TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Lip 2023 16:20 #837950

  • seebbek
  • seebbek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 59
  • Otrzymane dziękuję: 18
Ja bym jeden rok odpuścił i wsadził pomidory do donic.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Lip 2023 19:46 #837966

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
majmaj wrote:
Cześć.
Uprawiam od 7 lat pomidory w tunelu, niestety nie mam możliwości zmiany miejsca.
Generalnie chce po takim czasie poprawić glebę. Co dwa lata daje obornik koński i na bieżąco nawożenie w trakcie sezonu. Co roku walczę z brunatna. Plan mam taki.
Na jesień odkażać tunel siarka.
Następnie obornik bydlęcy, rosahumus, wiosna poplon.
Przed wysadzeniem pomidorów analiza gleby.
Czy mój plan jest poprawny? Coś zmienić?

A jeden rok coś zmieni?
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lip 2023 06:44 #838025

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 481
  • Otrzymane dziękuję: 914
Przede wszystkim analiza nie przed wysadzeniem a przed nawożeniem i wtedy Pomodoro ci doradzi co i jak bo się na tym zna . Teraz to może być wszystkiego za mało albo za dużo. Analiza - poplon -nawożenie zgodne z wytycznymi i wszystko będzie rosło.
Staszek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, majmaj, Bety007

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lip 2023 08:50 #838044

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
Tak zrobię, dziękuję.

A tak teoretycznie jeden rok jak odpuszczę uprawę w tym miejscu to poprawi to coś sytuację glebową?
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1
Ostatnio zmieniany: 13 Lip 2023 08:53 przez majmaj.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lip 2023 09:00 #838047

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 481
  • Otrzymane dziękuję: 914
Nic nie jest obojętne zależy tylko czy opłacalne .
Staszek
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lip 2023 11:22 #838066

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50928
Wszystko zależy od składu gleby. Jeśli jest zasolona, to może to tylko pogłębić problem. Azot zostanie wypłukany i aby wznowić uprawę trzeba go uzupełnić, co ponownie zasoli glebę.
Jeśli gleba jest zasolona wysiać poplon , może nawet dwukronie, by zostały przejedzone nadwyżki składników. Poplonu nie przekopywać lecz skosić i dać na kompost.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): majmaj, del

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lip 2023 11:55 #838068

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
Dzięki, na jesień po zakończeniu uprawy przekopie tunel pobiorę próbki i analiza. Potem działam dalej.
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Sie 2023 11:57 #839887

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 798
  • Otrzymane dziękuję: 3043
Pomodoro,znajdziesz czas, poradzisz? :teach:Grzebuła wrote:
otwarta gleba


IMG_20230421_153659.jpg

Jaki rodzaj wapna powinienem użyć w moich kompostownikach przy moim pH ziemi 6,21 w H2O i magnezie 60 mg/l i wapniu 454 Mg/l, dolomit czy wapno budowlane? :blink:
Choć w tym momencie wartości mogą być inne po tym jak na wiosnę dałem saletrę wapniową 0.6 kg na 10m2 i użyłem obornik rzędowo pod pomidory i cukinie dynie, tak jak mi rozpisałeś oraz podlewałem skrupulatnie wodą z sieci do tej pory, która ma wartości rzędu około 7,2 pH +/- 7,5 pH, ale dawno nie sprawdzałem, a co śmieszne firma wodociągowa nie podaje miejsc pobrania próbek dla wyników badań od pół roku :supr3: . Mógłbym przedzwonić dopytać dlaczego tego nie robi.

Mam póki co pod ręką do bielenia drzew 2kg.

A druga kwestia, czy ważymy wcześniej wapno, czy sypiemy na oko tak by przykryć warstwę, później dorzucamy następną warstwę kompostu, aż pokryje się wapno i znowu sypiemy wapnem, aż do utworzenia ostatniej warstwy kompostu? :idea2:
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2023 12:03 przez Grzebuła.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Sie 2023 13:21 #839892

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50928
Przede wszystkim podaj mi kategorię gleby, ciężka czy lekka. Od tego zależy potrzeba wapnowania i ilość wapnia. Jeżeli się okaże, że wapnowanie jest zbędne pozostanie tylko używanie saletry wapniowej i ew. siarczanu magnezu.


2rcxxy1-jpg-4.jpg
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Sie 2023 13:27 #839894

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 798
  • Otrzymane dziękuję: 3043
Lekka , przepuszczalna. Brat to nawet komentował, że po co tam się bawię w "popiele" :rotfl1: .
Pojawiła mi się zgnilizna wierzchołkowa na trzech odmianach z 15, kiedy był okres suszy, możliwe, że nie dopilnowałem wilgotności ziemi, lub odmiany były bardzo wraźliwe.
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2023 13:33 przez Grzebuła.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Sie 2023 13:55 #839901

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50928
No to widzisz, że wapnowanie jest zbędne. Wiosną do uzupełniania azotu i wapnia używaj saletry wapniowej. Jeżeli używasz kompostu i obornika, to nawożenie magnezem w zasadzie tylko interwencyjne poprzez oprysk.
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2023 13:56 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzebuła

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Sie 2023 14:42 #839904

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 798
  • Otrzymane dziękuję: 3043
Rozumiem, a możesz odnieść się do wapnowania kompostownika ? Nie wiem w jakiej ilości go używać, mam pod ręką 2 kg do bielenia drzew, jak wyczytałem to jest to samo wapno co budowlane, ale ile mogę go użyć? Czy sypać na oko by zabielić warstwę, a później kolejna warstwa kilka centymetrów kompostu i tak na zmianę? Używać go można od razu przy tworzeniu pryzmy?
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2023 14:44 przez Grzebuła.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Sie 2023 20:48 #839933

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50928
Coś Ty się tak uparł na przesypywanie kompostu wapnem, i to akurat najbardziej reaktywną jego formą - wodorotlenkiem wapnia ?. Jeśli chcesz przyspieszyć rozkłąd kompostu, to przelewaj warstwy roztworem saletry wapniowej tej samej, którą zalecałem do nawożenia wiosną .
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Sie 2023 21:41 #839941

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 798
  • Otrzymane dziękuję: 3043
Ja myślałem do tej pory, że przesypujemy wapnem kompost, by go odkwasić , a teraz dopiero sprawdziłem :hammer: , że standardowo kompost jest blisko obojętnemu pH, zależnie od kompostowanego materiału. Nie wiem skąd te moje przekonanie było.
Nie mam problemu z dojrzewaniem swojego kompostu, bo dzisiaj tegoroczny sprawdziłem i w większości jest przerobiony, dżdżownice pracują. Drugi kompostownik obróciłem, podlałem wodą i jeszcze mogę go uzupełniać.
Ale na przyszłość dobrze wiedzieć, że można przyspieszyć dojrzewanie kompostu saletrą wapniową, może się przyda gdybym kompostował zrębki czy liście dębu albo orzecha włoskiego.
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2023 21:42 przez Grzebuła.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Sie 2023 21:58 #839943

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50928
Ja większość liści nie kompostuje [ w tym liście z orzecha włoskiego ] lecz przykopuję bezpośrednio w warzywniku.


IMG_3723-3.jpg
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2023 05:10 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Sie 2023 22:38 #839944

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 798
  • Otrzymane dziękuję: 3043
A w ogóle prowadzisz jakikolwiek kompostownik?
Jeśli przekopujesz liście to również trawę z chwastami możnaby w takim razie. Te składniki zajmują już większą połowę mojej składanej pryzmy.
Ciekawe czy wpływ na kompostowanie w ziemi ma rodzaj uprawianej gleby, piaszczystej lub cięzkiej.

Nie wyrzucam do kompostownika za dużo obierków z warzyw czy owoców, bo to przerabiają kury, ale i trawę się rzuci, a nadmiar do kompostownika. Zrębek liściastych czy iglastych daje w niewielkiej ilości, albo wcale. Sporo tez jednorocznych roślin ozdobnych z donic i nie tylko z mojej działki kompostuje wraz z korzeniami. Dodaje też zaczyn w postaci obornika kurzego i kawałki szarych kartonów bez folii.
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2023 22:39 przez Grzebuła.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 04 Sie 2023 05:30 #839947

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50928
Oczywiście, że prowadzę. Oprócz liści jest jeszcze do zagospodarowania materiał z plewienia upraw i trawa z koszenia. Te są kompostowane z częścią opadłych liści.
Uważasz, że przykopywanie wiosną suchych, częściowo rozłożonych przez zimę liści, to niedobra być ?.
Muszę Cię zasmucić, bo nie mam zamiaru tego zmieniać .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Grzebuła

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 05 Wrz 2023 19:58 #842413

  • seebbek
  • seebbek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 59
  • Otrzymane dziękuję: 18
Z racji słabych plonów zaszalałem i wysłałem kilka próbek do badań:
"Sad i sad 2"- Stare sady drzewa i krzewy owocowe w poprzednim roku na zimę obłożyłem wszystkie obornikiem bydlęcym na wiosnę tego roku zastosowałem wapno magnezowe.
"Malina" i tak naprawdę truskawka nowa plantacja założona 2 lata temu przy zakładaniu zastosowałem obornik z wapnem oczywiście nie w jednym czasie, maliny ściółkuje:zrębka,korą,trawą,kartonem głownie z racji ciężkiej ziemi. Truskawka posadzona na agrotkaninie. Ogólnie wszystko praktycznie nie chce rosnąć ani owocować,krzaki malin dziwnie czerwieniały,zamierzam jeszcze coś teraz dosadzić przed wyjazdem za granice.

pomodoro Doradzisz coś jak uzdrowić tą ziemie? Stawiam 4paka ;)


badanieglebypowiekszone.jpg
Ostatnio zmieniany: 05 Wrz 2023 20:03 przez seebbek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.760 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum