TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2019 17:33 #665278

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Bożenko, miałam identyczny problem na kilku krzakach - dwa tygodnie temu choroba zaatakowała najniżej położone liście; usunęłam wszystkie ze zmianami ( wiele nie było ), a pomidorki opryskałam i do dzisiaj pryskam PW 20mll.
Jednak pod ręką mam Acrobat, na wszelki wypadek.

Tak wyglądała alternarioza u mnie:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2019 17:36 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bela, sierika, rozalia, Betula, Ada, Piotras, Basia Rozyczka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2019 17:58 #665281

  • Kasiaaaa
  • Kasiaaaa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 18
Na moich pomidorach od kilku tygodni co jakis czas znajduję pojedyńcze zmienione liscie, zawsze je natychmiast usuwam. Zastosowalam raz oprysk If i dwa razy PW w odstepach tyg. Wydaje mi się ze to działa korzystnie na moje pomidory. Jak często mozna robić oprysk PW? Generalnie chciałbym co jakis czas pryskac tez IF. Czy moze ktos doradzic jak często mogę stosowac te opryski. Z góry dziękuję ;) Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2019 18:34 #665290

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Generalna zasada brzmi: co 7 dni, przy czym niektóre z naszych środków możesz łączyć, np PW i HT.
Jednak podczas ataku SZW jest wskazane, aby stosować opryski OWOCÓW co 3-4 dni np. propionianem wapnia.

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, gdzie szukać oznak tej choroby, ale dla adeptów sztuki uprawy pomidorków zamieszczę przydatną, mam nadzieję, instrukcję.
Czasami wierzch pomidorka, od strony szypułki, wygląda bardzo niewinnie:



Uważnie oglądamy spód owocu, ponieważ właśnie tam zagnieżdża się sucha zgnilizna wierzchołkowa:



Wnętrze nie wygląda makabrycznie - sekcja "zwłok" ukazuje taki obraz:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2019 21:52 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2019 18:54 #665292

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Aniu jutro rano jadę na działkę i nie czekam tylko robię oprysk mam Infinito i Acrobat. Jeśli nic nie poknociłam to mam zapisane żeby dodać mocznika 5g/1l
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2019 19:11 #665298

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Nie jestem pewna, ale Infinito jest dedykowany ZZ ( i tu dajemy mocznik ), natomiast Acrobat ( 2,5g/1l cieczy do oprysku ) to typowy środek na alternariozę - i koniecznie dajemy kilka kropli płynu do naczyń.
Pryskamy suche ( !!! ) liście.
Trzymam mocno kciuki ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2019 21:21 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, rozalia, Piotras, Basia Rozyczka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2019 21:34 #665338

  • Fiwonka
  • Fiwonka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 39
Aniu, dzisiaj na mojej Aurii zauważyłam suchą zgniliznę wierzchołkową :angry: Poszło z 10 owoców :angry: :angry: :angry: Czy mogę prosić o przepis na cytrynian wapnia? Wiem, że pewnie się narażę, ale póki co nigdzie nie znalazłam receptury :oops:
Pozdrawiam, Iwonka

Ogrodowe szaleństwa Fiwonki
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2019 21:43 przez Fiwonka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2019 21:37 #665339

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Fiwonka, mk1a, Zielona, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2019 21:45 #665342

  • Fiwonka
  • Fiwonka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 39
Dziękuję ślicznie :dance: :dance: :dance:

Nie wiem dlaczego na to nie trafiłam :think: U mnie ciągle coś z pomidorami w tym roku, a nadal jestem początkująca w temacie uprawy.Przyznam, że czasem boję się zapytać o coś z obawy o falę krytyki :oops: Wiem też, że wiele tematów zostało wielokrotnie poruszonych, ale nie zawsze łatwo do nich dotrzeć mimo użycia opcji "szukaj". Jeszcze raz serdecznie dziękuję za link :)
Pozdrawiam, Iwonka

Ogrodowe szaleństwa Fiwonki
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2019 21:56 przez Fiwonka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2019 22:04 #665348

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
A co jest szybciej przyswajalne przez roślinę Propionian wapnia czy cytrynian?
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2019 22:12 #665349

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Iwonko, zauważ, że link, który podałam, odnosi się do postu z 2012r - wówczas przepis na cytrynian Ca został opublikowany. Od tamtego czasu weszły do obiegu i powszechnego użytku kolejne preparaty wapniowe, które stosujemy obecnie, m.in. PW lub zalecana także saletra wapniowa 0,5%.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fiwonka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2019 22:26 #665353

  • Fiwonka
  • Fiwonka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 39
O matko! Chyba tego nigdy nie ogarnę :oops: Już czytam dalej :) Dziękuję za pomoc :hearts:
Pozdrawiam, Iwonka

Ogrodowe szaleństwa Fiwonki
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2019 22:59 #665362

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1844
  • Otrzymane dziękuję: 6134
Na dwóch owocach zauważyłam SZW. I to nie na tych co zawsze (podłużnych),ale na okrągłych.Miałam pryskać jak co tydzień PW+saletra potasowa,ale zamiast 20ml/litr PW dałam 38 i opryskałam wszystko jak leci, skupiając się szczególnie na owocach.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Fiwonka, Adasiowa, Kajtkowa, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 28 Cze 2019 23:14 #665365

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Kajku, u mnie wystąpiła na tym okrągłym, spłaszczonym - to dwarf Uluru Ochre. Dwa lata temu miałam objawy SZW także na paprykach, więc od tamtej pory, gdy panują bardzo wysokie temperatury i susza, pryskam obligatoryjnie oba warzywa - choroba nie wybiera.

Pryskamy tylko owoce !!!

Dobrze jest także wspomóc wiązanie owoców i zapobiec opadaniu kwiatów przez oprysk z Borasolem, mniej więcej co 3 dni.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2019 23:15 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Fiwonka, Armasza, Kajtkowa, Ada, Basia Rozyczka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 08:02 #665397

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Cuor di Bue pomidor wyjątkowo podatny na SZW, Aurija przy nim to naprawdę pikuś.W czasie upałów pryskany, jak wszystkie, dwukrotnie PW 20 ml/l i dodatkowo 0,5% saletrą wapniową.Tunel cieniowany, rósł przy drzwiach i po jednej upalnej nocy zastałam taki obrazek :


20190629_073809.jpg


Ktoś niedawno wjeżdżał na ambicję Mieciowi w związku z jego uprawą.Ekspert mile widziany.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 08:54 #665413

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1844
  • Otrzymane dziękuję: 6134
ja PW opryskuję wszystko i owoce i liście.jeżeli stosuję saletrę wapniowa,a na razie jeszcze nie to wtedy tylko owoce.
Może źle robię,bo to forum tak pędzi,że nie daję rady wszystkiego czytać, bo oprócz pomidorów są inne warzywa,kwiatki,"trawka" i sadek.
I jeszcze kilka kocich tzw wolno żyjących rezydentów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, hakul, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 09:03 #665417

  • Kasiaaaa
  • Kasiaaaa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 18
Ja zrobilam trzy opryski PW. Ostatni wczoraj i tez opryskalam całe rosliny :unsure: czy to źle? czy moze mi dobra dusza powiedzieć co daje dodatek do PW saletry potaseowej? :dry:
Dziękuję Kasia
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 09:08 #665418

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
PW w stężeniu do 38ml/l opryskujemy całe rośliny, saletrą wapniową 0,5% tylko owoce.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasiaaaa, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 09:41 #665423

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Kajtkowa wrote:
Cuor di Bue pomidor wyjątkowo podatny na SZW,


Ktoś niedawno wjeżdżał na ambicję Mieciowi w związku z jego uprawą.Ekspert mile widziany.

To dziwne. Miałem go pierwszy raz w ub. roku. Glebę mam V klasy, wapnia w niej tak na styk, w ub. roku też było sucho, ale żaden owoc z 4 posiadanych krzaków nie miał SZW i do tego zero oprysków wapniem.


IMG_0854-4.jpg
Ostatnio zmieniany: 29 Cze 2019 09:43 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, sierika, Jan4, Miragoral, pszczolka, hakul, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.540 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum