TEMAT: Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 07 Lut 2022 20:26 #792159

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
O rety, ale lista. A ja znam może z 5 z tego spisu. Gratulacje.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 07 Lut 2022 20:33 #792164

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Kaziku ,dobrze że pokazałeś swoją listę ,bo moja też jest długa ,stanowczo za długa :hammer: i naprawdę nie wiem z czego zrezygnować :jeez: Dobrze ,że jest jeszcze trochę czasu do przemyślenia ;)
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kazko47, Horti, Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 08 Lut 2022 01:13 #792213

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5729
  • Otrzymane dziękuję: 27161
Bobej wrote:
Zamówiłem na ten sezon Babinicza, Kmicica i Lubań. Troszkę wchodzę w karłowe, bo spodobały mi się w tamtym roku, gdzie testowałem Bobcat oraz Polbig.
O tych nowych nie za wiele wiem. :) Tylko że ktoś gdzieś tam polecał.

Kmicic z pewnością wczesny nie jest, uprawiałam go kilka lat. Nie jest też zbyt wysoki nawet wśród karłowych - trochę kurdupelek, ale produktywny. Owoc twardy, podłużny, może wisieć i wisieć, nie pęka, nie choruje na SZW, dobrze wiąże, smakuje trochę jak odmiana handlowa, ale mojej znajomej smakuje. Nieżyjący już ojciec mojej koleżanki, mówił zawsze, że to pomidory biusty. Z tej serii, ale wyższe i już nie tak twarde są: Mieszko F1, Chrobry F1, Batory F1, miałam wszystkie.
Jeden z wcześniejszych samokończących to Promyk, Poranek, New Yorker. Poranek i New Yorker jak rok niesprzyjający, szybko łapie ZZ. Stosunkowo wczesna jest Katja samokończąca, ale z tych wyższych - czerwony/różowy? befsztyk, smaczny pomidor.
Z wysokich polskich odmian malinowych najwcześniejsza jest Zorza Toruńska, ona nie taka wysoka i zawsze ucieka mi na dwa pędy i też już potem nie rośnie za bardzo w górę, a z czerwonych Ikarus. Nie są to pomidory, które będą dojrzewały w czerwcu, w czerwcu (jak rok sprzyjający) i lipcu, to możliwe są tylko koktajlówki, one są najprędzej, to oczywiste, bo owoc mały, przynajmniej u mnie.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2022 01:16 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Horti, Marlenka, bietkae, Jaedda, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop, Fina

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 08 Lut 2022 01:15 #792214

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1462
  • Otrzymane dziękuję: 7839
Alicjo a co planujesz dla siebie na czerwie ?
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 08 Lut 2022 12:07 #792246

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Rolnik90 wrote:
U mnie odmianami które powtarzam co roku jest:

Brandywine Sudduth's Strain - w tym roku dam go do gruntu, pamiętam że dwa lata temu spisywał się bardzo dobrze, ZZ go nie ruszała, trochę pęka, trzeba zrywać troszkę wcześniej. Smak 9/10


Pozwoliłem sobie zacytować częściowo mój ostatni post, z powodu takiego, że przeglądając od wczoraj tematy pomidorowe napotkałem informacje, że Brandywine Sudduth's Strain nie udaje się w gruncie. Naszczęście nie jest to prawdą ponieważ u mnie posadzony w gruncie plonował tak zdjęcia z 2020r, w 2019 było podobnie.







Pękał, ponieważ był posadzony z wilka więc owoce były gotowe do jedzenia we wrześniu gdzie są już dosyć spore różnice temperatury miedzy dniem a nocą.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, Miragoral, bietkae, Jaedda, del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Pysiu

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 08 Lut 2022 18:53 #792308

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 384
  • Otrzymane dziękuję: 2194
Re: kazko47

Mając na względzie Twoje doświadczenie, chętnie dowiedziałbym się jeszcze, na ile jest to lista w kierunku nowych odkryć i eksperymentów poszukiwawczych, a na ile zestawienie rekomendacyjne dla bezsprzecznie najlepszych odmian.
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Fina

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 10 Lut 2022 10:17 #792511

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 866
  • Otrzymane dziękuję: 6083
Wg. mnie w uprawie pomidorów ważne jest to, czego oczekujesz lub chcesz osiągnąć. W tej chwili jest mnóstwo różnych odmian i można wybierać
jak w przysłowiowych ulęgałkach. Moja lista którą zamieściłem, to są moje chciejstwa. Z tego 3/4 odmian uprawiałem. Są sprawdzone, tolerancyjne na
warunki uprawy na naszym polu i raczej odmiany typu befsztyk. Nowe odmiany oczywiście do wypróbowania, seria Bab, z polskim rodowodem Polish,
Sołdacki,Aunt Swarlo’s Polish Plum,Zogola,Marge’s Polish Pride,Varsovia - mahoniowy kolor,Zakopane,Skibicki Wczesny,Zelandia.
Napewno będzie ich mniej, choć wybór jest trudny.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lilith, Marlenka, bietkae, Mamma, Jaedda, del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Chiarodiluna

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 10 Lut 2022 11:06 #792518

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 991
  • Otrzymane dziękuję: 9126
Byłem dzisiaj w znanym markecie i kupiłem pięknego pomidora czekoladowego Purpura Star. Myślę, spróbuję i jak będzie pyszny, to sobie wydłubie nasionka. Spróbowałem i....... Dopadł mnie Covid!!!! :jeez: Nie czuję smaku ani zapachu!!! :placze: Szybko do lodówki i próbuję wszelkie produkty spożywcze. Te mają smak i zapach! :dance: Tylko ten pomidor ma smak, jaki czuje kornik zjadając uschnięte drzewo.. :laugh1:
Czyli jestem zdrowy!!! :dance:
Pozdrawiam,
Jacek
Ostatnio zmieniany: 10 Lut 2022 11:08 przez jack90.
Temat został zablokowany.

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 10 Lut 2022 11:48 #792525

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 16748
Pewnie uprawiany aeroponicznie (czy jak to się tam zwie). :jeez:
No niestety samo "papu" nie wystarcza, aby pomidor był smaczny. Przypuszczam, że wartości odżywcze są takie same jak smak, czyli żadne.
Tu dopiero widać, jak ważne są różne mikroorganizmy, których zastąpić sztucznie się nie da.
Wiele już razy zauważyłam, że z pestki bezsmakowego marketowego pomidora, wyrósł całkiem fajny smakowo owoc. Choć nigdy nie tak ładny :devil1:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Marlenka, bietkae, del, anaka, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Mejra, jack90

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 10 Lut 2022 11:48 #792526

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
Ja bym go wysiał na twoim miejscu , może akurat wyjdzie coś dobrego :) Ja sklepowe mam chyba że 2 odmiany do wysiewu, wiecej nie trafiłem na nic ciekawego.
Pozdrawiam Sylwester
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Miragoral, bietkae, del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Mejra, jack90

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 10 Lut 2022 12:48 #792539

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 991
  • Otrzymane dziękuję: 9126
Za mało mam miejsca żeby ryzykować.W zeszłym roku wydłubałem nasiona z Rzymskiego, kupionego w Kau... Trzeba próbować, bo nie każdy z jednego wiadereczka mi smakował. W końcu trafiłem na takiego słodziutkiego i go ograbiłem z nasion. Urósł wysoki, obity owocami i co najważniejsze słodziutki, super się przechowywał. Jest u mnie na stałe, chyba, że zacznie sobie przypominać niesmacznych rodziców. :happy4:
Pozdrawiam,
Jacek
Temat został zablokowany.

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 10 Lut 2022 13:35 #792542

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 16748
Przyszedł dziś prezent (a właściwie gratis do zupełnie czego innego) :dance:
Muszę teraz przypomnieć sobie cyrylicę.


image000000-8.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 10 Lut 2022 13:38 przez Mamma.
Temat został zablokowany.

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 10 Lut 2022 14:16 #792545

  • pszczolka
  • pszczolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 171
  • Otrzymane dziękuję: 697
Ja też dzisiaj w B. zakupiłam pomidor Tomimaru Muchoo celem wydłubania nasionek. Czytam, że to odmiana pod osłony, czy ktoś uprawiał w gruncie? :bye:
Pozdrawiam Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 10 Lut 2022 16:43 #792564

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1725
  • Otrzymane dziękuję: 7842
Też mam wydłubane od tygodnia bo czytałam że smaczny rośnie...tylko nie wiem czy miejsca mi wystarczy na niego.
Pomimo zimy smaczny był ten pomidorek.
Ostatnio zmieniany: 10 Lut 2022 16:43 przez jagodka27.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 19 Lut 2022 13:12 #793761

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 895
  • Otrzymane dziękuję: 2954
Może tutaj zapytam, bo w końcu w tym roku je będę siać. Mam z Frenchi nasiona pomidora Pantano - w opisie charakteryzuje go zielona piętka. Jednak wszędzie mi wyszukuje tylko Pantano Romanesco - i nie widzę tam tej zielonej piętki... Podejrzewam, że to może być ten sam pomidor - tylko nie wiem czy dobrze... Może ktoś uprawiał i może się wypowiedzieć?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 19 Lut 2022 13:29 #793763

  • Misiula
  • Misiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • WROCŁAW
  • Posty: 627
  • Otrzymane dziękuję: 2170
Ja uprawiałam właśnie z FS. Miał zieloną piętkę, był płaski, rozmiarów nieszczególnych 100-150 g.
Poszukuję krzyżówek Kozuli o nr: 19, 91, 94 i 233

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce

Mój BLOG: ProjektPomidor
Mój Instagram: ProjektPomidor
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lilith, Prządka, ewakatarzyna

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 19 Lut 2022 13:38 #793765

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 895
  • Otrzymane dziękuję: 2954
A jak smakowo? Przez piętki sporo było odrzutu? U mnie będzie jako ciekawostka, tak jak Variegated (który traci cechy z każdym pokoleniem :( ).
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna

Propozycje odmian pomidorów na kolejny sezon 19 Lut 2022 13:47 #793766

  • Misiula
  • Misiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • WROCŁAW
  • Posty: 627
  • Otrzymane dziękuję: 2170
Smakowo nie zapamiętałam, ale to znaczy że nie zaskoczył.
Variegated (Splash of Cream) miał kwaskowe nieduże płaskie owoce. Zachwycał liśćmi i łodygami oraz wyglądem owoców przed dojrzewaniem.
Poszukuję krzyżówek Kozuli o nr: 19, 91, 94 i 233

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce

Mój BLOG: ProjektPomidor
Mój Instagram: ProjektPomidor
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2022 13:47 przez Misiula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lilith, Prządka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.658 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum