TEMAT: Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 27 Lis 2021 21:33 #783310

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1767
  • Otrzymane dziękuję: 12240
Marlenka wrote:
Andrzejku, to przedostatnie zdanie to chyba nie do końca prawda. :jeez:
Może jego kobitka to też Marzena :happy3:
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, renons


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 27 Lis 2021 22:43 #783313

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1992
  • Otrzymane dziękuję: 11363
Alu a może wnukom smakowałby winogronek K/14/1 tyle, że dość późny. U mnie w tym roku oskubały go kilka razy dzieci siostrzenicy.
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 27 Lis 2021 23:04 #783314

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5673
  • Otrzymane dziękuję: 26854
Dziękuję pięknie WSZYSTKIM :thanks: coś wybrałam (Elu właśnie K/14/1 też zamówiłam zamierzam go wcześnie wysiać). Mam tak jak Jędruś, nie umiem się zdecydować :club2: , normalnie jak panna w ciąży. Spróbowałabym więcej, ale - zabrzmi jak własny wątek Iki - gdzie by to upchnąć :jeez:.

Mogę polecić pomidor Idyll, smaczny, słodki, owoce wielkości Koralika, ale smakiem Koralikowi do niego daleko i więcej owoców w gronach, bardziej uporządkowanie rośnie. Ma długie międzywęźla, dość mocno rośnie w górę, ale jest szczupły, wybacza ogrodnikowi i za nic ma brzydką pogodę, mam go w szklarni w doniczkowej wersji po teraz, ale już nie dojrzewają pomidorki, muszę go jutro obrać, albo wnieść go do domu i spróbować na parapet go dać?

Inny to pomidor Dalteo i smakował mi Brown Berry, nie pękał tak jak mi do tej pory pękał Black Cherry. Na pękanie jedyna rada, podlewać codziennie, ale to pod szopką tylko jest możliwe, bo tamtędy codziennie przechodzę i beczka z deszczówką stoi.
Yellow Pear nigdy więcej, nadużył w tym roku ostatecznie mojej cierpliwości i dobrego serca.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 27 Lis 2021 23:15 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Marlenka, Miragoral, bietkae, Pestka, Jaedda, rybur58, del, Prządka, ewakatarzyna, renons

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 27 Lis 2021 23:08 #783317

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1767
  • Otrzymane dziękuję: 12240
Babcia Ala wrote:
Dziękuję pięknie WSZYSTKIM :thanks: coś wybrałam. Mam tak jak Jędruś, nie umiem się zdecydować :club2: , normalnie jak panna w ciąży. Spróbowałabym więcej, ale - zabrzmi jak własny wątek Iki - gdzie by to upchnąć :jeez:
się popieści i się zmieści - w tym sezonie wpychałem 5L doniczki gdzie popadnie.

bietkae wrote:
Alu a może wnukom smakowałby winogronek K/14/1 tyle, że dość późny. U mnie w tym roku oskubały go kilka razy dzieci siostrzenicy.
Organoleptycznie, starszy brat megaron jest smaczniejszy - odnośnie terminu dojrzewania się nie wypowiem.
Powtórzę wcześniejszy wpis - Cytrynek Groniasty robi robotę. I ewentualnie Dancing with Smurfs.
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Marlenka, Miragoral, bietkae, Pestka, Jaedda, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 28 Lis 2021 08:46 #783326

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 7671
W tym roku miałam Perłę Małopolski ale raczej mnie rozczarowała. Może dlatego że w doniczkach pod zadaszeniem. Gron nie miał za dużo. Owoce owszem ładne,błyszczące,raczej dość późne u mnie.
Smaku nabierały dopiero jak sobie poleżakowały w dojrzewalni.
Moja córka była zadowolona z Megagrona chociaż późno urósł po perturbacjach z sadzonki wierzchołkowej.
Ostatnio zmieniany: 28 Lis 2021 08:48 przez jagodka27.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Marlenka, Miragoral, bietkae, rybur58, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 28 Lis 2021 09:16 #783328

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6161
Megagron jest świetnym pomidorem, ale u mnie grona kwiatowe piękne a zawiązanych owoców w porównaniu z tym niestety malutko.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Miragoral, bietkae, Campanula, del, ewakatarzyna

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 28 Lis 2021 09:52 #783335

  • renons
  • renons's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1974
del wrote:
Może jego kobitka to też Marzena :happy3:
Byłeś blisko... Marzenie ;)
Życzę miłego dnia... Jędruś ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, del, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 28 Lis 2021 11:36 #783357

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1992
  • Otrzymane dziękuję: 11363
Kaja megagron to inny pomidor niż winogronek zarówno w kształcie gron jak i owoców.
Winogronek ma miliony małych, słodkich owoców, owocuje obficie do przymrozków, nie za bardzo boi się zimna, można go wysadzić wcześnie. Trochę trudno go okiełznać więc dobrze posadzić go dla ułatwienia sobie pracy np. przy płocie i do niego przywiązywać wciąż wyrastające, zaraz kwitnące i owocujące wilki. W tm roku winogronka posadziłam przy solidnej i wysokiej rurze a i tak musiałam podwiązywać nowymi sznurkami bo ciągle coś wychodziło i zwisało do ziemi. Winogronka wykopałam z ziemi jako ostatniego w końcu września lub na początku października.
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 28 Lis 2021 13:09 przez bietkae. Powód: poprawiono stylistykę wypowiedzi
Temat został zablokowany.

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 29 Lis 2021 09:56 #783498

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Czy możecie polecić ze dwie wczesne i smaczne odmiany czerwone lub malinowe do tunelu? Może coś zza wschodniej granicy? :thanks:
Edyta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 29 Lis 2021 15:22 #783531

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1992
  • Otrzymane dziękuję: 11363
Edytko tak na szybko z wczesnych to: Abruzzo ( ten jest włoski ale dobrze u nas owocuje ), Batjania, Dikaja Roza, Puzata Chata, 100 Pudov. Może jeszcze ktoś coś doda a jeszcze średnio wczesne np. Kosmonaut Volkov, Inżyr Rozowyj, Abakańskij Rozowyj.
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Pestka, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, jaknieja

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 29 Lis 2021 21:55 #783603

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5673
  • Otrzymane dziękuję: 26854
U mnie najwcześniej bywają: Zorza Toruńska, Bawole Serce, Harzfeuer F1, Katja-samokończąca. Można też poświęcić ze dwa krzaczki i ogłowić za trzecim gronem, owoce będą szybciej dojrzewały, albo zasadź jakąś większą koktajlówkę, one są najwcześniej, no z wyjątkiem Megagrona.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Pestka, Jaedda, del, Prządka, ewakatarzyna, jaknieja

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 11 Gru 2021 17:33 #785076

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Mama kiedyś wspominała, że babcia robiła sałatkę z zielonych pomidorów, którą ona i siostra uwielbiały. Ja tego zupełnie nie pamiętam, ale chcę jej zrobić przyjemność i zaserwowac taką sałatkę. Czy możecie polecić smaczne odmiany zielonoowocowe?
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 11 Gru 2021 17:44 #785078

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 7671
Myślę że sałatka była z zielonych tzn z niedojrzałych czerwonych pomidorów. Dawniej nie było raczej odmian zielonych tylko przeważały czerwone a dodatkowo czasem malinowe. Sałatkę taką robiło się do słoików na zimę bo wszystkie pomidory jak zwykle nie zdążyły dojrzeć w sezonie. Ja takich sałatek jakoś nie jadłam.
Teraz możemy taką sałatkę faktycznie zrobić z zielonych odmian.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Prządka, ewakatarzyna

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 11 Gru 2021 18:55 #785089

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7810
pamiętam tę sałatkę, robiła ją siostra zzielonych (niedojrzałych) pomidorów, teraz nie pamięta, wyszukałem i robiłem coś takiego,dojrzała odmiana zielona chyba będzie za miękka, jak dałem takie z lekka żółte to powypadała mi galaretka, może za cienkie plasterki pokroiłem albo za dużo galaretki w odmianie :bad-idea:

IMG_20211211_185256.jpg
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2021 19:04 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Prządka, ewakatarzyna, renons, monik@

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 11 Gru 2021 20:30 #785099

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Dziękuję :) W takim razie poszukam sobie kilku zielonych odmian jako ciekawostkę, a sałatkę zrobię z niedojrzałych czerwonych, jak radzicie. Befsztyki chyba będą dobre :)

Adam, mama podczas konsultacji powiedziała, że babcia też z octem i cebulą robiła, wiec chyba to ten przepis. :hug: Ona tę sałatkę trzymała w kamiennym garnku, ale niezbyt długo, bo za szybko znikała :)
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2021 20:32 przez Prządka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 11 Gru 2021 21:37 #785112

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7810
bewsztyk, czyli duży pomidor to duży plasterek, trzeba by było ciąć jeszcze na pół, zależy w czym będzie robiona ta sałatka
chyba trzeba cofnąć się w czasie i pomyśleć jaki typ pomidorów był dawniej ewentualnie poekspeerymenrować :)

ja brałem jak leci, może dlatego niektóre się rozpadły,
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2021 21:38 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Prządka, ewakatarzyna

Pomidory - propozycje odmian na Targ 2021/2022 11 Gru 2021 22:51 #785120

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 7671
Z dzieciństwa pamiętam raczej średnie okrągłe a takie pomidorki jak bawole serce to był rarytas jeszcze nie u każdego.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Prządka, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.347 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum