TEMAT: PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 06 Sty 2023 12:02 #820077

  • Gaja
  • Gaja's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 47
  • Otrzymane dziękuję: 233
W ubiegłym sezonie zacząłem przygodę z uprawa papryki. Postanowiłem zasadzić 3-4 krzaczki ostrej. Ośmieliłem się zamówić je na straganiki i zostałem obdarowany kilkunastoma
odmianami.
IMG_20220215_184536.jpg

Podjąłem rekawice...

IMG_20220215_184437-2.jpg


IMG_20220509_085743.jpg

Papryki rosły, nie chorowały i owocowały. Było kilkanaście odmian (po jednym krzaczku). Ostro było ale się okazało, że wolimy słodkie i tu złoty fazan oraz czerwony phyton w naszej uprawie były prawdziwym skarbem.
IMG_20220723_144924.jpg


IMG_20220723_144934.jpg


IMG_20220914_120806.jpg

Z uprawy jestem bardzo zadowolony a lekko pikantny phyton i słodki fazan będą siane i w tym roku. W tym miejscu dziękuję wszystkim forumowiczom którzy przyczynili się do mojego sukcesu. :hearts:
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2023 12:13 przez Gaja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marlenka, Pestka, JaNina, del, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala, Ewelina83, surk, Lulu


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 27 Sty 2023 11:41 #822012

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7815
Planuję odmiany papryk do sadzenia na ten rok i zastanawia mnie odmiana QUATRO żółta i czerwona , nie mogę nigdzie znaleźć informacji o niej, tzn, owszem jest opis z moje... i inne z allegro, znalazłem też opis ze wschodu, wszędzie są zdjęcia papryk luzem lub na krzaku natomiast żadnych opisów z firm nasiennych, zaczynam podejrzewać że może to być np QUADRATO D'ASTI lub inna ze zmienioną nazwą, czy koś trafił na oryginalne nasiona tej papryki?
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lilith, Marlenka, del

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 27 Sty 2023 15:13 #822026

  • Lulu
  • Lulu's Avatar
  • Online
  • Gold Boarder
  • Posty: 309
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Właśnie zaczynam przygodę z papryką. Wczoraj dotarła koperta z odmianami z targu :kiss3: . Losowo poszły już dziś na kiełkowanie. .

IMG_20230127_183321.jpg



Dziękuję :hearts: Macie jakieś sugestie dotyczące odmian tych Czy lepiej wam rosły pod chmurką (u mnie mogły by być w donicy na tarasie) czy może w szklarni.
Copia
Padron
Toppepo Rosso
Arroz com pollo
Python
Pomidorowa pomarańczowa
Nn Adrian
Furilla
Corno di Toro Orange
Ontara
Criolla dr cocina
Urzej :happy4:
Pozdrawiam Patrycja.
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2023 18:37 przez Lulu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del, ewakatarzyna

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 27 Sty 2023 15:37 #822028

  • stan3c
  • stan3c's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
  • Otrzymane dziękuję: 3
Papryka jest roslina wieloletnia, wiec na jesieni wykopalem kilka krzakow swojej papryki w celu przetrzymania przez zime w domu, w wiaderkach z ziemia.
Tylko mam taki problem, ze nie wiem w jakich warunkach ja przezimowac.
Wstawilem do garazu gdzie jest temperatura 7-18 stopni w zimie i malo swiatla dziennego. Krzaki zgubily stare liscie, nowe juz wyrastaja, pojawiaja sie nawet paki kwiatowe.
Nie wiem czy to nie za wczesnie.
Pojawiaja sie tez brazowe plamy na lodygach co pewnie znaczy, ze jest jakis grzyb i trzeba by czyms opryskac. Ktos wie czym?
Kiedy na jesieni wykopac i w jakich warunkach przetrzymac krzaki papryki przez zime?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, Madziula

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 27 Sty 2023 17:12 #822042

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5686
  • Otrzymane dziękuję: 26957
Lulu wysiew o tym czasie, to raczej nie do gruntu i chyba papryka Padron nie Pardon, drobna różnica, a jednak :unsure:

stan3c trudno na "sucho" powiedzieć coś o brązowych plamach, czasami przestają być miejscowo żywozielone, bo drewnieją im stare pędy.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, Lulu

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 27 Sty 2023 18:28 #822049

  • Lulu
  • Lulu's Avatar
  • Online
  • Gold Boarder
  • Posty: 309
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Babcia Ala wrote:
Lulu wysiew o tym czasie, to raczej nie do gruntu i chyba papryka Padron nie Pardon, drobna różnica, a jednak :unsure:

stan3c
na początku będa w szklarni w donicach tak myślałam. . :whistle: . Sorki za pomyłkę już zmieniam :silly:
Pozdrawiam Patrycja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, Babcia Ala

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 27 Sty 2023 19:54 #822054

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3564
  • Otrzymane dziękuję: 30088
Patrycja jeżeli szklarnia nie jest ogrzewana,to na wysiew nasion jest za wcześnie
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Lulu

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 27 Sty 2023 21:10 #822060

  • surk
  • surk's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 508
Adamie, paprykę Quatro czerwoną i żółtą uprawiam już dwa lata. Nasiona miałem z P.D. Papryka nie sprawiała dużych problemów. W tamtym roku rozsady były bardzo ładne ale po wysadzeniu do gruntu pod zadaszenie z folii stanęły, ruszyły z kopyta dopiero po dwóch opryskach OW. Plonów dużych nie miałem ale papryki smaczne, duże. Pierwsze dojrzewały na koniec sierpnia. W tym roku mam oryginały QUADRATO D'ASTI czerwone i żółte, chcę je właśnie porównać. Pierwsze wysiewy za dwa tygodnie.
Andrzej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, zwykły chłop

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 28 Sty 2023 20:58 #822125

  • Monika1
  • Monika1's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 43
papryka1.jpg


papryka2.jpg

Również skusiłam się do przezimowania papryki, późną jesienią 2 sadzonki wykopałam ze szklarni, posadziłam w jednej doniczce (nie wierząc specjalnie że coś z tego będzie).
Miałam inwazję mszycy i trochę papryki ucierpiały, poza tym wyglądają całkiem ok, wypuszczają nowe listki i kwiaty, które obrywam.
Cały czas są w domu, w pokoju nieogrzewanym temp ok. 16,5-18,5 stopni. Za jakiś miesiąc przesadzę je do osobnych doniczek, w końcówce marca zacznę je podlewać z nawozem i zobaczymy co z tego będzie.
Monika
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2023 21:03 przez Monika1.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, Babcia Ala, Emilia, Madziula

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 28 Sty 2023 21:36 #822134

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7815
surk wrote:
Pierwsze wysiewy za dwa tygodnie.

Ubiegły rok u mnie paprykowo był słaby, również mam Quadrato d'asti, wysieję i porównamy czy są podobne do quatro. :drink1:
Ja planuję wysiew papryki na koniec lutego ale w zasadzie mogę wysiać ze dwa nasionka wcześniej może akurat szybciej dojrzeje :)
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2023 21:40 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del, ewakatarzyna, Babcia Ala

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 28 Sty 2023 21:58 #822138

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 894
  • Otrzymane dziękuję: 2945
Na ten sezon zakupiłam takie odmiany paryk:
Carmagnola Rosso
Corno Giallo
Corno Rosso
Dolce di Bergamo
Dulce Italiano
Friggitello
Giallo d'Asti
Goccia d'oro
Lombardo
Oda
Padron
Quadrato d'Asti rosso
Soroksari
Topepo Rosso
Yolo Wonder
Do tej pory jeszcze nigdy nie miałam dużej ilości owoców - zeszły rok to już całkiem był koszmar, a sadzonki jak nigdy miałam piękjne ;( W końcu znajdę odmianę co mi się uda ją uprawiać z sukcesem. Z ostrymi problemu nie mam...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del, ewakatarzyna, zwykły chłop, Emilia

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 29 Sty 2023 15:54 #822172

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 378
  • Otrzymane dziękuję: 2132
Najważniejsze w typie pochodzeniowym wspominanej wyżej odmiany jest owo d’Asti. Pozostałe zmienne elementy to przymiotniki dookreślające kształt i kolor. Nazwa odmiany często pisana jest w Internecie w ofertach handlowych w tłumaczeniu na różne języki i sugeruje odmienność poszczególnych odmian, ale zawsze kluczowe pozostaje to d’Asti.

Przygotowuje się pomału na drugą połowę lutego i poszukuję kilku dobrych i sprawdzonych rekomendacji (smak i zdolność do dojrzenia do końca sezonu w uprawie gruntowej). Jedną pewną rekomendację mam od Marzeny [Marlenki] – odmiana „Nafania”. Wysieję więc cały szczęśliwie otrzymany pakiet startowy. Utrzymam uprawianą już „Lydię”. Ale to nadal za mało.
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2023 15:55 przez Chiarodiluna.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Marlenka, ewakatarzyna

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 29 Sty 2023 16:14 #822176

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5686
  • Otrzymane dziękuję: 26957
Pawle poszukujesz papryk do konsumpcji, ale takich które w Twoich "spartańskich" warunkach dadzą rady, czy ja dobrze rozumiem?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 29 Sty 2023 17:04 #822177

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 378
  • Otrzymane dziękuję: 2132
Dokładnie tak, choć "spartańskie warunki" to może ciut za dużo powiedziane. Jestem w stanie utrzymywać sadzonki w coraz większych donicach produkcyjnych do bezpiecznej końcówki maja. Ale wredne wrześniowe języki mrozu to u mnie częsta ewentualność. Ścięło mi w tym roku wszystkie dyniowate, które mogły dojrzewać jeszcze ze 6 tygodni. Takie pogodowe pajaceum, a potem znowu ciepło.

Teoretycznie „na front wschodni” mogę rzucić w tym roku nawet sporo, ale wolałbym jednocześnie mądrze (Nafania !), a nie głupio (hiszpańska Espaniola ?). Mogę realnie użyć: Alżirskij, American Crown, d'Asti, Chocolate Beauty, Corno di Toro, Dulce de Espana, Dumas, Espaniola , Feher / Feherozon, Gigant Rosji Krasnyj // Krasnyj Velikan (czy to to samo?), Gwiazda Wschodu, Jimmy Nardello , Little Heart, Madama Butterfy, Nafania !!!, Nocera Giallo, Słonowyj Biwień, Słastiena , Striama, Sweet Banana, NN Czerwona Wczesna, Wielka Czerwona od Krecika. No, ale wszystkiego nie dam rady i nawet nie potrzeba.
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 29 Sty 2023 17:45 #822184

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5686
  • Otrzymane dziękuję: 26957
Też mam zamiar "utrzymywać sadzonki w coraz większych donicach produkcyjnych do bezpiecznej końcówki maja", ważne żeby jej nie zaniedbać, bo JaNina zawsze powtarza, że papryce nie może zdrewnieć łodyga :teach: .
Testuje odmiany papryk nadające się do mojego mikroklimatu i warunków glebowych od kilku lat i lista nadal otwarta :jeez: . Jestem w komfortowej sytuacji - warzywnik przy domu - zawsze mogę coś narzucić w razie chłodnych nocy, choć coraz bardziej mi się nie chce.Z pewnością u mnie wszystkie papryki typu blok i z grubą ścianką są najpóźniejsze i ja powoli z nich rezygnuję. Przeciętnie papryka potrzebuje ok. 80 dni zanim zacznie dojrzewać, ale jak pogoda jest do "luftu", to trzeba do tego dodać jeszcze dwa tygodnie i już mamy wrzesień. Widziałam takie zdjęcie - zagon papryki, a po obu stronach zboże i też kombinuję jak koń pod górę z czego tej papryce zrobić osłonę, bo wiatr odczuwalnie obniża temperaturę.
Z konkretnych odmian, które wymieniłeś znam tylko 3:
Feherozon - sadzę tylko dwa krzaczki, ona jest wczesna, jak dojrzała to ma pomarańczowy kolor, dojrzewa najwcześniej i zużywamy ją, gdy cała reszta ani myśli jeszcze dojrzewać.
Dumas - u mnie buduje kompaktowy krzaczek i chociaż to krótka kapia u mnie wcale taka wczesna nie jest. Uprawiałam jeszcze Striamę, ale jakoś nic o niej nie zapamiętałam.
Wiele Ci nie pomogłam, chyba najrozsądniej będzie jednego roku spróbować jedne, a drugiego powtórzyć te, które się dobrze spiszą i pozostałe do próby.
Sprawdziła się u mnie Trontarollo, mogę Ci wysłać nasiona jak chcesz, tu ją pokazywałam, najwyższa ze wszystkich i najwięcej owoców miała forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...nik-2022-2023#814881
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2023 17:55 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Marlenka, del, ewakatarzyna, Chiarodiluna, Emilia, Madziula

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 28 Lut 2023 19:13 #824534

  • Madziula
  • Madziula's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 66
  • Otrzymane dziękuję: 164
Planuje w 10-15 marca wysiać papryki, czy możecie mi napisać, jakie potrzebne są pojemniki, aby je uprawiać, do połowy maja. Czy lepiej je przesadzać, czy od razu siać w większe doniczki. Planuje na początku ustawić je na parapecie, a po jakimś czasie, w zależności od pogody wynosić na dzień na dwór lub pod folię.
Znalazłam na allegro wielodoniczki, które zmieszczą się na moich parapetach. Wielkość komórki to 6x6x6 cm. Czy takie będą ok?
Pozdrawiam
Magda
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2023 19:14 przez Madziula.
Temat został zablokowany.

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 28 Lut 2023 19:20 #824536

  • Madziula
  • Madziula's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 66
  • Otrzymane dziękuję: 164
Monika jak Twoje papryki? Fascynuje mnie opcja przezimowania papryk!!!
Monika1 wrote:
papryka1.jpg


papryka2.jpg

Również skusiłam się do przezimowania papryki, późną jesienią 2 sadzonki wykopałam ze szklarni, posadziłam w jednej doniczce (nie wierząc specjalnie że coś z tego będzie).
Miałam inwazję mszycy i trochę papryki ucierpiały, poza tym wyglądają całkiem ok, wypuszczają nowe listki i kwiaty, które obrywam.
Cały czas są w domu, w pokoju nieogrzewanym temp ok. 16,5-18,5 stopni. Za jakiś miesiąc przesadzę je do osobnych doniczek, w końcówce marca zacznę je podlewać z nawozem i zobaczymy co z tego będzie.
Pozdrawiam
Magda
Temat został zablokowany.

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 28 Lut 2023 21:18 #824555

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2063
  • Otrzymane dziękuję: 11239
Madziula wrote:
Planuje w 10-15 marca wysiać papryki, czy możecie mi napisać, jakie potrzebne są pojemniki, aby je uprawiać, do połowy maja. Czy lepiej je przesadzać, czy od razu siać w większe doniczki. Planuje na początku ustawić je na parapecie, a po jakimś czasie, w zależności od pogody wynosić na dzień na dwór lub pod folię.
Znalazłam na allegro wielodoniczki, które zmieszczą się na moich parapetach. Wielkość komórki to 6x6x6 cm. Czy takie będą ok?

:bye:

Zależy, czy to będzie siew punktowy, czy rzutowy
Docelowo pojemniki P9 powinny wystarczyć do maja.
Są różne szkoły - z reguły wystarczą 1-2 pikowania. Papryka lubi pikowanie
U mnie sprawdza się siew rzutowy i jedno pikowanie w fazie 1-2 liści właściwych do P9

:drink1:
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, JaNina, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Madziula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.610 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum