TEMAT: RZODKIEWKA

RZODKIEWKA 24 Maj 2020 19:22 #711035

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7745
  • Otrzymane dziękuję: 51130
Aniu, ja wysiewałam 2.04, a do gruntu wsadzałam 16.04. taką

78E07882-2348-48DE-A781-57DEF2C7AA04.jpeg

Te mniejsze to Mino Early, której jeszcze nie kosztowałam, bo jest za mała. Ta większa, to Agata, którą już mogę podbierać. Wsadzone są stanowczo za gęsto :jeez:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2020 19:22 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

RZODKIEWKA 24 Maj 2020 19:36 #711038

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Janeczko, właściwie zbyt gęsty ( czasami tylko w naszym mniemaniu ) wysiew też ma swoje zalety.
W tym roku wysiałam rzodkiewki wprost do gruntu. Roślinki z pierwszej przerywki zaniosłam Skorupkom do zoo, drugą wykorzystałam jako zieleninę do sałatki, a kolejną ucztę stanowiły duże, zdrowe i przepyszne zgrubienia. Nic się nie zmarnowało :)
Jeśli uda mi się wyskoczyć w tygodniu na działkę, to zobaczę, jak wygląda reszta pozostawiona na grządce.

Natomiast rzodkiew stanowi dla mnie zagadkę, jako że uprawiam ją po raz pierwszy. Widzę jednak różnicę pomiędzy liśćmi odmiany Agata i Mino - ta ostatnia ma mniejsze i bardziej powycinane, jakby koronkowe. Nie liczę na żadne spektakularne wyniki uprawy, ponieważ rzadko odwiedzałam ogród, a co za tym idzie, nawożenie też kulało.

Rzodkiew - wśród sałat: to ta "rozwichrzona" główka, najmniejsza na zdjęciu, sprzed kilkunastu dni:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2020 19:55 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Agusiak, JaNina, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

RZODKIEWKA 24 Maj 2020 20:02 #711043

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1442
  • Otrzymane dziękuję: 9237
Musiałabym Wam pokazać swoje.Kończą się ,więc tego nie będzie widać,ale posiałam dość gęsto i wyszło jak wysiew gniazdowy :happy3: Wcale to rzodkiewce nie szkodzi,porosły duże i smaczne.Kiedy potrzebne,to przerywałam a reszta dalej rośnie.Teraz jeszcze chcę wysiać,ale spróbuję właśnie tak szerzej specjalnie na grządce .To tak z oszczędności miejsca. :oops:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, JaNina, ewakatarzyna, Szczypiorek

RZODKIEWKA 24 Maj 2020 20:08 #711045

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Ja też żałuję, że nie zrobiłam zdjęcia zebranych rzodkiewkowych pęczków ... pamiętam jedynie, że najbardziej smakowały mi Jutrzenka i Polanka. Świetna była też Biała - o niewielkich, kulistych zgrubieniach, soczysta, bardzo delikatna i .... słodka.
Wszystkie zdrowe, bez pustych przestrzeni i bez amatorów wewnątrz :happy:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, JaNina, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

RZODKIEWKA 24 Maj 2020 20:16 #711051

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1442
  • Otrzymane dziękuję: 9237
Nic straconego,jutro wstawię takie zdjęcie,ale nie wiem,czy będzie widać właśnie jak się zgrupowały na grządce,bo jednak trochę podjadamy.Nawet niektóre mają 3 cm średnicy,nie ma to jak dobre podlewanie z nieba.
RAPX1IT.jpg
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Betula, Agusiak, JaNina, ewakatarzyna, Szczypiorek

RZODKIEWKA 25 Maj 2020 11:14 #711156

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1442
  • Otrzymane dziękuję: 9237
21 marca wysiałam do gruntu rzodkiewkę Cherry Belle bardzo wczesną,potem jeszcze 4 kwietnia dosiałam z innej paczuszki,ale gdzieś zapodziałam nazwę.
Na zdjęciu końcówka.Nie bardzo widać,ale rosną gęsto.
rzodkiewkanagrzdce25.05.jpg

Dzisiejsza przerywka. :wink4:
rzodkiewka25.05.jpg
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Adasiowa, Armasza, Betula, pszczolka, JaNina, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop, Mirek19

RZODKIEWKA 26 Maj 2020 20:32 #711464

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7745
  • Otrzymane dziękuję: 51130
Wyrwałam sobie następną Agatę. Ta ma inaczej skręcony korzeń niż ta wczorajsza

28DD8354-C3EB-4849-9BF0-AF0C6E325239.jpeg

Ale smakuje tak samo dobrze :rotfl1:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop, brodus

RZODKIEWKA 26 Maj 2020 20:43 #711468

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
A ja wysiewam rzodkiewkę ale nic z tego nie mam. Ładnie wschodzi i rośnie po czym muszę wyrwać i wyrzucić bo jest bardzo robaczywa. Czasami jak wyrywam to na korzeniu widzę małe czarne robaki (coś podobnego jak na rzepaku) a w środku piękne białe larwy.
Czym mogę to zwalczyć. Obawiam się czy coś wyjdzie mi z innych warzyw korzeniowych :(
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2020 20:43 przez brodus.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, ewakatarzyna

RZODKIEWKA 26 Maj 2020 20:43 #711469

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 7735
Ja miałem(już zjadłem, bo mało było) 4 odmiany rzodkiewek, rządki obok siebie razem z sałatą, jedna chyba była wyjątkowo smaczna bo tylko ją zjadły mi ślimaki, przyczaiłem drania, były wielkości pół centymetra i miały spiralną muszlę, małe dziadygi ale smakosze bo rzeczywiście ten rządek był najsmaczniejszy :happy4:
Mam jeszcze parę sztuk użytych jako znacznik w pietruszce i buraczkach ale pewnie będą już lekko przerośnięte jak pojadę w sobotę
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2020 08:52 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

RZODKIEWKA 27 Maj 2020 05:46 #711517

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1981
  • Otrzymane dziękuję: 14159
U mnie rzodkiewki są już do wyrwania.

Dobrze, że pojęliśmy sporo. Teraz została tylko Agata
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, anaka, ewakatarzyna, zwykły chłop

RZODKIEWKA 27 Maj 2020 06:34 #711518

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Paweł w uprawach działkowych na śmietkę (bo to ona zżera ci rzodkiewkę) najlepiej przykryć rzodkiewkę flizeliną. Od początku kwietnia do maja sa naloty muchówki śmietki. Są jakieś środki, ale przy rzodkiewce to bez sensu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, anaka, ewakatarzyna, brodus

RZODKIEWKA 27 Maj 2020 11:19 #711558

  • tomurbanowicz
  • tomurbanowicz's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 24
Ja mam problem z rzodkiewką od dłuższego czasu i za bardzo nie wiem gdzie leży przyczyna.
Próbowałem książkowo siać (nie głębiej niż 1 cm), w odpowiedniej rozstawie. Podlewanie, dbanie, chuchanie i lipna rośnie.
Zmiana lokalizacji praktycznie nic nie daje. Ziemia dobra, miejsce słoneczne. Nie nawożę.

Mam jeszcze plan cały sezon ją uprawiać przykrywając ciemną agrowłókniną na 14h - podobno jak ma za dużo światła, wszystko idzie w liście, a nie w korzeń.

Macie doświadczenia w tym temaacie?
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, ewakatarzyna

RZODKIEWKA 27 Maj 2020 11:46 #711559

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
Jestem zadowolona z tegorocznej uprawy rzodkiewek, ubiegły rok był fatalny, ten - naprawdę dobry.
Wysialiśmy 4 odmiany i wszystkie wyrosły jak trzeba. Lodowy sopel okazał się najbardziej plenny, najmniej plenna była odmiana różowa podłużna, zwykła czerwona i żółta (złota) wypadły całkiem dobrze.
Generalnie - jestem naprawdę zadowolona z tegorocznych zasiewów.
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2020 11:48 przez Black Rose.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

RZODKIEWKA 27 Maj 2020 11:50 #711560

  • tomurbanowicz
  • tomurbanowicz's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 24
Jak je dokładnie uprawiasz??

RZODKIEWKA 27 Maj 2020 11:53 #711561

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
Normalnie wysiewam do gruntu i już.
Wcześniej miałam problem z uwagi na nieprzerobione zrębki.
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

RZODKIEWKA 27 Maj 2020 11:53 #711562

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Może przyczyną rośnięcia rzodkiewki w liście jest zbyt późny termin siewu, lub gleba bogata w azot. Ja zwykle wysiewam rzodkiewkę w gruncie na początku marca, ostatni wysiew pod koniec kwietnia i tylko gdy wiosna jest chłodna stosuję kwietniowy wysiew. Często tak mi się dzieje, jak wysieje w inspekcie. Najlepiej wysiać jak najwcześniej i przykryć cienka białą włókniną, głównie dla ochrony przed pchełkami i innymi owadami.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

RZODKIEWKA 30 Maj 2020 17:50 #712092

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1981
  • Otrzymane dziękuję: 14159
W tym roku wysiałam bardzo dużo Agaty


IMG_20200530_171802.jpg


Mam zarówno z rozsady jak i siewu do gruntu i te i te rosną bardzo ładnie.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Betula, Barborka, ewakatarzyna

RZODKIEWKA 30 Maj 2020 18:09 #712095

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
tomurbanowicz wrote:
Ja mam problem z rzodkiewką od dłuższego czasu i za bardzo nie wiem gdzie leży przyczyna.

Polecam ROSSO TONDO PRECOCISSIMO 2.

Bardzo skąpa część nadziemna i nie parcieje. Uprawiam z rozsady gniazdowej. Popatrz, jakie małe listki choć już widać zgrubienie. Pozostawiłem dwa gniazda tj 6 roślinek na nasiona i chyba coś z tego będzie.


rzodkiewkanagwat-3.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.644 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum