TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Lip 2019 19:29 #665966

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Bożenko, no właśnie - u mnie była ewidentna alternarioza ( koncentryczne plamy ) - też na jednym krzaku. Na kilku innych znalazłam pojedyncze liście z jedną, dwiema zmianami typowo chorobowymi.
Natomiast na liściach wspomnianego wyżej krzaka, oprócz pierścieni były też plamy identyczne jak u Twoich pomidorków.
Wszystkie zmienione liście usunęłam prysnęłam Acrobatem i za kilka dni zobaczę, jak zadziałał.
W odwodzie mam roztwór siarczanu magnezu.
Przepraszam, ale nie pomogę w ustaleniu, czy jest to niedobór i ewentualnie czego.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Ada, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 02 Lip 2019 20:45 #665973

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Doniczkowe azteki parę dni temu coś klapły więc je zaczęłam podlewać częściej. Teraz wyglądają jeszcze gorzej:

IMAG3778.jpg


IMAG3782.jpg


IMAG3781.jpg


Przelałam? Coś gorszego?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ada, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 08:51 #666035

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Kajtkowa wrote:

Ktoś niedawno wjeżdżał na ambicję Mieciowi w związku z jego uprawą.Ekspert mile widziany.

Wygląda na to Elżuniu, że "ekspertów" wymiotło ...
Zawsze powtarzałam, że nie ilość, tylko jakość :idea1:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, rychu44, Kajtkowa, Renia, Ada, Jaedda, JaNina, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 11:01 #666041

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7049
bela Jak dla mnie to brak magnezu i dodatkowo jeszcze fosforu. Nie zrobiły się u Ciebie jakieś zimniejsze noce?

Jedda Przelane i głodne.
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 03 Lip 2019 16:17 przez Bobej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, patrycja, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 17:31 #666082

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Jaedda wrote:
Doniczkowe azteki parę dni temu coś klapły więc je zaczęłam podlewać częściej. Teraz wyglądają jeszcze gorzej:
Przelałam? Coś gorszego?

Jaedda, w jakich okolicznościach Azteki zaczęły niedomagać ? Czy więdnięcie było związane tylko z upałem ?
Rozumiem, że pozostałe pomidorki sprawują się dobrze.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 18:26 #666095

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Wyglądało to jak efekt upału. Były przywiednięte, ale kwitły i owocowały. Mszyc już dawno nie ma. Zaczęłam więcej podlewać i wtedy zaczęły żółknąć. Dotyczy to też dolnych liści. Rosną w ziemi z biedronki plus odrobinę nawozu z owczej wełny od 10 maja.

Przystopuje podlewanie.

Dwarf i Lime green salad grzecznie rosną. W tej samej skrzynce mam jeszcze lwie paszcze i papryki które jak na razie nic nie trapi.
Ostatnio zmieniany: 03 Lip 2019 18:30 przez Jaedda.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 18:37 #666097

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Zapytałam dlatego, ponieważ zdarzyło mi się kiedyś zbyt szczodrze podlać raz czy dwa rośliny w donicach, które na skutek upału wydały mi się umierające. Efekt był taki, że "zalałam" podłoże, a korzenie poddusiły się i przestały funkcjonować. Usunęłam wówczas zamarłe fragmenty, zaprzestałam podlewania, a podczas upału przenosiłam donice w zacienione miejsce, aby pozwolić roślince zregenerować się.
Mam nadzieję, że Twoje Azteki wrócą do poprzedniej kondycji. Jeśli nie ( odpukać ) - można zrobić "sekcję" łodygi na styku z podłożem i korzeniami, aby zobaczyć stan wiązek przewodzących.
Trzymam mocno kciuki za rekonwalescencję pomidorków :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 18:42 #666098

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Dziękuję Aniu.
Na łodydze pojawiły się takie pryszcze:

IMAG3786.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 18:50 #666100

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
O widzisz ... miałam identyczną sytuację dwa lata temu właśnie na łodygach pomidorowych, a z tego, co pamiętam, zjawisko to nosi nazwę oedemy i występuje podczas dużej wilgotności i dobowych różnic temperatur.
Ale ( !!! ) piszę to jedynie z własnego doświadczenia, być może się mylę.
Usunęłabym tylko zeschnięte liście, ponieważ mogą stanowić źródło infekcji chorobą grzybową, a po co fundować pomidorkom dodatkową "atrakcję" :)
Dodam tylko, że moim pomidorom udało się wyjść cało z oedemy, więc Twoim też się uda. Będzie dobrze ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 18:58 #666102

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Aniu jeszcze raz dziękuję. Jest nadzieja :) Robię porządek z liściami.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 19:07 #666103

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Nadzieja jest ZAWSZE i wbrew obiegowej opinii, NIE JEST matką głupich.
Czy oprócz nawozu z owczej wełny masz coś pod łapką ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 19:34 #666106

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Florowit do papryk i pomidorów, siarczan magnezu, propionian wapnia i granulowany obornik kurzy ( to ostanie to akurat prezent urodzinowy był :happy4: )
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 19:44 #666107

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Tak sobie myślę, że byłoby dobrze zrobić wzmacniający oprysk z PW - jako że chwilowo podłoże i korzenie powinny odpocząć od wody i nawozów.
Nie stosowałam nigdy Florowitu do nawożenia dolistnego ( a jedynie MS lub saletry ), ale mam nadzieję, że pomogą osoby, które z takich oprysków korzystały.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, Jaedda, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 20:06 #666110

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Używam Florovitu uniwersalnego do nawożenia dolistnego winorośli.Jednak ten do papryk i pomidorów jest chyba tylko do podlewania.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Jaedda

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 20:09 #666111

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Dziękuję Wam bardzo. Opryskam w takim razie PW.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 22:06 #666128

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Bobej wrote:
bela Jak dla mnie to brak magnezu i dodatkowo jeszcze fosforu. Nie zrobiły się u Ciebie jakieś zimniejsze noce?
Własnie dzisiaj zrobiłam oprysk magnezem i oberwałam liście,ale tylko na tych krzakach co były zmiany. Fosforowych zmian nie zauważyłam,a dopiero wczorajsza noc była chłodniejsza bo 16*C.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 03 Lip 2019 23:46 #666133

  • Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 241
  • Otrzymane dziękuję: 192
Witajcie,
Co polecacie na szarą pleśń ? Najpierw infekcja pokazała się na kwiatach, poszło Signum w zalecanej dawce. Nic... Poszła druga porcja Signum nadal nic... Dwa grona kwiatów odpadły... Co gorsza teraz choroba zaczyna się już pojawiać na liściach i co gorsza łodygach. Myślę o tym by jutro opryskać Topsinem? Może macie coś lepszego ? Co robić jak radzić sobie z tą chorobą ? :<
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 04 Lip 2019 06:54 #666147

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Być może przeoczyłeś post z 30 czerwca w wątku pomidorowym, w którym o to pytałeś :)
Jeśli to faktycznie szara pleśń.

Adasiowa wrote:
Polecam Topsin, ale zerknij jeszcze tutaj:

ochronaroslin.agro.pl/index.php?page=szu...&keywords=&offset=10
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 04 Lip 2019 08:08 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Slomek, anaka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.572 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum