich za dużo skoro piszesz, że krzak był gęsty. Problem z dojrzewaniem prawdopodobnie wynikał z tej gęstości. Spróbuj poprowadzić Czornoje Serdce na max dwa pędy i obrywaj wyrastające wilki niezależnie od tego czy będzie rósł w gruncie czy pod folią. Ja pod folią nawet samokończące prowadzę na 1 pęd bo wtedy szybciej dojrzewają a jak chcę mieć więcej owoców danej odmiany to sadzę dwa krzaki obok siebie tj. przy jednym paliku dwie sadzonki.
W przyszłym roku też mam w planie posiać Czornoje Serdce ponieważ to pyszny pomidorek no i trzeba odnowić nasionka :)
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 27 Gru 2019 12:35 przez bietkae. Powód: dopisano adresata odpowiedzi
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula, Pestka, Jaedda, Campanula, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 02 Sty 2020 01:05 #685585

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Dziękuję za odpowiedź. Bardzo prawdopodobne, że było właśnie tak, jak piszesz. W takim razie część posadzę w tunelu, a dla części znajdę miejsce w gruncie i porównam. Mam nadzieję, że utrzymane w ryzach sprawdzą się nieco lepiej, jakoś tak lubię te uprawy pod chmurką :)
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 02 Sty 2020 21:59 #685735

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1982
  • Otrzymane dziękuję: 11272
Moim zdaniem odmiany wczesne i średniowczesne szczególnie stworzone dla warunków Syberii są o wiele lepsze w smaku jeżeli rosną w otwartym gruncie. Porównywałam kilka odmian sadząc pod folią i w gruncie. Przy upalnym lecie odmiany syberyjskie w foliaku po prostu się gotowały.
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Pestka, Jasia, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 03 Sty 2020 06:48 #685753

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14169
Elu,

a które rosyjskie polecasz do szklarni?
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 03 Sty 2020 07:27 #685754

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
W ub. sezonie w folii miałam w większości odmiany rosyjskie- ok 60 krzaków. Najlepiej udały się ( zdrowotność i plon) - Aidar ; Gordost Sibiri; Sibirijski Gigant i Tri Towstuni. W tym roku też będą :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, pouder, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 03 Sty 2020 11:05 #685775

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1982
  • Otrzymane dziękuję: 11272
Agnieszko muszę pomyśleć tj. przejrzeć swoje zapiski na kopertach z nasionami :) Ale moje uwagi dotyczące temperatur odnoszą się do mojego miejsca zamieszkania więc w innych rejonach Polski mogą nie być miarodajne. Postaram się napisać wieczorem :)
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 03 Sty 2020 14:57 #685814

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Szczypiorek wrote:
Elu,

a które rosyjskie polecasz do szklarni?

Ja wprawdzie nie Ela, ale też ośmielę się coś podpowiedzieć. U mnie w tunelu co roku są Malachitowa Szkatułka i Ałtajskij Oranżewyj i bardzo dobrze sobie radzą. Malachitowa jest wczesnym pomidorem (raptem tydzień póniejszym od najwcześniejszej odmiany Stupice), więc przygotowuję kilka jej krzaków wcześniej i wsadzam je do tunelu w drugiej połowie kwietnia, żeby mieć jak najwcześniej własne pomidory.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Marlenka, bietkae, Pestka, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 03 Sty 2020 22:19 #685896

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1982
  • Otrzymane dziękuję: 11272
Szczypiorek Agnieszko :) napiszę tylko o odmianach wysokich, wielkoowocowych które uprawiałam m. innymi:
Abakańskij Rozowyj, Ałtajskij Oranżewyj, Babuszkin Sekret, Gogosha, Grigorij Ałtaj, Dikaja Roza, Zagadka Prirody, Inżir Rozowyj, Kijewljanka, Koriejskij Dlinnopłodnyj ( Korean Long ), Korolewa Rynka, Korol Korolej, Kosmonaut Wolkow, Kubińskij Piercjewidnyj, Puzata Chata, Ruskaja Dusza, Pudovik, Sowietskij, 100 Pudow, Tulipan, Cudo Ziemli.
Ale przy wiośnie i lecie 2018r. część w/w odmian rosła w gruncie i niczym się nie różniły co do terminu dojrzewania z tym, że wg mojego smaku grunciaki bardziej mi smakowały. Może od nadmiaru odmian i krzaków miałam przesyt i marudziłam bo krzaków było ok. 150 sztuk, w tym ok. 140 odmian. :crazy: Nigdy więcej takich ilości. W 2019r. było ok. 90 krzaków a na ten rok będzie mniej, do 70 sztuk.
Masz odmiany Minusinskije to one też są do foliaka /u].
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Marlenka, Betula, Pestka, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 31 Sty 2020 09:59 #690313

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Klamka zapadła. A będzie ich czterdzieści i cztery :)

DSCN9284.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Armasza, bietkae, Pestka, Ada, Jaedda, Szafirek, aga, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 31 Sty 2020 10:20 #690318

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1982
  • Otrzymane dziękuję: 11272
Kaskawel gratulacje, czyli męska decyzja podjęta :) a to już dużo. Pochwal się na jakie odmiany się zdecydowałeś.
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 31 Sty 2020 10:28 #690320

  • klakierowa
  • klakierowa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 307
  • Otrzymane dziękuję: 345
Na jakich stronach Internetowych za wschodnią ścianą kupujecie nasiona?
Miernota gorsza od niczego!
Za tę wiadomość podziękował(a): Ada, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 31 Sty 2020 15:02 #690354

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Ela, przepraszam, ale nie wymienię teraz wszystkich. Niektóre mają strasznie długie nazwy :) O części była już mowa przy okazji nasion od Galki, z Babuszkami włącznie. W ubiegłym roku napisałem, że założę hodowlę Bizonów no to ją zakładam. Będzie czarny, pomarańczowy, żółty i cukrowy. Będzie też 10 odmian z Kotliny Minusińskiej. Z całej, nie tylko z samego Minusińska. Trochę odmian powtarzam, bo albo dostałem oryginalne nasiona, albo zostało mi ich już niewiele. Na pewno wszystkie nazwy przewiną się w relacjach z uprawy.
Ostatnio zmieniany: 31 Sty 2020 15:04 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Jaedda, aga, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 31 Sty 2020 15:15 #690357

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Klakierowa, oficjalnie nie kupisz na żadnej. Pytałem w kilku firmach nasienniczych, ukraińskich i rosyjskich, i za każdym razem spotykałem się z odmową. Nie wysyłają nasion za granicę. Pozostają prywatne kanały, bo ogrodnik z ogrodnikiem zawsze się dogadają. No prawie zawsze.
Ostatnio zmieniany: 31 Sty 2020 15:19 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Armasza, bietkae, Pestka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory odmian ze Wschodu - opis, uprawa, zastosowanie 01 Lut 2020 14:05 #690587

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Klakierowa, chciałbym jeszcze uściślić. Pisząc o ścianie wschodniej chodziło Ci o wschodnią granicę Polski czy Unii Europejskiej? Bo jeśli o to pierwsze, to za naszą wschodnią granicą możesz kupić rosyjskie nasiona np. w estońskim Seemnemaailm.

seemnemaailm.ee/en/

Problem w tym, że płacisz tam w euro i przepłacasz trzykrotnie albo i lepiej. Co do samej płatności, to jeśli masz konto PayPal, to nie ma z tym najmniejszego problemu.
Natomiast w Rosji PayPal jest sporadycznym przypadkiem, bardziej rozpowszechniony jest Western Union.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.781 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum