TEMAT: Mój przyszły warzywniak :)

Mój przyszły warzywniak :) 04 Mar 2018 18:22 #593504

Dzień Dobry,

Jestem początkowym ogrodnikiem w praktyce i dotyczy to ogródka warzywnego.
Chciałam skupić się zrobieniu 2 podwyższonych skrzynek warzywnych z takim podziałem jak poniżej.

Czy wybrane warzywa mogę ze sobą posadzić?
1 SKRZYNIA:
Marchewka, pietruszka, sałata, cebula, szczypiorek, koperek, rzodkiewka

2 SKRZYNIA:
Tutaj chciałam posadzić chyba tylko fasolkę szparagową i może/lub na zmianę - bób

Chciałam żeby zbiory były tylko do mojego domowego użytku i niestety nie mam pojęcia jakiej wielkości powinny mieć te skrzynie. Bardzo liczę na pomoc co do wielkości skrzynek. Chciałam warzywniak oddzielić od reszty ogrodu, dlatego też tego miejsca nie będzie jakoś super dużo. Maksymalnie to tak myślałam, żeby skrzynki zajmowały 1/1,2m x 1,5m.
Załączam wstępny projekt moich skrzynek, chciałabym mieć ścieżki żwirowe, zaprojektowałam 0,5m dla nich.
Myślicie, że taka część wydzielonego ogródka będzie wystarczająca dla moich skrzynek? Czy fasolka w takiej wielkości skrzynki będzie starczała, żeby wykarmić 3 osoby (w tym jedno dziecko) :)

Będę bardzo wdzięczna za każdą sugestię.

Pozdrawiam.


20180303_125539.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Mój przyszły warzywniak :) 04 Mar 2018 18:41 #593511

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Aniołeczku a może fasole tyczkową tam wsadzisz ? Ona idzie do góry i zawsze jej ilościowo jest więcej niż fasoli normalnej.Zajrzyj jeszcze do wątków w warzywniaku - może zawarte informacje Ci pomogą.

Mój przyszły warzywniak :) 04 Mar 2018 19:27 #593528

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Jest watek o uprawach w skrzyniach przeglądnij go sobie forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...rzywnik-w-skrzyniach
Wszystkie warzywa jakie tutaj proponujesz mają krótki okres wegetacji. Szkoda by skrzynie stały puste lipiec , sierpień, więc pomysł o papryce i pomidorach, bakłażanach cukini. Wcale te warzywa nie sa trudne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek

Mój przyszły warzywniak :) 04 Mar 2018 21:51 #593571

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Aniołku! Z warzywnikiem to jest tak, że ile by go nie było to zawsze jest za mało :) Ale jak się nie ma co się lubi, to trzeba sobie i w dwóch skrzynkach poradzić.
Fasolka z jednej skrzynki dla 3 osób powinna wystarczyć. Ale przy małym warzywniku lepiej, jak radzi Kasia posadzić tyczną szparagową. A zaoszczędzone miejsce możesz przeznaczyć na 2-3 krzaki pomidorów koktajlowych wysokich, kilka sztuk porów i selerów. Pory i selery można skubać po listku do zup dla dziecka. A pomidorki to dla dziecka dodatkowa frajda, kiedy może sobie samo zrywać takie nagrzane słońcem owoce. Proponuję odmiany o słodkich owocach np. Cytrynek groniasty, Sungold lub Black Cherry. Spokojnie jeszcze zdążysz sobie wyhodować rozsadę, bo pomidory sieje się w drugiej połowie marca. Sałatę i rzodkiewkę możesz uprawiać jako przedplon i poplon przed fasolką. Dodatkowo możesz też tak uprawiać szpinak. Z rozsady zdąży urosnąć. A nawet jeśli nie, to zbierzesz jako "baby leaf" do sałatek. Poleciłabym bym Ci też jeden rządek rukoli. Też świetny dodatek do sałatek a rośnie bezproblemowo nawet na słabej glebie. No i ze 2 krzaczki bazylii i oregano.
A nasiona koperku sugeruję rozrzucić dowolnie w skrzynce po posianiu marchwi i pietruszki. Tak lepiej wschodzi.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2018 21:55 przez Betula.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.294 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum