TEMAT: <ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 10 Cze 2019 15:53 #661757

  • garden
  • garden's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 98
Nutella w odniesieniu do 2 pierwszych zdjęć. Przypatrz się uważnie czy pod spodem liścia jest nalot, bo ze zdjęcia ze względu na jakość za wiele nie widać. Górna część liścia wygląda jak brunatna plamistość.
Pomidory pod osłonami czy w gruncie ? Patogen lubi wilgoć, a więc tunele są doskonałym miejscem. W gruncie chyba nie występuje.

Jeśli to faktycznie brunatna, to raczej eko tego nie zlikwidujesz.
Stosowałem na to PW i IF -bez skutecznie. IF dosłownie ka kilka dni zahamował, początkowo wyglądało jak by się z tym uporał, ale...nie.

W zeszłym roku problem został załatwiony Topsin M i do końca sezony był spokój. (liczba substancji aktywnych, które to zwalczają jest baaaaardzo wąska)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 10 Cze 2019 19:24 #661788

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Ja w ubiegłym roku zlikwidowałem ZZ przez oprysk DMSO w stężeniu 3,5ml/l + polopiryna a po 2 dniach oprysk PW 20 ml/l + saletra potasowa i ZZ "zniknęła". :dance:
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2019 19:25 przez Jan4.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Agusiak, lucioperca, Lunka, Keti

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 10 Cze 2019 19:42 #661792

  • nutella
  • nutella's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 323
Dziękuję "garden". Próbowałam ekologicznie, ale efekt był jedno-, dwudniowy. Kupiłam Topsin. Jestem po pierwszym oprysku, planuję zrobić 3 zabiegi wg zaleceń.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): garden, Miragoral

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 10 Cze 2019 23:05 #661845

  • garden
  • garden's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 98
Ja opryskałem tylko 1 raz, ale bardzo dokładnie (łodygę i folie gdzie pomidory dotykały). Połączyłem topsin z acrobatem.
Potem jeszcze ze 2 razy PW i pomki do późnej jesieni wytrzymały - przed znacznymi morzami trzeba było uciekać z zielonymi.

a w tym roku rozważam żeby prewencyjnie opryskać w najbliższym czasie, bo spodziewam się że znowu się pojawi, już 2 (lub 3?) razy był z tym problem :(
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 11 Cze 2019 13:16 #661939

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 502
  • Otrzymane dziękuję: 1231
Zaczyna się :Kłobuck.
Ale to chyba jakieś przekłamanie, bo pogoda nie sprzyja ZZ - szczególnie temperatura. Ja na razie luzik; pryskam propionianem wapnia i spokojnie obserwuję mapy pogodowe.
W pogotowiu Signum 33WG, bo przypuszczalnie będą burze.
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 11 Cze 2019 13:17 przez kuhara.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 16 Cze 2019 12:03 #662895

  • kressowiak
  • kressowiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 48
  • Otrzymane dziękuję: 33
Witam..... czy do oprysku topsinem przeciw szarej pleśni dodajecie również mocznik? Pozdrawiam
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 16 Cze 2019 13:05 #662909

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Cytat :
Dlatego niskoprocentowy wodny roztwór mocznika warto dodać do cieczy użytkowej w przypadku konieczności stosowania pestycydów gdy roślina jest uszkodzona, porażona przez choroby i szkodniki lub zwiędnięta. Wówczas rośliny broniąc się przed dalszą utratą wody lub infekcją, zagęszczają strukturę naskórka, "zasklepiają się", co bardzo ogranicza możliwość przenikania do liści stosowanych substancji. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest dodatek mocznika do cieczy użytkowej w stężeniu do 6 procent.

www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/...ocznikiem,50965.html
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): leszek0921, Adasiowa, kressowiak, Zbyszek, hakul

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 16 Cze 2019 13:21 #662915

  • lucioperca
  • lucioperca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 212
  • Otrzymane dziękuję: 223
Jan4 wrote:
Ja w ubiegłym roku zlikwidowałem ZZ przez oprysk DMSO w stężeniu 3,5ml/l + polopiryna a po 2 dniach oprysk PW 20 ml/l + saletra potasowa i ZZ "zniknęła". :dance:

Jan4 , ile saletry potasowej na litr oprysku ?
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 16 Cze 2019 13:27 #662917

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Zapisz sobie i zapamiętaj. To są stężenia jakie należy stosować przy opryskach dolistnych nawozami :


Tabelaste-5.gif
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, leszek0921, Adasiowa, pouder, Miragoral, lucioperca, Zbyszek, magnes, hakul, Keti

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 16 Cze 2019 14:04 #662921

  • Bala
  • Bala's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 244
  • Otrzymane dziękuję: 1194
Trzeba tylko sprawdzać co dokładnie mamy a nie tylko nazwę. Mój siarczan magnezu (sól gorzka) zawiera 15% MgO magnezu siedmiowodnego i zalecane stężanie do oprysku to 5% a nie 0,5%. Po prostu siedmiowodny ma mniej "cukru w cukrze". :bye:
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 16 Cze 2019 14:27 #662922

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Aby nie było wątpliwości tabela pochodzi z fachowego wydawnictwa :

www.ho.haslo.pl/article.php?id=2136&rok=2005&numer=03


Jeśli ktoś chce stosować dziesięciokrotnie większe stężenia - wolna droga.
Ostatnio zmieniany: 16 Cze 2019 14:27 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 16 Cze 2019 15:31 #662928

  • Bala
  • Bala's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 244
  • Otrzymane dziękuję: 1194
Hmm. Wyraźnie widać w tabeli ilość magnezu. Jest znacznie wyższa niż w tym co mam i który swoją drogą jest bardzo popularny wśród nas ogrodników. Ja nie chcę gwiazdorzyć tylko podsuwam poprawne wnioski. To jego rewers, można poczytać o stężeniu:
20190616_152207.jpg

oraz avers
siarczan.jpg

Można też znaleść stronę producenta.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 16 Cze 2019 15:57 #662930

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Proszę dyskutować z wydawcą czasopisma " Hasło Ogrodnicze ", a nie ze mną. Jeśli nie jesteś chemikiem, to proszę nie mieszać ludziom w głowach.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 16 Cze 2019 18:21 #662962

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Bala wrote:
Ja nie chcę gwiazdorzyć tylko podsuwam poprawne wnioski.

Wiesz, Bala, jest diametralna różnica pomiędzy byciem Gwiazdą ( Autorytetem ) a Gwiazdorem, a na miano Gwiazdy trzeba sobie zasłużyć :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, Kaja, JaNina

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 16 Cze 2019 22:00 #663014

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
pomodoro wrote:
Proszę dyskutować z wydawcą czasopisma " Hasło Ogrodnicze ", a nie ze mną. Jeśli nie jesteś chemikiem, to proszę nie mieszać ludziom w głowach.

Mietku, niepotrzebnie się unosisz. Bala zwrócił jedynie uwagę na fakt, który dla Ciebie jako chemika powinien być oczywisty. Prawidłowe stężenie roztworu do oprysku zależy od zawartości magnezu w używanej przez nas substancji, zwłaszcza w sytuacji, kiedy istnieją różne siarczany magnezu, począwszy od bezwodnego, a skończywszy choćby na siedmiowodnym. I w każdym z nich jest inna ilość magnezu.
W zaprezentowanej przez Ciebie tabelce autor artykułu zaleca stężenie 0,5 % dla siarczanu magnezu, w którym zawartość magnezu wynosi 26%. Istotna jest też uwaga pod tabelką, że "Procentową zawartość składników przeliczono na formę beztlenkową
( Mg = MgO : 1,66)". Oznacza to, że autor podaje stężenie w odniesieniu do siarczanu magnezu, który zawiera 26% Mg, czyli 43% MgO. Osobiście nie widziałam takiego w sprzedaży, ale nie wykluczam, że istnieje. Mamy jednak na rynku dostępny siarczan jednowodny zawierający 23% MgO, czyli 13,8% Mg oraz najpopularniejszy siarczan siedmiowodny ( o którym pisze Bala )zawierający 16% MgO, czyli 9,6% Mg. I dla tego ostatniego prawidłowe stężenie do oprysku zgodne z załączoną przez Ciebie tabelką wynosi (26:9,6)x0,5 = 1,35%.
pozdrawiam, Iwona
Ostatnio zmieniany: 16 Cze 2019 22:06 przez iwcia55.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zdravko, magnes, Bala, hakul

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Cze 2019 01:40 #663048

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Zastanawiam się, dlaczego- mając taką wiedzę- nie zabrałaś głosu na pytanie kolegi lucioperci o stężenie do oprysku saletry potasowej, tylko teraz , jako adwokat uczestnika Forum- Bala usiłujesz mnie stawiać do pionu ?.

Uważam , że Twoja interpretacja jest mylna, choćby na przykładzie innego hydratu wymienionego w tej tabeli - boraksu. Nie ma takiego siarczanu magnezu, w którym zawartość czystego magnezu wynosiłaby 26 %. Najwyższą zawartość ma bezwodny siarczan magnezu i wynosi ona równo 20 %. Uważam , że w tabeli jest błąd, a Twoje wyliczenie jest nadinterpretacją. Równie dobrze podstawą wyliczeń może być numer buta.
Zatem Ciebie również odsyłam do źródła, czyli wydawcy czasopisma dla sadowników " Hasło Ogrodnicze ".
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2019 06:32 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, lucioperca

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Cze 2019 09:00 #663073

  • kressowiak
  • kressowiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 48
  • Otrzymane dziękuję: 33
Dzięki Mistrzu Pomodro w kwestii informacji co zasadności dodawania mocznika do oprysku topsinem. Czyli reasumując mocznik dodajemy do każdego preparatu od chorubska pomidora i ogórka z wyjątkiem preparatów miedziowych.........
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Cze 2019 10:05 #663082

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 353
pomodoro wrote:
Jednoczesne wystąpienie zmian u sąsiada i u Ciebie, wobec faktu, że rozsada pochodziła od sąsiada wskazuje , że choroba rozniosła się wraz z materiałem roślinnym. Stawia to pod znakiem zapytania diagnozę, że jest to ZZ , a nawet szara pleśń. Jeśli Twój aparat nie przekłamuje kolorów, to te plamy na łodygach są za jasne, jak dla plam ZZ. Spróbuj opryskać rośliny Infinito 5 ml/l, a po wyschnięciu liści Topsin.
Są ludzie, którzy każdą zmianę chorobową na pomidorach nazywają " zarazą ziemniaczaną ".

Wracając do mojego przypadku, ja opryskałem i są ok (czasem znajduję pojedyncze liście z białym nalotem od spodniej strony, czyli wskazywało by to na ZZ ?),
sąsiad nie, no i niespodzianka; po jakimś czasie te jego pomidory odżyły (a były praktycznie w 80% zaatakowane na maxa,czyli brunatno-czarne),na tą chwilę cały dół pomidora jest porażony a góra zupełnie normalna,rośnie i kwitnie,czy tak zachowuje się ZZ przy objawach łodygowych,a może to jednak szara pleśń ?
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.596 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum