TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych część II

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 26 Kwi 2019 21:00 #654401

  • Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 302
  • Otrzymane dziękuję: 116
Ponieważ w domu mam wodę uzdatnioną ze studni głębinowej, przywożę wodę z wodociągu o znanym składzie . Biorę na zapas bańkę 5 litrów i tyle przygotowuję pożywki . Zauważyłem po kilku dniach że woda staje się mętna . Myślałem że tak ma być , ale dziś gdy otwierałem i poczułem zapach kwaśny pomyślałem że coś jest nie tak.
Ostatnio zmieniany: 26 Kwi 2019 22:20 przez Kgolebiowski.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 08 Maj 2019 20:08 #656407

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5151
Miałam problem z ukorzenieniem sadzonek dalii. Wysadzone do doniczek z ziemią sadzonki (7) zgniły. Spróbowałam ukorzenić w perlicie. I sukces. Wszystkie 3. sadzonki się ukorzeniły.
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2019 20:08 przez Miragoral.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Keti, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 13 Maj 2019 21:05 #657305

  • scav
  • scav's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 5
Co sądzicie o badaniu PH i EC wody/pożywki za pomocą tych przyrządów? Czy przydadzą się do hodowli rozsad w perlicie ?

tdsmeter.pl/pl/p/Miernik-przewodnosci-EC3-Termometr/8
tdsmeter.pl/pl/p/Elektroniczny-Miernik-O...i-Termometr-pH-80/21

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 13 Maj 2019 21:11 #657309

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
a mnie nie chcą skiełkować dynie i cukinie
polazłem do sklepu zakupić
bo 4 razy niepowodzenie
a w zeszłym roku kiełkowały

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 13 Maj 2019 21:24 #657313

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Ja też miałem problem z cukinią, nie chciała skiełkować. Po 4 dniach się wkurzyłem i wrzuciłem nasiona do pojemnika z ziemią pozostawiając ją w foliówce. Jakie było moje zdziwienie gdy w 10 dniu zaczęła się podnosić ziemia w pojemniku, przeniosłem skiełkowaną cukinię do doniczek,dziś ma zaczątki liścia właściwego.
Pozdrawiam Jurek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 13 Maj 2019 21:27 #657314

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
mk1a wrote:
a mnie nie chcą skiełkować dynie i cukinie
polazłem do sklepu zakupić
bo 4 razy niepowodzenie
a w zeszłym roku kiełkowały

Mam nadzieję , że ta cukinia nie ode mnie.


IMG_1423-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2019 21:29 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 14 Maj 2019 13:44 #657408

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
nie nie martw się nie od ciebie :P
to moja własna może 2 lata to już za stara

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 17 Maj 2019 15:46 #657893

  • scav
  • scav's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 5
Wsadziłem wykiełkowane nasiona ogórka w podłoże do perlitu przelanego wodą zdemineralizowaną. Przygotowałem 10% roztwór magicznej siły do pomidorów 9-9-36 oraz 10% roztwór saletry wapniowej. Czy muszę jeszcze dosypać do rozwtoru magicznej siły siarczan magnezu, bo w niektórych przepisach widzę, że jest dodawany a w niektórych nie jest. Jakie dawki tych roztworów najlepiej użyć do fertygacji rozsad ogórka ?

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 19 Maj 2019 07:24 #658102

  • Pol
  • Pol's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 201
scav wrote:
Czy muszę jeszcze dosypać do rozwtoru magicznej siły siarczan magnezu
Zakładamy, że w wodzie kranowej jest dość wapnia i magnezu (dowód - kamień w czajniku). Jeżeli do podlewania używana jest woda zdemineralizowana lub deszczówka powinno się dodawać magnez i wapń.
Najczęściej zalecane jest podlewanie 0,1% roztworem nawozów, 1 gram na litr wody.
Jeżeli podlewa się na zmianę roztworem nawozów i czysta wodą to można stosować stężenie 0,2-0,3%.
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2019 07:28 przez Pol. Powód: Uzupełnienie

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 19 Maj 2019 08:02 #658106

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
scav wrote:
Wsadziłem wykiełkowane nasiona ogórka w podłoże do perlitu przelanego wodą zdemineralizowaną.

A dlaczego tylko samą wodą ?. Aby pobudzić nasiono do kiełkowania potrzebna jest woda. Podczas wchłaniania wody istotnym zjawiskiem fizycznym jakie ma miejsce na styku nasiona z podłożem jest tzw ciśnienie osmotyczne. Zależy ono od stężenia soli mineralnych w nasionku i otaczającej wodzie . Woda wędruje w kierunku środowiska o większym stężeniu soli, bo cały układ dąży do równowagi zatem , jeśli w wodzie otaczającej nasiono będzie większe stężenie soli niż w nasionku, będzie utrudnione przenikanie wody w nasiono[ długi czas kiełkowania ] lub nasiono w ogóle nie skiełkuje. Dlatego sugerowałem kiełkowanie nasion w wodzie o niskim stężeniu soli. Sytuacja się zmienia po wykiełkowaniu. Dochodzi wtedy zjawisko transpiracji tj parowanie wody z nadziemnej części rośliny, co stanowi pewnego rodzaju pompę wodną wymuszającą ruch wody w roślinie w górę.
Dlatego skiełkowane już nasiono należy umieścić w podłożu nawiezionym, bacząc jednak, by nie przekraczać tzw. stężenia hydroponicznego.
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2019 08:03 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Armasza, lucioperca, scav, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 06 Cze 2019 11:22 #661056

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Ciekawy patent, może komuś się przyda.

Czasem zachodzi potrzeba podparcia roślin, zwłaszcza niektórych rozsad, przed uszkodzeniem w czasie wiatru lub podczas przenoszenia roślin. Potrzebny taki zestaw : dwa patyczki do szaszłyków i dwa odcięte kawałeczki rurki do napojów.


IMG_1487.jpg



Patyczki składamy razem i nasuwamy rureczki w dwóch miejscach :


IMG_1488.jpg


Patyczki wbijamy w podłoże obok rośliny i rozsuwamy na żądaną długość. Do takiej podpory przywiązujemy roślinę jak pomidory, w ósemkę. Bardzo praktyczna rzecz. Ja w tym roku wzmacniam tak papryki do uprawy balkonowej. Zabezpiecza to je przed złamaniem przez wiatr. W miarę wzrostu roślin rozsuwamy tylko jeden z patyczków na żądaną wysokość.
Ostatnio zmieniany: 06 Cze 2019 11:24 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Jan4, rychu44, Adasiowa, pouder, pszczolka, hakul, Keti, ewakatarzyna, Zajel

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 06 Cze 2019 11:36 #661057

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Fajny, prosty i bardzo tani pomysł, tym bardziej, że w okresie letnim każdy coś grilluje i ma takie patyczki pod ręką, podobnie jak rurki do napojów. Poza tym przed nami wietrzny sezon, więc tym bardziej powinniśmy zadbać o nasze parapetowe/balkonowe rośliny. U mnie zawsze jest niedobór podpór, więc z pewnością skorzystam. Myślę, że warto byłoby zamieścić ten post w wątkach o uprawie doniczkowej warzyw lub chociaż odnośnik do niego.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 06 Cze 2019 11:39 #661059

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Wstawiłem ten post w wątku podpiętym na stałe , by nie zginął w tłumie. Proszę przenieść wedle uważania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 06 Cze 2019 11:47 #661060

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Zrobimy tak: ten post zostawimy tutaj ( będzie przydatny także w przyszłości, kiedy rozsady uprawiane w perlicie będą hartowane na zewnątrz - wówczas takie zabezpieczenia z pewnością się sprawdzą ), a w wątkach tematycznych wstawi się odnośnik linkowy. Dobrych wiadomości nigdzie za wiele.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, pouder

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 30 Lip 2019 07:19 #669862

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Ania-Adasiowa
U mnie, oprócz naszych testowych pomidorków ( te najmłodsze, K37/5, na pożywce z Biedronki ruszyły ze wzrostem - jestem ciekawa, czy dawka 3ml/l będzie tym razem łaskawa dla siewki, ale jest duże prawdopodobieństwo, że poprzednim razem za zejście pomidorka odpowiadam wyłącznie ja ), w perlicie ukorzeniam właśnie pelargonie i kalanchoe - perlit nasączony został wodą z polopiryną i widzę, że po niecałym tygodniu zaczęły rosnąć..

W ramach testu będą podlewane zakwaszoną kranówką, a potem włączę naszą Oazę i Biedronkowy nawóz - zobaczymy, jakie będą efekty.

Ania własnie dzisiaj będę miała szczepki pelargoni i chciałam sobie ukorzenić w perlicie bo w ubiegłym roku próbowałam w ziemi i była klapa. Mam pytanie czy ma być nawóz z Biedry czy może być Substral Balkon NPK 5-3-7
pozdrawiam Bożena

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 30 Lip 2019 07:40 #669865

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Bożenko, teraz szczepki pelargonii i begonii, po ukorzenieniu i wznowieniu wzrostu, zasilam Magiczną Siłą 36 do pomidorów. Kiedy miałam dostęp do nawozu z Biedronki ( nota bene dla pelargonii ), stosowałam go z powodzeniem. Widzę, że na oba nawozy roślinki świetnie reagują.

Tegoroczna sadzonka begonii starej odmiany:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2019 07:50 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Armasza, Miragoral, Barborka, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 02 Sie 2019 09:15 #670221

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
W perlicie udało mi się także ukorzenić z powodzeniem wierzchołkową sadzonkę rozmarynu.
Dorosłą roślinę kupiłam kiedyś na ryneczku, ale po przyniesieniu do domu szybko zaczęła zasychać i marnieć w oczach. Aby nie stracić jednego z moich ukochanych ziół, ucięłam dwa młodziutkie wierzchołki najzdrowszych pędów i wetknęłam w perlit. Po dość długim czasie zauważyłam, że podjęły wzrost, a w maju tego roku obie sadzonki dostały nowe doniczki z ziemią zmieszaną z perlitem. Uszczyknęłam wierzchołek wzrostu celem rozkrzewienia rozmarynu i wszystko wskazuje na to, że cały zabieg miał chyba sens.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rychu44, Armasza, Miragoral, pszczolka, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 22 Wrz 2019 13:48 #676490

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5151
Moje róże ukorzenione w perlicie
20190919_101508.jpg


pozdrawiam

Mirka
Pozdrawiam
Mirka
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Armasza, Keti, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.718 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum