TEMAT: Marchew - tajniki uprawy

Marchew - tajniki uprawy 08 Maj 2020 08:40 #708168

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Muszę przyznać, że przygotowanie rozsady z takich gotowych "paneli" to super sprawa. Rosła w nieogrzewanej szklarence ewentualnie dodatkowo przykryta włókniną.
Po pierwsze (najważniejsze), mam marchew wcześniej. Próbowałam wysiewać wcześniej do gruntu i pomimo grubego przykrycia nie rosła.
Po drugie, gęstość reguluje już na etapie wysiewu (miałam nasionka otoczkowane)
lub przerywam.
Po trzecie, łatwiej pilnować wilgotności i nawożenia.
Dla mnie super, bo wcale nie ma przy tym dużo pracy.
Ale efekt końcowy zadecyduje co dalej.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2020 09:53 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Bobej, Adasiowa, Armasza, pouder, Betula, JaNina, anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Marchew - tajniki uprawy 08 Maj 2020 21:43 #708280

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7833
  • Otrzymane dziękuję: 51915
Marchewki sobie rosną. Tam gdzie są w gnieździe dwie lub trzy, nie będą teraz usuwane, tylko jak podrosną zostaną wykorzystane w kuchni :)

20200508_102342.jpg

Miło pomyśleć, że nie będę musiała przy nich już nic robić. Mam na myśli przerywanie ;)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2020 22:57 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Bobej, Armasza, pouder, Betula, pszczolka, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 09 Maj 2020 06:48 #708302

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2842
  • Otrzymane dziękuję: 11724
To podoba mi się w temacie, że choć różnimy się w podejściu do sprawy szukamy różnych rozwiązań. Nawet nie przyszło mi do głowy, że można połączyć pierścienie w sposób zastosowany przez Mamma. Pięknie, prawie jak na przekroju widać system korzeniowy (nawet lepiej niż w kubkach pomodoro-chociaż przez nie widać dobrze co się dzieje z korzonkami) i aż szkoda, że pierścienie nie są przeźroczyste bo prawdopodobnie wtedy wysadzenie nastąpiłoby o wiele wcześniej. Z dużym zainteresowaniem śledzę Wasze uprawy choć uważam, że po zagięciu korzenia palowego musi nastąpić jego deformacja, W przypadku korzeni spichrzowych u marchwi i u pietruszki powstają one prawie w całości z korzenia palowego. W przypadku buraka ćwikłowego, rzodkwi czy selera jest już inaczej. Szkoda, że pomodoro nie pokazał jak sadzi marchew z kubeczków (mam nadzieję, że coś podpowie w tym temacie) bo interesuje mnie jak uniknąć ubicia ziemi pod rozsadą. U mnie uprawa w tunelu nie zdała egzaminu ale na przetrzymanie rozsady w pierścieniach do połowy kwietnia miejsce bym znalazł.Ja w tym roku posadziłem kilkadziesiąt marchewek ale kulistego kształtu i zobaczę co z tego wyniknie. Na większą skalę u mnie pozostanie jednak uprawa z wysiewu bezpośredniego. Być może pokuszę się o wysiew późnojesienny. Co do przerywania marchwi to jeżeli nie stosuje się osłon przed połyśnicą marchwianką to należy przerywkę robić jak najwcześniej(przed wylotem szkodnika) bo zapach jaki powstaje przy wyrywaniu marchewek ściąga połyśnicę. Żałuję, że nie mam szans na wysiew podkiełkowanych nasion (no chyba, że je sobie sam podkiełkuję). Firmy nasiennicze stale pracują nad nowymi metodami uszlachetniania nasion i to jest chyba dobry kierunek. Na razie sprawę wczesnych zbiorów staram się rozwiązywać uprawiając jak najwcześniejsze odmiany.
Do JaNina- może ze względu na Twoje kolano czas pomyśleć o grządkach podwyższonych. Mogłabyś wtedy wysiewać siedząc. Dojdzie Ci wtedy niestety podlewanie. Ja jeszcze mam zdrowe kolana ale czasami boli mnie kręgosłup i powoli przerzucam się na podwyższone grządki. Przy okazji odpada jesienne przekopywanie. :flower1:
Ostatnio zmieniany: 09 Maj 2020 06:54 przez przemek1136.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Corrado, Nimfa, JaNina, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 09 Maj 2020 21:10 #708400

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7833
  • Otrzymane dziękuję: 51915
Przemku, myśleliśmy o podwyższonych grządkach, ale doszliśmy do wniosku, że nie będziemy tego już robić. Już samo zrobienie podwyższenia to dodatkowa robota. Dochodzi konserwacja, którą też trzeba robić co jakiś czas. Największym minusem, to tak jak pisałeś, jest podlewanie. To też dodatkowa praca. Co do przekopywania, to i tak tego już nie robię. Przelatuję elektryczną glebogryzarką i już.
Chcę zachować dotychczasowy układ warzywnika

IMG_2027-2.jpg

A co do sposobu sadzenia rozsady marchewki i pietruszki, to mam już nowy pomysł. Jak Mąż mi zrobi to co wymyśliłam, to oczywiście się "pochwalę" :oops:
A co do kolana, no cóż, idzie ku lepszemu, bo bardzo uważam. Przekonałam się na własnej skórze, że dalej mogę robić wszystko, nawet głupoty, tyle, że wolniej :happy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Armasza, Betula, Sylwiaaa, magnes, Nimfa, ewakatarzyna, zwykły chłop

Marchew - tajniki uprawy 10 Maj 2020 08:21 #708429

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Chyba żeby zrobić podwyższone grządki z trwałych materiałów: cegła (najlepiej klinkier, beton (gotowe elementy na płoty jak np tu: www.wroclawiak.pl/ploty-betonowe-siatki-...ramy-i-furtki-250512). Tylko że to większe koszty i z estetyką tych betonowych elementów bywa różnie.
P.S. W wątku "Warzywnik w skrzyni" CHI dodała zdjęcia swojego z gabionów, też trwały i ładny.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2020 09:50 przez Betula.

Marchew - tajniki uprawy 10 Maj 2020 09:40 #708448

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Widoki, niczym na cmentarzu.

Marchew - tajniki uprawy 10 Maj 2020 09:51 #708450

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ale plecy i kolano wdzięczne. Coś za coś, jak w życiu :)
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Corrado

Marchew - tajniki uprawy 10 Maj 2020 18:28 #708532

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Ja ze względu na moich rudych wrogów , rozkładam włókninę i na niej ustawiam worki z ziemią, co do podlewania to chyba mniej podlewaniem niż zwykłe grządki za to niebieskie granulki posypane obok worków sprawie likwidują wroga.

WP_20200510_11_34_51_Pro.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Sylwiaaa, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 10 Maj 2020 18:39 #708534

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Corrado, ładna marchew! ;-)
A na ślimaczki jeśli to przydomowy ogródek kup sobie kilka kaczek, biegusy nie latają więc są wygodniejsze ;-)

Marchew - tajniki uprawy 10 Maj 2020 19:06 #708540

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Zdjęcie tylko podglądowe. Niestety nie mam czasu na to wszystko.

Marchew - tajniki uprawy 10 Maj 2020 19:24 #708550

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Marchew w tutkach po papierze podoba mi się . Dołek, sadzisz i z głowy. Wystarczy podlać i marchew w gruncie.
Może kiedyś skorzystam.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Nimfa, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 10 Maj 2020 19:31 #708551

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Lucysiu, jakiś czas temu zrobiłam rozsadę groszku cukrowego w takich tutkach ( swoją drogą rewelacyjny pomysł, ale dla warzyw, których produkcja rozsady trwa krótko ) - wysiałam w marcu, a wysadzałam do gruntu w maju. Rozsada rosła naprawdę ładnie i wszystko byłoby super, gdyby nie pleśnienie tutek. Groszek, podobnie jak marchewka, potrzebował sporo wody, więc podlewałam go regularnie, a że temperatura w mieszkaniu oscylowała w granicach 18-20 stopni, to na powierzchni tutek pojawił się biały nalot pleśni.
Myślę, że tutki będą sprawdzały się idealnie np. przy rozsadzie dyni lub fasolki szparagowej.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, lucysia, magnes, Nimfa, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 11 Maj 2020 16:13 #708683

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Kiedyś robiłam tak dynię, w tym roku fasolki.
Krótki termin produkcji.
Z marchwią może być problem. Masz rację.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 12 Maj 2020 15:06 #708887

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1405
  • Otrzymane dziękuję: 11148
Moje "zabawowe" marchewki w doniczkach - też sobie rosną. Na razie są ładniejsze od tych w gruncie.

DSCN4524.jpg
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Jan4, Betula, pszczolka, JaNina, anaka, Barborka, ewakatarzyna, zwykły chłop

Marchew - tajniki uprawy 14 Maj 2020 19:09 #709274

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2842
  • Otrzymane dziękuję: 11724
001-160.jpg


002-150.jpg


005-110.jpg


015-50.jpg

Nasiona wyłożone na wacik 31 I, 4 II 100 skiełkowanych nasionek trafiło do 4 doniczek, od 20 II rośliny rosły w doniczkach w tunelu a do gruntu zostały wysadzone z całą bryłą korzeniową na początku kwietnia. Odmiana Parijse Markt 4 troszeczkę mnie zaskoczyła kształtem-miały być okrągłe marchewki a są takie jak na zdjęciu-średnica ok. 3 cm a długość 5,5-6 cm. Z cebulą dymką rośnie marchew Laguna F1.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Betula, Agusiak, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, zwykły chłop

Marchew - tajniki uprawy 15 Maj 2020 10:59 #709354

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Moja rośnie na zmianę z cebulą. Poprzerywana po ostatnich deszczach, gdzie były braki dosiałam.

20200513_162323.jpg


20200513_162317.jpg
Ostatnio zmieniany: 15 Maj 2020 11:03 przez Sylwiaaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Armasza, Betula, anaka, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 16 Maj 2020 17:55 #709537

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Marchew ładnie ruszyła :hearts:
DSC02615.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Bobej, Armasza, edek86, Betula, Agusiak, Sylwiaaa, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 16 Maj 2020 21:33 #709577

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
O matko - jaka duża i ładna - super :thanks:
Moja taka "karłowa" hihi
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.717 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum