TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 10:10 #665433

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Mieciu ja wysiałam nasiona oryginalne pod tą nazwą i wydaje mi się,że to coś zupełnie innego niż te na Twoim zdjęciu.Mam 2 sztuki w donicach 30l.Licho mnie bierze bo dostają wszystko czego im trzeba.Wywaliłam je na zewnątrz do lekko zacienionego miejsca.W akcie desperacji saletrą wapniową popryskałam nawet kwiatostany :evil:
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Miragoral, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 10:41 #665438

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Wyobraź sobie, że ja też miałem oryginalne nasiona.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 10:54 #665440

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Zaczekam aż dojrzeją (jeśli :evil: ), może zmienią kształt, a jeśli nie to będzie zagadka co to za czort.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 14:27 #665470

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Tego gagatka ja też mam. Mnie doprowadza do szału ilość wilków. Jakie będą owoce, nie mam pojęcia. Wiem tylko tyle, są to orginały. Ale tam też zdarzają się pomyłki. :)
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 15:15 #665474

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 7987
10 dni temu wykonałem oprysk infinito+ mocznik (zapobiegawczo). Wtedy jeszcze nie było komunikatu o ZZ, teraz już się pojawił. Posiadam curzate cu, kiedy dokonać kolejnego oprysku?
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 16:37 #665488

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Kasiaaaa wrote:
Ja zrobilam trzy opryski PW. Ostatni wczoraj i tez opryskalam całe rosliny :unsure: czy to źle? czy moze mi dobra dusza powiedzieć co daje dodatek do PW saletry potaseowej? :dry:
Dziękuję Kasia

Kasiu, jeśli stosujemy PW profilaktycznie ( zapobiegawczo na okoliczność chorób grzybowych ), stosujemy stężenie 10-20 ml/l i opryskujemy całe krzaki, dokładnie, ponieważ jest to preparat o działaniu powierzchniowym.
Jeżeli opryskujemy w celu zapobiegania SZW, opryskujemy wyłącznie owoce, w stężeniu 38 ml/l. Wapń nie potrafi "wędrować" w roślinie i dlatego musimy dostarczyć go w miejsce docelowe, czyli do pomidorków.

Saletra potasowa ma za zadanie dostarczyć roślinie potasu - odpowiedzialnego za owocowanie.
Możesz stosować samą saletrę Ca w dawce 5g/l ( czyli 0,5% ) w oprysku.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Kasiaaaa, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 16:40 #665490

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 938
  • Otrzymane dziękuję: 4327
Znalazłem pierwsze owoce z szw na Opałce i to na dolnym gronie . :cry2: PW - dostały wszystkie . :drink1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Ada, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 16:41 #665491

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Paweł, jeżeli komunikat jest aktywny, a oprysk profilaktyczny zrobiłeś 10 dni temu i chcesz zastosować kolejny, to możesz wykonać już teraz.
Stosując Curzate Cu nie dodajesz mocznika.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): najemnik, Ada, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 17:32 #665503

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 864
  • Otrzymane dziękuję: 5092
Też mam Cuor di Bue o kształcie serca firmy Vilmorin. Ale w internecie znalazłam tą odmianę o kształcie sakiewki.

20190629_172349.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Betula, Kajtkowa, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 29 Cze 2019 18:42 #665509

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
To chyba kolejny pomidor kiedy pod ta samą nazwą kryją się różne kształty.Tatiana tą sakiewkę opisuje pod nazwą Cuore di Bue jako "twist" Cuor di Bue chociaż obie nazwy tłumaczy się jako wołowe serce.Jednak trzeba mieć bogatą wyobraźnię, żeby taki kształt skojarzyć z jakimkolwiek sercem :supr3:
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, rozalia, Betula, Zielona, Ada, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2019 12:38 #665754

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Adasiowa wrote:
Nie jestem pewna, ale Infinito jest dedykowany ZZ ( i tu dajemy mocznik ), natomiast Acrobat ( 2,5g/1l cieczy do oprysku ) to typowy środek na alternariozę - i koniecznie dajemy kilka kropli płynu do naczyń.
Pryskamy suche ( !!! ) liście.
Trzymam mocno kciuki ...

Dzięki Aniu w sobotę opryskałam pomidory Acrobate a zarażone liście oberwałam, dzisiaj sprawdziłam i nie ma ani jednej plamki są zdrowiutkie oprysk pomógł :bravo:
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2019 21:56 #665836

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
W sobotę opryskałam owoce pomidorów saletrą wapniową, bo pojawiła się SZW. Wcześniejsze dwa opryski PW w stężeniu 38 ml/l nie dały rady i musiałam sięgnąć po saletrę. Po ilu dniach powtórzyć oprysk saletrą?
Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 01 Lip 2019 22:32 #665848

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
W ubiegłym roku SZW zaatakowała pomidory w lipcu - wówczas upał był lżejszy niż obecnie i jeden oprysk saletrą wapniową wystarczył. Myślę jednak, że w tym roku trzeba będzie wyjątkowo dokładnie obserwować owoce, także papryki i przy okazji zanotować, jakie odmiany są szczególnie podatne na tę przypadłość. Jestem przygotowana na dwukrotny oprysk, tym bardziej, że w Poznaniu pogoda jest wyjątkowo sprzyjająca - trudno przewidzieć sytuację.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, rozalia, BettyL, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Lip 2019 11:11 #665891

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Adasiowa wrote:
... Jestem przygotowana na dwukrotny oprysk, tym bardziej, że w Poznaniu pogoda jest wyjątkowo sprzyjająca - trudno przewidzieć sytuację.
A czym planujesz oprysk. :idea2:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Lip 2019 16:29 #665943

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
I znów dzisiaj pokazało mi się na tych samych pomidorach... nie jestem pewna ale wydaje mi się że to brak magnezu lub potasu,czy jednak alternarioza proszę spójrzcie fachowym okiem.

20190702_161430.jpg


20190702_161344.jpg


20190702_161229.jpg
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2019 16:34 przez bela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Lip 2019 17:44 #665947

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Jan4 wrote:
Adasiowa wrote:
... Jestem przygotowana na dwukrotny oprysk, tym bardziej, że w Poznaniu pogoda jest wyjątkowo sprzyjająca - trudno przewidzieć sytuację.
A czym planujesz oprysk. :idea2:
I jak często, jeśli można wiedzieć? Tzn. po ilu dniach kolejny oprysk?
Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Lip 2019 18:20 #665949

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Dotychczas stosowałam PW 38ml/l. Mam jednak szczególnie upartą odmianę, dwarfa Uluru Ochre. O ile wszystkie odmiany donicowe i gruntowe dobrze reagują na dawkę tego środka, to ten wymaga dodatkowej ochrony. Dlatego - z racji permanentnego upału i suszy - powzięłam decyzję o oprysku 0,5% saletrą wapniową.
Myślę, że dwukrotny zabieg w odstępie 4-5 dni powinien pomóc.

Bożenko, czy wczoraj tych zmian nie było ? Tak zrozumiałam Twój post z dn. 1 lipca.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, rychu44, BettyL, Jaedda, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Lip 2019 18:40 #665956

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Ania wczoraj byłam rano i nic nie było bo specjalnie sprawdzałam a dzisiaj już się pokazują i to na tych samych krzakach co były wcześniej,na pozostałych krzakach nie ma żadnych zmian. Dlatego tak pomyślałam że to bardziej wygląda na niedobór niż chorobę.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.710 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum