TEMAT: Mierzenie poziomu wilgoci w pomidorach przy nawodnieniu kropelkowych

Mierzenie poziomu wilgoci w pomidorach przy nawodnieniu kropelkowych 25 Cze 2022 10:17 #806938

  • maciejncl
  • maciejncl's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 11
Czesc!

Zainwestowałem w podlewanie kropelkowe. Codziennie 4-5 nad ranem, około 1l wody na krzak przez 40-45 minut.

Miernik poziomu wilgoci gruntu który wchodzi na około 10 cm pokazuje mi, że realnie jest 25-30% poziom wilgoci gleby. Zamontowałem go, bo wydawało mi się 'sucho/ po podlewaniu. Czy to mało/dużo? Sam system kropelkowy jest maksymalnie w gruncie (ma jakieś 10-15 cm długości). Jak go zalewałem konewką, więcej pokazywał :)


IMG_0475.jpeg
Za tę wiadomość podziękował(a): TomekD


Zielone okna z estimeble.pl

Mierzenie poziomu wilgoci w pomidorach przy nawodnieniu kropelkowych 26 Cze 2022 18:49 #807058

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 346
  • Otrzymane dziękuję: 1206
Możesz napisać coś więcej o tym systemie, szczególnie o samym rozwiązaniu monitoringu środowiska ?
Jak wyglądają czujniki ?
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 26 Cze 2022 18:49 przez TomekD.

Mierzenie poziomu wilgoci w pomidorach przy nawodnieniu kropelkowych 26 Cze 2022 22:48 #807085

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Wszyscy ( w tym wątku ;) ) zachłystnęli się podlewaniem kropelkowym, oczywiście z nawożeniem , koputery, czujniki, rejestratory, folia itp. Nieśmiało zapytam :a czym qufra taka uprawa różni od upraw w Anatolii czy Almerii i czy naprawdę o naturalny smak pomidora chodzi? :think:
Za tę wiadomość podziękował(a): TomekD

Mierzenie poziomu wilgoci w pomidorach przy nawodnieniu kropelkowych 26 Cze 2022 23:55 #807089

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 346
  • Otrzymane dziękuję: 1206
Nie za bardzo jestem w stanie doszukać się jakiegoś wcielonego zła w automatyzacji nawodnienia.
To jest po prostu wygodne, oszczędza czas który można poświęcić na coś bardziej sensownego niż biegi z konewką.
Można też spokojnie wyjechać sobie na kilka dni.


Zapytałem Macieja o rozwiązanie jakie zastosował bo jako żem człowiek techniczny jestem ciekaw np. jakie rozwiązanie zostało wykorzystane dla określenia 'akumulacji światła' ?
Najprostsze, podstawowe czujniki PAR od Apogee czy nawet Pana Chińczyka to kwoty które ogrodnika weekendowego wbijają w podłogę.
Fakt że nawet takie wiarygodne dane niewielki dają pożytek w amatorskiej uprawy poza zaspokojeniem ciekawości.
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): del

Mierzenie poziomu wilgoci w pomidorach przy nawodnieniu kropelkowych 27 Cze 2022 07:13 #807093

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Też jestem techniczny ale z konewką biegam bo lubię . Żart :lol: . Ma to taki sens, że człowiek się rusza i mimowolnie ćwiczy, co nie jest bez znaczenia . Zdrowo jest się zmęczyć od czasu do czasu. :) Pewnie, że jest oszczędność czasu ale czym to się różni od uprawy przemysłowej? Czy takie podfoliowe , sterowane komputerem pomidory rzeczywiście będą miały "smak dzieciństwa"?
Zapytałem Macieja o rozwiązanie jakie zastosował bo jako żem człowiek techniczny jestem ciekaw np. jakie rozwiązanie zostało wykorzystane dla określenia 'akumulacji światła' ?
Wykorzystaj część światłoczułą od lampki solarnej. Ładuj nim superkondensator o znanej , dużej pojemności. Mierząc napięcie możesz obliczyć ładunek jaki został zgomadzony w kondensatorze i będzie on proporcjonalny do ilości światła.
Ostatnio zmieniany: 27 Cze 2022 07:27 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): leszek0921, TomekD, LexaClark

Mierzenie poziomu wilgoci w pomidorach przy nawodnieniu kropelkowych 27 Cze 2022 09:20 #807103

  • maciejncl
  • maciejncl's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 11
allegro.pl/oferta/czujnik-monitor-roslin...are-hhcc-12170475868

Prosty czujnik chiński, dużo ich teraz u nasz pod różnymi nazwam
Za tę wiadomość podziękował(a): TomekD

Mierzenie poziomu wilgoci w pomidorach przy nawodnieniu kropelkowych 27 Cze 2022 09:20 #807104

  • maciejncl
  • maciejncl's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 11
Raczej wynika z braku czasu. Jak będę na emeryturze to z przyjemnością będę wstawać o 5tej żeby sobie podlewać pomidorki :)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.230 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum