TEMAT: Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko.

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 01 Mar 2024 09:43 #852014

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1776
  • Otrzymane dziękuję: 12292
Za co? Chyba za wszystko :)

Na chwilę obecną mam 170 odmian dwarfów z Dwarf Tomato Project, w tym 156 z oficjalnie wydanych i 14 nieoficjalnych - inne, "nieprojektowe" też posiadam :)

Uprawiam także "normalne" wysokie odmiany, w szklarni. Dwarfy za to opanowały u mnie grunt :)
pozdrawiam,
Tomek


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 01 Mar 2024 17:49 #852045

  • Ewaewa
  • Ewaewa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 154
Tomek a posiadasz taką top 10 dwarfów która musi co roku zagości w Twoim warzywniaku?
Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 01 Mar 2024 23:45 #852077

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1776
  • Otrzymane dziękuję: 12292
Nie mogę zabierać Ci radości próbowania, testowania, porównywania ... :rotfl1:
A tak na poważnie, to nie da rady takiej 10 zebrać. Każdy lubi coś innego. Mogę jedynie podpowiedzieć, że owoce odmian żółtych są słodsze. Poczytaj wątek dwarfowy na naszym forum oraz analogiczny wątek u naszych sąsiadów. Korzystając z wujka google "tłumacza" (chyba że jesteś native :) ) możesz poszaleć na tomatoville.com - źródle całego projektu dwarfów.
Może Ci też pomóc stronka Victoryseeds.com, która jest "bazą" projektu - możesz ustawić sobie filtr "best-selling" lub "featured" - będzie to jakieś wskazanie, które odmiany są chodliwe
victoryseeds.com/collections/dwarf-tomat...sort_by=best-selling

PS. Jeżeli to będzie za mało to proponuję kontakt z założycielami całego projektu - Craigiem i Patriną. Naprawdę "nie gryzą" i służą swoją wiedzą.
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Armasza, Marlenka, jagodka27, Prządka, ewakatarzyna, Bobka, MagSta, Emilia, Ewaewa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 02 Mar 2024 21:45 #852134

  • Ewaewa
  • Ewaewa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 154
Dziękuję za polecenie stron, na pewno je poczytam. A co do odmian po prostu byłam ciekawa czy masz żelazna,, 10,, której nie może u Ciebie zabraknąć :-)
W tym roku planuje sporo nowości ale same wysokie. Na drugi rok przetestuje dwarfy,bo nie ukrywam że Twoje wpisy i opisy mnie zachęciły by je spróbować :-)
Ewa
Ostatnio zmieniany: 02 Mar 2024 21:48 przez Ewaewa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, jagodka27, del, Prządka, ewakatarzyna, Bobka

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 04 Mar 2024 20:32 #852278

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2676
  • Otrzymane dziękuję: 17633
Dostałam od Tomka del pakiecik nowych dwarfów. :hearts:
Dziś wysiałam 10 odmian przeznaczonych do wysadzenia w tunelu. Wybrałam takie odmiany.

Dwarf Beastly Yellow Heart
Dwarf Gramma Elsie
Dwarf Great Scott
Dwarf Harmonic Convergence
Dwarf Howard's Railroad
Dwarf Irma's High
Dwarf Kip's Stripes
Dwarf Phyl's Ivory Beauty
Dwarf Sandy Stripe
Dwarf Shimmering Beauty
Pozdrawiam Marzena
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2024 20:57 przez Marlenka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, bietkae, jagodka27, rybur58, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, Grzebuła, Emilia, calineczka, Ewaewa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 04 Mar 2024 21:02 #852283

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 816
  • Otrzymane dziękuję: 3120
Super :) , ciekawy jestem Dwarf Shimmering Beauty, te kolory w środku, podobne jak u Ananas Noire mam wrażenie, którego mam w planach na ten sezon.
Z Dwarfów wybrałem na ten rok Tasmanian Chocolate, Uluru Ochre, sugerując się pozytywnymi opiniami.
Pozdrawiam Grześ
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, bietkae, jagodka27, rybur58, del, ewakatarzyna, Bobka, Emilia, calineczka

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 04 Mar 2024 22:51 #852289

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 687
  • Otrzymane dziękuję: 3792
Również dzisiaj otrzymałam nasionka od dela i przed chwilą skończyłam wysiewać "komplecik" 19 dwarfów + dwie odmiany wysokie variegaty :)
Jeszcze raz bardzo dziękuję :flower1:
Pozdrawiam
Emilia
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, Bobka, Grzebuła

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 05 Mar 2024 08:42 #852299

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2676
  • Otrzymane dziękuję: 17633
Mam jeszcze 6 dwarfów wyłożonych do kiełkowania 6 stycznia. Chwilę im zeszło zanim wykiełokowały. Nie są za duże, ale rosną bez żadnego doświetlania a słońca jak na lekarstwo.

Blazing Beauty
IMG_20240305_082116.jpg


Snakebite
IMG_20240305_082138.jpg


Sweet Scarlet
IMG_20240305_082202.jpg


IMG_20240305_084443.jpg
Pozdrawiam Marzena
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2024 08:48 przez Marlenka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jenny, Armasza, bietkae, jagodka27, rybur58, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, Grzebuła, Emilia, calineczka

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 05 Mar 2024 08:52 #852301

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 687
  • Otrzymane dziękuję: 3792
Marlenko - miło jest nacieszyć oczy takimi pięknymi, sporymi już dwarfami :hearts:

W uzupełnieniu przesyłam listę co tam wczoraj wysiałam :) :garden1:
Dwarf Harmonic Convergence
Dwarf Ann's Dusky Rose Plum
Dwarf Poppy's Pink
Dwarf Flashy Ace
Dwarf Gold and Green Cherry
Dwarf Great Scott
Dwarf Shimmering Beauty
Dwarf Sara's Olalla Emerald
Dwarf Sandy Stripe
Dwarf Phyl's Ivory Beauty
Dwarf Mocha's Plum
Dwarf Irma's Highland
Dwarf Howard's Railroad
Dwarf Green Goose Egg
Dwarf Gramma Elsie
Dwarf Betty's Smile
Dwarf Allie's July
Dwarf Kip's Stripes
Dwarf Salsa
Rufus Rainbow
Polish Bling
Pozdrawiam
Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 05 Mar 2024 20:27 #852371

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2676
  • Otrzymane dziękuję: 17633
Emilko, co roku obiecuję sobie że nie będę tak wcześnie wysiewać bo to tylko kłopot z wyciąganiem się rozsady, jeśli się nie doświetla. W tym roku podkusiło mnie wysiać dwarfy.
Nie są jakieś duże jak na swój wiek, ale przynajmniej nie powyciągane.
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Jenny, Armasza, jagodka27, rybur58, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, Grzebuła, Emilia, calineczka

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 08 Mar 2024 18:17 #852606

  • magdalkaj
  • magdalkaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 221
  • Otrzymane dziękuję: 837
Do mnie też dotarła przesyłka z nasionkami od Tomka del :woohoo: :fly: bardzo dziękuję . Wysieję wszystkie odmiany :)
Pozdrawiam Magda
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Bobka, Grzebuła, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 08 Mar 2024 20:58 #852619

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1776
  • Otrzymane dziękuję: 12292
Tak jak pisałem wcześniej, jeszcze jedna odmiana była załatwiana. Całą logistykę z Chorwacją ogarnęła @Emilia :bravo:
Do kolekcji doszła odmiana, która jeszcze nie jest oficjalnie wydana w ramach projektu

Dwarf Chilli Chicks Wonder
croatianseeds-store.com/index.php/croati...roject-tomato-detail
+ krótki opis od Billa Minkeya
Pink-purple. 3 ft. dwarf. Regular leaf. 6-12 oz. Pink fruit. Good yields. Excellent flavor

Podsumowując, nasza forumowa kolekcja dwarfów staje się światowa :)
Ale nie składamy broni i walczymy o następne odmiany :search: :comp: :drink1:
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, ewakatarzyna, surk, Grzebuła, Emilia, lusinda, Ewaewa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 08 Mar 2024 22:12 #852625

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1776
  • Otrzymane dziękuję: 12292
Przy okazji dyskusji z @Emilią o odmianach, których jeszcze nie mamy ...
Dwarf Cache Valley
umieszczona na stronie projektu, ale jeszcze oficjalnie nie wydana
www.dwarftomatoproject.net/product/dwarf-cache-valley/
oraz u Billa Minkeya
exchange.seedsavers.org/page/listing/id/7304.189910
Okazuje się, że jest niestabilna - w zamierzeniu miała być czekolada, ale w późniejszych pokoleniach wyszła zieleń :)

Inną odmianą, która kiedyś na stronie projektu była wpisana jako przyszłościowa, ale w najnowszej edycji jej nie ma
Dwarf Liz's Teardrop
Nie mam żadnych informacji opisującej tą odmianę - dowiedziałem się u Craiga, że "Łza Krasnoludki Liz" jest także niestabilna - co ciekawe, każde kolejne pokolenie posiadało coraz mniej nasion w owocach, dochodząc do "bezpestkowca" :supr3:

Na chwilę obecną brakuje nam odmiany Clare Valley Pink wydanej przez projekt w 2019 roku - dałem ciała, bo byłem tak rozkojarzony możliwością ściągnięcia z Victoryseeds.com odmian wydanych w grudniu 2023, że o tej sierotce zapomniałem :happy3:

PS. Licznik dwarfowy to 171 odmian = 156 oficjalnych + 15 nieoficjalnych :dance:
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2024 22:12 przez del.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, jagodka27, ewakatarzyna, magdalkaj, surk, EwG, Emilia, calineczka, Ewaewa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 09 Mar 2024 06:56 #852639

  • magdalkaj
  • magdalkaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 221
  • Otrzymane dziękuję: 837
Tomek w Grecji jest Clare Valley Pink może ściągnę :)
Pozdrawiam Magda
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Emilia, calineczka

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 09 Mar 2024 07:09 #852641

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2676
  • Otrzymane dziękuję: 17633
Wczoraj pierwszy z nowych dwarfów wypuścił kiełek, to Dwarf Shimmering Beauty. Zaraz następny przegląd. :)
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, jagodka27, del, ewakatarzyna, Emilia, calineczka

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 09 Mar 2024 18:14 #852690

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1776
  • Otrzymane dziękuję: 12292
Fajnie, 4 dni i wyszedł :)

Magda, z Grecji w tym sezonie długo idą :)
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, ewakatarzyna, calineczka

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 09 Mar 2024 18:50 #852693

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 687
  • Otrzymane dziękuję: 3792
Magda doświadczona ;)
Pozdrawiam
Emilia
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2024 19:23 przez Emilia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del, ewakatarzyna, magdalkaj, calineczka

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 10 Mar 2024 08:03 #852734

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2676
  • Otrzymane dziękuję: 17633
Wczoraj wykiełkował jeszcze jeden dwarf, ale już wszystkie poszły do ziemi.
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, del, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.685 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum