TEMAT: UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2022

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2022 22 Sie 2022 20:22 #812260

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 376
  • Otrzymane dziękuję: 2118
madlen88 wrote:
Renatko czy dobrze widzę w prawym dolnym rogu Alice's Dream?
Mam na niego chrapkę ale nie udało mi się zdobyć nasion. Jak że smakiem, w szklarni czy w gruncie u Ciebie?


Smak Alice's Dream ma bardzo przyzwoity. Pomidor twardy. Nie chcę Cię zniechęcać, ale dla mnie osobiście okazał się trudny i niewdzięczny w uprawie. Mam go w szklarni i wielkiej donicy.

Przy tych samych parametrach glebowych, jakie miały zapewnione inne odmiany, wyraźnie pokazywał mi podatność na deficyty wapnia. Miał w porównaniu z innymi odmianami trudności w skutecznym wiązaniu. Ostatecznie zawiązał mało, a wczesne owoce pokazały cechy suchej zgnilizny w części przeciwległej do trzpienia. Teraz jest o tyle lepiej, że przy wciąż szczęśliwym braku ZZ jest wreszcie jakiś materiał na dość markowe nasiona.

Spuentować mogę tak - przy wspaniałej i plennej odmianie wielkoowocowej uzyskujesz nieporównywalnie więcej smacznego owocu w wadze kilogramowej. Dołożyłem takiego pomidora na fotce do porównania. To akurat Szuntukskij Wielikan.


DSCF3960.jpg



A zachwycił mnie w tym roku szczególnie Black from Tula – plenność i smak, zwłaszcza w fazie mocno dojrzałej.

A i jeszcze wydać się komuś może, że jak na Alice's Dream jest za czarny na wierzchu. Ten z powietrza, grzany przez słońce taki właśnie bywa, a ten ze szklarni, pod osłoną i z rozproszonego światła już normalniejszy i nie spękany.


DSCF4127.jpg




66busch wrote:

Montserrat - na początku słabo wiązał owoce - później i obecnie aż za dużo. Specyficzny ponieważ w środku pusty


Dziękuję za te wiadomości o Montserrat. Spodobał mi się przed sezonem i prawie nabyłem nasiona. Po Twoim doniesieniu jednak mnie rozczarowuje. Opisz proszę jeszcze sam jego smak i konsystencję.



A u mnie swoisty anty-pomidor, udający porzeczkę - Currant Sweet Pea.


Currant.jpg



Po tym co zarzucałem wyżej Alice's Dream w kwestii deficytów praktycznej opłacalności uprawy, napiszecie, że CSP jest bez sensu i że jestem niekonsekwentny w podejściu, ale ten pomidorek ma swój mały urok, a i pożytek.


Żeby być konsekwentnym chociaż w fotografii także razem z Szuntukskij Wielikan.

Currant_2.jpg



Znakomicie natomiast upiększa pewną octową sałatkę, którą na pewno wszyscy Forumowicze znają i z upodobaniem kultywują.


Currant_3.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2022 20:26 przez Chiarodiluna.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Jaedda, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra, Janta, Xeno


Zielone okna z estimeble.pl

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2022 22 Sie 2022 22:17 #812263

  • Janta
  • Janta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 400
Chiarodiluna, zgadzam się co do plenności odmiany Black from Tula. Smaku z mojego krzaka jeszcze nie znam (bo wszystkie pomidorki na krzaku jeszcze zielone), ale to co jadłam w zeszłym roku pod tą nazwą było zacne. Z kolei z Alice's Dream mam same pozytywne doświadczenia. To zdecydowanie nie jest pomidor wielkoowocowy (z tym, że ja takich na razie nie szukam), u mnie pomidory są na nim mniejsze niż na Black from Tula. Problemami w uprawie nie zwraca na siebie uwagi (może to jakaś specyfika ziemi u mnie, bo na suchą zgniliznę wierzchołkową cierpiał tylko trochę Black Dragon). Dziś zjedliśmy pierwszego pomidora Alice's Dream. Dla mnie bardzo smaczny i bardzo ładny, zarówno na zewnątrz jak i w przekroju. Może niezaprzeczalna uroda dodaje mu też trochę smaku, bo jak wiadomo człowiek je oczami. Mój pomidorek nie był taki czarny, ale głębia indygo zależy od oświetlenia. U mnie ma miejsce w kolejnym sezonie.
Pozdrawiam,
Janta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, ewakatarzyna, Mejra, Chiarodiluna

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2022 23 Sie 2022 00:09 #812270

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Witam.
Moja najwazniejsza lekcja z pierwszej uprawy pomidorow w gruncie to fakt, ze wcale nie sa to takie delikatne rosliny jak mozna by wnioskowac chocby czytajac forum ;) Wazne, by dobrac odpowiednie odmiany.
Pada praktycznie codziennie i rosliny tunelowe rzadko przesychaja, a mimo to grzyby ich nie zjadly.

P8224367.jpg


Owoce niektorych odmian, w tym wszystkich drobnoowocowych pekaja jednak i za rok sobie je odpuszcze. Tutaj Snegirjok

P8144252.jpg


Jeden owoc Betaluxa rowniez pekl. Rosliny wygladaja imponujaco i sa obsypane owocami, mimo ze redukowalem intensywnie wilki i kwiaty. Odmiana jednak mocno ustepuje smakiem owocom Beta i ma wyraznie grubsza skorke. Nie wiem jeszcze, czy bede ja sial w przyszlym sezonie.

P8224371.jpg


Beta wydaje sie ciut bardziej podatna na plesn, ale powodem moze byc chyba bardziej gaszcz i brak cyrkulacji w tunelu. Przy odpowiednim prowadzeniu bedzie lepiej. Do tego zaden owoc nie pekl i mimo slabiutkiej sily wzrostu plon jest wczesny i stabilny zarowno w tunelu jak i pod chmorka. Smak rewelacja i to jest to czego szukalem :)

P8224365.jpg


Dzis solidny zbior pysznych pomidorow, prawie 1,5 kg :drink1:

P8224384.jpg
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2022 00:14 przez gregon.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Miragoral, bastis, rybur58, ewakatarzyna, papryczka, Mejra, jack90, Janta, EwG

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2022 23 Sie 2022 01:36 #812275

  • EwG
  • EwG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 1343
Czy pory między pomidorami mają jakieś znaczenie?
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa

Podlasie
Strefa: 6b

Cierpię na nieprzerwany brak miejsca do uprawy, brak wolnych parapetów oraz brak czasu ....
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2022 23 Sie 2022 06:29 #812285

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
U mnie na jednej grządce rośnie fasolka, ogórki i sałata a miało to takie znaczenie, że był akurat kawałek wolnego miejsca. ;)
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2022 23 Sie 2022 07:14 #812288

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51044
EwG wrote:
Czy pory między pomidorami mają jakieś znaczenie?

Nie. Można ściągnąć :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2022 07:17 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bastis, del, ewakatarzyna, jack90, Janta, Xeno

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2022 23 Sie 2022 10:26 #812306

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5682
  • Otrzymane dziękuję: 26929
Gregon, super. Może spartańskie warunki pogodowe wynagradza pomidorom światło przez 24 h, wygląda że są z tego zadowolone.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): gregon

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2022 23 Sie 2022 10:28 #812308

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5682
  • Otrzymane dziękuję: 26929
EwG wrote:
Czy pory między pomidorami mają jakieś znaczenie?

Od strony aleopatii pory są zgodnym warzywem, dobrze wpływają na wszystkie warzywa, a dodatkowo poprawiają strukturę gleby. Podobno pomidory je bardzo lubią :happy4:

Edit: przepraszam post pod postem, jakaś nieprzytomna jestem dzisiaj.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2022 10:29 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, gregon

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2022 23 Sie 2022 11:50 #812315

  • grudzienszal
  • grudzienszal's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 71
  • Otrzymane dziękuję: 347
pomodoro wrote:
EwG wrote:
Czy pory między pomidorami mają jakieś znaczenie?

Nie. Można ściągnąć :rotfl1:
:happy3: :happy4: :funnyface: Pomodoro nie podajrzewałam Cię o takie poczucie humoru :thanks:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, del, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2022 23 Sie 2022 16:32 #812322

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64598
Nadeszła pora na zamknięcie tej części naszego wątku - osiągnęła ponad stron.
Bardzo Wam dziękuję za dotychczasowy udział w wymianie informacji, za wzajemną pomoc i życzliwość oraz prezentację własnych plonów.
Wszystkie chętne Ludki serdecznie zapraszam do kontynuacji rozważań i dyskusji w kolejnej odsłonie.

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...2022-czesc-ii#812321
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Pysiu, Kornik

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2022 17 Lis 2022 16:52 #817646

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
jack90 wrote:
I tego Chocolate Stripes Slicing

20220129_092529.jpg


Chociaż w rzeczywistości jest inny wygląd niż na opakowaniu, ale jest bardzo plenny. Takie pasiaste beczułki

20210716_052521.jpg

To właśnie jest odmiana Czekolada w paski. Mega i jeszcze raz mega plenny i widowiskowy. Smaczny i każdy kto wchodził do mnie na działkę od razu się nim częstował.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, jack90


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 1.028 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum