TEMAT: Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 10:18 #837346

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 989
  • Otrzymane dziękuję: 9095
W gruncie niesamowicie zapowiada się Sputnik. Chwila nieuwagi i..... dwa grona zjechały na ziemię :flower: Udało mi się go podnieść bez złamania łodygi. Zdjęcie nie obejmuje jeszcze bogatych 2 gron do góry, bo nie mam miejsca na sfocenie. Jak tylko będzie w miarę smaczny, (a powinien, bo to kolejny z ciemnych) - pozostaje.
20230706_095127.jpg


Emilia, poszukaj dobrze :happy3: :laugh1:
Pozdrawiam,
Jacek
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2023 11:30 przez jack90.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 10:47 #837348

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 697
  • Otrzymane dziękuję: 3830
to który wątek sprawdzać aby zobaczyć co zjadłeś? ;) :happy3:
Pozdrawiam
Emilia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, jack90, magdalkaj

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 11:06 #837351

  • pszczolka
  • pszczolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 171
  • Otrzymane dziękuję: 697
Kaja wrote:
W tym roku z powodu przewlekłej choroby (nie mojej) nie mam czasu na dopieszczanie pomidorów w szklarni,ani całej działki. Pomidory wyglądają nędznie. I to jeśli chodzi o krzaki i ilość owoców. Chcę je dokarmić dolistnie. Mam zrobiony koncentrat do pomidorów owocujących z żółtego kristalonu i saletry potasowej. Szukam ile tej mikstury dawać do oprysku i nie mogę znaleźć. Znalazłam tylko wpis forumowicza,że do oprysku dawać 3x większą dawkę niż do podlewania,ale nie wiem czy to jest właściwa proporcja.
mam zapisane 16 ml/1litr
Pozdrawiam Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Kaja, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90, Lulu, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 14:45 #837361

  • efta18
  • efta18's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 159
  • Otrzymane dziękuję: 792
Kilka dni słońca i wreszcie gruntowe zaczynają rosnąć .
Połowa krzaków ma już 1.6 m i Rozbudowane grona kwiatowe. Zastanawiam się czy niedługo nie ogłowic co by te co zaczynają rosnąć w ogóle zdążyły urosnąć :thanks:

IMG20230706133021.jpg

Cherokee purple szaleje z kwiatostanami

IMG20230706133229.jpg
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 15:27 #837364

  • Precess
  • Precess's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 249
"Zapraszam do środka. Pomidory na lewo, ogórki i mielony na prawo." Pod ścianą odmiany na przetwory, SM3, SM2 i Aurija. Przy przejściu odmiany do obżerania się w sezonie. Te ostatnie rosną 2-na-1. W przyszłym roku pewnie zrobię podobnie, ale przy palikach, bo sznurkami niewygodnie się plącze dwie łodygi.


Tylko ten kupowany przez internet Kosmonaut Volkov jakiś taki niekosmiczny kurdupel rośnie...
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 07 Lip 2023 07:24 przez Marlenka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Jaedda, ewakatarzyna, Mejra

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 15:31 #837365

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1462
  • Otrzymane dziękuję: 7838
Babcia Ala wrote:
ogrodnik2 wrote:
Nasiona zawsze dezynfekuje w nadmanganianie potasu i może dlatego rozsady są zdrowe.
Moją teoria dlaczego wirus występuje tylko u mnie jest to,zimuje w różnych chwastach, a potem przy pomocy owadów jest przenoszony na pomidory.

Spróbuj nasiona pozyskiwać przez fermentację, która zabija wiele patogenów. Na koniec po fermentacji można jeszcze chwilę pomoczyć w Domestosie (chodzi o podchloryn sodu) rozcieńczonym wodą w stosunku 1:5 i dobrze wypłukać. Większość wirusów nie przenosi się przez zarodek, tylko przez łupinę nasiona. Wirus obecny w roślinie może być utajony, a w sprzyjających warunkach dać objawy zewnętrzne, może warunki u Ciebie niezależne od Ciebie - obiektywne - są dla wirusa sprzyjające.
TUTAJ masz wszystko pokazane co i jak.

Myślę że warto podkreślić stosowanie soku i rozbitej częściowo galaretki w procesie fermentacji. Czasem w okresie intensywnego pozyskiwania nasion pada informacja że ktoś fermentował i mu skiełkowały. To właśnie funkcja galaretki bo to ona hamuje proces kiełkowania nasion.
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2023 15:40 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Jaedda, ewakatarzyna, Babcia Ala, TomekD, Mejra

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 16:29 #837369

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 346
  • Otrzymane dziękuję: 1207
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
Sugerujesz fermentować nasiona w soku i galaretce z owocu bez dodania wody ?
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 16:58 #837375

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1462
  • Otrzymane dziękuję: 7838
Nie. Przypominam tylko że ten dodatek powstrzymuje nasiona przed kiełkowaniem podczas kilkudniowej fermentacji, gdy zastosujemy wodę to nasionka skiełkują. Błędem jest dokładne opłukanie nasion i wrzucenie ich do szklanki z wodą w celu fermentacji i pozbycia się resztki galaretki.

Przeczytaj info z linku Alicji, Tatiana opisuje pozyskiwanie nasion, Natomiast nie wspomina o roli galaretki chyba dlatego że stosując się do jej wskazówek ta informacja jest zbędna, ja natomiast napisałem o tym dlatego że pojawiały się na forum posty z informacją że fermentowane nasionka skiełkowały i był to prawdopodobnie skutek zbyt dużej ilości wody w szklance.
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2023 17:04 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, TomekD, Mejra, Emilia, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 17:20 #837379

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 894
  • Otrzymane dziękuję: 2949
Ja do kieliszków wrzucam nasiona z galaretką, czasem nawet ciut miąższu jest, trochę wody i fermentuje. Nasiona potem łatwo się oddzielają od "reszty". No i nie kiełkują. Wody jest mniej niż samej galaretki.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, TomekD

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 17:45 #837382

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 697
  • Otrzymane dziękuję: 3830
Trzeba po prostu często do nich często zaglądać, kiełkują niespodziewanie kiedy się o nich zapomina, warto pisać daty na słoiczkach.
Pozdrawiam
Emilia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, TomekD

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 17:51 #837383

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 346
  • Otrzymane dziękuję: 1207
TomekD wrote:
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
Sugerujesz fermentować nasiona w soku i galaretce z owocu bez dodania wody ?
zwykły chłop wrote:
Nie. Przypominam tylko że ten dodatek powstrzymuje nasiona przed kiełkowaniem podczas kilkudniowej fermentacji, gdy zastosujemy wodę to nasionka skiełkują. Błędem jest dokładne opłukanie nasion i wrzucenie ich do szklanki z wodą w celu fermentacji i pozbycia się resztki galaretki.

Przeczytaj info z linku Alicji, Tatiana opisuje pozyskiwanie nasion

Adam,

Przeczytałem instrukcję Tatiany.
Jeżeli dobrze czytam to ona zaleca delikatne przetarcie nasion na sitku i dalej fermentowanie w tym co spłynie z sitka (soku i roztartej galaretce).
Żadnego dodatku wody.
Spróbuję tak w tym roku.

Przez kilka lat przepłukiwałem i lekko przecierałem pluchami wydłubane nasionka na sitku pod małym strumieniem wody.
Potem dodawałem troszkę wody i nie było problemu, fermentowało, nasiona były czyste jak profesjonalne.
Ze 3 sezony temu coś się porobiło i prawie wszystkie zaczęły mi kiełkować.
Próbowałem dodać pektoenzym ale to nic nie zmieniło.
W końcu zrezygnowałem z fermentowania.
Nie mam pojęcia co się zmieniło i dlaczego to co działało przestało ...
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala, Mejra, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 20:06 #837391

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1462
  • Otrzymane dziękuję: 7838
Tak Tomku, Tatiana poleca tylko to co uzyskamy z pomidora a jak za mało to docisnąć trochę soku z innego ale pisze też że:
''Jeśli nie chcesz używać innego pomidora dla dodatkowego soku, możesz dodać bardzo małą ilość wody, ale nie powinna ona przekraczać 15% całkowitej objętości. Woda z kranu zwykle zawiera chlor i/lub zmiękczacze, które mogą opóźnić fermentację''
I ja z tym nie polemizuję :)

//Edit
Co do tego kiełkowania u Ciebie to faktycznie dziwne, może nieświadomie coś "ulepszyłeś". Może skład wody się zmienił, np woda jest uzdatniana ozonem ?? Nie wiem czy miało by to wpływ na nasionka ale to tlen.
;) Taki pomysł mi przyszedł do głowy w temacie kiełkowania.
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2023 20:16 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, TomekD, Mejra

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 20:32 #837392

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 894
  • Otrzymane dziękuję: 2949
U mnie woda jest ozonowana, nawet jak zapomniałam o jakimś kieliszku to nic złego się nei działo. A sporo osób ode mnia ma nasiona i nie było z nimi nigdy problemu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del, ewakatarzyna, TomekD, Mejra, Emilia, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 22:44 #837401

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Swoje nasiona od kilku lat fermentuję i raczej nie dodaję wody. Tak jak wydłubię z pomidora nasiona z galaretką wrzucam do kubeczka i do tego ewentualnie odrobina soku. Po 48 godzinach są gotowe. Gdy lato jest chłodne czasami trwa to dzień dłużej.
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Zygowa, del, ewakatarzyna, Mejra

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 22:51 #837403

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1802
  • Otrzymane dziękuję: 12471
Ja wrzucam wydłubane do sitka, pod bieżącą wodą rozcieram palcami, przepłukuję i wykładam na papierowe ręczniki.
Jakbym miał nastawiać do fermentacji wszystkie moje odmiany to ... rozwód gwarantowany :club2: :happy3: :rotfl1:
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, leszek0921, Lilith, PaulaPola, Marlenka, Zygowa, ewakatarzyna, Bobka, Mejra, Lulu

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 23:15 #837409

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Robię tak jak Tomek, ale wykładam na papier do pieczenia, łatwiej odchodzą.
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marlenka, del, ewakatarzyna, Bobka, Mejra, Lulu, Emilia

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 06 Lip 2023 23:16 #837410

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1802
  • Otrzymane dziękuję: 12471
Dostałem już cynk z papierem do pieczenia - muszę spróbować :)
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Zygowa, ewakatarzyna, Bobka, Mejra, Lulu, Emilia

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2023 07 Lip 2023 03:07 #837421

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5709
  • Otrzymane dziękuję: 27064
Zatracacie całe sedno fermentacji. Chodzi o pozbycie się patogenów :teach: , przepłukując na sitku, patogeny mają się dobrze, to fermentacja ich eksterminuje.
Najlepiej jak na wierzchu całej tej pulpy zrobi się kożuch, wtedy ściągam ten kożuch, on schodzi razem ze sterylnymi nasionami. Ogląd sprawy się zmienia, gdy czegoś doświadczymy. Ja na jednym pomidorze z nasion z wymiany podejrzewam TSWV. Chciałam zakupić test, ale nie potrafię się na tej stronie zarejestrować, pozostało mi czekać na rozwój wydarzeń.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 07 Lip 2023 03:10 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, najemnik, Jaedda, del, ewakatarzyna, Mejra


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.559 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum