TEMAT: Marchew - tajniki uprawy

Marchew - tajniki uprawy 30 Gru 2013 19:41 #211476

  • maniusika
  • maniusika's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 89
  • Otrzymane dziękuję: 15
Też posiałam marchew i pietruszkę teraz .Ja wymieszałam je z koprem bo zawsze mi wschodzi sam po zimie więc i na rabacie może nie zmarznie a oznaczy gdzie są posiane warzywa. Sałata potrafi zmarznąć bo mało jest siewek na wiosnę ..Też mieszam z piaskiem ale i tak gęsto wschodzi ale moje wnuczki szybko ją przerywają , nawet małą potrafią wyrwać i z chrupać , dlatego marchwi sieję dużo .bo jednego roku mi jej zabrakło taki miały apetyt na nią ..
Janina
Ogród wokół domu[url]Kotek
Ostatnio zmieniany: 30 Gru 2013 19:44 przez maniusika.


Zielone okna z estimeble.pl

Marchew - tajniki uprawy 30 Gru 2013 20:18 #211490

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
AB wrote:
Tą kupną ziemię mogłaś dać pod marchew rzędowo.

Myślałam o tym, ale postanowiłam jednak wymieszać. Moja gleba zwięzła i zimna. Nieustannie muszę czymś rozluźniać.
U mnie nawet ziemia kompostowa jest za ciężka :devil1:

Dzisiejsze znalezisko :-) Schrupana na miejscu, po odklejeniu z gliny wodą z oczka :happy:

P1010035.JPG
Ostatnio zmieniany: 30 Gru 2013 20:20 przez sd-a.

Marchew - tajniki uprawy 04 Sty 2014 15:41 #212497

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
pomodoro a możesz powiedzieć jak pozyskujesz nasiona marchwi z własnych upraw? W jednym miejscu czytam w necie, żeby zostawić marchew w ziemi do następnego roku, w innym żeby wykopać i posadzić wiosną od nowa, więc już sama nie wiem. Podoba mi się idea własnych nasion i chciałabym w przyszłości już nie kupować gotowych.

Marchew - tajniki uprawy 04 Sty 2014 17:57 #212533

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Temat dość obszerny wbrew pozorom.

Jedno jest pewne. Marchew normalnie zakwita w II roku uprawy. Problem jest, jak ta nasza marchew ma dożyć do wiosny roku następnego. Niezależnie jaka to jest odmiana - czy późna czy wczesna - wysiewamy ją późno, w czerwcu. Albo pozostawiamy ją na grządce, nakrywając np liśćmi czy gałązkami iglaków albo wyrywamy i sortujemy pozostawiając na nasiona najbardziej dorodne i zdrowe korzenie nie obcinając stożków wzrostu albo dołujemy na działce wykładając dołek gałęziami świerka/ zapobiegawczo przeciw gryzoniom/. Dołek też przykrywamy gałęziami i nadsypujemy kopczyk. Na wiosnę wsadzamy korzenie na miejsce stałe. Dołować można jeśli poziom wody gruntowej nie jest za wysoki. Podsychające baldachy z nasionami ścinamy przy ziemi, wiążemy w wiązki wieszając w suchym miejscu baldachami w dół. Po dokładnym wysuszeniu wymłócamy.
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2014 18:03 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wolusia, sylwia

Marchew - tajniki uprawy 06 Sty 2014 10:16 #212945

  • szczepankk
  • szczepankk's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 31
Witam, pozwolę sobie opisać moim zdaniem najlepszy sposób na wysiew marchwi i pietruszki. W pojemnik plastikowy z pokrywą ,nabieram 100g,żółty piasek wilgotny dość mocno , w mikrofali doprowadzam do zagotowania a właściwie do zaparowania w celu dezynfekcji, po ostudzeniu wsypuję nasiona, piasek powinien być wilgotny, co kilka dni poruszam pojemnikiem sprawdzam aby piasek był cały czas wilgotny , po około 14 dniach ziarenka powiększają się czterokrotnie i widać malutki kiełek wtedy albo do chłodnego miejsca na dwa dni albo do ziemi, wschody są już po kilku dniach szybciej niż chwasty, precyzyjne sianie nie jest problemem wielkość ziarenek jak rzodkiewka, polecam ten sposób stosuje go od wielu lat, pozdrawiam szczepan
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, Ela, bela, sylwia

Marchew - tajniki uprawy 06 Sty 2014 11:16 #212965

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Dzięki :-) Opis bardzo zachęcający :thanks: :thanks: :thanks:

A pojemnik z piaskiem i nasionami trzymasz w temperaturze pokojowej czy w pobliżu źródeł ciepła?
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2014 11:17 przez sd-a.

Marchew - tajniki uprawy 06 Sty 2014 17:23 #213064

  • szczepankk
  • szczepankk's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 31
temperatura pokojowa jest najbardziej odpowiednia
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, bela

Marchew - tajniki uprawy 06 Sty 2014 19:31 #213109

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Dzieki Szczepan, :thanks: świetny sposób, z pewnością skorzystam z twojej metody. Czasem ,jak jest zimno,marchew i pietruszka długo nie wschodzą,za to chwasty szaleją :mad2: A czy tego pojemnika z nasionami nie wietrzysz,jest cały czas zamknięty? :think:

Marchew - tajniki uprawy 07 Sty 2014 07:38 #213198

  • szczepankk
  • szczepankk's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 31
Tak jak pisałem zaglądam do pojemnika sprawdzając aby nie było za sucho ani za mokro , wtedy naturalnie wpada świeże powietrze, jak jest za mokro to lekko uchylam na kilka godzin, nie dotykam nasion, lekko potrząsam pojemnikiem. Podobnie postępowałem z innymi nasionami jak nie byłem pewny czy wykiełkują.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, sylwia

Marchew - tajniki uprawy 09 Maj 2014 12:05 #255719

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Marchew siana w grudniu :dance: Udało się :woohoo:

12 kwietnia



1 maja

Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, leszek0921, kurjan

Marchew - tajniki uprawy 09 Cze 2014 10:53 #270435

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Siberio!!
Jak Twoja marcheweczka grudniowa?Pytam bo dziś u siebie wyrwałem 4 szt.do botwinki.Siałem w marcu. :bravo: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!

Marchew - tajniki uprawy 14 Cze 2014 09:15 #272436

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Mam tylko zdjęcie naci :-) Ale jest już co chrupać :devil1:



Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Krecik stary, bela, kurjan

Marchew - tajniki uprawy 14 Cze 2014 14:16 #272511

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Marchew ładna.Ja natomiast wysieje pod koniec czerwca lub na początku lipca po skopaniu ziemi po dwóch rzędów truskawek wczesną marchew ,zdąży ona jeszcze wyrosnąć przed zimą.Zaleta to że będzie młoda marchewka na jesieni.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Marchew - tajniki uprawy 17 Cze 2014 15:56 #273693

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Ponieważ jesienią zostawiłam kilka marchewek na grządce, a zima była bardzo łagodna, obecnie mam kwitnącą marchew. W przyszłym roku będę siać już własne nasiona i jestem ciekawa rezultatu (miałam różne odmiany barwne).


IMG_8338.JPG
Zapraszam
Mania Zieleni

Marchew - tajniki uprawy 18 Lip 2014 09:08 #284211

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Pojawił się komunikat PIORiN o zagrożeniu Połyśnicą marchwianką Aby uniknąć jesiennych uszkodzeń w marchwi, właśnie teraz spróbuje podjąć walkę z drugim jej pokoleniem.Spróbuje więc utrudnić muchówkom odnalezienie grządki z marchwią i uniemożliwienie złożenia jaj. Ten groźny szkodnik , powoduje gorzknięcie korzeni, gnicie i znacznie gorsze przechowywanie marchwi.
Podczas ogławiania czosnku z wyrośniętych pędów nasiennych zrobiłem sobie gnojówkę,którą po rozcieńczeniu będę podlewał marchew.Podobno zapachy czosnku dezorientuje muchówki i utrudniają im odnalezienie grządek z marchwią.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Marchew - tajniki uprawy 21 Lip 2014 21:25 #285084

  • skorpion
  • skorpion's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Trzeba z żywymi naprzód iść po życie sięgać nowe .
  • Posty: 356
  • Otrzymane dziękuję: 270
Witam.U mnie już połyśnica grasuje.Posiałam marchew na przemian z cebulą ,ale to nic nie dało ,marchew jest do wyrzucenia.

Marchew - tajniki uprawy 22 Lip 2014 07:14 #285150

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 949
  • Otrzymane dziękuję: 4429
2014-07-10-214_2014-07-22.jpg

Moja już gotowa .
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2014 07:15 przez leszek0921.

Marchew - tajniki uprawy 22 Lip 2014 09:23 #285198

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
skorpion wrote:
Witam.U mnie już połyśnica grasuje.Posiałam marchew na przemian z cebulą ,ale to nic nie dało ,marchew jest do wyrzucenia.
A dlaczego uważasz, że jest zniszczona - do wyrzucenia?


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.734 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum